Прочитайте уривок із праці М. Грушевського та виконайте завдання.
«У тих землях, що одійшли до Австрії, нове правительство австрійське заходилося коло того, щоб поліпшити долю кріпаків українських, обмежити безмежну владу польських панів над ними».
В уривку йдеться про
Культурно-просвітницьке угруповання «Руська трійця» діяло впродовж
Діяльність «Товариства галицьких греко-католицьких священиків» і «Руської трійці» свідчила про
Яка подія дала поштовх до створення Головної руської ради?
Вагомим прикладом активної суспільної діяльності Головної руської ради (ГРР) підчас революції 1848-1849 рр. в Австрійській імперії є
Що з указаного нижче характеризує становище західно-українських земель складі Австрійської імперії наприкінці XVIII — у першій половині ХІХ ст.?
Члени «Руської трійці» своє головне завдання вбачали в
Яка організація в ході революції 1848—1849 рр. в Австрійській імперії домагалася поділу Галичини на дві частини: східну — українську та західну — польську?
Яка організація в першій половині XIX ст. звернулася до українського народу з такою відозвою:
«...як по зимі весна наступає, так і стан той смутний нині змінився через Конституцію. Браття! ...єсть то сонце, котре як всім, так і нам засвітило і до нового життя пробудило. Вставайте ж, Браття, бо вже час! ...але не до звади і незгоди, а щоб забезпечити дані нам свободи. ...Будьмо народом!»?
Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання.
«Президент рейхстагу повідомив пана міністра внутрішніх справ, що рейхстаг ухвалив рішення: “Вважати депутата Л. Кобилицю, з виборчої округи Вижниця на Буковині, виключеним зі складу рейхстагу”…».
Таке рішення щодо Л. Кобилиці ухвалено, оскільки він
Установіть відповідність між назвою організації та цілями, які вона ставила перед собою.
1Кирило-Мефодіївське братство
2«Руська трійця»
3Головна руська рада
4«Південне товариство» декабристів
Аустановлення конституційної монархії, запровадження громадського самоврядування, розбудова Росії як федеративної держави
Бповалення самодержавства шляхом військового перевороту, скасування кріпацтва, проголошення Росії унітарною республікою
Впіднесення національної свідомості українців Галичини, перетворення народної мови на літературну, пропаганда єдності українського народу
Гзнищення царизму, утвердження демократичних прав і свобод для всіх громадян, створення федерації християнських слов’янських республік
Дрозширення сфери вжитку української мови, поділ Галичини на дві провінції – Західну (польську) та Східну (українську)
Яке з поданих нижче тверджень є правильним?
Який фактор сприяв перетворенню греко-католицького духовенства в рушійну силу національного відродження на західноукраїнських землях наприкінці XVIII – на початку XIX ст.?
Яка організація звернулася з відозвою, уривок із якої наведено:
«2. Розвивати нашу національність у всіх напрямах: досконаленням нашої мови, упровадженням її у школах вищих і нижчих, видаванням часописів.., поширенням добрих та корисних книжок українською мовою та прагненням завести нашу мову в усіх публічних установах...
3. Будемо берегти наші конституційні права, пізнавати проблеми нашого народу й шукати способів покращення його життя конституційним шляхом...»?
У 1837 р. в місті Буді «Руська трійця» видала альманах
«Будителем» українців Закарпаття називали
Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання.
«…управління ревізії книг доручило мені... прорецензувати анонімну книжечку, написану руською і надруковану в Угорщині в Буді в 1837 р. під назвою “Русалка Дністровая”. Творик цей, що містить різні сумнівні місця і видає автора як прихильника нововведень, скоро буде заборонений цензурою…»
В уривку оцінено діяльність
Головна руська рада (ГРР) під час революції 1848–1849 рр. в Австрійській імперії домагалася
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома