УРОК №________ КЛАС 7 ДАТА __________
Тема: різноманітність комах, їх роль у природі та житті людини. Практична робота №1. Виявлення прикладів пристосувань до способу життя у комах.
Мета: ознайомити учнів з найпоширенішими в Україні видами комах; навчити розпізнавати комах різних видів за їхнім зовнішнім виглядом; розглянути значення комах в екосистемах і житті людини; сформувати поняття про необхідність охорони членистоногих; формувати вміння і навички роботи з роздавальним матеріалом, підручником, таблицями, схемами; розвивати
Основні поняття і терміни: метаморфоз, неповне та повне перетворення, личинка, лялечка, імаго.
Обладнання: таблиці «Клас Комахи. Ряд Твердокрилі», «Клас Комахи. Ряд Лускокрилі», «Клас Комахи. Ряд Двокрилі» тощо; колекції комах різних рядів з повним і неповним перетворенням, лупи.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Тести
А) середовище життя: наземно-повітряне, ґрунт, водно – наземне, зовнішні паразити;
Б) живуть переважно у воді, трапляються на суходолі;
В) відділи тіла: голова, груди, черевце;
Г) відділи тіла: головогруди, черевце;
Д) мають дві пари чутливих вусиків;
Е) мають одну пару чутливих вусиків;
Ж) мають одну-дві пари крил;
З) мають три пари ходильних ніг;
И) мають п’ять пар ходильних ніг;
К) Мають чотири пари ходильних ніг;
Л) органи дихання – зябра;
М) органи дихання – трахеї;
Н) розвиток прямий;
О) розвиток непрямий.
1. гризучий; А бджола;
2. сисний; Б комар;
3. колючо-сисний; В муха;
4. лижучий. Г хрущ;
Д. метелик.
А) з повним перетворенням:___________________________________ .
Б) неповним перетворенням: __________________________________ .
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Автор книги «Як тварини служать людям» В. Краснопевцов пише: «Отрута цієї комахи цілюще впливає на загальний стан хворого, підвищує його тонус, поліпшує сон і апетит. Вона стимулює серцевий м’яз, знижує підвищений кров’яний тиск, збільшує прилив крові до осередку захворювання і зменшує біль. Отруту цієї комахи використовують, щоб подолати наслідки радіоактивного випромінювання».
— Чи знаєте ви цю комаху? (Це бджола.)
А інша комаха, як відомо, знищує велику кількість шкідників, зокрема попелиць. Вона має багато народних назв: «корівка», «іваничка», «червона сорочечка». У давнину в уяві багатьох людей яскравий колір і кругла форма тіла були пов’язані з образом Сонця і тому існував культ цієї тварини.
— Що це за комаха? (Це сонечко.)
Сьогоднішній урок допоможе вам навчитися краще орієнтуватися у світі комах.
ІV. Актуалізація знань учнів
Розгляньте етапи розвитку сарани та хруща травневого (зображення проектується на екран або роздруковується і використовується як роздавальний матеріал).
(Обговорення з учнями.)
Сарана |
Травневий хрущ |
Очікувані відповіді учнів:
У сарани з яєць вилуплюються личинки, які схожі за зовнішнім виглядом на дорослу комаху, але відрізняються від неї меншими розмірами і недорозвиненими крилами. З кожним линянням вони стають все більше схожими на дорослу форму.
У травневого хруща розвиток відбувається з послідовною зміною форм, абсолютно не схожих одна на одну. З яйця вилуплюється червоподібна личинка, яка повзає, багато їсть, кілька разів линяє і з кожним линянням стає більшою. У результаті останнього личинкового линяння утворюється лялечка, яка не рухається і не харчується. Лялечка перетворюється на дорослу комаху.
Отже, є два типи розвитку комах. Які? (з повним і неповним перетворенням).
V. Вивчення нового матеріалу
А) Комахи, що розвиваються з неповним перетворенням
Ряд Прямокрилі
Ряд Таркгани
Ряд Бабка
Ряд Рівнокрилі
Ряд Воші
Ряд Клопи
Б) Комахи, що розвиваються з повним перетворенням.
Ряд Твердокрилі
Ряд Лускокрилі, або Метелики
Ряд Блохи
Ряд Двокрилі
Ряд Перетинчастокрилі
Роль комах у природі |
Значення у житті людини |
|
|
VІ. Закріплення навчального матеріалу
Практична робота №1. Виявлення прикладів пристосувань до способу життя у комах.
Назва комахи |
Ряд |
Тип ротового апарату |
Будова крил |
Будова ходильних ніг |
Білан капустяний |
Лускокрилі
|
у дорослих особин сисний, а личинок – гризучий. Гусінь поїдає листя, дорослі – нектар. |
Дві пари великих крил, передні з чорним забарвленням |
Ноги маленькі хватальні |
Коник зелений |
Прямокрилі
|
Гризучого типу |
Передні крила перетворились на вузькі прямі надкрила, задні – віялоподібні. |
Задні ноги стрибального типу. |
Бджола медоносна |
Перетинчастокрилі
|
Гризучо-сисний |
Дві пари прозорих з повздовжніми і поперечними жилками крил, задні крила менші |
Ноги збирального типу |
Хатня муха |
Двокрилі
|
Смоктального типу |
Друга пара перетворилася на органи рівноваги – дзижчальця |
Три пари бігальних ніг |
Плавунець |
Твердокрилі
|
Гризучий |
Перша пара крил перетворена на жорсткі надкрила. Друга пара має сітчасту будову. |
Задні ноги розширені, мають форму весел. |
Комар звичайний |
Двокрилі
|
Ротовий апарат колючо-сисний |
Одна пара перетинчастих крил |
Довгі ноги хватального типу |
VІІ. Підсумок уроку.
VІІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати §12. Кросворд, таблиця «різноманітність комах»
Ряд комах |
Особливості будови |
Представники |
|
|
|
ІХ. Рефлексія.