КЗ ЛОР “Винниківський науковий ліцей ”
Вчитель біології Йосифів Галина Юріївна.
Тема уроку: Біохакінг: як подолати старіння
Мета уроку: - ознайомити учнів з особливостями постембріонального розвитку
людини;
- вивчити особливості зрілого, похилого і старечого віку;
- встановити природу старіння, розглянути основні теорії старіння;
- розширити компетентність учнів у галузі геронтології;
- розвивати пізнавальний інтерес, прагнення до пошуку знань,
уміння робити висновки, креативне мислення та комунікативні
здібності учнів.
Обладнання: плакат “Біологічний годинник ”, маркери, м’яч, ребуси, комп”ютер, кросворди.
Концепція: Урок-дослідження (Socratic Seminar + Workshop).
Хід уроку.
І. Провокація та вхід у тему (5 хв)
„Ефект Бенджаміна Баттона“
МОЛОДІСТЬ БОЇТЬСЯ НЕ ВСТИГНУТИ.
ЗРІЛІСТЬ ЗНАЄ, ЩО НЕ ВСТИГНЕ.
ДЛЯ МОЛОДОСТІ ВІЧНІСТЬ –
ЦЕ ХВИЛИНА,
ДЛЯ ЗРІЛОСТІ ХВИЛИНА –
ЦЕ ВІЧНІСТЬ.
2) Клас поділяють на 2 команди Вправа “Баланс системи”.
Учні кидають по колу м’яч або на смартфонах дають відповідді. Кожного разу, коли м’яч потрапляє до рук, необхідно назвати асоціацію зі словом “здоров’я”;
друга команда - з поняттям, які руйнують здоров’я.
3) Розминка
|
за |
ння |
_ |
сво |
Мо |
по |
єння |
ло |
ра |
му |
дість |
для |
|
сть |
|
дро |
|||||||||
|
ва |
_ |
||||||||||
|
для |
рі |
су |
ра |
ста |
сто |
по |
, |
за |
ось |
сті |
її |
Вислів: (Ж- Ж.Руссо).
|
ус |
ти |
її |
іх |
Лю |
нсй |
лю |
бов |
шви |
дсь |
_ |
дше |
|
і |
|
ких |
|||||||||
|
чи |
най |
||||||||||
|
з |
ей |
ба |
віша |
ст |
по |
ка |
бо |
жна |
ці |
сла |
мо |
Вислів:
(Ч. Діккенса).
|
1 . , ‘ “ - ( ) |
2 А Б В Г |
3 Д Е Ж З Є |
|
4 Й К Л Ї І |
5 М Н О П |
6 Р С Т У |
|
7 Ф Х Ц Ч |
8 Ш Щ И |
9 Ь Ю Я |
1) 23633469 – 33565219
2) 653669 – 2546969 – 6525 1 – 765 – 3 - 539 - 25636969 1
ІІ. Погляд на теорію старіння.
Розглянемо періоди розвитку та їх найхарактерніші риси.
Теорії старіння. Геронтологія.
У дослівному перекладі з грецької мови слово «геронтологія» означає «вчення про стару людину». Історія розвитку геронтології поділяється умовно на три періоди.
Перший період характеризується відомостями описового характеру, пов’язані з медичними та соціальними питаннями старіння. Роботи Гіппократа та римського оратора, політичного діяча Цицерона.
Другий період характеризується науковим підходом до проблем старіння. У цей період працював І. Мечников, О. Богомолець. Теорія фізико – хімічних змін організму.
Третій період характеризується планомірним і систематичним вивченням геронтології. Створюються науково – дослідні інститути, що займаються процесами старіння людини.
Існує близько 200 теорій старіння.
Скільки років може прожити людина? Остаточної відповіді на це запитання немає. Більшість дослідників припускають, що людина може прожити 100 – 120 років. Однак у жодній країні тривалість життя не перевищує 80 років.
У нашій країні середня тривалість життя менша 70 років.
Середня тривалість життя наших далеких пращурів, що жили в епоху палеоліту , становила 20 років, а 40- річного віку досягала лише одна з 100. Середня тривалість життя зростала постійно, і в 19 ст. в Європі становила 35 і більше років.
Відомі факти такого довголіття: Жанна Кальман - 122 роки 164 дні
Платон – 80 років; Адам – 930;
Гіппократ - 85; Ной – 950;
Мікеланджело – 88; Авраам – 175;
Тиціан – 99; Ментушалах – 969.
Приклади тривалості життя тварин.
Вправа «Чомучки»
Методи боротьби з передчасним старінням:
Види старості.
Для продовження життя.
Створення групками макету «довголіття і омолодження».
IV. Вікторина.
V. Рефлексія. “Мій особистий Біохак”
„Валіза – Мозок - Урна“
VI. Домашнє завдання.
Розрахувати свій “біологічний вік “ за допомогою будь - якого онлайн - калькулятора (наприклад, за тестами на гнучкість чи пульс) . Написати 3 кроки для його зменшення або продовження молодості.
Використана література