Урок-квест: «З Україною в серці»
Мета:
окреслити ключові моменти становлення незалежної України, визначити ступінь сформованості національного державотворення на основі аналізу наявних здобутків;
формувати хронологічні та аксіологічні (ціннісно-орієнтаційні) компетентності засобами і методами технології критичного мислення, розвивати навички аргументованого аналізу історичних явищ, процесів;
сприяти вихованню патріотизму, плекати національну гідність, спонукати до прагнення бути активним та корисним членом українського суспільства
Обладнання: прикраси для класної кімнати, 2 ватмани, 2 комплекти олівців та маркерів, по 2 картки з завданнями, 2 картки з таблицями кодування.
План уроку
Організація та актуалізація знань – 3 хв.
Пояснення правил – 2 хвилини
Квест - 35 хв
Підведення підсумків - 5 хвилин
Хід уроку
Ніхто нам не збудує держави, коли ми самі її собі не
збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі
нацією не схочемо бути
В. Липинський
Вступне слово вчителя
Двадцять вісім років тому справдилася віковічна мрія наших предків — бути законними господарями на своїй багатій і чарівній землі. Безумовно, ця дата навіки увійшла в історію країни, ставши золотою сторінкою її біографії, започаткувала нову епоху в житті українського народу незважаючи на те, що перші кроки незалежності стали для всіх своєрідним тестом на зрілість, терпіння, толерантність і, нарешті — на здоровий глузд.
«Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона - твоя», - виголосив у своїй промові давньоримський філософ Сенека. Сьогодні ми проведемо урок-квест. І звісно ж, лише виконавши всі завдання, ви дізнаєтесь повну тему уроку.
Квест – це завжди цікаво, весело і повчально. То ж розпочинаємо!
ІІ. Основна частина.
Учитель: Що таке квест? По-перше, квест – це командна гра, тому ми з вами об’єднаємось у 2 команди. (обєднання команд за кольоровими серцями )
У кожної команди буде назва. Серед учасників кожної команди будуть:
Капітан, який відповідатиме за організованість команди і правильність виконання завдань;
Кілька художників, які намалюють нам символ сьогоднішнього уроку;
Лірик, який добре володіє ораторським мистецтвом і зможе якнайкраще передати словами думку автора;
Писар, який буде уважно слідкувати за ходом нашого квесту, та записуватиме кількість балів, здобутих його командою;
Розумники, які швидко і влучно даватимуть вірні відповіді на різні запитання.
По – друге, квест – це виконання групами кількох завдань за маршрутним листом. (видача маршрутних листів)
Маршрутний лист Команда ___________________________________
|
||
№ п/п |
Назва туру |
Кількість балів |
1 |
Творчий |
|
2 |
Секретна абетка |
|
3 |
Краєзнавчий |
|
4 |
Козацький |
|
5 |
Пісенний |
|
Всього балів |
|
Ну, що розпочнемо? Спершу давайте представимо свої команди. Зараз капітан встає і оголошує «Команда …. (всі разом) до квесту готова. Капітан команди …»
І тур «Творчий»
На цьому етапі гри будуть працювати художники, підійдіть, будь ласка, і візьміть приладдя, потрібне для вашої роботи. (художники отримують плакат, з шаблоном за яким під час складання утвориться серце, олівці, маркери, гумку)
Кожній команда протягом гри потрібно буде намалювати частину єдиного малюнка, який ми складемо у кінці уроку.
Єдина умова – зафарбувати зазначеними кольрами площини пазлів. Все інше розмальовуєте в національних кольорах та з національними символами на власний розсуд. Працюватиме ваша команда аж півгодини.
Творчих успіхів вам! (Художники розміщуються на останніх партах )
Поки працюють наші художники, ми з вами вирушимо далі нашим квестом
ІІ тур «Секретна абетка»
Шановні учасники квесту перед вами секретні шифрограми, в яких зашифровані відомі українські прислів’я про Т.Г. Шевченка. (За правильну відповідь 5 балів. Додатковий бал за швидкість)
СЕКРЕТНА АБЕТКА
О А |
∆ Б |
□ В |
# Г |
◊ Ґ |
V Д |
• Е |
: Є |
/ Ж |
\ З |
+ И |
־ І |
= Ї |
* Й |
( К |
) Л |
< М |
> Н |
; О |
± П |
≤ Р |
≥ С |
÷ Т |
× У |
≠ Ф |
≈ Х |
≡ Ц |
∩ Ч |
∞ Ш |
∟ Щ |
⌂ Ь |
Ω Ю |
↑ Я |
І команда ÷О≤О≥;□־ ≥);□О ÷; ±≤О□VО /+□О
Відповідь: Тарасові слова – то правда жива.
ІІ команда ÷О≤О≥־□ \О±;□־÷ ;∆)•÷־□ ×□•≥⌂ ≥□־÷
Відповідь:Тарасів заповіт облетів увесь світ.
ІІІ тур «Краєзнавчий»
Зараз кожна команда отримає аркуш із віршованими рядками, де пропущено назви міст України, які потрібно відновити. (За кожну вірну відповідь 3 бали. Час на виконання завдання 3 хв.)
Наприклад:
Ліси й поля. І гори, і рівнини.
Струмки й річки, що мчать в одну ріку, –
це все краса моєї України,
котра одна у всіх нас на віку.
До ________ із __________ лине
співуча мова, пісня голосна. (Умані, Ужгорода)
Яка ж бо ти прекрасна, Україно!
Яка ж бо ти на світі чарівна!
Завдання для команд:
Місто ________ (усім знати годиться) (Харків)
то колишня Вкраїни столиця.
А ____________ – столиця Поділля. (Хмельницький)
Україна ж – одна неподільна.
_________ та Черкаси, ___________ – (будь-який обласний центр, Чернівці)
усім відомі назви міст оці?
То українські центри областей.
Вони чекають радо на гостей.
Ратуша у центрі зустріча гостей,
Тут туристів море бачиш кожен день.
Тут Високий замок на горі стоїть,
Місто на долоні, ________ наш любий спить. (Львів)
Там, де Буг в промінні сяє,
Місто кораблів буяє.
Тут тече ріка Інгул
Про яку ти мабуть чув.
_________ – місто портове, (Миколаїв)
Судобудівництвом він живе!
Фонтан музичний тут незвичний,
Це місто гарне, історичне,
Місто паркове, зелене.
__________ вітає мене! (Вінниця)
Батьківщина кавунів,
Сонця, моря та ланів.
Плигай ти скоріш в вагон,
Вирушай хутчіш в _______ (Херсон)
IV тур «Козацький»
На даному етапі, ви маєте нагоду пограти у цікаву і захоплюючу гру «Морський бій». Ваше завдання зробити 10 ходів, дати відповіді на запитання та отримати якомога більшу кількість балів. Кожна правильна відповідь 1 бал. Якщо вам пофортунить натрапити на кораблики - то автоматично зараховується 1 бал, якщо ви потрапите на міну , то, на жаль, знімається 1 бал.
Щоб визначити, яка команда зробить перший хід потрібно розв’язати простий математичний приклад: скласти цифри чисел, коли вся Україна почала святкувати День незалежності (24.08.1991=2+4+8+1+9+9+1=34=3+4=7)
Ваш хід. Хай вам щастить!
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Е |
Є |
1 |
- 1 |
Вільна людина |
+1 |
Гопак. |
Характерник |
+1 |
Усім жінкам |
2 |
Реєстрові козаки. |
+1 |
Булава. |
-1 |
Гетьман. |
Батько — степ, мати — Січ |
На Запорозькій Січі |
3 |
+1 |
дружина - шабля, товариш - кінь |
Шаровари |
Куліш |
-1 |
Катерина ІІ |
Покрова, 14 жовтня |
4 |
+1 |
Мала Хортиця |
+1 |
Кирило Розумовський |
+1 |
Пилип Орлик |
-1 |
5 |
Іван Сірко |
+1 |
Човен. |
Кобзар |
Кіш |
+1 |
Табір |
6 |
+1 |
Корогва
|
Джура |
-1 |
6 грудня.
|
Хорунжий |
Оселедець |
7 |
Одружених |
Шаблю |
Ложка |
-1 |
Підкидали шапку |
-1 |
Люлька |
Запитання:
Б - 1. Що означає слово «козак»? Вільна людина.
Г - 1. Назви найвідоміший козацький танок. Гопак
Д – 1. «Носом чує татарюгу, зна по птицях, по звіру…» — перекази та легенди наділяли козаків магічною силою. Чи відомо Тобі, як називали козаків, які зналися на травах та вміли ворожити? Характенрник
Є – 1. Кому заборонявся вхід на територію Запорозької Січі? Усім жінкам
А – 2. Як називали козаків, які перебували на державній службі? Реєстрові
В – 2. Яка найважливіша ознака влади в козацькому війську? Булава
Д – 2. Голова козацького уряду. Гетьман
Е – 2. Кого вважали козаки батьком і матір'ю? Степ, Січ
Є – 2. Де розташовувались козацькі табори? На Запорізькій Січі
Б – 3. Кого вважали козаки дружиною і товаришем? Шабля, кінь
В – 3. Про яку деталь козацького вбрання казали: «широкі, як Чорне море»?
Шаровари
Г – 3. Назви найвідомішу козацьку страву, яку дуже полюбляли козаки. Куліш
Е – 3. Хто наказав зруйнувати Січ? Катерина ІІ
Є – 3. Яке церковне свято козаки вважають своїм і коли воно відзначається?
Покрова, 14 жовтня
Б – 4. Першу козацьку фортецю збудували на острові… Мала Хортиця
Г – 4. Останній гетьман Запорозької Січі Кирило Розумовський
Е – 4. Хто був автором першої української Конституції? Пилип Орлик
А – 5. Назви ім’я відомого козака, який брав участь у більш ніж п’ятдесяти битвах.
Іван Сірко
В – 5. – 2. Що означає для козака слово «чайка»? Човен
Г – 5. Народний співець, оспівувач подвигів козаків. Кобзар
Д – 5. Центральний орган управління Січі. Кіш
Є – 5. Козацьке чотирикутне укріплення зі скріплених возів. Табір
Б – 6. Яку назву мав прапор, прикрашений, як правило, зображеннями святих або козака з мушкетом, основний клейнод козацтва? Корогва.
В – 6. Як називали молодого вихованця, який був зброєносцем і помічником досвідченого козака? Джура.
Д – 6. Вкажіть день, коли відзначається День Збройних Сил України. 6 грудня.
Е – 6. Хто з козацької старшини відповідав за головний прапор? Хорунжий
Є – 6. Як називається довгий козацький чуб? Оселедець
А – 7. Яких козаків називали «сиднями» та «гніздюками»? Одружених
Б – 7. Яку зброю козаки вважали чесною, справедливою? Шаблю
В – 7. Ця річ була така ж важлива і цінна для козака, як і шабля – носили її у спеціальному чохлі на поясі, або ж … за халявою чобота Ложка
Д – 7. Як козаки голосували? Підкидали шапку
Є – 7. Цей предмет називали «душею козака», а ще – «носогрійкою». Для кожного запорожця це був своєрідний талісман, з яким не розлучалися за жодних умов!
Люлька
V тур «Пісенний» складається з двох етепів
На першому етапі, ви зіграєте у гру «Музичний крокодид». Один з учасників команди в навушниках слухає українську народну пісню і за допомогою жестів показує її оточуючим. Ваше завдання вгадати назву пісні та отримати за кожну вірну відповідь по 5 балів.
Пісні:
Ой, на горі два дубки; Несе Галя воду; Била мене мати; Ой,чий то кінь стоїть; Повіяв вітер степовий; Розпрягайте, хлопці, коней; Ой, на горі та женці жнуть; Чорні брови карі очі.
На другому етапі, вам потрібно буде розшифрувати фразу, закодовану у рядках відомої української пісні. (учитель роздає картки із завданнями)
Капітани отримують таблиці з кодами, в яких цифра означає номер літери в рядку. Із розкодованих літер треба буде сформувати гасло. І гарно нам його представити.
На виконання завдання 5 хвилин. Час пішов!
Шифр для команди
Шифр, що означає номер літери |
Розкодовані літери |
Текст пісні |
2, 6 2, 8 3
6 1 2 6,11 7 4 1, 9
1 |
|
Я зберу собі віночок, В коси стрічку заплету І наслухаюсь до схочу Соловейка у саду. Солов'ї, солов'ї Найдзвінкіші на Вкраїні Солов'ї. Солов'ю, солов'ю, Лине пісня солов'їна По землі. Розливає ця пташина, Прокидається село І сміється Україна Бідам всім своїм на зло! |
Розко-дована фраза |
|
Шифр для команди
Шифр, що означає номер літери |
Розкодовані літери |
Текст пісні |
13 6, 18,19 14 14, 16 9 1
4
4 3 |
|
Ой, у вишневому саду, там соловейко щебетав. Додому я просилася, а ти мене все не пускав. Додому я просилася, а ти мене все не пускав.
А ти їй дай такий отвіт, яка чудова майська ніч. Весна іде, красу несе, а тій красі радіє все.
|
Розко-дована фраза |
|
Шифр для команди
Шифр, що означає номер літери |
Розкодовані літери |
Текст пісні |
2
5 15, 17
5 10
1,14
2 6 1, 2 |
|
Кличем, Гриця, до роботи!
|
Розко-дована фраза |
|
Шифр для команди
Шифр, що означає номер літери |
Розкодовані літери |
Текст пісні |
9 5 11
3, 12, 15
8
3 12 1 15
|
|
Ой на, ой на горі та й женці жнуть, Ой на, ой на горі та й женці жнуть, А попід горою, яром-долиною козаки йдуть
А позаду Сагайдачний, Що проміняв жінку на тютюн та люльку необачний. «Гей, вернися, Сагайдачний, Візьми свою жінку, віддай тютюн-люльку необачний! |
Розко-дована фраза |
|
Підсумок уроку
Ось і закінчилася наша гра. Дякуємо всім учасникам квесту за чудову та активну участь під якої всі зрозуміли, що майбутнє України в наших руках, а душі і серця кожного з нас переповнені патріотизму і гордості за нашу неньку Україну, бо Україна – це я, Україна – це ти , Україна – це ми.
Усі ви сьогодні були активними, кмітливими, спритними. Тож усі ми маємо об’єднатися в одну команду – українців, які багато знають про рідну країну, шанують її символи, завжди підтримують одне одного! Як заповідав великий Тарас, бережіть волю і незалежність України, поважайте свій народ і його мелодійну мову. Шануйте себе і свою гідність, і шановані будете іншими. Усі ми, громадяни України, не байдужі до долі своєї Батьківщини, маємо пам’ятати: саме в єдності наша сила!
Додаток 1.
СЕКРЕТНА АБЕТКА
О А |
∆ Б |
□ В |
# Г |
◊ Ґ |
V Д |
• Е |
: Є |
/ Ж |
\ З |
+ И |
־ І |
= Ї |
* Й |
( К |
) Л |
< М |
> Н |
; О |
± П |
≤ Р |
≥ С |
÷ Т |
× У |
≠ Ф |
≈ Х |
≡ Ц |
∩ Ч |
∞ Ш |
∟ Щ |
⌂ Ь |
Ω Ю |
↑ Я |
÷О≤О≥;□־ ≥);□О ÷; ±≤О□VО /+□О
СЕКРЕТНА АБЕТКА
О А |
∆ Б |
□ В |
# Г |
◊ Ґ |
V Д |
• Е |
: Є |
/ Ж |
\ З |
+ И |
־ І |
= Ї |
* Й |
( К |
) Л |
< М |
> Н |
; О |
± П |
≤ Р |
≥ С |
÷ Т |
× У |
≠ Ф |
≈ Х |
≡ Ц |
∩ Ч |
∞ Ш |
∟ Щ |
⌂ Ь |
Ω Ю |
↑ Я |
÷О≤О≥־□ \О±;□־÷ ;∆)•÷־□ ×□•≥⌂ ≥□־÷
Додаток 2.
Завдання для команд:
Місто ________ (усім знати годиться)
то колишня Вкраїни столиця.
А ____________ – столиця Поділля.
Україна ж – одна неподільна.
Чернігів та Черкаси, ___________
усім відомі назви міст оці?
То українські центри областей.
Вони чекають радо на гостей.
Ратуша у центрі зустріча гостей,
Тут туристів море бачиш кожен день.
Тут Високий замок на горі стоїть,
Місто на долоні, ________ наш любий спить.
Там, де Буг в промінні сяє,
Місто кораблів буяє.
Тут тече ріка Інгул
Про яку ти мабуть чув.
_________ – місто портове,
Судобудівництвом він живе!
Фонтан музичний тут незвичний,
Це місто гарне, історичне,
Місто паркове, зелене.
__________ вітає мене!
Батьківщина кавунів,
Сонця, моря та ланів.
Плигай ти скоріш в вагон,
Вирушай хутчіш в _______
Завдання для команд:
Місто ________ (усім знати годиться)
то колишня Вкраїни столиця.
А ____________ – столиця Поділля.
Україна ж – одна неподільна.
Чернігів та Черкаси, ___________
усім відомі назви міст оці?
То українські центри областей.
Вони чекають радо на гостей.
Ратуша у центрі зустріча гостей,
Тут туристів море бачиш кожен день.
Тут Високий замок на горі стоїть,
Місто на долоні, ________ наш любий спить.
Там, де Буг в промінні сяє,
Місто кораблів буяє.
Тут тече ріка Інгул
Про яку ти мабуть чув.
_________ – місто портове,
Судобудівництвом він живе!
Фонтан музичний тут незвичний,
Це місто гарне, історичне,
Місто паркове, зелене.
__________ вітає мене!
Батьківщина кавунів,
Сонця, моря та ланів.
Плигай ти скоріш в вагон,
Вирушай хутчіш в _______
Додаток 3.
Ой, на горі два дубки, ой, на горі два дубки. Ой, на горі два дубки, два дубки, та й звелися докупки. Вітер дубом хитає, вітер дубом хитає. Вітер дубом хитає, хитає, козак дівку питає. Вітер дубом хитає, хитає, козак дівку питає. Пісня: Ой, на горі два дубки
|
Ой, на горі та женці жнуть, Ой, на горі та женці жнуть, А попід горою, яром-долиною Козаки йдуть. Гей, долиною, гей, широкою, Козаки йдуть. Гей, долиною, гей, широкою, Козаки йдуть. Пісня: Ой, на горі та женці жнуть,
|
Несе Галя воду, коромисло гнеться. За нею Іванко, як барвінок в'ється. За нею Іванко, як барвінок в'ється. Галю, ж, моя, Галю, дай води напиться. Ти ж така хороша, дай хоч подивиться. Ти ж така хороша, дай хоч подивиться. Пісня: Несе Галя воду
|
Била мене мати березовим прутом. Щоби я не стояла з молодим рекрутом. Щоби я не стояла з молодим рекрутом. А я собі стояла, аж кури запіли. На двері воду лляла, аби не рипіли. Пісня: Била мене мати
|
Ой, чий то кінь стоїть, Що сива гривонька. |
Повіяв вітер степовий, |
Розпрягайте, хлопці, коні
|
Карі очі, чорні брови, Не забуду вас ніколи. Як у сні я вас побачу: Ви смієтесь, а я плачу. Пісня: Карі очі, чорні брови
|
Додаток 4.
Шифр для команди
Шифр, що означає номер літери |
Розкодовані літери |
Текст пісні |
2, 6 2, 8 3
6 1 2 6,11 7 4 1, 9
1 |
|
Я зберу собі віночок, В коси стрічку заплету І наслухаюсь до схочу Соловейка у саду. Солов'ї, солов'ї Найдзвінкіші на Вкраїні Солов'ї. Солов'ю, солов'ю, Лине пісня солов'їна По землі. Розливає ця пташина, Прокидається село І сміється Україна Бідам всім своїм на зло! |
Розко-дована фраза |
|
Шифр для команди
Шифр, що означає номер літери |
Розкодовані літери |
Текст пісні |
13 6, 18,19 14 14, 16 9 1
4
4 3 |
|
Ой, у вишневому саду, там соловейко щебетав. Додому я просилася, а ти мене все не пускав. Додому я просилася, а ти мене все не пускав.
А ти їй дай такий отвіт, яка чудова майська ніч. Весна іде, красу несе, а тій красі радіє все.
|
Шифр для команди
Шифр, що означає номер літери |
Розкодовані літери |
Текст пісні |
2
5 15, 17
5 10
1,14
2 6 1, 2 |
|
Кличем, Гриця, до роботи! |
Розко-дована фраза |
|
Шифр для команди
Шифр, що означає номер літери |
Розкодовані літери |
Текст пісні |
9 5 11
3, 12, 15
8
3 12 1 15
|
|
Ой на, ой на горі та й женці жнуть, Ой на, ой на горі та й женці жнуть, А попід горою, яром-долиною козаки йдуть
А позаду Сагайдачний, Що проміняв жінку на тютюн та люльку необачний. «Гей, вернися, Сагайдачний, Візьми свою жінку, віддай тютюн-люльку необачний! |
Розко-дована фраза |
|
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Е |
Є |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Е |
Є |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
Маршрутний лист Команда ___________________________________
|
||
№ п/п |
Назва туру |
Кількість балів |
1 |
Творчий |
|
2 |
Секретна абетка |
|
3 |
Краєзнавчий |
|
4 |
Козацький |
|
5 |
Пісенний |
|
Всього балів |
|
Маршрутний лист Команда ___________________________________
|
||
№ п/п |
Назва туру |
Кількість балів |
1 |
Творчий |
|
2 |
Секретна абетка |
|
3 |
Краєзнавчий |
|
4 |
Козацький |
|
5 |
Пісенний |
|
Всього балів |
|