Це наше і це твоє
Мета:
Обладнання. Презентація «Це наше, це твоє», відео «Україна – це ти», «Це моя Україна», технологічні карти, роздатковий матеріал, дитячі пісні.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
Добрий день, мої любі діти!
Школа двері для вас відчинила
І запрошує вчитися вас
Бо знання — це велика сила!
Тож навчайтеся! В добрий час!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1. Вступна бесіда учителя.
Вітаю вас зі святом Першого дзвоника, з першим навчальним днем, з першим уроком.
Сьогодні ми побуваємо на незвичайному святі – дні народженні країни, а саме якої ви зможете дізнатися відгадавши загадку.
На землі великій
Є одна країна:
Гарна, неповторна,
Красна, як калина.
І живуть тут люди,
Добрі, працьовиті,
І скажу, до речі,
Ще й талановиті.
Землю засівають
І пісні співають,
На бандурі грають
І вірші складають.
Про ліси і гори,
І про синє море,
Про людей і квіти…
То скажіть же, діти,
Що це за країна?
(Наша Україна)
Отже, як ви здогадались, сьогоднішній наш урок присвячений Україні. Україна – незалежна держава. 24 серпня 1991 року було ухвалено Акт проголошення незалежності України. У цьому році нашій країні виповнилося 25 років незалежності.
Перегляд кліпа Наталі Бучинської «Це моя Україна».
Україна – це твоя Батьківщина. Тут ти народився, поряд з тобою живуть твої батько, мати, дідусь, бабуся, се6стричка і братик, Усі вони – громадяни незалежної країни. Ти також – громадянин України, бо живеш на цій землі, знаєш співучу українську мову, любиш и шануєш своїх рідних, свою заквітчану землю, рідний край.
Давайте згадаємо, як кожного ранку до нашого віконечка зазирає лагідний, сонячний промінчик. Цей промінчик – маленька частинка великого щедрого сонця. Так і кожен з нас є невід’ємною частиною славного народу України.
2. Вправа «Асоціативний кущ»
- Так яка ж наша Україна?
Сторінка 1 «Особлива»
Кожна країна світу обов'язково має свої символи. А що означає слово «символ»? Символ — це предмет, який характеризує державу, відображає її побут, традиції, господарювання, історичне минуле, прагнення народу.
У статті 20 (розділ 1) Конституції України записано: «Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб, Держаний Гімн України». Символіка — своєрідна візитна картка країни, вона ніби представляє її, підтверджує її існування.
З глибини віків дійшла до нас ось така легенда.
Легенда
Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини зростали чесними, сміливими, дуже любили свою неньку і готові були віддати за неї своє життя.
Виросли сини і розійшлися по світах, прославляючи свою матір. Найстаршому мати подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед. За цю трипроменеву корону люди дали першому синові ім'я Тризуб.
Середньому сину мати дала в дорогу блакитно-жовтий одяг. Сміливий і сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими звитяжними вчинками. Люди запам'ятали його і назвали Прапором.
А найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди лунала його дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім'я Гімн.
Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку - Україну.
Вчитель:
Діти, перед вами прапор України.
- Якого він кольору ?
- Як ви гадаєте, що означає жовтий колір ?
- Так, це колір пшениці, зерна, хліба, теплого сонця. - А синій, що означає?
- Так, вірно. Це колір нашого мирного неба. Ось такий наш державний прапор.
- Де ви бачили такі прапори в нашому місті ?
- На будинках державних установ під час свят або державного трауру.
Вчитель:
- Діти, а що це таке ? (малюнок "Герб України")
- Так, це герб - головний символ нашої держави - України. На якому тлі зображено наш герб ? Що означає цей колір ?
- А, що вам нагадує цей символ?
- Подивіться на цю картину. (Показую дітям картинку, де зображені батьки з дитиною на руках). Саме цю картину мені нагадує наш герб: Мати, Дитина і Батько символізують Любов, Життя і Мужність. Герб України - золотий тризуб на синьому тлі.
- Діти, де можна побачити Державний Герб?
Вчитель читає перший куплет Гімну України
- Чи знаєте, ви діти, що це за вірш?
- Як називаються хвалебні пісні?
Слово гімн — грецького походження (дослівний переклад — похвальна пісня) — урочиста пісня, прийнята як символ державної, національної єдності.
Слова національного Гімну «Ще не вмерла Україна» написав у 60-х роках XIX ст. відомий український поет Павло Чубинський, а музику — композитор Михайло Вербицький.
Сторінка 2 «Неповторна»
- Наша країна дійсно красива й неповторна. Тільки в нашій країні є те чого ніде не зустрінеш. А чому це так ви дізнаєтесь коли дасте відповіді на запитання вікторини.
1.На якому материку розміщена Україна? (Євразія)
2. Столицею України є місто… (Київ)
3.Які гори розміщені на території України? (Карпати і Кримські гори)
4. Назвіть найбільшу річку України? (Дніпро)
5.Які моря омивають кордони нашої держави? (Чорне, Азовське)
6. Найглибше озеро України. ( Світязь)
7. Назвіть найвищу гору України? (Гора Говерла —2061м — у Карпатах)
8.Яке українське місто славиться найкращим у Європі шоколадом? (Львів )
9. Центр Європи? ( Закарпатська область Рахівський район село Ділове)
10.Яке гірське озеро на Закарпатті місцеві жителі називають Морським Оком? (Синевир)
11. Який кущ є народним символом України? (калина)
12. Назвіть дерево, що є одним із символів України і має лікувальні властивості? (Верба)
Сторінка 3 «Милозвучна»
Мова, якою ми розмовляємо – українська. Вона є державною мовою в Україні. Про це записано в основному законі нашої держави –Конституції. Для нас, українців, наша українська мова – найдорожча, найніжніша. За милозвучність її називають солов’їною. Сьогодні ми попрацюємо із мовними перлинками, які виражені різними жанрами усної народної творчості. Саме в усній народній творчості відображений світогляд, вірування та культура наших предків. І ми, як гідні нащадки, повинні зберігати, примножувати і передавати ці духовні багатства.
Відтвори прислів’я.
1.Праця годує, а лінь…( марнує).
2.Хто не робить…(той не їсть).
3.Куй залізо…(поки гаряче).
4.Що посієш…(те й пожнеш).
5.Зробив діло…(гуляй сміло).
6.Або пан…(або пропав).
7.Вік живи…(вік учись).
8.Під лежачий камінь…(вода не тече).
9.Сім раз відмір…(раз відріж).
Сторінка 4 «Видатна»
Ви запитаєте: «Чому наша країна видатна?» То я вам скажу, що це земля на якій народилося дуже багато видатних людей, які своєю працею прославили її на весь світ.
Таких людей у нас дуже багато, тому що українці – це працелюбний наполегливий народ. Всіх їх зараз назвати неможливо. Але це і письменники, і художники, і співаки, і спортсмени, і лікарі, і вчителі, і політики, які своєю працею прославили Україну, їх імена відомі у світі. А зараз ми перевіримо, чи добре ви їх знаєте.
Гра «Відгадай знаменитість»
Учням роздаються портрети відомих людей. Вони повинні віднести їх до відповідної групи: спортсмени, поети, художники.
Спортсмени:
Андрій Шевченко - український футболіст, виступав за київське «Динамо», «Мілан» та лондонське «Челсі». Заслужений майстер спорту України з 2003 року. Нагороджений найвищою державною відзнакою — «Герой України». 2003 року став першим українцем, який виграв Лігу чемпіонів. Володар «Золотого м'яча» 2004 — призу, який вручають найкращому футболісту Європи. Один з найрезультативніших бомбардирів євро кубкових турнірів за всі сезони. Найкращий бомбардир національної збірної України в історії.
Володимир Кличко - український професійний боксер. Олімпійський чемпіон з боксу у надважкій ваговій категорії (1996 рік). Чемпіон світу з боксу у важкій ваговій категорії за версіями WBO
Олександр Усик - український професійний боксер, олімпійський чемпіон (2012), чемпіон світу 2011, чемпіон Європи в напівважкій вазі, чемпіон України, заслужений майстер спорту України.
Лілія Подкопаєва - українська спортсменка (спортивна гімнастика). Заслужений майстер спорту України (1994). Суддя міжнародної категорії. Абсолютна чемпіонка світу (1995, Японія, Сабає), Європи (1996, Великобританія, Бірмінгем).
Письменники:
Тарас Шевченко - український поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, гравер), громадський та політичний діяч.
Леся Українка —видатна письменниця, культурний діяч українського народу. Серед найвідоміших її творів відзначаються «Думи і мрії», «Кассандра» , «Лісова пісня».
Василь Сухомлинський - Учений, письменник, видатний педагог сучасності, член-коресподент Академії педагогічних наук.
Художники:
Катерина Білокур - українська художниця, майстер народного декоративного живопису.
Тетяна Яблонськка - українська художниця-живописець,
Співаки:
Руслана - українська співачка, піаністка, диригент, танцюристка, продюсер, екс-депутат, громадська діячка. Народна артистка України. Перемогла Руслана на «Євробачення-2004».
Ані Лорак - українська співачка, Народна артистка України[1]. Представляла Україну на конкурсі Євробачення 2008 у Белграді, де посіла 2-е місце.
Сторінка 5 «Співуча»
З давніх-давен український народ любив співати. Украї́нські наро́дні пісні́ — це фольклорні твори, які створені в усі епохи розвитку нації, зберігаються в народній пам'яті й передаються з вуст в уста. А ви, любі діточки, знаєте українські пісні? А зараз ми перевіримо.
Гра «Віднови пісню»
Діти отримують картки з піснями в яких переплутані рядки. Треба встановити порядок в рядках та заспівати пісню.
Картка 1
Тут вона сіла,
Тут вона впала,
Десь тут була подоляночка,
Сім літ не вмивалась,
Бо води не мала.
Десь тут була молодесенька.
До землі припала,
Сторінка 6 «Творча»
Народні промисли і ремесла є невід’ємною частиною культури та побуту традиційного українського суспільства. З одного боку, вони пов’язані із матеріальною культурою, тобто господарством та освоєнням природних ресурсів, а з іншого — є частиною духовної культури народу, оскільки відображають народну творчість.
Перегляд презентації «Народні промисли України»
Лялька - мотанка (або вузликова лялька) є прадавнім оберегом.
Лялька - мотанка – українська народна лялька, символ жіночої мудрості, родинний оберіг....
Мотанка несе в собі тепло людських рук, любов і турботу, з якою створена… Вона несе в собі сонячну енергетику..! мультфільм «Обереги»
ІІІ. Підсумок уроку
Любі діти! Ви – наша надія, майбутнє України! І багато зусиль спрямовано на те, щоб майбутнє це було добрим і щасливим, щоб росли ви справжніми українцями із гарячими серцями, розумними головами, чистими помислами. Коли ви станете дорослими, то будьте гідними громадянами і патріотами своєї Батьківщини, бо це наше і це твоє!
Учень. Моя Батьківщина – це вишеньки цвіт
І верби над ставом, й калина.
Моя Батьківщина – це мрії політ,
Це рідна моя Україна!
Учень. Моя Батьківщина – це наша сім'я,
Затишний куточок і хата.
Це мама, татусь, бабця, дідо і я,
Всі рідні і друзів багато.
Учень. Моя Батьківщина – це злагода й мир
Та небо бездонне й чудове.
Це пісня чарівна, що лине до зір,
Й дитинство моє світанкове.
Учень. Моя Батьківщина – ліси і поля.
Від них в нас і радість, і сила.
Це та найсвятіша і рідна земля,
Що кожного з нас народила.
Перегляд відео на пісню Тіни Кароль «Україна - це ти»