Розробка уроку з елементами тренінгу для вчителів предмету основи здоров'я та класних керівників. Такий матеріал можна використовувати при вивченні теми - "Надзвичайні ситуації", та під час виховних годин чи комплексних бесід з попередження дитячого травматизму.
Вчитель Соколівського НВК ім. О. Яроша
Зміївської районної ради Харківської області
Трофімова Оксана Миколаївна
Тема уроку: Надзвичайні ситуації (НС) соціального, природного та техногенного
походження, причини їх виникнення.
Цілі уроку: сформувати поняття «надзвичайні ситуації», розглянути основні види НС, з’ясувати основні причини виникнення НС та їх можливі наслідки для здоров’я і життя людини, пояснити загрозу для життя дітей через невмілі дії під час НС;
розвивати навички самозахисту, взаємодопомоги та бережливого ставлення до власного життя та здоров'я;
виховувати витримку, рішучість та свідоме ставлення до вибору дій у різноманітних НС.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Основні терміни і поняття: «надзвичайні ситуації»; «основні види надзвичайних ситуацій».
Міжпредметні зв’язки: правознавство, психологія .
Девіз уроку: « Думати швидко – діяти чітко!»
Хід уроку
І. Організаційний етап
1. Привітання, створення позитивного настрою
2. Перевірка готовності до уроку.
ІІ. Усебічна перевірка ступеня засвоєння змісту попереднього навчального матеріалу
1. Перевірка домашнього завдання
2. Бесіда. «Мозковий штурм»
— Який вік називають підлітковим?
— Чим відрізняється доросла людина від підлітка?
— Назвіть ознаки фізіологічної зрілості.
— Яку людину можна вважати соціально зрілою?
— Що таке відповідальність, толерантність, саморозвиток?
— Пояснити, чому ці якості дуже важливі для людини?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.
- Ми часто чуємо слова: «Земля – наш дім». На ній є блакитні озера та ріки, моря та безмежні океани. Зелені ліси, безкраї пустелі, величезні льодові простори, мальовничі села та прекрасні міста. Наша Земля дуже болісно реагує на погане до неї ставлення з боку людей і часто відповідає нам «взаємністю» - стихійними лихами, від яких руйнуються міста і села, зникають з лиця Землі ліси, сади, ріки і гори.
Нажаль, часто це призводить до загибелі людей.
А називають такі явища надзвичайні ситуації. Саме про них піде мова на нашому уроці.
ІV. Засвоєння навчального матеріалу
1. Розповідь учителя
— Наша планета Земля, обертаючись навколо Сонця, несе нам зміни пір року: зима, весна, літо, осінь. Кожна пора прекрасна по-своєму. Але у житті нерідко трапляються події, які можуть призвести до загибелі людей. Це аварії та різноманітні стихійні лиха.
Кожні з яких можуть нести для людини неприємні, а часом навіть катастрофічні події.
Їх називають НС.
Діти, НС поділяють на 4 основні групи, залежно від характеру походження подій.
2. Робота в групах
Об'єднати дітей у 4 групи та дати можливість підготувати доповідь за підручником (5-7 хв).
Після опрацювання матеріалу, кожна з груп презентує свій матеріал.
V. Закріплення знань, самоперевірка знань
1. Дати відповіді на запитання.
— Де ще можливі НС?
(На виробництві, на транспорті, у комунальних системах життєзабезпечення тощо).
— Як називаються НС, що пов’язані з експлуатацією техніки?(техногенні)
— Існують НС, які відбуваються в природі, але їх причиною є діяльність людини. До яких НС вони відносяться? (екологічні)
— Які наслідки НС?
— До яких НС належать війни, правопорушення, безпритульність, викрадення дітей?
2. Виконати завдання (по варіантах, або рядах).
— Охарактеризуйте за планом (запис на дошці):
А) причини; Б) наслідки; В) попередження; Г) дії людей.
1 ряд — викрадення дітей і торгівля ними;
2 ряд — повені;
3 ряд — безпритульність;
4 ряд — шквали, урагани, смерчі.
VІ. Узагаль нення і систематизація знань
1. Складання узагальнювальної схеми
«Основні фактори ризику виникнення соціальної небезпеки для дітей і підлітків»
2. Складання схеми НС.
Природні
1. геологічні:
• землетруси;
• обвали;
• зсуви ;
2. метеорологічні:
• бурі, урагани;
• сильний мороз;
• заметіль;
3. гідрологічні:
• повені;
• затори;
• сильні хвилі, шторм;
4. природні пожежі:
• лісові;
• торф’яні;
• степові.
Техногенні
1) транспортні аварії;
2) пожежі, вибухи;
3) аварії на електростанціях;
Екологічні
1) зсуви й обвали через виробіток надр;
2) забруднення ґрунтів важкими металами, радіонуклідами тощо;
Соціальні
1) викрадення дітей і торгівля ними;
2) безпритульність;
3) хуліганство.
VІІ. Підведення підсумків. Рефлексія.
— Чи стосується тема сьогоднішнього уроку кожного з нас або наших близьких? Поясніть.
— Аргументоване виставлення оцінок.
VІІІ. Домашнє завдання
«Основні фактори ризику виникнення соціальної небезпеки для дітей і підлітків»