Урок читання
у 2-Б класі
Тема :Чи легко зробити вибір? Ніна Бічуя «Пиріжок з вишнями»
Мета: формувати і розвивати предметні і ключові компетентності :
-комунікативна компетентність(умінням слухати, сприймати і відтворювати інформацію; вести діалог; брати участь у дискусіях; уміння переконувати і відстоювати свою точку зору, тобто спілкуватися);
-читацька компетентність (збагачення словникового запасу і розвиток мовлення учнів, становлення оптимального читання (навички швидкого, свідомого, правильного читання), виразне читання, розвиток мислення);
-загальнокультурна компетентність(збагачувати знання учнів щодо національної спадщини, вміння їх аналізувати та оцінювати; дотримватися принципів толерантності у взаємодії з іншими людьми,збагачувати знання учнів про життя і творчість українських письменників );
-соціальна компетентність( розвиток уміння сприймати думку інших,вести дискусію,працювати в групі, формувати вміння оцінювати вчинки персонажів твору);
розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності учнів, вчити створювати словесні картини;
виховувати шанобливе ставлення до оточуючих, готовність прийти їм на допомогу, дотримуватись правил культурної поведінки.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Меседж уроку:
«Ти не в силах змінити світ, але зробити його добрішим – Так!»
Головна думка уроку:
«Хто багато читає, той багато знає»
Девіз уроку:
«Виразно читаємо,
Чітко розповідаємо,
Мову свою розвиваємо»
Урок наш незвичайний і цікавий. Ми будемо сьогодні читачами нового й захоплюючого у читацькому світі.
Підемо ми шляхом до розвитку швидкості, виразності, свідомості читання.
До роботи!
Хід уроку
I. Організаційний момент
Дітки погляньте на дошку. Там записані слова (добрі, чуйні, чесні, справедливі). Нехай першими сядуть за партит і, хто вважає себе добрим, потім ті, хто є чуйним та щирим, наступні ті ,хто чесний,далі - справедливі. Ви вагалися? Не знали що обрати? Чому? А тому , що насправді ви маєте всі перераховані якості. Зараз я пропоную посміхнутися своєму сусідові по парті і сказати тепле слово.
Сьогодні ми будемо працювати над оповіданням відомої української письменниці, авторки багатьох книг,перекладачки Ніни Леонідівни Бічуї
«Пиріжок з вишнями». Про що розповідається в оповіданні, щоб дізнатись - треба з прислів’ям розібратись.
Хто чисте сумління має,той спокійно спати лягає.
Як ви розумієте прислів’я? (думки дітей) . На вашу думку, як пов’язане прислів’я з оповіданням, яке ми будемо читати?
Отже сьогодні читаючи твір ми з вами будемо розбиратися чи легко зробити вибір, вчинити по совісті, справедливості.
ІІ. Усвідомлення змісту
https://www.youtube.com/watch?v=5QAo-FuBCE4
III. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
1. Опрацювання нового матеріалу.
2. Знайомство з автором
Ніна Леонідівна Бічуя – прозаїк, перекладач, журналіст, член Національної спілки письменників України. Народилася 24 серпня 1937 р. у м. Києві. Закінчила факультет журналістики Львівського університету ім. Івана Франка.
3.Словникова робота.
Введення нової лексики. Активізація і збагачення словника по темі уроку.
Сахалися – злякано відмітали.
4.Кероване читання.
Пропоную розпочати читання, але читати ми будемо не увесь текст, а частинами. Якщо я прошу вас зупинитися, то ви маєте відмітити де зупинилися і не забігати наперед. Перша розпочну читати я.
- Першу частину читає вчитель.
* Про кого це оповідання?
*Що вас вразило?
*Які події, на вашу думку, будуть відбуватися далі?
*Як розважався Славко?
- Другу частину читають учні «Ланцюжком».
*Як ви відноситеся до дій Славка?
*Що, на вашу думку, відчуває Леся?
* Як, на вашу думку, має вчинити Гриньо? Як вчинили б ви?
*Чим закінчиться ця історія, на вашу думку?
- Третю частину учні дочитують самостійно. Читання мовчки.
*Який настрій у вас після прочитаного?
*Чи співпали ваші очікування із заключною чатиною оповідання?
*Яке питання ви поставили б автору твору?
Повторне читання тексту «Пиріжок з вишнями» через решітку (ТРЕНАЖЕР ДЛЯ МОЗКУ)
IV.Фізхвилинка
Показове читання тексту – вчитель і учні з кращою технікою читання.
Запитання: Яка головна думка твору?
Правильний вибір запорука спокою.
5.Характеристика дійових осіб.
Робота в групі
1 гр. –який Гринько 2 гр.-який Славко
6. Стислий переказ.
V. Узагальнення та систематизація знань учнів (з метою перевірки розуміння прочитаного)
- Як Славко запропонував хлопчикові пиріжок?
- Про який задум Славка свідчать виділені висловлення?
- Чи легко Гриню було зробити вибір?
- Які відчуття він переживав?
- Як він буде діяти далі?
Складання паспорту твору.
Паспорт твору:
* Назва твору_______________________
* Автор твору__________________________
* Дійові особи__________________________
* Висновок__________________________
«Кубування»
VI. Підсумкова рефлексія
1. З яким оповіданням ви познайомились на уроці?
2. Що нового дізнались на уроці?
3. Що сподобалось?
4. Чи не траплялись з тобою подібні випадки?
5. Чому хотів навчити нас автор?
6. Займи позицію.
LEGO LEGO
![]()
Який Гриньо? На чийому ти боці? Який Славко?
7. Як ви думаєте, чи впорались ми із завданням уроку?