Тема. Г. Тютюнник «Климко». Воєнне дитинство в повісті. Морально-етичні уроки.
Мета: дослідити, як у творі відображено воєнне дитинство;
навчати учнів через художнє слово осмислювати та сприймати морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних на прикладі взаємостосунків героїв повісті;
поширити поняття «екскурс», «художня деталь», «автобіографічний твір» та їхню роль у повісті «Климко»;
розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, пам'ять, уміння грамотно висловлювати свої думки; навички аналізу епічного твору;
формувати кругозір, світогляд школярів через використання набутих знань з різних предметів; ціннісні пріоритети «Я і Україна», «Я і моральні цінності»;
виховувати гуманні якості людини – чуйність, доброту, турботу про ближнього, здатність співпереживати.
Тип уроку: комбінований урок (відпрацювання навичок та вмінь, узагальнення та систематизація вивченого).
ХІД УРОКУ
І. Організаційно – психологічний етап.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Слово вчителя. Тема нашого уроку «Г. Тютюнник. «Климко». Воєнне дитинство в повісті. Морально-етичні уроки на прикладі образу Климка».
Щаслива пора — дитинство. Та не хотів би повернутися у своє дитинство ні на мить той, кому в юному віці довелося зустрітися віч-на-віч із війною. Діти війни. Їм довелося рано подорослішати. Перенести на своїх плечиках той нелюдський жах, біль, горе, що випали на долю нашого народу, втратити рідних, друзів, переносити холод, голод, усі страждання окупації і попри все це залишатися Людьми … Прикладом такої людини може бути Климко, головний герой однойменної повісті Григора Тютюнника. Епіграфом до нашого уроку є слова цього письменника: «Найвища наука життя – мудрість, а найвища мудрість бути добрим».
ІІІ. Актуалізація опорних знань .
Війна…Це слово нам уже знайоме з уроків…..
зарубіжної літератури (поезія Окуджави, балада Бикова «Альпійська балада», з уроків історії (Україна брала участь у Другій світовій війні), під час екскурсії у музейній кімнаті інформація про односельців, які не повернулися з війни та за особливі успіхи отримали бойові нагороди.
Гронування
![]()
![]()
війна
територія люди моральні цінності
залізнична Слов’янськ односельці позитивні
станція Артемівськ співчуття взаємодопомога
вагова Дебальцеве біженці негативні
Донбас жадібність злість
нерозважливість
2. На уроці ми будемо застосовувати вже набуті знання, при цьому додаватимемо до них логіку, математику. Зараз кожен ряд отримає завдання, з яким має справитися за одну хвилину.
1 ряд. Віднови деталь
Тітка Марина - виходила хворого Климка
Тітка Мотя – запропонувала жити у неї після смерті д. Кирила
Аптекар Бочонок – дав на дорогу сухарі
Зульфат – товариш Климка
Швець – подарував черевики Климкові
2 ряд. З’єднай опорні слова

![]()
![]()
Климко сухарі
Бочонок Вагова
![]()
сіль хвороба
![]()
Т.Марина Зульфат
Дідусь Гарєєв молоко
3 ряд. Віднови математичний ряд.
Шлях Климка до Слав’янська тривав 8 діб. Хлопець вирив з багаття 2 картоплини, потім накопав 57 картоплин. Перший сухарик з’їв, коли пройшов 25 км шляху. У торбинці було 6 сухариків з білого хліба. Коли Климка вигнали з поїзда, йому залишилося пройти 60 км до своєї станції. Він подолав цю відстань за 2 дні.
Вчитель. Щоб зрозуміти масштабність подій, які ми включаємо в слово «війна». я пропоную подивитися на карту. Давайте включимо ще одну карту. Це події сьогодення. Що ви можете про них сказати?
ІV. Основний зміст уроку (робота з текстом, презентація, спостереження над прочитаним, проведення асоціацій).
1. Слово вчителя. Ми, пригадуючи епізоди з твору Тютюнника, перенесемося разом із Климком у часи його дитинства, воєнні роки. Пригадаємо, як називається переміщення героя в часі та просторі в літературному творі.
- Це - «ЕКСКУРС». Екскурс – це відхід від основної сюжетної лінії з метою висвітлення якихось додаткових питань. Спробуємо з вами переміститися в минуле – в епоху Великої Вітчизняної війни за допомогою зображень.
Проблемне питання: Чому ж дитина, позбавлена в житті всього, поспішає творити добро? Які моральні-етичні уроки маємо засвоїти ми з вами.
2. Бесіда: Перед вашими очима постали реальні картини того часу.
- Як ви вважаєте, у яких умовах опинилися діти під час війни? (Діти опинилися в дуже тяжких умовах: голод, холод, смерть, небезпека)
- Чому увагу Григора Тютюнника привернув саме цей час – час ВВв? (Григір Тютюнник сам пережив ці часи).
- Який період свого життя взяв за основу письменник, створюючи повість «Климко»? (Подорож із Донеччини на Полтавщину через окуповану Україну).
Тож який твір називають автобіографічним?
Учитель: Коли ви читали текст, то звертали увагу на певні подробиці, які допомагали нам розкрити поведінку людей, проаналізувати їх вчинки. Як називають такі подробиці?
Художня деталь (від фр. detasl) — така виразна подробиця або штрих, яка часто викликає в уяві цілу картину, робить зображення дуже відчутним і яскравим. Художня деталь може відображати подробиці обставин, зовнішності, пейзажу, портрета.
Бесіда з елементами аналізу тексту твору:
Сьогодні я пропоную подивитися на морально-етичні уроку твору через образ Климка.
Слайд 1. Хлопчики зустріли на базарі свою вчительку.
Слайд 2. Дівчинка з чорнобривцями.
Слайд 3. Італійці в місті.
Таблиця «Добро і зло у повісті»
|
Добро |
Зло |
|
Мирне життя і щоденна праця, віра у щасливе життя |
Війна, розруха |
|
Допомога один одному, співчуття, співпереживання |
Люди залишаються без даху над головою, одягу, продуктів |
|
Не втрачають почуття гідності |
Зазнають приниження |
|
Вірні, патріоти |
Дехто зраджує батьківщину |
|
Діляться останнім шматочком хліба |
Наживається на чужому горі |
Висновок. Добро завжди перемагає зло. Тож люди повинні засвоїти морально-етичні уроки, а це
Людяність
Милосердя
Турбота
Чуйність
Доброта
Тож дайте відповідь на наше проблемне запитання уроку
Чому ж дитина, позбавлена в житті всього, поспішає творити добро?
Вчитель. Ви мали групове домашнє завдання.
1 група- лист-сповідь від імені Климка
2 група - лист-передбачення або лист-засторога від імені дядька Кирила
3 група - лист-подяка тітці Марині
У творі було згадано багато географічних назв. Давайте згадаємо їх (Слов’янськ, Артемівськ, Дебальцево, Донбас). Сьогодці ці міста викликають велике занепокоєння у всього українського народу. Чому? (бо це зона бойових зіткнень, частина окупованих територій) (Слайд )
Коли почалися події на Сході ще в 2014 році багато українців згадали про морально-етичні уроки. Тисячі волонтерів возили на схід продукти харчування, одяг, ліки, які збирали українці. Діти писали листи воїнам АТО і побажання у вигляді сердечок, таким чином висловлюючи не тільки слова подяки воїнам, а й свою підтримку. Війна 2022 року об’єднала українців. Горе, сльози, розпач, спалені міста і села, понівечені життя, викрадене дитинство. Мільйони людей виїхали з країни, чимало залишилося без власного житла. І знову волонтери, які везуть маскувальні сітки, ліки, засоби гігієни, продукти харчування. Люди перераховують гроші, щоб купити для воїнів ЗСУ реби, техніку, прилади нічного бачення. Ми віримо в ПЕРЕМОГУ! Віримо в те, що Україну не заламають ніякі труднощі й перепони.
Рефлексія. Давайте і ми сьогодні створимо серце нашого класу і на маленьких сердечках напишемо ті цінності, або ті життєві мудрості, без яких людина просто не може жити.