Урок польської мови, присвячений Різдву та традиціям повʼязаним з ним. Урок розрахований на учнів 7 класу. Можна провести як виховний захід з предмету.
Iryna Smarowoz
miasto Krzywy Róg
Szkoła nr 41
Scenariusz lekcji
Temat: Boże Narodzenie – święto cudów.
Cele:
Metody: pokaz, działania praktyczne uczniów, ćwiczenie wymowy.
Formy pracy: grupowa, indywidualna, w parach.
Środki dydaktyczne:nagranie o narodzeniu Jezusa, prezentacja multymedialna,kolęda «Dzisiaj w Betlejem».
PRZEBIEG LEKCJI
Przyszła nam nowina: Pani rodzi Syna.
Boga Prawdziwego, – Nieogarnionego.
(M. Mioduszewski 1843)
1. Pogadanka wstępna?
Dzieci słuchają legendę.
O Bożym Narodzeniu powstało wiele pięknych legend. Oto jedna z nich, którą opowiada Selma Lagerlof. Przez półpustynne pastwiska wędruje starszy mężczyzna. Szuka ognia, aby rozpalić ognisko i ogrzać Matkę wraz z Dziecięciem złożonym w skalnej grocie. Z dala spostrzegł płonące ognisko, dookoła którego spały owce, a obok czuwał pasterz. Wielkie psy, pilnujące stada zerwały się i chciały szczekać, ale nie mogły wydać głosu. Rzuciły się na starca, ale nie mogły wyrządzić mu krzywdy. Starzec stąpając po owcach przyszedł do ognia. Nieuprzejmy pasterz rzucił w niego kijem, ale kij przeszedł obok. Zezwolił jednak wziąć ogień, sądząc, że i tak nie weźmie, bo nie ma ani naczynia, ani płonącej głowni. Ale starzec wybrał rękami kilka węgli i włożył do kieszeni płaszcza, a one go nie parzyły ani nie paliły. Co za dziwna noc? Zapytał siebie zdziwiony pasterz. Psy nie gryzą obcego, owce się nie budzą, kij nie uderza a ogień nie parzy. Zaciekawiony poszedł za nieznajomym i przekonał się, że on nie miał nawet nędznej chaty a uboga Matka i Dziecię znajdują się w zimnej skalnej grocie. I choć sam był człowiekiem twardego serca, na widok takiej nędzy wzruszył się i ofiarował skórę jagnięcia. Ale zaledwie spełnił szlachetny czyn ujrzał to, czego nie widział i nie słyszał wcześniej. Ujrzał chóry aniołów, śpiewających cudowną pieśń o Zbawicielu, który narodził się tej nocy. I zrozumiał tajemnicę tej cudownej nocy, dobroć zwierząt i radość wszelkiego stworzenia. Miłość i dobroć otwierają przed nami inny, cudowny świat, świat, w którym możemy spotkać zbawiającego Boga.
Proszę zrobicz wnioski z tej legendy żeby wyjaśnić jaki cud stał się w ten dzień?I jak on wpływa na każdego?
2.Przegląd nagrania o narodzeniu Jezusa.
W trakcie filmu uczniowie układają plan w czasie przeszłym.
Po oglądaniu filmu dzieci opisują postaci z filmu (wygląd, ubrania, charakter)
4. Zwyczaję
Wigilia Bożego Narodzenia. Tego wieczora nikt nie może być samotny i nikomu nie można odmówić gościny.
Prezentacja multymedialna z komentarzem nauczyciela (Na slajdach różne dania, uczniowie nazywają ich)
Na wigilijnym stole musi być przede wszystkim siano (nowo narodzony Chrystus zostałzłożony w żłobie na sianie) oraz duża ilość potraw, najczęściej 12. Potrawy wigilijne mają być postne. Najważniejszą potrawą jest barszcz czerwony z uszkami lub zupa grzybowa albo rybna. Musi być również śledź w oleju, ziemniaki i obowiązkowo karp. Tego wieczora jada sie również kapustę z grochem i grzybami i koniecznie kutię oraz kluski z makiem lub makowiec. Jedzenia maku w wigilijny wieczór zapełnia człowiekowi mnogość dobrodziejstw w następnym roku.
Sprawdzanie pracy domowej (Uczniowie przygotowywali krótkie wypowiedzenia o potrawach w swojej rodzinie na wigiliję)
Dzieci słuchają piosenki.
Dzisiaj w Betlejem,
Dzisiaj w Betlejem
Wesoła nowina,
Że Panna czysta,
Że Panna czysta
Porodziła Syna.
Chrystus się rodzi,
Nas oswobodzi,
Anieli grają,
Króle witają,
Pasterze śpiewają,
Bydlęta klękają,
Cuda, cuda ogłaszają!
Maryja Panna,
Maryja Panna
Dzieciątko piastuje.
I Józef Święty,
I Józef Święty
Ono pielęgnuje.
Chrystus się rodzi...
Choć w stajeneczce,
Choć w stajeneczce
Panna Syna rodzi,
Przecież On wkrótce,
Przecież On wkrótce
Ludzi oswobodzi.
Chrystus się rodzi...
I Trzej Królowie,
I Trzej Królowie
Od wschodu przybyli
I dary Panu
I dary Panu
Kosztowne złożyli
Chrystus się rodzi...
Pójdźmy też i my,
Pójdźmy też i my
Przywitać Jezusa.
Króla nad królmi,
Króla nad królmi
Uwielbić Chrystusa.
Chrystus się rodzi...
5. Praca domowa (nauczyć się na pamięć kolędy «Dzisiaj w Betlejem» )
1