1. Прочитайте уривок із книги М. Горбачова «Життя і реформи» та виконайте завдання.
«...Реформа була для свого часу досить сміливою, перш за все в плані розширення самостійності підприємств і товарно-грошових відносин між ними. Добре пам’ятаю, яке пожвавлення вона викликала в суспільстві, які породила надії, надавши позитивний вплив на розвиток економіки у восьмій п’ятирічці, мабуть, найбільш успішній у післявоєнні роки».
Описана реформа проводилася під керівництвом
2. Політикою гласності, започаткованою партійно-радянським керівництвом СРСР у період «перебудови», передбачалось
3. Установіть відповідність між уривками з історичних джерел та періодами в історії України, коли їх було створено.
1. «Хто оволодіє кукурудзою, той доб'ється піднесення у тваринництві. Той, хто займе щодо цієї культури консервативну позицію, буде викинутий життям із сідла...»
2. «Зворотний бік буржуазного націоналізму — безрідний космополітизм, який проявляється в плазуванні перед буржуазною культурою і в низькопоклонстві перед іноземщиною...»
3. «Прискорення, гласність, «очищення» соціалізму від негативних нашарувань минулого. Ось головні завдання. Так вимагає час, іншої альтернативи для нас немає...»
4. «Основою партійного підходу до розв'язання економічних проблем розвиненого соціалізму є незмінна вимога — все в ім'я людини, все для блага людини...»
А. радянська модернізація України (1928—1938 рр.)
Б. повоєнна відбудова та розвиток (1946 — початок 1950-х рр.)
В. політична та економічна лібералізація суспільства (1953—1964 рр.)
Г. загострення кризи радянської системи (1965—1985 рр.)
Д. розпад Радянського Союзу та відродження незалежності України (1985—1991 рр.)
4. У який період розгорнувся процес, відображений в уривку з документа: "...Рада Міністрів УРСР зобов’язала виконкоми місцевих Рад народних депутатів Кримської області вжити додаткових заходів для своєчасного надання в установленому порядку кримським татарам, які повертаються, земельних ділянок для будівництва житлових будинків..."?
Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання.
«У зараженому радіацією Чорнобилі влаштовували «показушні» весілля, фальшиві гулянки, паради. У дні всенародної жалоби було влаштовано першотравневу демонстрацію на Хрещатику в Києві, де оголені діти, нічого не підозрюючи, танцювали перед трибунами, потішаючи тих, котрі знали – зобов’язані були знати! – весь трагізм ситуації, що склалася...»
Зазначені вище заходи проводилися партійно-державним керівництвом з метою
6. У якому році в СРСР, завдяки активності церкви та віруючих, відбулося святкування тисячоліття хрещення Русі?
7. Прочитайте уривок історичного документа та виконайте завдання
«...Сам факт проведення з’їзду – серйозна поразка [компартійного] апарату.
Тривалий час Україна була республікою «застою» й, нарешті, вона сказала своє вагоме слово. Було враховано помилки інших республік, і ми прийшли до з’їзду без катаклізмів... З’їзд став силою, що консолідувала людей різних поколінь, політичних поглядів, багатьох організацій».
Подія, описана в джерелі,
8. «...Сам факт проведення з’їзду – серйозна поразка [компартійного] апарату. Тривалий час Україна була республікою «застою» й, нарешті, вона сказала своє вагоме слово. Було враховано помилки інших республік, і ми прийшли до з’їзду без катаклізмів... З’їзд став силою, що консолідувала людей різних поколінь, політичних поглядів, багатьох організацій».
Що стало результатом описаної події?
9. «...Сам факт проведення з’їзду – серйозна поразка [компартійного] апарату. Тривалий час Україна була республікою «застою» й, нарешті, вона сказала своє вагоме слово. Було враховано помилки інших республік, і ми прийшли до з’їзду без катаклізмів... З’їзд став силою, що консолідувала людей різних поколінь, політичних поглядів, багатьох організацій».
У якому році відбулась описана подія?
10. У яких уривках з історичних джерел відображено особливості державно-політичних процесів в Україні в період незалежності?
1. «Зростання ролі партій у політичному житті зумовило зміну виборчого закону. За законом право на депутатські мандати одержували партії або виборчі блоки, які в багатомандатному окрузі набирали не менше 3% голосів».
2. «До повноважень нової ланки судової системи віднесено вирішення питань щодо відповідності Конституції законів та інших нормативних актів, міжнародних угод, тлумачення норм Конституції».
3. «Верховна Рада Української РСР… проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території…»
11. Якому діячеві належать такі факти біографії:
«У 1985 р. повернувся до Львова, де відновив правозахисну діяльність, видання «Українського вісника». Навесні 1990 р. обраний головою Львівської обласної ради народних депутатів. На перших виборах Президента України у 1991 р. посів друге місце, здобувши підтримку 23,27% виборців. У грудні 1992 р. став головою Народного Руху України»?
12. Що було характерним для соціально-економічного життя України в першій половині 1990-х рр.?
1. інтенсивне зростання воєнно-промислового комплексу
2. створення сфери побутових послуг і громадського харчування
3. різке соціальне розшарування в суспільстві
4. відмова від залучення іноземних кредитів
5. стрімке зростання тіньової економіки
6. відсутність інфляції
7. лібералізація цін
13. Увідповідніть дату з подією.
1. 16 липня 1990 р.
2. 24 серпня 1991 р.
3. 1 грудня 1991 р.
4. 6 грудня 1991 р.
А. ухвалення Верховною Радою України Конституції України
Б. заснування Збройних Сил України
В. ухвалення Верховною Радою УРСР Акта проголошення незалежності України
Г. проведення Всеукраїнського референдуму на підтвердження Акта проголошення незалежності України
Д. ухвалення Верховною Радою УРСР Декларації про державний суверенітет УРСР
14. «Виходячи зі смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною... продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні... Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України й створення самостійної української держави – України... Віднині на території України мають чинність винятково Конституція і закони України...»
Цитований документ ухвалено
15. Акція Народного руху України «Українська хвиля» (1990 р.) – утворення «живого ланцюга» від Львова до Києва – присвячувалася
16. Прочитайте фрагмент історичного документа про зрушення в політичному та соціально-економічному розвитку Української РСР у період «перебудови».
«…Багато зараз незвичного в нашій країні: скажімо, багатомандатні округи з виборів до Рад; спільні з іноземними фірмами підприємства; самофінансування заводів та фабрик, радгоспів і колгоспів; зняття обмежень з підсобних господарств, ...розширення кооперативної діяльності; заохочення індивідуальної трудової діяльності в дрібному виробництві й торгівлі…»
Зазначені в документі зміни названо «незвичними», оскільки вони
17. Який фактор відіграв вирішальну роль у проведенні в Україні позачергових президентських виборів 1994 р.?
18.Установіть послідовність подій суспільно-культурного життя, що відображені в цитованих документах.
А. «...Репресії показали, що в дискусії з українськими «дисидентами» влада не знайшла більш переконливих аргументів, ніж застосування сили, а умови в таборах переконали мене у тім, що простір застосування цієї сили не знає кінця...»
Б. «Комуністи у своїх виступах піддали критиці новий роман О. Гончара «Собор». Висловлюючи жаль, що зрілий майстер художнього слова як у кривому дзеркалі показав працю, побут, духовний світ металургів і колгоспників Подніпров’я…»
В. «Зворотною стороною буржуазного націоналізму є безрідний космополітизм, який проявляється в плазуванні та низькопоклонстві перед іноземщиною. Безрідний космополітизм є зброєю в боротьбі проти соціалізму...»
Г. «Низька технічна оснащеність наукових лабораторій, різке зниження життєвого рівня і соціальна незахищеність призвели до масового виїзду багатьох вчених за кордон, переходу їх до комерційних структур…»
19. «Тіньова» економіка, яка в другій половині 1990-х рр., за оцінками фахівців, «...гальмувала не тільки ринкові реформи, а й вкладання іноземними інвесторами капіталів в Україну», — це сфера вияву економічної активності, спрямованої на
20. Виберіть три цифри, що позначають правильні, на Вашу думку, відповіді.
Які завдання державотворення в Україні було вирішено в першій половині 1990-х років?
1. побудовано соціально орієнтовану ринкову економіку
2. визначено державні кордони, регламентовано режим і порядок їх охорони
3. інтегровано українську економіку в європейські та світові економічні структури
4. створено власні Збройні сили, організовано органи безпеки та правопорядку
5. прийнято Конституцію незалежної України
6. сформовано інститут громадянства, національну символіку визнано державною
21. Яка із зазначених нижче подій відбулася того ж року що і прийняття Верховною Радою Конституції незалежної України?
22. Виберіть три цифри, що позначають правильні, на Вашу думку, відповіді.
Укажіть економічні заходи, здійснені урядами України в 1990-х рр.
1. формування основ планової, командно-адміністративної економіки
2. ведення державного широкомасштабного індустріального житлового будівництва
3. запровадження національної грошової одиниці — гривні
4. установлення державної монополії на зовнішню торгівлю
5. проведення приватизації майна державних підприємств
6. установлення «твердих» державних цін на товари широкого вжитку
7. розпаювання сільськогосподарських земель колективної та державної форм власності
23. Як називалась парламентська опозиція у Верховній Раді УРСР (Верховній Раді України 1-го скликання, 1990-1994 рр.)?
24. Про яке явище йдеться в уривку з історичного джерела?
«На початку 1990-х років перевищення показників смертності над показниками народжуваності стало характерним для всієї республіки – на кожну 1000 мешканців народжувалося в середньому 8,5 дітей, а помирало 16 осіб. Якщо у 1989 р. в Україні проживало 51,7 млн чол., то у 2003 р. всього 47,7 млн».
25. Які обставини спричинили появу цитованої нижче постанови?
«Розглянувши висновки Тимчасової комісії Президії Верховної Ради України по перевірці діяльності... посадових осіб органів влади, управління, громадських об’єднань... Президія Верховної Ради України постановляє: 1. Відповідно до частини другої статті 7 та керуючись пунктом 6 статті 106 Конституції України, заборонити діяльність Компартії України».
26. ПОСТАНОВА
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про військові формування на Україні
Верховна Рада України постановляє:
1. Підпорядкувати всі військові формування, дислоковані на території республіки, Верховній Раді України.
2. Утворити Міністерство оборони України.
3. Урядові України приступити до створення Збройних Сил України, республіканської гвардії та підрозділу охорони Верховної Ради, Кабінету Міністрів і Національного банку України.
Верховна Рада України підпорядковувала собі всі військові формування на території республіки, оскільки
27. Що було характерним для соціально-економічного розвитку України наприкінці 1990-х – початку 2000-х рр.?
27. «Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують Україні їх зобов’язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі (НБСЄ) поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України.., [а також] підтверджують зобов’язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об’єднаних Націй…»
Що зумовило підписання цитованого документа?
29. «Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують Україні їх зобов’язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі (НБСЄ) поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України.., [а також] підтверджують зобов’язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об’єднаних Націй…»
Хто з Президентів України поставив підпис під документом, уривок із якого наведено?
30. Установіть відповідність між подією та її наслідком.
1. запровадження національної валюти – гривні
2. «Помаранчева революція»
3. проведення першого Всеукраїнського референдуму
4. проведення перших альтернативних виборів до Верховної Ради УРСР
А. обрання Президентом України В. Ющенка
Б. створення передумов до виходу держави з економічної кризи
В. виникнення парламентської опозиції
Г. припинення існування Союзу Радянських Соціалістичних Республік
Д. створення Автономної Республіки Крим
31. За часів перебування на посаді якого Президента України відбувалися події, описані в уривку з історичного джерела:
«Бурхливими були часи …знову шукали винних у важкому економічному стані: і Кабмін не такий, і Рада не така, і депутати... Студенти на граніті вимагали реальної незалежності і реформ, страйкуючі шахтарі – проведення референдуму про довіру Президенту й парламенту. І, щоб вгамувати пристрасті, було ухвалено рішення про дострокове припинення повноважень парламенту та Президента України і проведення дострокових виборів…»?
32. Прочитайте уривок із резолюції одного з мітингів українських студентів і виконайте завдання.
«Ми, студенти київських вишів, які зібралися до наметового містечка на підтримку голодуючих студентів.., уважаємо необхідним прийняття вимог голодуючих, а саме:
1. Відставка Голови Ради Міністрів В. Масола.
2. Націоналізація майна КПРС та ВЛКСМ на території України.
3. Прийняття рішення про службу юнаків у війську тільки в межах України…»
У документі відображено вимоги протестувальників під час
33. 2014 рік – це рік, коли Україна
34. «Не зміна облич при владі, а зміна системи, і найголовніше - пошук інструментарію для зміни цієї системи», на думку письменниці та публіциста О. Забужко, стало гаслом
35. Установіть послідовність ухвалення документів, уривки з яких процитовано.
А. «Підтверджуючи відданість України ідеалам та принципам, які є спільним надбанням європейських народів... Верховна Рада України постановляє: Приєднатися від імені України до Статуту Ради Європи...»
Б. «На виконання Закону України “Про військово-цивільні адміністрації” постановляю: 1. Утворити: ...Артемівську районну військово-цивільну адміністрацію.., Костянтинівську районну військово-цивільну адміністрацію.., Ясинуватську районну військово-цивільну адміністрацію Донецької області...»
В. «Верховна Рада України постановляє: 1. Ввести в дію Закон України “Про Збройні Сили України” з моменту його прийняття. 2. Доручити Кабінету Міністрів України розробити пропозиції щодо загальної структури Збройних Сил України...»
Г. «Верховна Рада України постановляє: ...Прийняти Конституцію України... Визнати такою, що втратила чинність, Конституцію (Основний закон) України від 20 квітня 1978 року з наступними змінами і доповненнями...»
36. Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання.
«Це був протест не лише проти показової спроби принизити й упокорити українське суспільство – демонстративно не підписувати Угоду про асоціацію з ЄС. Це був вибух протесту проти дикого цинізму й аморальності тогочасної влади в Україні».
В уривку йдеться про
37. Події «Революції гідності» стали каталізатором
38.Поява та поширення в сучасному українському суспільстві поняття «кіборги» зумовлено
39. Проаналізуйте уривок з історичного джерела:
«О 10.00 відкрито сесію Верховної Ради України, виступив Олександр Турчинов і заявив: “Більшість виконувачів обов’язків міністрів зникли в невідомому напрямку. Також невідомо, де перебуває президент. Тому єдиним легітимним органом у країні є Верховна Рада. Якщо впродовж декількох годин не буде встановлено місцезнаходження президента, парламент має проголосувати за постанову про відновлення конституційного ладу”».
Коли відбулася подія, про яку йдеться в ньому?
40. Увідповідніть подію з її наслідком.
1. перші альтернативні вибори до Верховної Ради УРСР
2. спроба державного перевороту в СРСР
3. «Революція Гідності»
4. російська збройна агресія проти України
А. укладення Мінських угод
Б. ухвалення Верховною Радою УРСР Акта проголошення незалежності України
В. підписання Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом (ЄС)
Г. ухвалення Верховною Радою УРСР Декларації про державний суверенітет України
Д. створення Меджлісу кримськотатарського народу
41. Виникнення в суспільному повсякденному лексиконі поняття «Небесна сотня» зумовлено
42. Спеціальна місія якої міжнародної організації здійснює на Донбасі моніторинг і верифікацію виконання Мінських домовленостей?
43. Проаналізуйте уривок зі спогадів лідера кримських татар, народного депутата України Мустафи Джемілєва: «До речі, "статистика", що на "референдумі" було 83 % кримчан, із яких 96 % або 98 % висловилися за приєднання до Російської Федерації – абсолютна брехня. Ніколи такої активної участі в голосуванні не було й бути не може, там люди працюють у різних регіонах, а голосувати треба за місцем проживання. Зі 180 тис. кримських татар на "дільниці" прийшло тільки 900, до того ж більшість із них наївно думала, що потрібно сказати про своє бажання бути в складі України. І ми маємо секретне донесення ФСБ Криму своєму начальству в Москві. Реальна участь була 34,2 %, і не всі голосували за приєднання до РФ».
Події якого року описано в ньому?
44. Установіть послідовність подій, що пов'язані зі становленням незалежності України.
А) підписання Акта проголошення незалежності України
Б) створення Автономної Республіки Крим
В) підписання Л. Кравчуком Договору про утворення СНД
Г) проведення перших в історії України виборів Президента
45. Про яку подію іде мова в джерелі: "29 вересня 2003 р. Російська Федерація почала намивати ґрунт для створення дамби, яка мала з’єднати Таманський півострів з піщаним невеликим малозаселеним островом-косою, який належить Україні".
46. Назвіть організацію, яку у 1989 р. очолив Іван Драч.
47. Коли відбулися описані в тексті події?
«Цілий день перебували у більш ніж тридцятиградусну спеку. До того ж ...ми тоді просто не усвідомлювали усього трагізму ... Ніхто не знав що ризикує своїм життям, працюючи в таких умовах. Адже із засобів захисту від радіаційного випромінювання на нас були лише респіратори. І ті ми знімали, бо від спеки і задухи можна було втратити свідомість».
48. Вкажіть рік, коли відбулося підписання Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією.
49. З якою метою проводились зазначені у джерелі заходи?
«У зараженому радіацією Чорнобилі влаштовували «показушні» весілля, фальшиві гулянки, паради. У дні всенародної жалоби було влаштовано першотравневу демонстрацію на Хрещатику в Києві, де оголені діти, нічого не підозрюючи, танцювали перед трибунами, потішаючи тих, котрі знали — зобов’язані були знати! — весь трагізм ситуації, що склалася...».
50. У якому році відбулось затвердження Верховною Радою України Державного гімну, Державного прапора України, малого герба держави?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома