1. Давньослов'янське військо.
2. Військо періоду Княжої доби.
3. Козацьке військо.
Яка назва давньослов'янського війська (ІІІ – ІХ ст.н.е.)?
«Бій тривав цілий день - аж під вечір переміг Ярослав. ……….. втікали на всі боки, не знаючи, куди втікати; одні потонули в Сітомлі, інші в інших ріках так погинули, а решта їх повтікала і так до сьогодні.» Який кочовий народ перемогли в битві під Києвом (1036) війська київського князя Ярослава Мудрого?
Михайло Грушевський називав його "запорожцем на престолі"
Друга битва Визвольної війни проти Польщі під проводом Богдана Хмельницького, яка мала вирішальне значення для широкого розгортання національно-визвольної боротьби українського народу.
У якому році відбулися події, зображені на картині?
Який гетьман очолював козацьке військо, що здобуло перемогу над військами Османської імперії у 1621 році біля стін фортеці, яка зображена на фото?
Гетьман нереєстрових запорозьких козаків. Організатор і учасник визначних походів у Крим та Османську імперію проти татар і османів, одержав від папи Павла V золоту медаль. Єдиний козацький отаман, якому вдалося штурмом взяти фортецю Кодак.
Перший Кошовий отаман та гетьман Війська Запорізького в 1508 році. Зібрав з Дніпровських островів розпорошених людей, організував їх у єдину військову силу, установив єдину зброю - вогнепальну та шаблю, поділив на полки та сотні.
Він очолював артилерійську та фортифікаційну справу на Січі. Під час походу керував побудовою табору з возів, а також штурмом ворожих укріплень.
Герб якого українського гетьмана мав назву “Хабданк”?
Малокаліберна гармата, з якої стріляли невеличкими свинцевими ядрами. В ХVІ-ХVІІІ ст. нею озброювали козацькі кораблі (чайки).Використовували також при обороні козацьких таборів, хоча, як протипіхотний чи протикіннотний засіб, вони були менш ефективними, ніж у морському бою.
У козацькій Україні XVI - XVIII століття цей предмет був ознакою влади курінних отаманів і полковників.
Про яку битву 1659 року за участю українських козацьких військ згадує російський історик 19 ст. С. Соловйов: «Цвіт московської кінноти, що відбув щасливі походи 1654 і 1655 рр., загинув за один день, і вже ніколи після того цар московський не був у силі вивести в поле такого блискучого війська»
Яку назву мав двобій окремих сміливців або окремих загонів перед боєм за козацьких часів?
Людина, котрій судилося стати не лише полководцем, а й видатною особистістю української історії — козацьким Святославом. Засновник Запорізької Січі та організатор двох походів проти Османської імперії.
Кошовий отаман Запорозької Січі, видатний військовий діяч, який попри особисту неприязнь до Івана Мазепи підтримав останнього в боротьбі з Петром I. Створив та очолив Кам'янську Січ. До 1728 р. очолював Олешківську Січ, сподвижник та співавтор конституції П. Орлика.
Найталановитіший полковник армії Богдана Хмельницького у визвольній війні українського народу проти Польщі, що не визнав Переяславську Раду 1654 р. і відмовився присягати на вірність Кремлю. Наказний гетьман Війська Запорізького.
Тут Богдана Хмельницького обрали гетьманом, звідси 22 квітня 1648 року він на чолі козацького загону вирушив проти поляків.
Випускниками якого навчального закладу були майбутні гетьмани Юрій Хмельницький, Павло Полуботок, Іван Мазепа, Пилип Орлик?
Який полк не входив до складу реєстрового козацького війська, часів козацького полковника, реєстрового козацького гетьмана (1622–1628 з перервами) Михайло Дорошенко?
Гетьманськими клейнодами були булава, прапор, печатка та бунчук, останній містив у своєму оздобленні елементи тваринного походження, а саме:
Що зображено на гербі Війська Запорізького?
Уособлення верховної, найвищої, влади на Запорізькій Січі – це:
Кому з українських гетьманів була присвячена поема Т.Шевченка «Заступила чорна хмара…»?
Який представник козацької старшини втратив око під Дербентом та у віці 73 років був обраний гетьманом Лівобережної України 1727-1734 рр.?
Як називалися козацькі човни?
Кому запорозькі козаки писали листа на відомій картині Іллі Рєпіна?
У період Київської Русі (в середині IX - на початку XIV ст.) військо формувалося із трьох частин ...
Козацьке військо розвивалося у специфічних обставинах, що вплинуло на вольові та професійні риси українського вояка, стимулювало його віру в свої сили і в силу товариства.При такому підході до перемоги основну ударну силу козацького війська становила ...
Кого український художник-живописець Ілля Рєпін зобразив на картині «Запорожці пишуть листа турецькому султа́нові» писарем, у центрі картини?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома