Урок -подорож: "Молюски, їх роль у природі та житті людини."

Про матеріал

Подорож світом молюсків, зупиняючись на станціях для здобуття самостійних знань про цікавий світ малакології.

Перегляд файлу

Урок — подорож

Тема. Молюски: двостулкові, черевоногі та головоногі, їхня роль у природі та житті людини.

Мета:

  •                 навчально – освітня: розширити знання про різноманітність молюсків, ознайомити учнів із особливостями будови молюсків, звернути увагу на взаємозв’язок будови й умов життя молюсків;
  •                 навчально – розвиваюча: продовжувати розвивати в учнів уміння порівнювати особливості зовнішньої та внутрішньої будови представників різних класів; вміння співпрацювати  при роботі у групах.
  •                 навчально – виховна: виховати в учнів любов до природи, необхідність охорони навколишнього середовища.

Тип уроку:комбінований.

Форма уроку: нетрадиційний урок – подорож

Засоби навчання: таблиця «Молюски», колекції черепашок та малюнки різних класів молюсків, слайдова презентація, додаткова література, підручник, визначники молюсків.

Методи: інформаційно-рецептивний, пошуковий, репродуктивний, навчально –пошуковий

Завдання уроку:

  •             повторити загальні ознаки тварин типу Молюски;
  •             вивчити особливості зовнішньої будови різних класів молюсків;
  •             порівняти будову трьох класів молюсків, виявити риси відмінностей між ними і причини їх виникнення;
  •             з’ясувати ,чому представників різних класів молюсків необхідно оберігати.

Очікувані результати:

  •       учні називають ознаки різних класів молюсків;
  •       описують зовнішню будову різних видів тварин;
  •       пояснюють необхідність збереження біорізноманіття різних видів молюсків;
  •       розпізнають на малюнках, фотографіях,за описом представників різних груп    тварин ;
  •       порівнюють зовнішню будову молюсків із умовами життя;
  •       роблять висновки про  взаємозв’язок будови й умов життя молюсків;

 

Хід уроку

 

Девіз уроку:

Скажи мені —  і я забуду.

Покажи мені — і я запам’ятаю.

Дай можливість діяти самому — і я навчуся.

(Китайська мудрість. )

І. Організаційний момент

Сьогодні ми відправляємось у дивовижну подорож світом малакології (науки, яка вивчає молюски), де зустрінемось з дивними створіннями, які заселили прісні і солоні водойми. Перед тим як розпочати наші пригоди, три групи дослідників на чолі з експертами мають підготуватись, взявши в дорогу весь необхідний багаж знань. Грошовою  одиницею самооцінки будуть перлини  1б, 2б,3б.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Для того, щоб ви зрозуміли, що ці знання дуже важливі, я розповім вам незвичайну історію.

Уявіть собі,  на філіпінських островах біля моря  плавці пірнають за перлами. Серед них красивий юнак – син вождя. Нирці помітили, що він довго не піднімається на поверхню. Вони почали шукати його і знайшли мертвим. Руку його  затиснула стулками тридакна - велетенський двостулковий молюск..

З надзвичайним зусиллям його підняли разом з тридакною на поверхню . Тридакну розкрили за допомогою ломів і там знайшли велику перлину, схожу на голову мусульманина в чалмі. Важила вона 6 кг 350 гр, довжина її була 23 см , а товщина – 14 см. Тубільці вважали її чарівною. Однак ця перлина ювелірної цінності не мала.    (показ фільму)

Так інколи незнання природи може бути згубним.
Австрійський вчений – еколог Едберг писав: “ Лише зрозумівши природу, людина зрозуміє саму себе”.

Ви також будете сьогодні пізнавати природу , поглиблювати свої знання про неї.

ІІІ. Повідомлення теми,мети уроку.

ІV. Актуалізація опорних знань учнів

Послухайте вірш «Молюски»  і розкажіть про які класи молюсків йдеться:

 

Ставковик живе в річках,

У озерах і ставках

Ставковик рослини їсть,

Ось такий він в класі гість.

Ставковик має сусідку –

Жабурницю непосідку.

Нога схожа на язик,

Війки створюють потік.

І з водою разом їжа

Потрапляє в шлунок свіжа.

Знову клас іде новий,

І кальмар тут – головний.

Очі, рот і навіть ноги –

Все на голові у Головоноги.

Представник ще й восьминіг,

Спочивать на дні приліг.

Він креветок споживає,

Щупальцями їх хапає.

Мають всі травну систему,

От  вивчаємо ми тему.

Учні називають класи молюсків. (показ слайду «Тип Молюски)

Завдання  групам:

Експерти отримують 4 конверти:

Конверт І

Назвати класи молюсків за малюнками і середовище їх існування (2б) (слайд «Клас Черевоногі»)

Конверт 2

Підписати малюнок та описати зовнішню будову і умови життя черевоногих молюсків.(слайд «Зовнішня будова») (2б)

Конверт 3

Підписати малюнок та розказати про зовнішню будову і умови життя двостулкових молюсків. (слайд «Зовнішня будова») (2б)

 Конверт 4

Підписати малюнок та розказати про зовнішню будову і умови життя головоногих молюсків. (слайд «Зовнішня будова») (2б)

    Ви добре підготувались до подорожі.

V. Вивчення нового матеріалу

Наша подорож має певний маршрут.

Це станції:

  1. Палеонтологічна
  2. Анатомічна
  3. Піщаний берег
  4. Океанічна
  5. Торговельний ряд
  6. Екологічна

Наші групи одержали завдання: (повідомлення учнів)

Станція «Еволюційна» (слайд «Різноманітність молюсків»)

І група. Зібрати інформацію про те, як появились молюски на планеті? Назвати відомі види молюсків, охарактеризувати їх.

    Станція «Анатомічна» (слайд «Зовнішня будова черевоногих молюсків»)

             ІІ група. Знайти поширені види черевоногих молюсків у своїй місцевості та розказати про них.

Станція «Набережна» (слайд «Зовнішня будова двостулкових молюсків»)

            ІІІ група. Пройтись піщаним берегом моря і зібрати колекції двостулкових молюсків. Розказати чим відрізняється їх зовнішня будова від черевоногих, у зв’язку з чим вона змінилась. Як утворились перли у двостулкових молюсків?

Станція «Морський бриз» (слайд «Зовнішня будова головоногих молюсків»)

ІV група. Повернувшись з екскурсії Чорним морем, описати зовнішню будову головоногих молюсків та їх умови життя.

Зробити висновки порівнявши спосіб життя і будову різних видів молюсків.

А зараз мандруємо інтернет - магазинами, які пропонують широкий вибір молюсків високої якості. 

Станції «Торгівельна» (слайд «Цікава прогулянка…»)

Багато хто з нас полюбляє ходити по магазинах. Ми також не обійдемо їх своєю увагою.

Перший відділ «Продуктовий».

Мідії  мають м‘ясо, яке багате на білки, вітаміни та мікроелементи. Їх споживають свіжими, смаженими в олії, сушеними. Мідії також маринують і консервують.

Устриці мають смачне та поживне м’ясо, яке містить багато вітамінів: А,В,С,Д. В 15 г м‘яса устриць міститься стільки ж вітаміну С, скільки в 3 г лимонного соку. В них багато мінеральних речовин, необхідних людині: кобальт, залізо, цинк, марганець, кальцій, фосфор, йод та ін.

       Морські гребенці – з них готують борщі з фрикадельками, розсольники, супи, плов, голубці, котлети.

Кальмари -високоякісне м‘ясо, яке добре смакує з овочами, картоплею, крупами, рибою.


Другий відділ – «Ювелірний».

Найдорогоцінніший продукт моря – перлини. Перлина - це єдиний дорогоцінний камінь, який має тваринне походження: він утворюється не в земних надрах, як алмази або смарагди, а в раковинах двостулкових молюсків.

6 грудня 2009 року на аукціоні  в Лос-Анджелосі  була виставлена на торги

 друга  в світі за величиною  перлина – «Принцеса  Палована». Її вага складала 2,3 кг., а діаметр – більше 150 мм. Кращі перли виготовляють молюски родів птерія та пинктада, які мешкають біля берегів Шрі – Ланки. Найбільша перлина належала іспанському королю Філіпу ІІ. Вона була розміром з голубине яйце і важила 34 карати (6,8 г), оцінювалась в 350 кг золота. Всесвітню славу мала  друза – сполучення з 9 перлин, знайдена в 1883 р. біля берегів Австралії. За формою експонат нагадує фігуру схожу на хрест. Тому ця перлина мала назву «Південний хрест». У 1917 році знайшли перлину «Зірка Заходу» масою 10 г. Зараз одержують перли штучно, вирощуючи їх в молюсках. Японія щорічно виробляє біля 100 т штучних перлів.

Третій відділ – «Господарський».

Черепашки морського гребінця використовують для покриття дахів. А у вікна будинків в китаї та японії замість скла вставляють черепашки двостулкового молюска плакуни – мешканця морів тихого та індійського океанів. Фарбу пурпур, яка не тьмяніє сотні років, одержують із морського молюска мурекса.

Станція «Екологічна»

От ми прибули на останню станцію «Екологічна». Виявляється, життя молюсків багате на незвичайності. Вони не лише ланка живлення, але й біофільтри,джерело їжі для людини,добавка до корму свійських птахів,матеріал для будівництва та сувенірів. Водночас двостулкові молюски мають і певне негативне значення. (повідомлення учнів)

  •             Прісноводний молюск дрейсена утворює колонії на підводних спорудах (шлюзах, трубопроводах). Так, проникаючи до водопровідних труб, вона може їх закупорювати, а після своєї загибелі псувати воду для пиття. Оселяючись на днищах кораблів, дрейсена знижує їхні гідродинамічні якості. У морських водоймах подібну роль відіграють устриці, мідії.
  •             Молюск корабельний черв’як, якого так назвали через червоподібну форму тіла (завтовшки 10 см), своєю загостреною черепашкою проробляє ходи у дерев’яних днищах кораблів та човнів, у сваях та інших спорудах і призводить їх до непридатного для експлуатації стану.
  •             Є серед них і проміжні хазяї паразитичних плоских червів. Прісноводні молюски, поширені в забруднених водоймах, здатні накопичувати в своєму тілі токсичні речовини та радіонукліди і тому спричинювати небезпечні отруєння людини.

Внаслідок руйнування природних місць існування та масового промислового вилову чисельність багатьох видів молюсків скорочується. Це, передусім, стосується молюсків із красивими черепашками , яких добуваються для виготовлення прикрас. Тому до Червоної книги України занесений такий вид двостулкових молюсків - устриця їстівна. Даних про її чисельність немає. Зустрічається в Каркінітській затоці та акваторії Карадазького заповідника.

VІ. Узагальнення і систематизація вивченого.

Для закріплення вивченого виконаємо лабораторну дослідження. Нагадаємо правила роботи з визначниками.

Лабораторне дослідження (показ слайду)

Тема. Зовнішня будова та рух черевоногих молюсків (на прикладі акваріумних видів).

Мета: навчитися визначати молюсків за їх черепашками користуючись визначниками, про що свідчать риси подібності і відмінності між різними видами молюсків.

Обладнання та матеріали: черепашки молюсків, лупа, лінійка.

 

 Хід роботи

  1. Розглянути види молюсків, користуючись класифікаційними картками: «Молюски», розділити їх на групи за ознаками.(показ слайду «Класифікаційні картки: « Молюски»)
  2. Визначити види молюсків за визначником (показ слайду «Визначник»)
  3. Зробити висновки про спільні та відмінні риси черевоногих та двостулкових молюсків,заповнюючи таблицю за ознаками (показ слайду)

 

Порівняння черевоногих та двостулкових молюсків

 

Ознаки

Клас Черевоногі

Клас Двостулкові

Зовнішня будова

Складається із голови, тулуба і ноги. На голові є одна чи дві пари щупалець. Черепашка закручена, тіло не має певної сегментації. Є устя.

Тулуб, нога, мушля має дві стулки, двобічна симетрія тіла.

Будова черепашки

Черепашка складається із карбонату кальцію, а ззовні вкрита шаром рогоподібної речовини. На внутрішній стороні вкрита шаром перламутру.

3 шари: роговий, фосфорний, перламутровий.

Живлення

Різноманітне  виноградний слимак і голі слизуни та більшість прісноводних – рослиноїдні. Деякі морські черевоногі – хижаки.

Фільтратори

Травлення

Рот ( м’ясистий язик вкритий рядом хітинових зубців) глотка, стравохід, шлунок, кишечник, анальний отвір.. Добре розвинені слинні залози. У деяких морських хижаків у слині є отруйні речовини.

Ввідний сифон, мантійна порожнина, рот, стравохід, шлунок, кишки, анальний отвір(відкривається в мантійну порожнину), вивідний сифон. Слинні залози не розвинені є тільки травна залоза.

Кровоносна система

Незамкнена. Серце двокамерне(передсердя і шлуночок).є кровоносні судини. Крос виливається у порожнину тіла.

Незамкнута, серце трикамерне (два передсердя і шлуночок).

Видільна система

Нирки і видільні шляхи.

Дві нирки, протоки відкриваються у мантійну порожнину.

Нервова система

Розкидано-вузлового типу, навкологлоткове скупчення нервових вузлів.

Розкидано-вузлового типу, три пари нервових вузлів, нерви

Дихання

Мешканці водойм дихають зябрами, наземні – легенями.

Ввідний сифон, зябра вивідний сифон.

Розмноження

Гермафродити і роздільностатеві. Запліднення перехресне та внутрішнє.

Роздільностатеві, сперматозоїди самців виводяться через вивідний сифон у воду. Запліднення відбувається у мантійній порожнині самки і виводяться через вивідний сифон. Личинки прикріплюються до риб утворюють пухлину, ростуть, розривають шкіру, падають на дно де перетво-рюються на молюска.

Розвиток

У наземних і прісноводних – прямий, у морських із перетвореннями(із яєць виходить личинка, яка живе у товщі води і переміщується течіями).

 

Представники

Ставковик великий і малий, виноградний слимак, котушка рогова, мітра.

Беззубка, перлівниця, перлова скойка, дрейсена, тридакна, морський гребінець, вустриця, мідія, корабельний черв'як.

 

VІІ Підсумки уроку.

  •      Чи сподобалась вам наша екскурсія?
  •      Що запам’яталось вам найбільше?
  •      Як ви вважаєте, чи може існувати природа без молюсків? Чому?

Оцінювання роботи груп.

VІІІ. Домашнє завдання

І.Вивчити параграф

ІІ.Опрацювати тести:

1.Людина споживає в їжу :

а) жабурницю;  б) перлову скойку;  в) кальмара;  г) ставковика;

д) виноградного слимака;  є) устрицю?

2.Роль проміжних хазяїв для паразитичних червів виконують:

а)жабурниця; б) ставковик;  в)кальмар;  г)бітінія; 

д) виноградний слимак; є)конус?

3.Перлини здатні утворювати:

а)жабурниця; б)перлова скойка; в)ставковик; г)виноградний слимак; д)восьминіг;  є) дрейсена?

4.Добре виражені три відділи тіла ( голова, тулуб, нога) у:

а)ставковика;  б) перлівниця;  в)виноградного слимака;  г)дрейсена;

д) кальмара;  є) перлової скойки?

5.На суходолі поширені:

а) ставковик;  б) жабурниця;   в) виноградний слимак; 

г) корабельний черв‘як;   д) голий слизун;   є)кальмар?

ІІІ. Підготувати повідомлення про викопних головоногих молюсків амонітів і белемнітів.(на вибір)

 

 

docx
Додано
4 березня 2025
Переглядів
621
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку