Тема: Способи отримання енергії в різних груп автотрофних та гетеротрофних
організмів
Мета: поглибити знання учнів про способи отримання енергії в різних груп
організмів;
розвивати навички наукового мислення про зв’язки біологічних процесів
і умовами їх перебігу;
виховувати увагу, логічне мислення, вміння висловлювати свою думку
Обладнання: матеріали учнів, таблиці, схеми
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
В середині нас криються потенційно творчі можливості і ми повинні працювати щосили, щоб розкрити цей потенціал. Тож розкривайте свій творчий потенціал сьогодні на уроці
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
« Геніальність залежить головним чином від енергії» ( Метью Арнольд)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Вступне слово вчителя: Живлення – це процес отримання із навколишнього середовища і засвоєння організмом речовин та енергії, що використовується ним для підтримання життєдіяльності, росту, розмноження. У процесі історичного розвитку виникло кілька груп організмів, що відрізняються за типом живлення і особливостями обміну речовин, з якими ми сьогодні й познайомимося
2. Робота учнів у групах
Завдання групи 1. Використання енергії живими організмами
![]()

![]()
Енергія
Осмотична Електрична
Хімічна Механічна
*Осмотична енергія - енергія для передавання молекул проти градієнта концентрації
*Хімічна енергія – енергія взаємодії атомів і молекул
*Механічна енергія – енергія руху тіл та здатність їх здійснювати механічну роботу
Висновок: При цьому значна частина отримуваної енергії вивільняється організмом у вигляді тепла і розсіюється у навколишнє середовище
Завдання групи 2. Організми за способом живлення
|
Отримують зовнішню світлову енергію
|
Фотогетеро - |
- трофи
|
|
Використовують хімічну енергію органічних сполук |
Хемогетеро - |
|
|
Використовують зовнішню світлову енергію |
Фотоавто - |
|
|
Використовують хімічну енергію неорганічних сполук |
Хемоавто - |
Висновок: Отже, поживні речовини, які надходять в організм, витрачаються на енергетичні та будівельні його процеси
Завдання групи 3.Способи живлення й обміну речовин у рослин

![]()


Живлення
Сапрофіти Напівпаразити
*Гніздівка Паразити *Очанка
Симбіонти Хижаки *Повитиця
*Дерево і гриб *Венерина мухоловка


Обмін речовин
![]()
Мінеральне живлення Листопад
*Корінь Повітряне живлення Гутація Транспірація *Відмерлі листки
*Листок *Гідатори *Продихи
Висновок: Живлення та обмін речовин у рослин, як процеси, охоплюють усі сфери та напрямки їх розвитку: беруть участь в утворенні органічних сполук, регулюють ріст вегетативної маси, приймають участь у процесі фотосинтезу та синтезу хлорофілу та інших процесах
Завдання групи 4. Способи живлення й обміну речовин у тварин
Живлення
Хижаки - Павуки
Фітофаги - Коала
Симбіотрофи – Мікоризні гриби
Сапрофаги - Гриби
Паразити - Віруси
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Обмін речовин
Дифузія - Риби
Жирове тіло – Комахи
Протонефридії, метанефридії – Черви
Зелені залози – Раки
Мальпігієві судини – Комахи
Молюски, Хордові – Нирки
Висновок: Завдяки цим процесам організм отримує речовини, що йдуть на побудову та оновлення клітин і тканин, а також енергію для забезпечення процесів життєдіяльності
ІV. Закріплення матеріалу
Вправа 1. Із наведених прикладів виберіть до якого способу живлення відносяться такі організми: амеба звичайна, сіркобактерії, хламідомонада звичайна, евглена зелена, горобець хатній, щитник чоловічий, діатомові водорості, залізобактерії, сироїжки, м’ята перцева, нагідки лікарські, ластівка міська
Автотрофні організми –
Гетеротрофні організми –
Міксотрофні організми ( авто-гетеротрофні) –
Вправа 2. Діаграма Вена ( знайти спільні та відмінні особливості між автотрофними та гетеротрофними організмами)
V. Підсумок уроку
1. Підбиття підсумків уроку, оцінювання учнів
2. Рефлексія
З яким настроєм ви йдете з уроку? Чому?
VІ. Домашнє завдання: прочитати та переказати записи у зошиті, повторити терміни
*скласти хмару слів зі словом « Живлення»