Урок узагальнювального повторення з теми «КРАЇНИ ЄВРОПИ»
Мета: закріпити й узагальнити знання про країни Європи; згадати особливості природних ресурсів, економіки й населення, характерні в цілому для країн регіону; згадати специфічні особливості, властиві окремим країнам Європи; підготовитися до контрольної роботи; виховувати патріотизм, толерантне ставлення до культури інших народів; розвивати навички роботи з картами, асоціативно-логічне мислення учнів; формувати навички аналітичного мислення; розвивати кругозір та ерудицію.
Тип уроку: повторення з використанням ігрових елементів.
Обладнання: політична карта світу, політична карта Європи.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент.
Вступне слово вчителя.
Сьогодні в нас незвичайний урок повторення з використанням ігрових елементів та інформаційних технологій. Система оцінювання модульна. Кожен із Вас набирає бали протягом уроку за кожне завдання за рівнями навчальних досягнень. Оцінка виставляється за такою схемою:
|
Рівні навчальних досягнень |
Бали |
Оцінка |
|
Високий |
30-35 |
10-11 |
|
Достатній |
25-30 |
8-9 |
|
Середній |
20-25 |
6-7 |
Отже, кожен учень на протязі уроку заробляє
3. Класифікація країн Європи за різними ознаками: а) Актуалізація опорних знань.
Згадайте, за якими ознаками здійснюється виокремлення історико-географічних регіонів у світі. (Орієнтовна відповідь. ЕГП, історія, приналежність до основних соціально-економічних типів країн, особливості населення)
Групування країн Європи.
За ЕГП: Західна Європа (у тому числі Північна, Середня, Південна), Центральна, Східна. | (Назвати й показати країни.)
За рівнем розвитку економіки: економічно розвинені країни, у тому числі їхні підтипи, середньорозвинені, постсоціалістичні.
За галузевою структурою господарства: постіндустріальні, індустріальні, індустріально-аграрні, аграрно-індустріальні.
За особливостями ЕГП: приморські, внутрішні.
За національним складом населення: однонаціональні, багато-. національні, двонаціональні.
За етнічним складом населення: романська група, німецька група, слов'янська група тощо.
За приналежністю до міжнародних організацій.
Можлива безліч інших ознак групування країн, запропонованих учнями.
4. Турнір «Назви країну»
Учні класу об'єднуються у дві команди, обирається лічильна комісія.
Завдання. Угадати країну за названими ознаками (назви, дати, особливості культури, видатні особистості, історичні події тощо, що асоціюються з певною країною), пояснити взаємозв'язок. Угадування за однією названою ознакою — З бали, за двома — 2 бали, за трьома — 1 бал. Кожен учень має право тільки на одну спробу в кожному завданні. Першим відповідає учень, який раніше за інших підняв руку. Країни можуть повторюватися.
Тайм І. Країни Західної Європи
1. Мис Доброї Надії, Батьківщина Магеллана, Лісбоа. (Португалія)
21.«Шлях на північ», вікінги, Амундсен. (Норвегія)
26.«СЕАТ». «Реал», корида. (Іспанія)
27. Асканія - Нова, поштові марки, «світлий камінь» (Ліхтенш тейн)
5. Пошукова робота. Географічний диктант «Знайди помилку»
Клас ділиться на дві групи. Одна група отримує завдання на картках, яке виконує на комп’ютерах, використовуючи мережу Інтернет. (uk.wikipedia.org).
Картка №1
Австрія
Картка №2
Ірландія
Картка №3
Італія
Картка №4
Велика Британія
Картка №5
ФРН
Друга – виконує завдання географічний диктант «Знайди помилку» на комп’ютерах.
Географічний диктант
У творі «Німеччиною» автор припустився низки помилок: чи то через незнання, чи то через неуважність. Ваше завдання — якнайшвидше виправити їх. (Помилки в тексті виділені курсивом.)
Ну от я і в Німеччині, у найбільшому аеропорті країни, у місті Франк-фурт-на-Одері/. Перед виходом із салону вітчизняного для німців «Боїнга» стюардеса нагадала нам, що годинники потрібно перевести на годину вперед, і додала німецькою: «Вількоммен ін Джермані».
З аеропорту комфортабельний автобус «Долорес-Ъенц» привіз мене до мальовничих берегів найбільшої річки Німеччини — Сейму. Рухаючись уздовж неї, я міг бачити безліч сільських поселень з обов'язковими церквами з куполами, овець на пасовищах, поля пшениці, картоплі, рису й сади, в основному зрошувані. Потім промайнула столиця ФРН — Бонн, а незабаром автобус прибув до Кельна — великого міста, відомого своїм унікальним собором у романському стилі й автозаводами концернів «БМВ» і «Вольво», адже ФРН посідає перше місце у світі за виробництвом автомобілів.
З інших міст Німеччини мені запам'яталися найбільший порт на Балтійському морі Гамбург, Ганновер, у якому є пам'ятник легендарним музикантам, а також Лейп-ціґ з усесвітньо відомою картинною галереєю. А в столиці Баварії Дрездені я був захоплений виставкою воскових фігур. Найбільше місто країни Мюнхен славиться своєю футбольною командою «Боруссія» і щорічним святом вина, що збігається з Різдвом,— Зептемберфест. Ще я зрозумів, що Німеччина — країна в основному гірська, а на півночі країни в Альпах навіть улітку катаються на лижах, особливо на курорті Баден-Баден, що в землі Саксонія.
Німецька мова, мені здається, схожа на слов'янські, а німці в основному смагляві й темноволосі. Найпоширеніша їжа в них — морепродукти.
Під час відправлення поїзда Берлін — Варшава — Київ я ще раз зі смутком подивився на лева на гербі цього міста, перевірив схоронність залишених як сувенір кількох марок і помахав у віконце біло-синьо-червоним німецьким прапорцем. Ну, нічого, подумав я, незабаром германо-румунський кордон, тобто нова країна, нові враження».
6. Підсумок уроку
Домашнє завдання: