Хронологічні межі існування Підпільненської (Нової) Січі?
На які адміністративно-територіальні одиниці поділялася територія Війська Запорізького в період Нової Січі?
На портреті зображено:
В якому році було ліквідовано останню Запорізьку Січ?
«Кошового вибирають безпосередньо із самих козаків. У мирний час турецький уряд видає жалування на курінь по 200 левів,.. а коли бувають у поході, тоді на кожну людину видають жалування по 6 левів на місяць.
Січ і курені є в управлінні кошового та курінних отаманів, і турецький уряд не втручається не тільки до запорожців, а й до поселень, що їм належать, у яких живуть із сім’ями запорожці... Але якщо трапиться кому відлучитися в міста та села турецькі на заробітки, то нерідко тії козаки зазнають від турків утисків...»
Про яку Січ йдеться в уривку документа?
«Кошового вибирають безпосередньо із самих козаків. У мирний час турецький уряд видає жалування на курінь по 200 левів,.. а коли бувають у поході, тоді на кожну людину видають жалування по 6 левів на місяць.
Січ і курені є в управлінні кошового та курінних отаманів, і турецький уряд не втручається не тільки до запорожців, а й до поселень, що їм належать, у яких живуть із сім’ями запорожці... Але якщо трапиться кому відлучитися в міста та села турецькі на заробітки, то нерідко тії козаки зазнають від турків утисків...»
Що спричинило створення Січі, про яку йдеться в уривку документа?
Про кого йдеться? За вимогу скасувати запроваджені податки та дати дозвіл обирати гетьмана, його та ще 15 представників старшини ув'язнили у Петропавлівській фортеці...
За сприяння кого з гетьманів була збудована Нова Січ?
Після чиєї смерті було заборонено обрання гетьмана:
Що стосується діяльності гетьмана, зображеного на портреті? (кілька відповідей)
Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання.
«…Гонта поніс заслужену кару, росіяни приборкали запорожців. Для приборкання заворушень хлопів, що ще продовжувалися, готувалася окрема військова експедиція…»
У документі описано події часів:
Діяльність Другої Малоросійської колегії було спрямовано на:
Пам’ятка архітектури, зображена на фото, пов’язана з іменем гетьмана:
Гайдамацький та опришківський рухи у ХVІІІ ст. були спрямовані проти експлуатації українського селянства:
У 1768 р. Коліївщиною були охоплені райони:
Прочитайте уривок з історичного джерела та дайте відповідь на запитання.
«…нашому генерал-поручику Текелію з довіреними нашими військами... без будь-якого опору з боку козаків, тому що були оточені з усіх боків... у цілковитому порядку …найспокійнішим чином виконати доручену йому справу, уникаючи, наскільки це можливо, кровопролиття...»
Яке доручення виконав генерал?
Після остаточної ліквідації гетьманства для управління Лівобережною Україною царською владою було створено:
Виявом «соціального розбійництва» на теренах Галичини, Буковини та Закарпаття в XVI–XIX ст. була діяльність:
У 1772 р. Галичина увійшла до складу володінь австрійських Габсбургів у результаті:
У яких уривках з історичних джерел йдеться про події Коліївщини?
1. «Бунт в Україні та Подолії селян із гайдамаками слід вважати наслідком Барської конфедерації, оскільки той фанатизм католиків викликав у наших єдиновірних [православних] жорстокий супротив…»
2. «Того ж року козак Наливайко, зібравши військо козаків, перш за все об’явився був на Поділлі, у Волохах, вдерся в Турецькі землі, потім, повертаючись до Польщі, сплюндрував маєтки пана Калиновського…»
3. «Цього року …пішов до Умані Залізняк, де зібралося людей з рушницями чоловік до тисячі, …а уманський сотник І. Гонта…, прибувши до Залізняка, оголосив, що він має козаків до чотирьохсот…»
Назвіть найвідомішого ватажка опришків:
Установіть послідовність здійснення російським урядом заходів, спрямованих на ліквідацію української автономії в XVIII ст.
А
Ліквідація полково-сотенного устрою Слобідської України, утворення Слобідсько-Української губернії.
Б
Скасування імператрицею Катериною II гетьманства, запровадження Малоросійської колегії.
В
Ліквідація полково-сотенного устрою Лівобережної України, утворення Київського, Чернігівського та Новгород-Сіверського намісництв.
Г
Зруйнування Запорозької (Нової) Січі.
Які соціально-економічні зміни відбувались на Лівобережній та Слобідській Україні в другій половині XVIII ст.? (кілька варіантів)
Установіть послідовність описаних подій XVIII ст.
А
«…вирішили Ми взяти під державу Російську півострів Кримський... Сповіщаючи мешканців тих місць цим Нашим Маніфестом про таку переміну їхнього буття, обіцяємо ставитися до них нарівні з іншими Нашими підданими…»
Б
«На початку року граф П. Рум’янцев прибув у Глухів. Першим його кроком стало проведення ревізії людей, худоби, землі, споруд. Її результати, узагальнені майже в тисячі томах, отримали назву «Генерального опису Малоросії».
В
«Ми захотіли… оголосити всім вірнопідданим, що Запорозька Січ остаточно зруйнована, з викоріненням на майбутнє назви запорозьких козаків за образу імператорської величності…»
Г
«…За кілька днів після приєднання козацького головнокомандувача Мазепи до шведів князь Меншиков на чолі війська пішов на Батурин, резиденцію гетьмана… Здобувши місто силою, князь віддав усе живе мечу й вогню…»
Укажіть заходи, здійснені Другою Малоросійською колегією на чолі з П. Рум’янцевим:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома