Належність до якої релігійної конфесії повністю гарантувала українській шляхті доступ до посад і реалізацію прав і привілеїв у Речі Посполитій у першій половині XVII ст.?
Про якого діяча йдеться в уривку з історичного джерела?
«Політичний, церковний, освітній діяч Речі Посполитої. З 1627 р. — архімандрит Києво-Печерського монастиря. У 1632 р. домігся від королівської влади визнання вищої православної церковної ієрархії. Для підвищення культурно-освітнього рівня православних священиків заснував Лаврську школу...»
У складі Руського та Брацлавського воєводств Речі Посполитої в другій половині XVI – першій половині XVII ст. перебували
«1. Усім уніатам і неуніатам надається право вільного відправлення свого богослужіння,.. ремонтувати свої церкви й будувати нові…
2. …церква Св. Софії київська з підданими, що живуть навколо неї, повинна залишатися за неуніатами й митрополитом, що має посвяту від патріарха константинопольського; він, митрополит, за давніми правами й звичаями, повинен обиратися з-поміж руської шляхти духовними й світськими обивателями Корони [Польської] і Великого князівства Литовського релігії грецької, що не перебувають в унії і мають привілеї з боку короля…
3. Те ж саме треба розуміти й щодо Львівського, Луцького, Перемишльського й Мстиславського владик й архімандритів Печерського й Унівського…»
З якою метою ухвалено цитований документ?
Що стало наслідком події, описаної в уривку з історичного джерела: «Року 1620 місяця березня 22 дня прибув з Москви до Києва святійший патріарх Феофан…»?
Що було одним із результатів церковної реформи митрополита П. Могили?
Яку подію описано в уривку з історичного джерела:
«…стараннями преподобних отців Іпатія Потія та Кирила Терлецького, узгодивши умови, необхідні Церкві нашій, приступили до святого з’єднання з Римською Церквою»?
Адміністративно-територіальна одиниця на українських землях у складі Великого князівства Литовського та Корони Польської в XV–XVIII ст. – це
Братства в історії України – це
Укажіть мету братського руху на українських землях у XVI ст.
Яке твердження відповідає умовам Люблінської унії?
Про який соціально-економічний процес ідеться в Литовському статуті 1588 р.? «Якби якийсь вотчинний підданий або селянин пішов від котрогось боярина, не переходячи до іншого [боярина], і той, від якого піде, не шукав би того підданого або селянина десять років, — надалі йому до нього нема діла».
Які соціальні зміни відбулися на українських землях у другій половині XVI ст.? (2 варіанти)
У якому українському місті виникли перші православні церковні братства?
Який перелік містить імена найбільших землевласників українських земель.
Який суспільний стан українських земель мав найбільші землеволодіння й політичний вплив?
Кого з митрополитів греко-католицької церкви називали "батьком унії"?
Про укладення якої унії йдеться в уривку з історичного джерела:
«Політичною елітою тогочасної України-Русі унія сприймалася радше негативно, ніж позитивно. І все ж, незважаючи на всі “за” і “проти”, унія мала велике значення для України. Вона фактично врятувала Велике князівство Литовське від експансії Московського царства»?
Берестейську церковну унію укладено
У якому уривку з історичного джерела йдеться про укладення Люблінської унії?
Що було одним із наслідків укладення Люблінської унії (1569 р.)?
Одним із наслідків укладення Люблінської унії є
Закарпаття в XVI ст. перебувало під владою...
Яка з зазначених українських територій в XVI ст. перебувала під владою Московського царства?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома