Усна історія – науковий напрям в історії, що:
В якому з уривків інтерв’ю Кондратьєва Івана Захаровича, 1925 р. н., с. Мирне Бобринецького району, розповідається про поведінку німецьких окупантів:
Про що розповідаються в уривку: "... так само гнали самогон з буряка (“бурячку”), дівчата ворожили, коли яка заміж вийде, відзначали всі празники (пам’ятаю, як калиту хватали). У мене була мандоліна, а в брата — балалайка, то ми грали, але їх потім поліцаї забрали собі. Також справляли весілля.":
Прочитайте уривок з інтерв’ю Кондратьєва Івана Захаровича: "До лав Червоної армії мобілізовували всіх, хто міг носити зброю, і дурних, то тепер комісія, а тоді всіх брали." Кого можна було мобілізувати до армії:
Про що розповідається в інтерв’ю Бобрицького Михайла Яковича: "Німці хоч і забирали продукти, але не так, як під час Голодомору. Діяло таке правило: якщо зібрав урожай чи зарізав якусь худобу, то половину віддай, а іншу половину забирай собі. Однак, щоб німці все забирали, то такого не було. Хоч і з харчами скрутно було, але ми не голодували. Крали трохи зерно.":
В якому з уривків інтерв’ю Бобрицького Михайла Яковича розповідається про ставлення солдатів один до одного на полі бою:
В якому з уривків з інтерв’ю Омельчук (Мунтян) Олександри Анісимівни розповідається про пересування селян за межами села:
Про що розповідається в уривку з протоколу допиту в НКВД як свідка єврейки О. Книш : "28 вересня 1941 р. за наказом німецького командування всі громадяни єврейської національності Києва повинні були з'явитися з цінними речами в район єврейського кладовища на вулицю Лук'янівську. Виконуючи цей наказ, я в зазначений день із дитиною, без речей, бо я знала, що нас будуть знищувати, а тому речей не брала, так як і тисячі інших громадян."
Про життя в якому з концтаборів розповідається в уривку: "Попали ми на карантін. Була там вспишка тіфа. Нас забрали в двохетажне зданіє. Регістрацію зробили. В парикмахерську, оббрили все кругом, на ногах, під руками. Побанили, мило дали, бєльйо дали полосате. Все полосате. Номер дали. На карантіні були ми до февраля місяця. Полностью заповнили весь барак. Нічого не робили. Не випускали нас нікуда. Харчували. Там уже можна було жити. 300 г хліба. Два раза на тиждень – цуляга (двойной кусочок хліба і кусочок колбаски). Це, вроді, як од Красного креста."
Про що розповідається в уривку зі спогадів Володимира Плотницького: "Згодом ми дізналися, що з гітлерівцями воюють не лише червоні партизани, а й українські повстанці. Командири про це ніколи не згадували, але хлопці між собою пошепки говорили. До речі, я партизанив в українській вишиванці."
Прочитайте уривок зі спогадів Марії Безвершенко: "Мене забрали на війну з першого ж дня як професійного фармацевта - розпоряджатися ліками. Прикріпили до одного з батальйонів. Щойно я за викликом переступила поріг військового комісаріату, як повідомили: зібратися за кілька годин, узяти найнеобхідніше - і на фронт. Перша реакція - сльози, прохання відпустити. Незворушний та втомлений військком відповів на це всього кількома словами: "Вибирай. Або ти йдеш на війну та матимеш змогу вижити, або я тебе на місці розстріляю". Певна річ, я обрала фронт."
Як людей забирали на фронт:
В якому з уривків розповідається про перебування в концтаборі Маутгаузен:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома