План – конспект
уроку малювання
Тема. Декоративно – прикладне мистецтво.
Зображення на площині казкових квітів Петриківки.
Візерунок для круглого блюда.
Учитель
Шульга Тетяна Павлівна,
Тема. Декоративно – прикладне мистецтво. Зображення на площині казкових квітів Петриківки. Візерунок для круглого блюда.
Мета. Ознайомити учнів з декоративним народним розписом. Розвивати
уміння створювати візерунки з елементів петриківського розпису,
закріплювати поняття про ритм, симетрію. Вчити учнів володіти такими
мазками, як «гребінчик», «зернятко», «горішок» та «перехідний мазок».
Удосконалювати навички роботи з фарбами. Прищеплювати любов до
прекрасного. Виховувати інтерес до народного мистецтва.
Тип уроку: комбінований.
Вид уроку: ДПМ. Зображення на площі.
Обладнання для вчителя .
Обладнання для учнів.
Хід уроку.
І. Організаційний момент. Повідомлення теми і мети уроку.
Девіз
Не кажи «Не вмію!», кажи «Навчусь!»
ІІ. Вступна бесіда.
Учитель.
У кожній оселі живуть та служать нам різноманітні предмети. І , якщо їх торкнулася рука художника або народного вмільця, то вони стають творенням ДПМ. На протязі віків формувались центри традиційного українського народного мистецтва. Предмети , виготовлені у різноманітних центрах, відрізняються формою, засобами розпису, особливостям техніки виконання, кольорової гами.
Ви чули про Петриківку? Це село на Дніпропетровщині. Велике, славне село, яке зачаровує світ своїми мальвами, жоржинами, соняхами і рясною червоною калиною. Не тими, що на городі чи в саду, а мальованими – на дерев`яних тарелях, скриньках, вазах , колисках і просто на папері.
У давні часи в багатьох селах жінки розмальовували печі, виводили узори над дверима та вікнами, щоб хата була чепурною. Славилась розписами і Петриківка, тому що це було козацьке село, кріпацтва тут не знали, і чому не жити у красі? Згодом, мальовані квіти й годували бідняків: «мальовки» продавали на базарі. Для малювання використовували крейду, сажу, кольорову глину, саморобні рослинні фарби. Малюнки наносили за допомогою пензлика, виготовленого з котячої шерсті, а грона калини вимальовували кінчиком пальця.
Найкращими петриківськими розписами вважаються роботи Тетяни Пати, Ярини Пилипенко, Надії Білокінь, Параски Павленко, Федора Панка, Марфи Тимченко, Палагії Глущенко, Клименка – Жукова та багатьох інших.
Від покоління до покоління тут передавались основи декоративного розпису речей. Характерною рисою творчості петриківських народних митців було використання декоративного оздоблення рослинно – квіткового орнаменту.
В орнаменти розписів вплітають садові й польові квіти, колосся різних злаків, гроно винограду. Серед усього цього різнобарв`я вміщують всіляких птахів – павичів, зозуль . Мета художників – втілити в одному образі красу усіх. Особливе місце займає квітка – це символ пишності природи, її розкішного цвітіння, щедрості плодів. Щоб наголосити на цьому, майстри вдаються до фантастичних перебільшень. Не забувають і про калину – яка є символом нашої Батьківщини. Може хтось пригадає вірш або загадку про калину?
Учень. У полі калина, у полі червона, -
Хорошенька цвіте.
Ой, народе наш красний, роде наш прекрасний,
Не цураймося, признаваймося,
Бо багацько нас є.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Практична діяльність учителя і учнів.
Учитель.
Сьогодні на уроці ми з вами будемо опановувати техніку петриківського розпису і малювати візерунок для круглого блюда. Для цього необхідно оволодіти такими типами мазків, як ( пояснення – показ – робота разом)
«Гребінчик» - мазок, що починається з потовщення. Його роблять натиском пензля і закінчуються «тоненьким вусиком», який передають за допомогою легкого дотику кінчика пензля. Покладені поряд кілька таких мазків нагадують гребінець.
«Зернятко»- мазок, який починається найлегшим дотиком, а закінчується найбільшим натисканням. Коли мазки «зернятко» накладені по обидва боки стеблини вістрями назовні, зображення нагадує колосок.
«Горішок» складається з двох мазків, вигнутих півлунками й поставлених один проти одного. Заповнивши порожнє місце між півлунками гребінчиковим або двома – трьома зернятковими мазками, матимемо форму, подібну до лісового горіха.
«Перехідний мазок» накладається одним пензлем, але двома фарбами. Спочатку фарбу умочують у одну фарбу, а потім у другу. Такий мазок утворює витончені переходи від одного кольору до іншого, чого не можна досягти ніяким попереднім змішуванням фарб. Перед кожним наступним мазком фарбу слід набирати знову.
ІУ. Ознайомлення з учбовим матеріалом.
Орнаментом називається узор, який утворюється шляхом ритмічного повторення, чергування елементів.
Візерунком називається узор, який має довільну композицію.
Поміркуйте над тим , з яких елементів буде складатися ваш візерунок. Чи
буде він симетричним? Якщо так, то потрібно спочатку поділити коло на
рівні частини , а вже потім промалювати елементи.
У. Фіз. хвилинка.
УІ. Самостійна робота учнів.
Створювання композиції за мотивами Петриківського розпису.
УІІ. Підсумок уроку
УІІІ. Рефлексія
ІХ. Виставка малюнків.