Урок "Пори року. Погода"

Про матеріал
Урок удосконалення знань та вмінь для учнів 4 класу за підручником О. Карп'юк
Перегляд файлу

4 клас

Урок

Тема: Природа і навколишнє середовище

Підтема: Пори року. Погода.

Мета: розвивати вміння монологічного мовлення на рівні мікровисловлювання з опорою на ключові слова теми, слухову пам'ять та логічне мислення учнів, мовленнєву компетенцію; вдосконалювати навички читання, аудіювання, письма та говоріння; виховувати зацікавленість учнів у розширенні своїх знань, почуття взаємодопомоги,  любов до природи.

Тип уроку: удосконалення знань та вмінь

Обладнання: підручник, картки для роботи в парах, картки для роботи самостійно, презентація, комп’ютер, аудіозапис музики П. Чайковського «Пори року», тематичні картинки.

Очікувані результати: на кінець уроку учні вмітимуть  висловлюватися по темі «Пори року. Погода», навчаться правильно застосовувати тематичну лексику та вмітимуть працювати самостійно та в групі, робитимуть свої власні висновки.

                                                                ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ                                                 

1. Привітання    

Т: Good morning, dear girls and boys! I am glad to see you!

P: Good morning, dear teacher!

     Good morning to you.

     We are all in our places

     With sun shining  faces

      Good morning to you.

      We are glad to see you.

T: White, yellow, red and blue

     Hello, Maxim, how are you? (Diana, Sonya…)

P: I am fine, thank you!

T: Let’s start our lesson.

T: Maxym, tell me, please, what date is it today?

P: Today is Tuesday, the thirtieth of November.

T: OK. Today is Tuesday and we have English lesson.

  (Учні записують дату з дошки у зошити)

2. Повідомлення теми та мети уроку                                                                                                        

Т: Well, let’s start our lesson. The topic of our lesson is  ,,The seasons. Weather”. Today  we’ll talk about four seasons of a year. You’ll use your knowledge, abilities and skills, you’ll show your skills in speaking about your favourite season. That’s why let’s go to the country of four seasons.

ІІ. УВЕДЕННЯ В ІНШОМОВНУ АТМОСФЕРУ                                                                                        1. Фонетична зарядка                                                                                                                                      

( учням заздалегідь роздаються відповідні символи)

T: Dear pupils, on your desks you can see different symbols of seasons. Now I am reading the poem, you listen it very attentively, show the symbol, repeat this sentence after me and stick on the blackboard. (Вчитель читає вірш)       

Spring is green.

Summer is bright.

Autumn is yellow.

Winter is white.

 (Той учень, у кого зелені листочки, піднімає їх після першого рядка вірша, повторює цей рядок за вчителем і прикріплює їх до малюнка весни)

2. Мовленнєва зарядка

(Робота зі схемою методом ,,Мікрофон”)

          December   January   February                March     April      May

               31              31              28                       31          30          31     

       

                                             winter            ↑       spring

                                                          ←  Year →

                                           autumn            ↓        winter

           September    October     November               June           July          August

                30               31               30                         30                31               31

T:   How many seasons are there in the year?

      How many months are there in the year?

      How many months are there in the one season?

      What are summer/ winter/ spring/ autumn months?

      How many days have January and August?

      How many days has February?

      What season were you born?

      When were you born?

ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Активізація лексичних навичок

T: Look at the blackboard. You can see a tree. The tree is bare. All leaves are in this box. Why? Because it is our first step on the way to the Seasons Country. You have to wear this tree with leaves. You will be able to do this, if you read and translate the words and word-combinations on the leaves. Well, who will be the first?        (Учні по черзі підходять до вчителя, витягують листочки зі словами, читають і перекладають їх та закріплюють на дереві):

hot          warm          cold            cool       sunny         rainy            windy           cloudy            snowy         foggy             frosty              muddy             wet            the days are shorter                 the nights are  longer     

the days are longer              the nights are shorter          red, yellow and brown leaves            

 Now, there are lots leaves in the tree and it is very beautiful. Who can explain why these leaves are green, yellow, red and white?

P: Because these are four seasons of the year: winter, spring, summer and autumn.

2. Aудіювання

1) T: Let’s go to the first country ,,Spring”.      

At first you have to listen the story.

 (Учитель читає текст)

March, April and May are spring months. It is a very nice season. The weather is fine, it is warm. There are many green trees in the streets, in the parks and in the yards. Sometimes it rains, but as usual the sun shines brightly. The birds returns from the hot countries and make their nests.

Look at the screen and choose the statements for spring.

 

It is rainy It is sunny It is storm

                                                                                                                               

It is snowy It is warm.                                                                  The birds  make  nests.  

(Учні вибирають і називають англійською)

2) T: And now, please, I want you to listen to music by Chaikovskyi and try to guess what season the music is about.

What did you feel while listening?

I can help you. It is hot. The sun is shining brightly. The sky is blue. There isn’t wind. The days are long and the nights are short. There are many green trees and nice flowers. The pupils don’t go to school. They have holidays.

P: This music is about summer.

T: Do you know any poems about summer?

(Учень розповідає вірш)

 

See the shining sun.

See us play and run.

Summer time, oh, summer time,

We are having fun.

 

 

 

3) T: OK. Now I am reading text about one season. Please, listen to me very attentively and guess what picture I describe?

This is a gold  season. It comes after summer. The weather is cool and changeable. It often rains. The wind is blowing. The days become shorter and the nights become longer. You can see yellow, red, brown leaves everywhere. It’s time for gathering in the harvest.

(На екрані з’являються малюнки, учні обирають)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4) T:  What season is it now?

     P: It is winter.

     T: So, the last our county is ,,Winter”.

T: Let’s work all together. I’ll read about winter. You must clap your hands when you hear about other seasons.

December, January and February are winter months. The weather is cold and frosty. Sometimes it is very hot. It is usually snows. The days are long and the nights are short. You can swim in the river. You can play snowballs, make snowman, go skiing, go skating and go sledging. You decorate New Year Tree and sing kolyadkas. The flowers are  bloom. In winter it is foggy and slippery.

 

T: Listen and write «What season is it?» 

  1.      It is bright. Leaves and grass are green. The sky is blue. The clouds are white. It is hot.
  2.      Trees and ground are white. The sky is grey. It is cold. It is snowy.
  3.      Leaves and grass are green. The sky is blue. It is warm. Birds make nests and sing songs.
  4.      The sky is grey. The clouds are grey too. The leaves are yellow, red and brown. It is rainy.

 (Вчитель роздає листочки учням)

Season

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Фізкультхвилинка

(Учні співають пісню ,,What’s the weather like today?”   і виконують рухи)

What's the weather, what's the weather, like today, like today? 
Look outside the window, look outside the window 
Can you say? 
It's a sunny, it's a sunny, sunny day, sunny day 
Go out in the sunshine 
Go out in the sunshine 
Play, play, play 
Play, play, play 
It's a cloudy, it's a cloudy, cloudy day, cloudy day 
Better get a sweater 
Better get a sweater 
If it's cold 
If it's cold 
It's a windy, it's a windy, windy day, windy day 
Let's go fly a kite now 
Let's go fly a kite now 
Fly it high 
Fly it high 
It's a rainy, it's a rainy, rainy day, rainy day 
Better get a raincoat 
Better get a raincoat 
It's all wet 
It's all wet 
It's a snowy, it's a snowy, snowy day, snowy day 
Get your coat and mittens 
Get your coat and mittens 
Burr, burr, burr, burr, burr, burr 
What's the weather, what's the weather, like today, like today? 
Look outside the window, look outside the window 
Can you say? Can you say? 

4. Розвиток діалогічного мовлення

Т: Let’s work in pairs. Ask each other what is the weather like today?

P1:  What is the weather like today?

P2: It’s snowy.

P1: Do you like this weather?

P2: Yes, I do. / No, I don’t.

(Так перевіряються решту пари)

5. Розвиток навичок писемного мовлення. Проектна робота.

(Учні виймають фантики з порами року та утворюють чотири групи. Кожна група має назву пори року .Учитель роздає картинки кожній групі, учні вибирають тільки ті, що відносяться до їх пори року. Клеять на постер і підписують)

T: Everybody takes a paper and make groups. Then I give you different pictures. You’ll choose only for your season.

(Додаток 1)

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

  1.        Домашнє завдання                                                                                                                                   Write down a composition about your favourite  season and tell.                                                          

2. Підведення підсумків уроку                                                                                                                           T: Our lesson is coming to the end.  And now I want to ask you.  What can you do at the end of the lesson?

P:  We can name seasons, months and describe the weather in different seasons.                                                                                                                                                           

T: Let’s play game! If the sentences are true you raise your hand.

1) There are 10 months in a year.                                                                                                                               2) Winter months are December, January and February.                                                                                          3) February has 30 days.                                                                                                                                            4) Spring comes after winter.                                                                                                                                        5) June, July and August are spring months.                                                                                                                      6) It often rains in spring.                                                                                                                                                      7) It is cold and snowy in summer.                                                                                                                                                      8) We don’t play snowballs in summer.                                                                                                                       9) School starts in autumn.

 Reflexion

T: How do you feel at the lesson? Today we talk about the seasons of the year and weather so tell me please now

What was the weather at our lesson?

The weather was …..

Sunny – we did a lot of interesting tasks , play games,  sang songs

Rainy  - the lesson was dull for me we did very boring tasks

Foggy – I couldn’t understand some words during the lesson

3. Оцінювання учнів

Т: I liked your work today. And I want to thank you. I liked the answers of … . You were active.

T. The lesson is over. One, two, three, four, five                                                                                                              I say ,,Good-bye.”

P: . One, two, three, four, five                                                                                                                                             We  say ,,Good-bye.”

T: Have a nice day!

                                                                                                                                     Додаток 1

C:\Users\Lenovo\Desktop\full_59101_lets_talk_about_the_seasons_1.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Season

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Season

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Season

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Season

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Season

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Season

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Season

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

hot          warm          cold            cool       sunny         rainy            windy           cloudy            snowy         foggy             frosty              muddy             wet            the days are shorter                 the nights are  longer     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Дуник Олена
Додано
31 жовтня 2023
Переглядів
308
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку