Урок інтегрований – географія, історія, мистецтво. "Японія – країна вранішнього Сонця"

Про матеріал
Урок географії, 10 клас Урок інтегрований – географія, історія, мистецтво Тема. "Японія – країна вранішнього Сонця."
Перегляд файлу

Урок географії, 10 клас 

Урок інтегрований – географія, історія, мистецтво.         

E:\2024-2025\Японія фото\IMG_1999.JPGВчитель  географії Лиса

Людмила Едуардівна,  вищої

категорії, вчитель-методист

Ліцею №2 Хмельницької міської

ради,

 

E:\2024-2025\Японія фото\IMG_0031.JPG 

вчитель історії Славський Андрій Віталійович,

вищої категорії,

старший  вчитель Ліцею №2 Хмельницької 

міської ради,

 

E:\2024-2025\Японія фото\зображення_viber_2025-04-29_13-07-01-584.jpg 

вчитель інформатики та технологій  Гузар

Леся Миколаївна, вищої категорії, старший

вчитель Ліцею №2 Хмельницької міської ради.

 

 

 

Тема. Японія – країна вранішнього Сонця.

Мета:

- на основі групової випереджальної роботи сформувати в десятикласників знання  про сучасну Японію, проблеми і досягнення держави, подібне і відмінне з Україною; провести інтеграцію з історією, економікою, культурою і мистецтвом з метою виявлення спільних проблем людини, її почуттів у сучасному світі;

- формувати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки, презентувати;

- ознайомити здобувачів освіти з особливостями японської культури, з традиціями японців;

- виховувати почуття поваги до культури японського народу, толерантне ставлення, доброчесність.

Обладнання: карта-таблиця «Японія», символіка держави, виставка-фото японських пам’яток культури, японські прислів’я, відеофільм, інструктивні картки, роздатковий матеріал.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, урок – пара, інтегрований урок.

Ключові компетенції: спілкування державною та іноземною мовами, інформаційно-цифрова, картографічна, математична, загальнокультурна, соціальна та громадянська, уміння вчитися впродовж життя.

Наскрізні змістовні лінії: здоров’я і безпека, громадянська відповідальність, екологічна безпека та сталий розвиток, підприємливість і фінансова грамотність.

 

Хід уроку

  1. Організаційний момент. Вчитель географії.
  •                      Охайо годзимас! Добрий день!
  •                      Швидкоплинність людського існування втілюють віковічну мудрість, нагадують про неминучі цінності.
  •                      Припустімо, я, українка, і не мала нагоди побувати в Японії. Проте в глобальному просторі це не особливо відчуваєш. Японія  в моєму і вашому інформаційному просторі, японський телевізор Соні чи Панасонік – на стіні помешкання, а смартфон і роман Муракамі – на дивані, в гаражі Тойота чи Мазда, в офісі – ультрабук від Тошиба. І вже цього достатньо, щоб дещо розповісти про людей, які створюють ці товари і про країну, в якій вони живуть та працюють.
  1. Повідомлення теми та мети уроку.
  2. Мотивація навчальної діяльності.
  •         Барвиста, яскрава наша Земля, Пилинка Всесвіту. В одному з її куточків є маленька, але дивовижна країна, що формою нагадує морського коника, на узбіччі Великого океану.
  •                 Запрошую у далеку країну вранішнього Сонця. Я б назвала її країною-навпаки, настільки там все незвичне для нас. Сади з каменів. Кермо в автомобілі з правого боку. Пишуть зверху вниз. Їдять паличками. Поклони тут цілий ритуал, а чаювання представляє собою обряд. Ікебана і бонсай – ціла наука.
  •                 Сьогодні маємо можливість відкрити завісу загадкового «японського дива», познайомитись з незвичними для нас традиціями.

                                «Асоціативне малювання» ( написати відповідним кольором тему уроку).

  1. Вивчення нового матеріалу.

Ознайомлення з етапами уроку (робота в групах по локаціях).

  1.                  Візитна карта Японії (площа – 377 тис км.2   , населення – 127 млн.чол., конституційна монархія, імперія, унітарна держава

1 учень біля дошки порівнює площу, кількість населення та густоту Японії та України та робить висновки).

  1.                  Географічне положення країни

 - Чи можливо «українське диво» стосовно географічного положення? (Так, більша площа, вигідне географічне положення, сприятливі кліматичні умови, родючі грунти, рівнинний рельєф, вихід до моря…)

- Входячи в дім – ми, українці, знімаємо шапки, японці – взуття, ми намагаємося досягти персональної відповідальності за якусь справу. Японці твердо стоять на колективній. Українська мати лякає дитя :»З дому більше не вийдеш», а японська «Дивись, в дім більше не зайдеш». Погодьтеся, цікаво.

  1.                  Людський фактор і технології.

- Зі слів екс-посла Японії в Україні Сакати Тоїчі (цитую): «Основні ментальні риси японців – терпимість, працездатність, скоординованість, що властиві духовному світу самураїв, допомогли японській економіці так швидко розвиватися…Японці досі бережуть та виховують у собі особливості традиційної ментальності своїх предків. Ми перейняли частку технологій у Європі та США, але додали свою цінність до кожного з елементів, завдяки чому виробили свою особливу марку.»

- Чи можливо «українське диво» в Україні?

(якщо кожен українець змінить свою свідомість, буде відноситись до свого здоров’я більш сумлінно, раціонально відпочивати; в державі – зміни в демографічній політиці (заохочення народжуваності), підвищення рівня медицини…

                                «Цифрова хвилинка»  (що означають цифри : 1,2,4,47, 127,                  603,7)

  1.                  Історичний розвиток  (слово вчителя історії, вищої категорії, старшого  вчителя А. В. Славського).

- Японія  тривалий час залишалася для європейців закритою країною, що можливо, врятувало її від колонізації і насильницької європеїзації самобутньої культури. І лише в XIX ст. вона поступово почала відкриватись для іноземців, брати участь у торгівлі, на якій наполягали США, що змінювали свої позиції.

Перегляд презентації

- На момент закінчення II світової війни японська економіка була повністю зруйнована, більшість підприємств закрита, у країні лютували інфляція і безробіття.

- З 1946 до 1949 рр. було проведено низку реформ: земельну, що майже повністю ліквідувала поміщицьке землевласництво; великі монополістичні концерни знищено, а їх акції продані службовцям; грошову реформу – на зразок реформування німецької марки, що дозволило різко скоротити грошову масу, яка перебувала в обігу, і зупинити інфляцію.

- Японський  військовий режим був ліквідований на початку 1946 р. Нова конституція в 1947 р. зберегла монархію, але позбавила імператора влади. Це поклало початок демократичним перетворенням. Війна, що почалася в червні 1950 р. у Кореї, перетворила Японію на своєрідний тил американської армії, що обумовило військово-промисловий бум в японській економіці. ВНП  Японії під час війни зростав щорічно на 10%.

- В 1968 Р. Японія стала третьою державою світу , впритул наблизившись за рядом показників до США і СРСР. Саме тому п’ять видів продукції, що користуються найбільшим попитом на зовнішньому ринку (легкові автомобілі, побутова електроніка, сталевий прокат, автомобілі промислового призначення і мотори), до кінця 1970-х рр. мали в японському експорті частку, що перевищувала 50%.

- Дуже важливу роль в японській економіці відіграє держава: її втручання в економіку можна визначити як «продумане планування».

- Отримавши   самостійність від американської окупаційної адміністрації, японський уряд у найкоротші терміни успішно вирішив задачу щодо вибору шляху подальшого економічного розвитку. Структурна перебудова японської економіки набула особливої масштабності на початку 1980-х рр., коло в ході нового етапу НТР з’явився цілий спектр виробництв і галузей.

- Чи можливо «українське диво» в Україні?

  1.                  Природно-ресурсні чинники. (Вчитель географії).

- Вплив їх на спеціалізацію країни істотно зменшився. Природні умови – переважно гірський рельєф, виклики стихії – землетруси, цунамі, тайфуни – обмежують розвиток окремих видів економічної діяльності. Нестачу природних ресурсів компенсують ресурсозберігаючі технології.

                                            «Літературна хвилинка» (читання по картинках)

  1.                  Господарство.

Висновок:

  •                      високій результативності проведених реформ сприяло те, що вони впроваджувались у комплексі;
  •                      саме японський менталітет, їх вроджена працьовитість допомогли країні у виході з кризи. Японці мають високу довіру до уряду і уряд їм віддячує (соціальним захистом);
  •                      надзвичайна працьовитість дозволяє швидко впроваджувати нові технології та виробляти нові види продукції;
  •                      дуже цікавим є те, що військові витрати становлять менше 1% від ВНП (сша-25%).

Отже, причини «японського економічного дива»:

  •                      політична стабілізація;
  •                      кредити США;
  •                      традиційна система найму;
  •                      патріотизм населення;
  •                      кваліфікація та дисципліна робітників;
  •                      орієнтація виробництва на експорт;
  •                      продумана економічна політика;
  •                      бережливість японців;
  •                      дешева робоча сила;
  •                      відсутність воєнних витрат.

-     Чи можливо «українське економічне диво»?

(закінчення війни, відбудова країни, продумані реформи, подолання корупції….)

Відпочинок (перегляд відео , сценка «Зустріч 2 українок та 2 японців»)

  1.                  Мистецтво (повідомлення учнів про види мистецтв у Японії).

(Вчитель інформатики та технологій).

-   Чи можливо «українське економічне диво»?

( кожна держава має свої особливості в мистецтві, культурі, звичаях, традиціях. Нам є чим пишатися в цьому відношенні: наша мелодійна мова, чудові українські пісні, наш український одяг, а також мистецтво виробів з дерева, скла, глини, килимарство, вишивка, петриківський розпис…)

  1.      Закріплення матеріалу.

Закріплення по групах у 3 локаціях «Японське диво», «Освіта і наука японців», «Мистецтво» (звучання спокійної японської музики):

  •          працюють кожна група по 3 хв. з інструктивними картками;
  •          змінюють одна одну, відповідаючи на питання і продовжують доповнювати відповідне завдання;
  •          презентація  та захист міні- проєктів.
  1.      Підсумок уроку.
  •          Всі старалися, готувалися, думали, обговорювали, відповідали, презентували ,захищали. Оцініть свою роботу. Підписати і здати вчителю.
  1.      Домашнє завдання.
  •                      підготувати коротке есе «Мої враження від уроку»,
  •                      повідомлення на тему «Індія».
  1.      Рефлексія.
  •                      І на прощання японське побажання.

Хай обійдуть нас хвороби,

Нехай завжди буде спокій в родині,

Нехай завжди нас супроводжує

Вдача у справах.

 

  •                      На згадку про нашу зустріч ми даруємо вам паперового журавлика – символ чистоти, щастя та ароматне саше із різнотрав’я України,

    де безсмертник – символ здоров’я, довголіття,

    хміль – символ розуму,

    ромашка – чистота і ніжність,

    любисток - символ вірності,

    а м’ята – символ любові і миру, гармонії в домі

        (роздають всім присутнім).

  •                      То ж нехай в кожній домівці нашої планети панує мир та гармонія.
  •                      Звучить пісня Наталі Бучинської «Моя Україно».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА

 

  1.                  Василів, Н. Сучасний урок – спільна творчість учителя та учнів [Текст] / Н. Василів // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. – 2006. – № 23/24. – С. 11-15
  2.                  Кузьменчук І. П’ятнадцятий камінь саду Рьоандзі. // Зарубіжна література. 2002. №44, С.5.
  3.                  Рогозинський В.В. П’ятнадцятий камінь поезії  М.Басьо. // Зарубіжна література. 1998. №6, С.12.
  4.                  Урок географії [Текст] : від класики – до сучасних технологій / за ред. В. П. Корнєєва. – Х. : Вид. група «Основа», 2006. – 173 с. – (Б-ка журн. «Географія» ; вип. 6 (30)).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E:\2024-2025\Японія фото\зображення_viber_2025-04-29_13-08-48-914.jpgE:\2024-2025\Японія фото\зображення_viber_2025-04-29_13-11-23-606.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E:\2024-2025\Японія фото\зображення_viber_2025-04-29_13-10-53-768.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E:\2024-2025\Японія фото\зображення_viber_2025-04-29_13-11-37-228.jpg 

 

 

 

E:\2024-2025\Японія фото\зображення_viber_2025-04-29_13-12-51-209.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E:\2024-2025\Японія фото\зображення_viber_2025-04-29_13-13-26-881.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E:\2024-2025\Японія фото\зображення_viber_2025-04-29_13-09-38-162.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E:\2024-2025\Японія фото\зображення_viber_2025-04-29_13-12-21-968.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E:\2024-2025\Японія фото\зображення_viber_2025-04-29_13-13-58-012.jpg 

 

 

 

E:\2024-2025\Японія фото\зображення_viber_2025-04-29_13-10-23-242.jpg 

docx
Додав(-ла)
Лиса Людмила
Додано
3 квітня
Переглядів
35
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку