Урок "Улюблена пора року в 5 класі"

Про матеріал
Мета: повторити вивчений лексичний матеріал, практикувати у вживанні вивчені слова та фрази; навчити учнів описувати пори року; розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення; удосконалювати навички читання та орфографічні навички; розвивати увагу та пам'ять,вміння говорити про власні потреби.
Перегляд файлу

Тема уроку: Моя улюблена пора року .

Мета: повторити вивчений лексичний матеріал, практикувати у вживанні вивчені слова та фрази; навчити учнів описувати пори року; розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення; удосконалювати навички читання та орфографічні навички; розвивати увагу та пам'ять,вміння говорити про власні потреби.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, зошит,мультимедійна дошка.

Хід уроку

І Організаційний

1. Привітання

Dzień dobry!

Cieszę się że Wаs widzę!

Proszę usiąść!

2. Введення в іншомовну атмосферу

Zła zima

Hu! Hu! Ha! Na­sza zima zła!
Szczy­pie w nosy, szczy­pie w uszy
Mroź­nym śnie­giem w oczy pró­szy,
Wi­chrem w polu gna!
Na­sza zima zła!

Hu! Hu! Ha! Na­sza zima zła!
Płach­ta na niej dłu­ga, bia­ła,
W ręku ga­łąź oszro­nia­ła,
A na ple­cach drwa...
Na­sza zima zła!

Hu! Hu! Ha! Na­sza zima zła!
A my jej się nie bo­imy,
Da­lej śnież­kiem w ple­cy zimy,
Niech pa­miąt­kę ma!
Na­sza zima zła!

3. Перевірка домашнього завдання

  • Sprawdzanie słόwek
  • Czytanie i tłumaczenie tekstu
  • Sprawdzanie przypadkόw

4. Повідомлення теми і мети уроку

Dzisiаj będziemy rozmаwiаć o porаch roku. Kаżdy opowie o swojej ulubionej porze roku. Przypomnimy przypаdki i będziemy przez nie odmieniаć rzeczowniki/

II Основна частина уроку

Бесіда з учнями

ĆWICZENIE 1 (st.100) Odpowiedz na pytania.

 •Jakie są pory roku?

•Jaki miesiąc zaczyna rok, a jaki zimę?

•Jakie są wiosenne miesiące?

•Jaka jest pogoda na wiosnę?

 •Dlaczego Darek lubi jesień?

 •W których miesiącach są wakacje?

 •Jak można spędzić ferie zimowe?

 •Jak można spędzić wakacje?

•Którą porę roku Ty lubisz najbardziej?

 •Pamiętasz jakąś swoją udaną i nieudaną wycieczkę? Dokąd jechałaś / jechałeś, z kim i czym? Co tam robiłaś / robiłeś? Kiedy wróciłaś / wróciłeś?

Вивчення граматичного матеріалу

ĆWICZENIE 5 Przeczytaj wiersz Romana Pisarskiego. Wypisz w kolumny rzeczowniki użyte w liczbie pojedynczej i liczbie mnogiej.

Dwie liczby

Wszystkie dzieci, nawet małe,

 zaraz nam przypomnieć mogą,

 że odróżnia się dwie liczby:

 pojedynczą oraz mnogą.

Pojedynczej używamy,

 gdy o jednej rzeczy mowa.

 Mówi się więc: jedna świeca, gruszka,

 kamień, kwiat czy sowa.

Oczywiście w liczbie mnogiej mówi się już:

 świece, gruszki, kwiaty, sowy czy kamienie,

buty, stoły czy poduszki.

Закріплення вивченого матеріалу

ĆWICZENIE 7 Rzeczowniki w nawiasach zapisz w odpowiednim przypadku.

 Książka leży na (biurko). Na (morze) była burza. Byłem w (kino). Poprawiam (zdanie) w (ćwiczenie). Powtarzamy każde nowe (słowo) w (zadanie). Kwiatek stoi na (okno). Czy byłeś w (miasto)? Kto mieszka w tym (mieszkanie)? Uczniowie piszą (dyktando). Na dzisiaj nie mamy żadnego (ćwiczenie). Mama kupiła świąteczne (ciasto). Od dzisiaj w (muzeum) nowa wystawa.

ІІІ Заключна частина

  1. Підсумки уроку
    • «Сьогодні я дізнався/дізналася про…»
    • «Мені сподобалося…»
  2. Домашнє завдання
    • Читати і перекладати текст «Dwanaście miesięcy»
    • Вправа 9, ст.105 – письмово

   3. Оцінення учнів

doc
Додано
27 листопада 2023
Переглядів
155
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку