Урок "Механічний рух. Узагальнення матеріалу"

Про матеріал
Узагальнюючий урок з теми "Механічний рух". Підготовка до контрольної роботи
Перегляд файлу

УРОК

 Тема. Механічний рух. Розв’язування задач

 Мета. Повторити, узагальнити та систематизувати знання про механічний рух. Розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, вміння спостерігати за різними механічними  рухами в природі та за параметрами визначати їх різновиди, аналізувати та узагальнювати, вдосконалювати навички розв’язування задач з даної теми, формувати  науковий світогляд, виховувати патріотичні почуття.

 

Обладнання:  роздатковий  матеріали.

 

Інтерактивні технології навчання:  експрес-опитування, встановлення відповідності, «мікрофон»

 

Хід уроку

Життя вимагає руху

Арістотель

I.     Організаційний момент

  1. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку

Діти, розгляньте ілюстрації, які розміщені на дошці. На перший погляд, ці ілюстрації різні за тематикою. Як Ви думаєте, за якою спільною рисою ці ілюстрації об’єднуються. ( Відповіді дітей)

-        Так, у всіх цих ілюстраціях присутній рух.

Усі тіла світу перебувають у безперервному хаотичному русі, навіть ті, що здаються нам на перший погляд нерухомими: будинки, дерева, гори. Ні в Мегасвіті, ні в Макросвіті, ні в Мікросвіті цей  рух ніколи не припиняється.

Можна сказати про це словами давньогрецького філософа Геракліта : «Все тече, все змінюється»

Отже, сьогодні ми повторимо знання з теми «механічний рух», та закріпимо їх

  1. Актуалізація опорних знань
  1.                   Повторення основних понять з теми «Механічний рух»

Спочатку, пригадаємо основні поняття, які вивчалися в даній теми. Для цього пограємо у гру, яка називається «Гордіїв вузол», і з’ясуємо девіз, не тільки нашого уроку, а й нашого життя.

Отже, діти, попрацюємо у групах-парах . Групам треба розгадати закодоване слово, тобто розв’язати „ вузол “, для цього вам потрібно дати відповідь на запитання.

«Гордіїв вузол»

 I група

Зверху номер завдання , а знизу номер букви , яку треба взяти.

     1                       2                       3                       4                       5                 

Ж

 

 

 

 

                                4                       4                     4                    11                  

1.

2. Рух, який повторюється через  рівні  інтервали часу

3.  Фізична величина ,яка визначає кількість коливань за одиницю часу

4.  Кулька підвішена на невагомій, нерозтяжній нитці?

5. Напрямлений відрізок, який сполучає початкове та кінцеве положення тіла?

 «Гордіїв вузол»

IІ група

Зверху номер завдання , а знизу номер букви , яку треба взяти.

     1                       2                    3                   4                   5                 6                  7

 

 

 

 

 

 

 

         2                    4                   1                   2                    1                1                   4

1. Фізична величина, що відповідає відношенню шляху до проміжку часу?

2. Рух, який повторюється через  рівні  інтервали часу?

3.  Розділ фізики, який вивчає рух?

4. Фізична величина ,яка визначає кількість коливань за одиницю часу

5.  Одиниця вимірювання частоти? (1/с або…)

6.  Максимальне відхилення тіла від положення рівноваги?

7. Уявна лінія, яку описує тіло під час руху?

«Гордіїв вузол»

IІІ група

Зверху номер завдання , а знизу номер букви , яку треба взяти.

                      1                       2                       3                       4                      

 

 

 

 

                         2                    2                     4                     7                   

1. Уявна лінія, яку описує тіло під час руху?

2. Зміна положення тіла в просторі, відносно інших тіл?

3.  Довжина траєкторії?

4. Максимальне відхилення тіла від положення рівноваги?

 

Гордіїв вузол»

IV група

Зверху номер завдання , а знизу номер букви , яку треба взяти.

     1             2              3            4              5            6 7 8 9             10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      3             1            6             3             3             5             6             2            2            9  

1. Уявна лінія, яку описує тіло під час руху?

2. Зміна положення тіла в просторі, відносно інших тіл?

3.  Напрямлений відрізок, який сполучає початкове та кінцеве положення тіла?

4. Фізична величина ,яка визначає кількість коливань за одиницю часу

5.  Одиниця вимірювання шляху в СІ?

6.  Фізична величина, яка визначає час протягом якого відбувається одне коливання?

7. Максимальне відхилення тіла від положення рівноваги?

8. Розділ фізики, який вивчає механічний рух?

9. Довжина траєкторії?

10. Фізична величина, що відповідає відношенню шляху до проміжку часу?

 Отже, всі справилися із завданнями. Давайте всі разом, складемо девіз нашого уроку ( діти називають зашифровані слова) «Життя вимагає руху»

 

  1.                   Повторення формул

Молодці, основні поняття ми знаємо, а зараз ми пригадаємо формули, які необхідні нам для розв’язування задач. Для цього розділимося на більші групи по 4 учні.

Кожній групі необхідно скласти таблицю,  в якій дана назва фізичної величини, а ви повинні вписати математичний запис формули та одиницю вимірювання певної фізичної величини

 Група 1

Фізична величина

Математичний запис

Одиниця вимірювання (СІ)

Зв'язок між періодом та частотою обертання

 

 

Частота

 

 

 

Група 2

 

Фізична величина

Математичний запис

Одиниця вимірювання (СІ)

Час

 

 

Лінійна швидкість

(через період обертання)

 

 

Група 3

Фізична величина

Математичний запис

Одиниця вимірювання (СІ)

Шлях

 

 

Лінійна швидкість

(через частоту обертання)

 

 

Група 4

Фізична величина

Математичний запис формули

Одиниця вимірювання (СІ)

Швидкість

 

 

Період

 

 

IV.                  Розв’язування задач

  1.                   Графіки руху

Діти, подивіться будь ласка на це зображення, що ви можете сказати про нього? ( Відповіді дітей)

-Так це є графік руху?

- А що можна прочитати з даного графіка? ( Відповіді дітей)

- Молодці, ну тоді попрацюємо по рядах.

У вас є завдання на партах. Кожен ряд розв’язує своє завдання. На це вам дається 4 хв. По закінченні часу представник кожного ряду робить запис на дошці і аналізує задачу.

Ряд 1. За графіком руху вантажного автомобіля визначте: 1) шлях, пройдений автомобілем за 4 год; 2) швидкість руху автомобіля.  Побудувати графік залежності швидкості від часу.

Ряд 2. За графіком швидкості руху тіла визначте: 1) швидкість руху тіла; 2) шлях, пройдений тіло за 3 с. Побудувати графік залежності шляху від часу

Ряд 3. На рисунку зображено графік залежності швидкості від часу для певного тіла. Побудуйте графік залежності шляху від часу.

 

 

 

А тепер кожен самостійно знаходить середню швидкість тіла на всьому шляху для задачі ряду 3.

 

  1.                   Експериментальні задачі

(Діти діляться в групи по 4 учні)

I група

Завдання: Визначте дослідним шляхом період обертання кульки.

Прилади та матеріали: кулька, нитка, аркуш паперу із зображенням кола, секундомір.

I I група

Завдання: Визначте дослідним шляхом частоту коливань математичного маятника.

Прилади та матеріали: математичний маятник, секундомір.

Початкові дані: А = 25 см ( амплітуда)

I I I група

Завдання: Визначте дослідним шляхом середню швидкість іграшкової гусениці

Прилади та матеріали: іграшкова гусениця, учительський стіл, секундомір.

Початкові дані: Довжина учительського стола

 

  1.                   Коливальний та обертальний рух

Діти працюють самостійно. Учитель розв’язок задач подає на дошці, діти перевіряють зі своїм розв’язком.

  1. Визначте період обертання секундної стрілки годинника?
  2. Визначте частоту обертання хвилинної стрілки годинника
  1.                   Задачі на середню швидкість

Хлопчик їхав на велосипеді 1,5 год зі швидкістю 20 км/год. Потім велосипед зламався і останній 1 км шляху хлопчик ішов пішки протягом 0,5 год.

Визначте:

1 ряд: Якою була середня швидкість руху хлопчика на всьому шляху?

2 ряд: Побудуйте графік залежності шляху від часу

3 ряд: побудуйте графік залежності швидкості від часу?

V.            Підсумок уроку

Урок наш  добігає кінця. Я дякую вам за роботу і прошу вас дати оцінку нашому уроку.

«Мікрофон»:

Чи сподобався вам урок?

Що ви запамятали найбільше?

Що здалося найцікавішим?

2. Виставлення оцінок

  1. Домашнє завдання

Розгадати  кросворд

1. Одиниця вимірювання частоти.

2. Прилад для вимірювання інтервалів часу.

3. Явище, що є прикладом відбивання звукової хвилі.

4. Вид руху, за якого тіло за будь-які рівні про­міжки часу проходить неоднакові шляхи.

5. Одиниця вимірювання періоду.

6. Орган слуху.

7. Траєкторія прямолінійного руху.

8.  Фізична величина, яка показує кількість ко­ливань за одиницю часу.

9. Вид руху, під час якого тіло обертається.

10. Звукові коливання, в яких частота коливань менша, ніж 20 Гц.

1

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Бондар Галина Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Розробки уроків
Додано
28 січня 2020
Переглядів
1142
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку