В Євразії води суходолу розміщені вкрай нерівномірно. Тут існують як території з надзвичайно густою водною мережею, так і місцевості, де майже відсутні поверхневі природні водойми. Чим можна пояснити такий розподіл вод суходолу на материку?
Індійська річка Ґанґ та африканська Замбезі розміщені в одному кліматичному поясі – субекваторіальному. Тому обидві річки мають нерівномірний стік протягом року: улітку вони повноводі, взимку міліють. Але коливання рівня води в Ґанґу за сезонами значно істотніше, ніж в Замбезі. В період повені води в Ґанґу в 30 разів більше, ніж під час межені. З чим пов’язані такі відмінності в режимі цих двох річок?
Які з річок Євразії впадають в різні океани, але мають подібні режим та живлення?
Які з річок Євразії впадають в один і той же басейн стоку, але мають відмінні режим та живлення?
Річки Євразії впадають у всі чотири океани. Також майже третину площі материка займає п’ятий басейн – внутрішнього стоку? Вододіли між ними проходять, як завжди, горами та височинами. В якій «парі» з зазначених гір названі обидві гірські системи, які не є вододілами стоку річок в ці п’ять басейнів?
Рейн, Дніпро та Волга перетинають приблизно ті ж самі широти. Але Рейн взимку замерзає вкрай рідко, на Дніпрі льодостав може тривати 1-2 місяці, а на Волзі 3-4 місяці. З чим пов’язана така різниця в тривалості замерзання річок?
Озеро Байкал тягнеться на 636 км в довжину та лише на 48 км в ширину. Озеро має величезну глибину й з глибиною температура води в ньому зростає. Все це є свідчення того, що Байкал…
В центральній частині Євразії є кілька великих за площею озер: зокрема Каспійське та Аральске моря, озеро Балхаш. Вони виникли в наслідок насування літосферних плит й розділення колись єдиного давнього морського басейну, який сполучався зі Світовим океаном через Чорне море. Як називаються озера, які мають подібне походження?
Євразія зазнала впливу давнього зледеніння, після якого на її території залишилися численні озера льодовикового походження. В яких частинах материка розташована їхня переважна більшість?
Найвища точка Карпат має висоту 2655 м, а Уральських гір – 1895 м, тобто на 760 м нижче. Чому ж на найвищій точці Карпат гірських льодовиків немає, в той час як на найвищій точка Уральських гір вони є?
Яке твердження про вплив багаторічної мерзлоти на природу територій її поширення в Євразії є правильним?
Виберіть три відповіді з семи. Які з рекордів з поміж вод суходолу зафіксовані та території Євразії?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома