Конспект уроку з польської мови на тему «Відпочинок та дозвілля. Усний переказ тексту. Частини мови: дієслово в теперішньому часі, іменник (повторення)» (6 клас, ІI-й рік навчання)
Конспект уроку з польської мови
на тему «Відпочинок та дозвілля. Усний переказ тексту.
Частини мови: дієслово в теперішньому часі, іменник (повторення)»
(6 клас, ІI-й рік навчання)
Підготувала
вчитель польської мови
Колошук Г.Г.
Конспект уроку з польської мови (6 клас, ІI-й рік навчання)
Тема. Відпочинок та дозвілля. Усний переказ тексту. Частини мови: дієслово в теперішньому часі, іменник, назви істот та неістот (повторення). Тренувальні вправи.
Мета:
Тип уроку: закріплення нового матеріалу.
Обладнання: картки з текстом та зображеннями, картки з текстом та завданнями, дошка, підручник.
Хід заняття
І. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів:
Dzień dobry. Proszę siadać.
Czy wszystcy są obecni na tej lekcji? Kogo niema?
Którego dzisiaj mamy? Dzisiaj mamy dwudziestego drugiego października.
Przypomnijmy sobie:
Trzeba było ustnie przetłumaczyć podany tekst na język polski. Czy wszystkie wyrazy znalazliście w słowniczku?
Na przeszłych lekcjach mówiliśmy spędzaniu czasu wolnego, o sobie i swoich przyjacielach.
ІІ. Основна частина уроку.
Вчитель: termin „czas wolny" jest bardzo szeroki. Mówiąc „czas wolny" mamy na myśli czas, kiedy nie musimy robić niczego, co należy do naszych obowiązków, takich jak np. chodzenie do szkoły.
Czas wolny jest wtedy, kiedy możemy się zrelaksować, wypocząć, spotkać z kimś czy rozwijać swoje zainteresowania.
Podczas dzisiejszego zajęcia przyjrzymy się temu, ile macie wolnego czasu i w jaki sposób go spędzacie, co wtedy robicie i ile czasu poświęcacie na daną aktywność?
Temat dzisiejszej lekcji: Odpoczynek i czas wolny. Leksyka do tematu. Przekazywanie tekstu. Części mowy: rzeczownik (żywotny/nieżywotny), czasowniki w czasie teraźniejszym (powtórzenie).
обговорюють його;
Вправа 1 (говоріння, читання, письмо)
Вправа 2 (говоріння)
Вправа 3 (говоріння, письмо)
|
Zainteresowania |
Alina |
|
Sołomia |
|
Julia |
|
Wika |
|
Jana |
|
Irena |
|
Iwanna |
|
Wadym |
|
Jarosław |
|
Jak można spędzać czas wolny? Można _________________________________________
Вправа 4 (читання з розумінням, говоріння)
Taras i Andrzej uczą się w szóstej klasie i są najlepszymi przyjaciółmi. Dzieci mieszkają w sąsiednich domach i dużo czasu spędzają razem. Naprzykład razem chodzą do szkoły i odrabiają lekcje, a w weekendy, gdy jest ciepło i słonecznie, często organizują wycieczki rowerowe.
Jednakże, każdy z przyjaciół ma swoje własne zainteresowania. Taras uwielbia muzykę. On uczy się grać na gitarze i marzy o zostaniu muzykiem.
Andrzej lubi koszykówkę. Ciągle zwiedza sekcję koszykówki i planuje nadal uprawiać sport.
Prawda czy falsz?
Taras i Andrzej uczą się w ósmej klasie. Prawda / Falsz
Taras i Andrzej są najlepszymi przyjaciółmi. Prawda / Falsz
Dzieci nie dużo czasu spędzają razem. Prawda / Falsz
W weekendy przyjaciele grają w piłkę nóżną na boisku. Prawda / Falsz
Przyjaciele mają wspólne zainteresowania. Prawda / Falsz
Вправа 5 «Фізкультхвилинка» (говоріння, виконання рухів одночасно з мовленням)
Gimnastyka
Ach, gimnastyka, dobra sprawa,
dla nas wszystkich to zabawa:
ręce w górę, w przód i w bok,
skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
oczy, uszy, usta, nos.
Вправа 6 (говоріння)
Вправа 7 (читання з розумінням, усний переклад тексту)
Dzień wolny
Nie lubię dni wolnych późną jesienią lub wczesną wiosną. Mokro, ślisko, brudno, zimno – nie chce się spacerować. Zostaje jedna uciecha - książki. W takie dnie mogę czytać od ranku do wieczora. Dobrze, jeśli wpadnie ktoś z kolegów – wtedy czas leci szybciej.
Inna sprawa jest zimą, kiedy dużo śniegu, lub latem. Tyle wtedy możliwości do spędzania czasu wolnego, że trudno czasem coś wybrać.
Zimą – narty, łyżwy, hokej, wreszcie zwykłe ślizgawki. Można też spróbować łowić ryby w przerębli albo wybrać się na krótko w góry.
Ale najbardziej lubię lato. Często zbieramy się z przyjaciółmi i wymyślamy jakieś ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu. Może to być piknik przy ognisku, może to też być wspólne pójście do kawiarni, a potem na dyskotekę. Lubimy też piłkę nożną.
Często wybieramy się za miasto, nad jeziora. Lubimy też chodzić na ryby.
Czasem razem z rodzicami, zwlaszcza wiosną i jesienią jeździmy na sobotę do dziadków pomagać sadzić lub zbierać plony. Babcia i dziadek zawsze się bardzo cieszą naszym przyjazdom.
Wracając potem do domu, jesteśmy dumni z tego, że w przyszłych plonach będzie część naszej pracy.
Вправа 8 (письмо)
Dobierz przymiotniki, odpowiadające podanym rzeczownikom.
Wzór: lato - gorące, upalne, słoneczne, mokre, zimne, deszczowe, krótkie, długie, zielone, pogodne.
zima - podróż -
woda - las -
dzień - pogoda -
ІІІ. Підведення підсумку уроку.
Вчитель: Na tej lekcji mówiliśmy o swoich zainteresowaniach i o sposobach spędzania wolnego czasu. Jaki wniosek zrobiliśmy? Każdy spędza swój czas tak, jak chce, według swoich zainteresowań. Powtórzyliśmy leksykę do tematu „Czas wolny”, a także wiedzę o rzeczowniku a czasowniku.
Uczniowie, które pracowali na zajęciu, mają takie oceny......................................
ІV. Домашнє завдання.
Ćwiczenie na kartkach.
Вправа 9 (письмо)
Umieść podaną leksykę w cztery grupy:
a) leksyka kojarzona z latem; b) z zimą; c) z jesienią; d) z wiosną.
Zawierucha, upał, narty, Wielkanoc, plony, Sylwestra, babie lato, szron, opłatek, plaża, słota, uprawa roli, wakacje, grzmot, pierwszoklasista, pierwiosnek, bałwan, obozy harcerskie, kra.
Podane wyrazy przetłumaczyć na język ukraiński i zapisać tłumaczenie. Z jednym z wyrazów ułożyć zdanie i także zapisać.