Якою цифрою на картосхемі позначено область, що з'явилася на картах адміністративно-територіального устрою УРСР на початку 1946 рр.?
З яких українських земель було депортовано українців під час операції «Вісла»?
Яком роком датується наведений фрагмент звернення уряду УРСР?
«...Уряд УРСР упевнений у тому, що Україна, яка відіграла помітну роль у розгромі ворога, з її великими людськими силами і матеріальними ресурсами буде спроможна великий внесок у справу зміцнення миру і підтримання загальної безпеки. На підставі вищезазначених міркувань Уряд УРСР, керований бажанням сприяти встановленню гарантії миру і безпеки після війни як для власного народу, так і для інших народів, вирішив звернутись до Конференції Об'єднаних Націй з заявою, повідомляючи про своє бажання приєднатися до загальної Організації Безпеки як одна з держав-засновників, а також узяти участь у конференції Об'єднаних Націй у Сан- Франциско».
Про якого історичного діяча йдеться?
Від 1943 р. головний командир УПА. Відомий як «генерал Тарас Чупринка», голова секретаріату Української головної визвольної ради (УГВР) (1944-1950). Загинув 5 березня 1950 р.
Серед причин операції «Вісла», здійсненої польським урядом, називають його прагнення...
1 виконати умови договору від 1944 р. між урядом УРСР та ПКНВ про обмін населенням: евакуацію українців з території Польщі й поляків з УРСР;
2 залишити за українцями (греко-католиками) право дотримуватися свого віросповідання з огляду на ліквідацію УГКЦ радянською владою;
3 врятувати українську людність Закерзоння від приєднання до тоталітарної радянської держави, у якій панували колективізація та політичні репресії;
4 придушити український національно-визвольний рух на Холмщині, Підляшші, Надсянні, Лемківщині;
5 ліквідувати українську національну меншину на східних окраїнах Польщі, прискоривши асиміляцію переселенців.
Який рік слід уписати на місці пропуску в джерелі?
«28 квітня _____ року шість дивізій Війська Польського розпочали виселення українського населення з західних окраїн українських етнічних земель, що в кінцевій фазі Другої світової війни опинилися в межах Польщі. Це виселення отримало військову назву операції «Вісла». Кількамісячна операція проводилася з великими знущаннями над українцями і з особливою брутальністю. Було депортовано на захід і північ Польщі близько 150 тисяч осіб, одночасно арештовано і ув'язнено у післягітлерівському таборі Явожно, а також просто вбито кілька тисяч українців (у Явожно опинилися 3873 в'язні). Українців виселяли з Ряшівського, Люблінського і Краківського воєводств і розпорошено розселювали на понімецьких землях — в Ольштинському, Кошалінському, Щецінському, Вроцлавському, Зєльоноґурському і Ґданському воєводствах. За повернення в рідні місця арештовували. Ця етнічна чистка проводилася під приводом боротьби з УПА».
Формування сучасної території України завершилось в:
Коли відбулися події, про які йдеться в уривку з указу Президії Верховної Ради СРСР?
«Враховуючи спільність економіки, територіальну близькість і тісні господарські і культурні зв'язки між Кримською областю і Українською PCP, Президія Верховної Ради Союзу Радянських Соціалістичних Республік постановляє: затвердити спільне подання Президії Верховної Ради РРФСР і Президії Верховної Ради УРСР про передачу Кримської області зі складу Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки...»
Що було характерним для економічного й соціального життя населення Західної України в другій половині 40-х - початку 50 рр.?
Унаслідок Другої світової війни до складу УРСР увійшли українські землі, які в міжвоєнний період (1921—1938 рр.) перебували у складі:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома