Тема: Поведінка тварин
Мета уроку : повторити та узагальнити матеріал з теми, оцінити знання учнів; розвивати вміння аналітично і логічно мислити, знаходити інформацію в різних джерелах, користуватися мережею Інтернет; виховувати позитивне ставлення до живих організмів, вміння спілкуватися і виробляти колективні рішення у розв’язанні практичних завдань . Тип уроку: перевірка знань учнів. Методи та методичні прийоми: словесні(бесіда); наочні (демонстрація малюнків, слайдових презентацій, відеофрагментів); репродуктивні (відтворення інформації з науково-популярної літератури); пошукові (робота в малих групах, мережа Інтернет
Хід уроку:
Організація класу. Вітання, перевірка відсутніх, об’єднання в малі групи.
Актуалізація опорних знань:
Сьогодні ми повинні з вами узагальнити та повторити наші знання про поведінку тварин, яка дозволяє їм пристосуватися до різних умов довкілля життя, щоб розвинути свої пізнання оточуючого світу
1.Учитель: Ми проводимо наше повторення у формі гри з використанням презентацій та відео фрагментів.
2. Питання для узагальнення
1) Перед вами фото певних поведінкових актів різних тварин. Яка це поведінка: вроджена чи набута? (Набута)
|
|
|
|
2) Птахи вигодовують своїх пташенят червами та комахами. І лише у голубів воло у період вигодовування пташенят виділяє своєрідну поживну речовину з пере-травленого зерна і насіння. Від цього походить назва відомого кондитерського виробу. Назвіть цей виріб (Цукерки «Пташине молоко»)
3) Тритони і саламандри весною пищать і шиплять, жаба-бик несамовито кричить, квакші співають подібно до коників, або пищать, як курчата, або скриплять, неначе немазаний віз. Сіра жаба співає, немов флейта, а кумка стогне. Як називається така поведінка земноводних? (Шлюбна)
4) Плазуни та земноводні – холоднокровні тварини, температура їх тіла залежить від температури довкілля. Плазуни годинами гріються на сонці, щоб підвищити температуру свого тіла і забезпечити належну швидкість перебігу всіх процесів життєдіяльності. А чому жаби ніколи не гріються на сонці? (Їх шкіра не може пересихати, бо забезпечує дихання).
5) У людини особини жіночої статі більше турбуються про свою зовнішню привабливість. А чому у птахів і ссавців самці більші за розмірами та мають яскраве і привабливе забарвлення , а самки – непримітні? (Маскування заради збереження потомства)
А |
Б |
В |
Г |
2 |
3 |
4 |
1 |
6) Розмістіть приклади (малюнки) відповідно до зазначених типів міграцій
А - пасивні |
Б - активні |
В - регулярні |
Г - нерегулярні |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
7) В тексті виправте помилки. У дужках зазначено кількість виправлень:
1. У статевому відношенні ссавці – гермафродити.(1) 2. У самців в парних залозах розвиваються яйцеклітини, а у самок – сперматозоїди.(2) 3. Зародок через піхву отримує вуглекислий газ для дихання та поживні речовини, які доставляються лімфатичними судинами.(3) |
8) А тепер згадаємо одну історичну подію, пов’язану з поведінкою тварин:
І сказала жорстока княгиня Ольга древлянам : «Я вже тричі помстилася за смерть чо-ловіка свого Ігоря і більше не хочу помсти. Тепер бажаю лише взяти з вас невелику данину, укласти мир і піти геть. Я знаю, що ви зараз зубожіли від війни і не можете сплатити мені ні медом, ні воском, ні шкірами. Так дайте мені хоча б якусь дрібницю, наприклад по три голуби і по три горобці з кожного двору, і мені цього буде цілком достатньо, щоб переконатися у вашій покірності.» Ледве згустилися сутінки, княгиня Ольга роздала кожному своєму воїну по птаху, звеліла прив'язати до лапок соломинку, підпалити її і випустити птахів. На які поведінкові акти птахів розраховувала княгиня і що трапилося після цього? (Птахи повернулися до своїх гнізд в помешканнях людей і місто було спалене)
1 |
2 |
3 |
В |
Г |
А |
9) Для багатьох тварин комунікації здійснюються переважно органа-ми звукосприйняття. Встановіть відповідність між цими органами у зазна-чених тварин.
А - вібриси |
Б - крила |
В - кінцівки |
Г – внутрішнє вухо |
1 |
2 |
3 |
|
|
|
4 |
2 |
5 |
1 |
3 |
10) Розмістіть тварин за зростанням їх розумової діяльності:
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
|
|
|
|
Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів:
Підбиття підсумків уроку та виставлення оцінок.
Домашнє завдання:
Література для вчителя: 1. Грин Н., Стаут У., Тейлор Д. Биология: в 3-х т., Т.2.: Пер.с англ../Под ред.. Р.Сопера, -М.: Мир,1993.-376 с.,ил. 2. Жизнь животных. В 7-ми т./Гл.ред. В.Е.Соколов. Т.7,под..ред.М.С.Гилярова, Ф.Н.Правдина. – 2-е узд.перераб. – М.: Просвещение, 1984. – 463 с.,ил. 3. Соболь В.І. Біологія: підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл./ Валерій Соболь. – Кам”янець-Подільський: Абетка, 2015. – с.203 - 244. 4. Шуліка К.С. Інтерактивні уроки біології тварин. 7 клас. – Х.: Вид. група «Основа», 2015. – 109 с.: іл.., схеми, табл.. – (Б-ка журн. «Біологія»; Вип. 6(150)) 5. Інтернетресурси.