Урок з мовної теми «Великдень. Традиції святкування»

Про матеріал

Конспект для факультативного вивчення польської мови, практикувати всі види мовленнєвої діяльності, ознайомити учнів з новими лексичними одиницями, розвивати інтелектуальні та пізнавальні здібності , різні типи пам'яті – зорову, слухову, оперативну, тривалу увагу, уяву, вчити логічно висловлювати думку, виховувати повагу та толерантне ставлення до традицій інших народів, зацікавленість у розширенні своїх знань.

Перегляд файлу

Тема «Великдень. Традиції святкування»

( Wielkanoc w Polsce)

Мета: практикувати всі види мовленнєвої діяльності, ознайомити учнів з новими лексичними одиницями, розвивати інтелектуальні та пізнавальні здібності , різні типи пам’яті – зорову, слухову, оперативну, тривалу увагу, уяву, вчити логічно висловлювати думку, виховувати повагу та толерантне ставлення до традицій інших народів, зацікавленість у розширенні своїх знань.

Обладнання: картки із завданнями, картинки із зображеннями до теми.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Підготовка до сприйняття.

1. Привітання. (Przywitanie dzieci i krótkie nawiązanie do tematu lekcji).

2. Метод «7 кольорів веселки » (Tęcza)

Виберіть колір, який передає ваш настрій.

       3. Вступна бесіда/Wstępna pogadanka nawiązująca do pory roku i zbliżających się świąt.

  • Jaką porę roku teraz mamy?
  • Jaki jest miesiąc?
  • Jakie święta związane z wiosną będziemy niedługo obchodzić?
  • Jak w waszych domach wygląda przygotowanie do świąt?

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Otóż proszę zapisać do zeszytów temat lekcji „Wielkanoc w Polsce”.

ІІІ. Основний зміст уроку.

1. Слово вчителя. WIELKANOC, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym – jutrznią. W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń. Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Jest czasem radości (symbolizuje ją biały kolor szat liturgicznych). Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy (święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus).

Słownictwo.Nauczyciel wywiesza w sali 6 obrazków symbolizujących święta wielkanocne ( baranek, pisanki, zajączek, koszyczek, Niedziela Palmowa, Śmigus-Dyngus).

   2. Czytanie bajki jej tłumaczenie

Wiosenne słońce promykami budzi zaspane wierzbowe kotki, czesze i suszy im futerka, mówiąc, że pierwsze muszą się obudzić i wstawać, bo niedługo jest Wielkanoc. Następnie słońce powędrowało dalej i zobaczyło jajko. Postukało w nie i przygrzało. Z pękniętej skorupki wyszedł mały kurczaczek. Słońce wysuszyło mu piórka, uczesało czubek i przywiązało mu czerwoną kokardkę. Powiedziało, że kurczątko musi zdążyć na Wielkanoc. Słońce popatrzyło na zieloną trawę i ujrzało śpiącego zajączka. Złapało go za uszy i obudziło. Jemu też oznajmiło, że zbliża się Wielkanoc, a bez niego nie byłoby świąt. Słońce poprosiło zajączka, aby pilnował kurczątka, a samo poszło obudzić baranka z dzwonkiem na szyi i przyprowadziło go do zajączka, kurczątka i wierzbowych kotków.Gdy słońce wszystkich już obudziło bazie radośnie zaszumiały-To już święta, święta, a słońce wszystkich głaskało i mówiło:

           W wielkanocny poranek dzwoni dzwonkiem baranek,

            A kurczątko z zającem podskakuje na łące.

            Wielkanocne kotki robią miny słodkie,

             Już wyjrzały z pączka siedzą na gałązkach.

             Kiedy będzie Wielkanoc wierzby pytają?

       Omówienie treści opowiadania

- Kto oprócz ludzi musiał przygotować się do Świąt Wielkanocnych?

- Kogo po kolei słoneczko zapraszało na święta?

- Czy bazie, kurczaczek, baranek, zajączek świętują razem z nami przy wielkanocnym stole?

UKŁADANIE KOMPOZYCJI „Wielkanocny koszyczek”

-Prezentacja koszyczka wielkanocnego, omówienie jego wyglądu, nazwanie eksponatów.

- Co więc powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku?

- Wybranie przez dzieci eksponatów rozłożonych na stole ( Wśród nich część nie         

   pasuje do świąt wielkanocnych)

- Układanie wspólnej kompozycji

Ćwiczenie 1. Połącz przymiotniki z odpowiadającymi im rzeczownikami

Malowane

pisanki

Wielkanocne

niedziela

Lany

poniedziałek

Palmowa

baranek

Cukrowy

jajka

Kolorowe

śniadanie

Ćwiczenie 2. Przeczytaj i przepisz zdania, zastępując obrazki wyrazami.
(Jajka, Tulipanów, Pisanki, Koszyka, Baranka, Wazę,  Stole, Babkę, Zajączkami, Narcyzów)
 

Ćwiczenie 3. Wykreśl z wykreślanki 7 wyrazów związanych ze świętami. Następnie zilustruj je rysunkami.

(Bazie, Pisanki, Żurek, Jajka, Baranek, Anięł, Kurczak )
 

IV. Підсумок уроку.

  1. Quiz Wielkanocny.  Zgaduj  - zgadula. Nauczyciel czyta pytania, uczniowie odpowiadają która z podanych odpowiedzi jest prawidłowa.

1) Jak nazywają się nadchodzące święta?( które symbolem zmartwychwstania Jezusa?)

  1. Święta Wielkanocne
  2. Święta Bożego Narodzenia

2) Jak nazywa się dzień, kiedy idziemy z palmą do kościoła?

              a)  poniedziałek palmowy

     b)  niedziela palmowa

3) Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

              a)  baranka

              b)  rybę

(dodatkowe pytanie-uczniowie wymieniają pozostałe podstawowe pokarmy-jajko, kiełbasę, chleb, sól, chrzan, )

4) W jakim dniu tygodnia idziemy z koszyczkiem do kościoła? (święcimy pokarmy)

               a)  w sobotę

b)  we wtorek

5) Jakie potrawy powinny znaleźć się na wielkanocnym stole?

  1. zupa grzybowa, karp
  2. jajka i barszcz biały

(uczniowie wymieniają pozostałe pokarmy- pasztet, szynka, baby wielkanocne, mazurek, makowiec, za każdą poprawną również otrzymują punkt )

6) Jak nazywają się malowane jajka?

  1. pisanki
  2. malowanki

7) Jak inaczej mówimy na gałązki wierzbowe?

  1. bazie kotki
  2. bazie krówki

8) Jak nazywa się drugi dzień świąt wielkanocnych?

  1. deszczowa sobota
  2. lany poniedziałek
  3. mokry wtorek

9) Dodatkowe pytanie: jak inaczej nazywany jest lany poniedziałek? (śmigus-dyngus)  

 

  B)Zagadki Odgadywanie zagadek czytanych przez nauczyciela.

Stoi bielutki obok pisanek

Nasz wielkanocny  (baranek)

 

Leży  w koszyczku obok baranka

Malowana we  wzorki świąteczna (pisanka)

 

Idą dzieci z kościoła przez wąskie uliczki,

Niosą ze święconką wielkanocne.(koszyczki)

 

Nie miauczą, lecz kwitną, białe albo szare. Znajdziesz je na wierzbie

Gdy kończy się marzec (bazie)

 

Wysyłamy je tym, z którymi nie możemy być w święta razem, a których darzymy szczególną miłością i sympatią, życząc zdrowych i pogodnych świąt (kartki)

 

Może być migdałowa, luksusowa, lukrowana, z rodzynkami, a każda zapachem kusi.(baba)

 

Święcimy je na tydzień przed Wielkanocą. barwne, kolorowe, zrobione

z żywych kwiatów, gałązek wierzby, bazi, lub sztucznych kwiatów (palma)

 

Sypka jak piasek, jak śnieżek biała,  smaku dodaje już szczypta mała.(sól)

V. Рефлексія.

Продовжіть фразу «Сьогодні я дізнався…»

«Новим для мене було…»

VI. Zadanie domowe.

1. Намалювати Великодній кошик і підписати кожен продукт.

2. Скласти кросворд до теми. (Wykreślanki)

3. Вивчити нові слова.