Прочитайте уривок з історичного джерела та дайте відповідь на запитання.
«Справжнє бойове хрещення Українські січові стрільці пройшли у квітні – на початку травня 1915 р. у боях за гору поблизу Славська. Кілька разів цей важливий пункт переходив із рук в руки. Лише ціною великих втрат російським солдатам вдалося закріпитися на горі, але в цей час розпочався загальний відступ росіян із Галичини». Де відбулися описані події?
Про який регіон йдеться в уривку з історичного джерела?
«Перша світова війна принесла українським землям руйнацію господарства. В регіоні було зруйновано понад 40% господарських та житлових будинків, понад 1,5 тис. промислових споруд. Навіть стратегічно важлива нафтова промисловість зменшила виробництво на 1/3».
Прочитайте уривок з джерела і вкажіть назву операції російських військ. «У порівнянні з надіями, які покладалися на цей фронт навесні 1916 р., його наступ перевершив усі очікування. Він виконав поставлене завдання — врятувати Італію від розгрому... полегшив становище англійців і французів на фронті, змусив Румунію стати на наш бік і зіпсував усі плани й наміри австро-угорців і німців на цей рік».
Укажіть за уривком з історичного джерела, за допомогою якої сили планувалося «досягти більшого впливу в австрійському уряді».
«Ця сила мала бути не тільки виявом лояльності галицьких українців Австрійській монархії, але й інструментом українського політичного представництва, зокрема після закінчення війни при новому розподілі Європи. Галицькі українці планували за допомогою цієї сили досягти більшого впливу в австрійському уряді, подібно як це робив один із творців об’єднаної Італії граф К. Кавур, прем’єр королівства П’ємонту…»
Прочитайте уривок з документа й укажіть назву організації, що його видала: «Жодна з воюючих сторін не може викликати співчуття ні цілями, ні способами боротьби».
Розташуйте уривки історичних документів у послідовності їх створення:
А «Формою правління самостійної Української держави має бути конституційна монархія, з демократичним внутрішнім устроєм політичним...»;
Б «Побіда Австро-Угорської імперії буде нашою побідою. І чим більше буде пораження Росії, тим швидше виб'є година визволення України...»;
В «Українці ... виконають свій обов'язок громадян Росії в цей тяжкий час до кінця...»;
Г «У квітні 1915 р. відбувся з'їзд представників української молоді Лівобережної України, на якому була заснована організація «Юнацька спілка»;
Д «Украинский народ в России равноправен с русским народом... Свободное пользование украинским языком... Свобода украинской прессы и книгопечатания вообще... Свободная деятельность украинских просветительских культурных обществ...»
Яка подія в роки першої світової війни викликала реакцію української громадськості Галичини, про яку йдеться в уривку джерела?
«У проводі галицької політики запанувала розгубленість. У масах обурення чергувалось із розчаруванням. Жертви крові, що їх поклала Галичина на побоїщах Австрії, видавалися даремні…»
Яка країна на початку XX ст. визначила свої зовнішньополітичні пріоритети таким чином: « ...твердо приймаються такі завдання на найближчі роки: 1) приєднати західні землі та належною поступовістю викорінити тут мазепинський дух; 2) заволодіти протоками, які мають для нас виключне стратегічне значення для виходу нашого флоту з Чорного моря до Середземного»?
Який прорив став результатом допомоги, про яку йде мова в наведеному уривку з джерела? «Становище, яке склалося на південному крилі російського фронту в середині квітня 1915 р., серйозно турбувало військове командування Центральних держав… Тому німецьке командування вирішило допомогти своєму союзникові»
Позначте назву військової операції, що її стосується цей опис з джерела: «Російський Південно-Західний фронт силами чотирьох армій завдав удару по Галичині. За 33 дні російські армії просунулися на 200 км, відкинувши австро-угорські війська за річки Сан і Дунаєць, вийшовши до Карпат. Австрійці втратили 400 тис. солдатів, росіяни - 230 тис. Російські війська захопили Східну Галичину, Північну Буковину, частину Закарпаття...»:
Позначте назву документа, звідки взято цей уривок: «Об'єктивна історична конечність вимагає, аби між західною Європою і Московщиною повстала самостійна Українська держава.. Для українського народу було б се здійсненням вікових його ;мрій і зусиль...»
Позначте уривок, який узято із «Маніфесту Головної української ради»
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома