Травматизм. Первинна і вторинна профілактика. Перша допомога при травмах.

Про матеріал

Ознайомлення учнів з поняттям "травма" та її видами. Класифікацією залежно від місця здобуття травми, профілактикою та першою допомогою при різних видах травм.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

ТРАВМАТИЗМ. ПЕРВИННА І ВТОРИННА ПРОФІЛАКТИКА. ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ТРАВМАХ.

Номер слайду 2

Травма (від греч. trauma) – це пошкодження організму, викликане дією зовнішнього середовища.

Номер слайду 3

Дитяча травма - це пошкодження організму людини, яка найменш вилучена опору такого роду нещастям, що розвивається.

Номер слайду 4

Травматизм займає в нашій області 2-3 місця (разом з пухлинними захворюваннями, більше 2000 чоловік в рік) після серцевосудинних захворювань (близько 5500 з 13000 чоловік) в структурі смертності населення.

Номер слайду 5

Класифікація розділяє всі випадки залежно від місця здобуття травми:

Номер слайду 6

1.Побутовий, або домашній травматизм (до 60% випадків). У структуру побутового травматизму входять такі причини, як опіки, вбивства, самогубства, різні травми опорно-рухового апарату (включаючи випадання з вікон, падіння в сходові прольоти, з даху, з балконів), отруєння, асфіксія, укуси тварин.

Номер слайду 7

2. Вуличний травматизм (до 25% випадків) Найбільш частою причиною вуличних травм у дітей є : падіння з висоти (до 28%, включаючи падіння з дерев, заборів, дахів, гаражів і льохів); на рівному місці - 20%, з крижаної гори - 11%, з гойдалок - 9,5% і у відкриті люки - до 1,5%.

Номер слайду 8

3. Транспортний травматизм складає до 24,5% від всіх причин вуличного травматизму. Причиною транспортної травми в 44% випадків є раптова поява дитяти на проїжджій частині перед транспортом (недисциплінованість дітей); в 10% випадків - недостатній нагляд з боку батьків; в 9% - гра на проїжджій частині дороги; в 5,5% - випадання з рухомого транспорту; і в менше 1% випадків - їзда дітей на підніжках і зовнішніх виступах; близько 1% - з вини водіїв транспорту.

Номер слайду 9

4. Дорожньо-транспортні випадки (ДТП) дають до 25% смертельних випадків.

Номер слайду 10

5.Шкільний травматизм: має на увазі травми, отримані в спортзалі на уроках фізичної культури, учбовому класі на змінах і на уроках праці, хімії, фізики (2%).

Номер слайду 11

6. Травматизм в дошкільних установах (до 1%). 7. Спортивний травматизм (до 10%). 8. Травматизм в лікувально-оздоровчих установах (у тому числі родовий).

Номер слайду 12

ПРОФІЛАКТИКА: навчання і вироблення відповідних навиків; пропаганда використання засобів безпеки; надання підтримки шляхом домашніх відвідин; корекція умов довкілля; підвищення безпеки предметів вжитку; законодавчі і адміністративні заходи, а також контроль за їх виконання; експериментальні програми на рівні місцевих співтовариств.

Номер слайду 13

Виділяють наступні види дитячого травматизму: 1) побутовий; 2) вуличний (пов'язаний з транспортом, нетранспортний); 3) шкільний; 4) спортивний; 5) інший.

Номер слайду 14

ДИТЯЧІЙ ТРАВМАТИЗМ виникають в домашній обстановці виникають у дворі виникають в школі.

Номер слайду 15

З різноманіття причин дитячого побутового травматизму можна виділити наступні: неправильний догляд і недостатній нагляд за дитиною; відсутність порядку у вмісті будинкового господарства (незакриті виходи на дахи, незахищені перила сходових отворів, відкриті люки підвалів, колодязів, необгороджені траншеї при земляних роботах, відсутність обгороджувань ремонтованих будівель, недбале зберігання матеріалів на будівництвах і ін.);

Номер слайду 16

Ознаки удару: біль, травматичний набряк тканин, синець, підвищення температури та порушення функцій, крововиливи, гематоми.

Номер слайду 17

Перша допомога при ударі Щоб попередити виникнення крововиливу і зменшити біль, треба забезпечити спокій пошкодженої частини тіла, а якщо це кінцівка, то надати їй високе положення. На ушкоджену ділянку необхідно накласти холод: гумовий міхур або поліетиленовий мішечок з льодом чи холодний компрес, який необхідно часто змінювати. Через 2-3 дні для більш швидкого розсмоктування крововиливу до ушкодженого місця прикладають грілку або роблять теплі ванночки. При сильному ударі після вище застосованих заходів потрібно звернутися до лікаря, щоб не пропустити більш серйозного ушкодження, наприклад, перелому.

Номер слайду 18

Розтягнення зв’язок суглобів: виникає в результаті різкого руху. При цьому може трапитися частковий, а іноді і повний їх розрив, пошкодження судин і крововиливи у тканини. Іноді можуть бути і більш серйозні пошкодження, наприклад, тріщина кістки. Рухливість суглоба можлива, але обмежена і викликає сильні больові відчуття. При розтягуванні зв'язок необхідно зафіксувати пошкоджений суглоб тугою пов'язкою і прикласти до пошкодженого місця міхур з льодом чи холодною водою

Номер слайду 19

Вивихи. Суглоби, завдяки яким ми згинаємо та розгинаємо руки, ноги, пальці, мають складну будову. Кожний суглоб оточений суглобним мішком, в який вплітаються зв'язки, що його закріплюють. В разі нещасного випадку одна з кісток може розірвати суглобний мішок і вислизнути з нього, при цьому порушиться нормальне взаєморозташування кісток. Це називається вивихом.

Номер слайду 20

Характерні ознаки вивихів: порушення звичних обрисів суглоба, виступання кістки на новому місці - іноді цю кістку видно через шкіру. Вивих є досить складним видом пошкодження, оскільки при цьому порушується не лише суглобний мішок, а й зв'язки, судини, а іноді й нерви.

Номер слайду 21

Травматичний токсикоз (синдром тривалого здавлювання) - розвивається як наслідок тривалого здавлювання тканин. Фактори, які зумовлюють тяжкість ушкодження: локалізація здавлювання, його тривалість, обсяг, сила, вік потерпілого.

Номер слайду 22

Перша медична допомога при травматичному токсикозі та її послідовність: визволення від здавлювання, туга пов'язка, джгут вище місця здавлювання, накладання стерильної пов'язки при наявності ран, іммобілізація кінцівок, знеболювання, застосування холоду, зігрівання потерпілого, транспортування до лікувального закладу.

Номер слайду 23

Переломи - це порушення цілісності кісток Незважаючи на те, що кістки дуже міцні, при пораненні, сильних ударах, падіннях вони іноді ламаються. Найчастіше бувають переломи кісток кінцівок. Всі переломи можуть бути неповними, коли частини кісток роз'єднуються не по всій товщині (тріщини, надломи) та повними, при яких роз'єднання відламків кістки проходить по всій товщі кістки. Для перелому характерні деформація, крововилив у місці перелому, укорочення кінцівки, порушення її функції, біль при обмацуванні в місці перелому, ненормальна рухливість у місці перелому, крепітація (хруст) кісткових відламків

Номер слайду 24

Переломи поділяються на: відкриті закриті

Номер слайду 25

До закритих належать такі переломи, при яких шкіра на місці перелому не пошкоджується.

Номер слайду 26

При відкритих переломах: мають місце пошкодження м'яких тканин, в т. ч. і шкіри, що може бути результатом впливу травмуючої сили ззовні або відламку кістки зсередини. Вона може бути вхідними воротами для інфекції або може розвинутися гнійне запалення м'яких тканин, що оточують кістку (флегмона), запалення самої кістки (остеомієліт) і навіть загальне зараження крові.

Номер слайду 27

При відкритому переломі, тобто коли на місці перелому рана, перша допомога перш за все полягає в зупинці кровотечі І накладанні стерильної пов'язки. При цьому потрібно слідкувати за тим, щоб уламки кістки не занурювалися вглиб рани, оскільки в подальшому це може призвести до запалення та загнивання кістки.

Номер слайду 28

Зупинивши кровотечу та наклавши пов'язку, пошкодженій кінцівці забезпечують спокій шинуванням. Шинування полягає в прикріпленні до кінцівки різних шин для надання нерухомості уламків зламаної кінцівки. Воно є найважливішим засобом попередження шоку, бо значно зменшує біль в області перелому. Крім того, воно оберігає тканини, що оточують місце перелом), від додаткових пошкоджень під час транспортування

Номер слайду 29

При закритих переломах : шини завжди накладають поверх одягу та взуття; якщо перелом відкритий - лише після накладання пов'язки і зупинки кровотечі, накладання джгута.

Номер слайду 30

Для іммобілізації пошкодженнях руки чи ноги використовують стандартні та імпровізовані шини. Звичайно при наданні першої допомоги для короткочасної фіксації використовують різний підручний матеріал: дощечки, картон, палки тощо, оскільки стандартних шин під рукою не буває. Якщо матеріал, з якого можна зробити шину, відсутній, для фіксації хворої руки допускається прибинтовування її до тулуба, а пошкодженої ноги - до здорової ноги.

Номер слайду 31

Раною називається пошкодження шкіри, слизової оболонки чи глибокої тканини, що супроводжується болем та кровотечею і має вигляд зяючого отвору.

Номер слайду 32

Рани бувають: вогнепальні, різані, рубані, колоті, вдарені, рвані, вкушені, розміжчені

Номер слайду 33

Вогнепальні рани виникають внаслідок ку­льового або осколкового поранення. Вони бувають: наскріз­ні, якщо є вхідний і вихідний ранові отвори в шкірі; сліпі, якщо куля або осколок застряє у тканині тіла; дотичні, як­що куля або осколок, пролітаючи по дотичній, пошкоджує шкіру і м'які тканини тіла, але не застряє в них.

Номер слайду 34

Різані й колоті рани мають невелику зону пошкоджень, рівні краї, стінки ран зберігають жит­тєздатність, дуже кровоточать, менше піддаються ін­фікуванню. Колоті проникаючі рани при неве­ликій зоні пошкодження шкіри чи слизової оболонки можуть мати значну глибину і бути дуже небезпечними через пошкодження внутрішніх органів і занесення до них інфекції. Рубані рани бувають різної глибини, з удареними місцями і розміжченими м'якими тканинами тіла.

Номер слайду 35

Вдарені, рвані та розміжчені рани мають складну форму, нерівні, насичені кров'ю краї, змертвілі тканини, де створюються сприятливі умови для розвитку інфекції.

Номер слайду 36

Види кровотеч. Перша медична допомога при кровотечах. Найнебезпечнішим ускладненням ран є кровотечі, які безпосередньо, загрожують життю. Кровотечами нази­вають витік крові з ушкоджених кровоносних судин.

Номер слайду 37

Залежно від характеру ушкодження судин розрізняють: артеріальні венозні капілярні паренхіматозні

Номер слайду 38

Точки затискання важливіших артерій:

Номер слайду 39

Номер слайду 40

Фіксація кінцівки

Номер слайду 41

Пов'язка — це перев'язувальний матеріал, яким зак­ривають рану. Процес накладання пов'язки на рану на­зивають перев'язкою.

Номер слайду 42

Правила накладання пов’язок: Накладаючи пов'язку, треба намагатися не завдати зайвого болю. Бинт тримають у правій руці і розкручу­ють його, не відриваючи від пов'язки, яку підтримують лівою рукою. Бинтують зліва направо, кожним наступ­ним обертом (туром) перекриваючи попередній наполо­вину. Пов'язку накладають не дуже туго (за виняткомтих випадків, коли потрібна спеціальна туга), щоб не по­рушити кровообігу, проте й не слабко, щоб не сповзала з рани

Номер слайду 43

ППІ (пакет перев’язувальний індивідуальний)

Номер слайду 44

Бинт — це смужка марлі в скатаному вигляді. Ска­тана частина бинта називається головкою, вільний кі­нець — початком. Стерильні бинти герметично упакова­ні у пергаментний папір.

Номер слайду 45

Серветки стерильні — це складені в декілька шарів чотирикутні шматки марлі, герметично упаковані в пер­гаментний папір (по 20 штук в упаковці). Розмір вели­ких серветок — 70 х 68 см, маленьких — 68 х 35 см.

Номер слайду 46

Травматичний шок — це загрозливе для життя усклад­нення важких уражень, що ха­рактеризується розладом ді­яльності центральної нервової системи, порушенням крово­обігу, обміну речовин, інших важливих функцій організму. Причиною шоку можуть бути тяжкі травми, особливо повторні.

Номер слайду 47

ppt
Додано
11 березня 2018
Переглядів
4566
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку