Узагальнюємо! «Я думав про море лише як про солоне середовище, яке роз’їдає мені очі. І раптом мені відкрилося вражаюче видовище: підводні скелі, покриті заростями зелених, бурих, сріблястих водоростей, серед яких плавали в кришталево чистій воді невідомі мені доти риби», – так описував Жак-Ів Кусто свої перші незабутні враження від зустрічі з водоростями. У чому цінність водоростей для Світового океану?
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Утворення органічних речовин і кисню. У морських екосистемах особливу роль відіграють діатомові водорості. Їхня органічна речовина складає близько 50 % від усієї біомаси морів та океанів. У прибережній зоні морів помірних і приполярних широт таке значення мають бурі водорості, а в прісноводних водоймах – зелені. Усі водорості є не лише початковою ланкою харчових ланцюгів, а й виробниками кисню, що розчиняється у воді або потрапляє в атмосферу.
Номер слайду 5
Природне самоочищення водойм. Водорості через поверхню свого тіла здатні поглинати з води всі необхідні для життєдіяльності поживні речовини.
Номер слайду 6
Утворення гірських порідІз решток водоростей після їхнього відмирання утворюються гірські породи. діатоміт, доломіт і трепел. Бурі водорості водоростеве вугілля. Червоні водоростівапняк. Панцири викопних діатомей
Номер слайду 7
«Цвітіння» води, ґрунтів, снігу
Номер слайду 8
Ґрунтоутворення. Наземні мікроскопічні діатомові й зелені водорості відіграють помітну роль у ґрунтоутворенні. Це пов’язано з тим, що ґрунтові водорості виробляють значну кількість слизу, що сприяє підвищенню вологоємності, структурованості ґрунту. У тропіках червоні водорості зміцнюють тіло коралів, що впливає на існування коралових рифів.
Номер слайду 9
Учасники симбіотичних відносин з різними рослинами, грибами й тваринами. Наприклад, одноклітинні зелені водорості требуксія чи трентеполія можуть співіснувати з ліхенізованими грибами, тетраселміс (Tetraselmis convolutae) – з певними видами плоских червів.
Номер слайду 10
Створення умов існування
Номер слайду 11
Значення водоростей у житті людини. Організація харчування З водоростей отримують речовини для виробництва продуктів харчування: альгінати застосовують для покращення якості морозива, фруктових соків. У їжу вживаються зелені (ульва), бурі (ламінарія японська) та червоні (порфіра) водорості.
Номер слайду 12
Сільське господарство Бурі та зелені водорості є кормом для сільськогосподарських тварин, із водоростей отримують добрива, вітамінні добавки, речовини, що стимулюють приріст маси промислових тварин.
Номер слайду 13
Охорона здоров’я Протизапальні та імуностимулюючі властивості водоростей визначають їхнє використання як засобів боротьби з інфекціями. З бурих водоростей добувають йод, бром, замінники крові тощо. Альгінати водоростей зв’язують і виводять з організму важкі метали й радіонукліди. З червоних водоростей виготовляють препарати для усунення печії (кораліна), ліки від хвороб дихальних шляхів (хондрус, або ірландський мох).
Номер слайду 14
Водопостачання, поводження з відходами. Види водоростей стають індикаторами забруднення водного середовища органічними речовинами (діатомові водорості, хлорела). Діатомові водорості спричинюють руйнування підводних споруд, мостів.
Номер слайду 15
Переробна промисловість. Альгінати бурих водоростей використовують у переробній промисловості для проклеювання паперу, у хімічній – для виготовлення фарбників для кольорового друку, у текстильній – для фарбування натуральних тканин, що не промокають під дощем та не вигорають під сонцем.
Номер слайду 16
Професійна, наукова та технічна діяльність Багато водоростей є об’єктами наукових досліджень (хлорела, хламідомонада, ацетабулярія, вольвокс). Панцири діатомей використовують для налаштування оптичних приладів.
Номер слайду 17
Чому вода є визначальним чинником для водоростей?Вода здатна розчиняти кисень і вуглекислий газ, що використовуються водоростями для дихання й фотосинтезу. Вода містить важливі біогенні елементи, необхідні для побудови тіла (Силіцій, Кальцій), транспорту речовин в клітинах (Натрій, Калій), утворення пігментів (Магній) тощо. Вода розчиняє мінеральні солі, серед яких найбільше значення для водоростей мають нітрати та фосфати. Вода здатна розчиняти органічні речовини.
Номер слайду 18
Визначальне значення води для водоростей зумовлене й такими її фізичними властивостями, як: висока теплоємність (забезпечує температурну сталість середовища життя), текучість (сприяє пасивному переміщенню та розмноженню водоростей), густина (впливає на просторове розташування тіла водоростей) тощо.