Урок " Закон Гука. Динамометри" 7 клас НУШ

Про матеріал
Розробка уроку фізики у 7 класі з теми:" Закон Гука. Динамометр". Метою якого є поглибити знання учнів про силу пружності, її залежність від деформації та жорсткості тіла, сформувати поняття жорсткості тіла; показати використання цих знань на практиці. Динамометр та вимірювання сил динамометром; навчити застосовувати закон Гука при розв’язуванні задач; розвивати аналітичне мислення; виховувати інтерес до фізико – математичних наук. Конспект уроку містить: епіграф та девіз уроку, фізичний диктант для перевірки домашнього завдання, зміст експериментальної задачі, проблемне питання.
Перегляд файлу

 

 

Тема. Закон Гука. Динамометр

Мета уроку: поглибити знання учнів про силу пружності, її залежність від деформації та жорсткості тіла, сформувати поняття жорсткості тіла; показати використання цих знань на практиці.  Динамометр та вимірювання сил динамометром; навчити застосовувати закон Гука при розв’язуванні задач;

 розвивати аналітичне мислення; 

          виховувати інтерес до фізико – математичних наук.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Основні поняття: видовження, закон Гука, жорсткість тіла, динамометр.

Обладнання: гумова стрічка, набір пружин, тягарці, портрет Роберта Гука, лабораторний та демонстраційний динамометри.

                                                                         Епіграф уроку.
  Експеримент – це питання, яке Наука дає Природі,

а вимірювання – це записи відповідей Природи.

Макс Планк

                                                                                                        Девіз уроку.

Єдиний шлях , який веде до знань – це діяльність.

А щоденна праця веде до успіху

                                         

 

 

Хід уроку

 

І. Організаційний етап

 Привітання. Налаштування на урок.

 Всім доброго дня! Миру і здоров’я .

Сьогоднішній урок я пропоную розпочати з посмішки. Її не можна купити, а можна лише подарувати.

Усміхніться всім навколо-

Небу, сонцю,квітам, людям

І тоді обов’язково

День для всіх щасливим буде.

Епіграфом нашого уроку, я взяла слова Макса Планка( оголошення епіграфа)

Девіз уроку ( оголошення девізу) 

 Учитель: діти, як ви розумієте девіз уроку?

ІІ. Актуалізація опорних знань

Перевіримо домашнє завдання. Проводимо перевірку у вигляді фізичного диктанту.

 

 

На минулому уроці ми вивчили деформацію

Що таке деформація ?

Які види деформації ви знаєте? 

 

ІІІ. Створення проблемної ситуації. Формулювання теми і завдань уроку

Поміркуйте. Банджі – батут обожнюють і діти, і дорослі! Ви злітаєте, приземляєтеся на еластичне полотно й знову зринаєте в небо…

Завдяки якій властивості гуми можлива така розвага?

Яка сила діє на вас?

Як розрахувати цю силу?

З’ясуємо під час уроку чому під дією однакового вантажу сила пружності, що виникає у пружинах різна.

   2. Формулювання теми і завдань уроку

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

 Проведемо дослідження.

Обладнання: гумова стрічка, резинка

1. Видовження гумової стрічки під час деформації.

Дослід 2. Залежність сили пружності від видовження стрічки.

Дослід 3. Залежність сили пружності, що виникає у резинці та гумовій стрічці  за однакового видовження.

  Висновок:

  • сила пружності збільшується зі збільшенням видовження стрічки;
  • за однакового видовження сила пружності є різною для різних стрічок.

     Видовження — це фізична величина, яка характеризує деформації розтягнення і стиснення та дорівнює зміні довжини тіла внаслідок деформації.

Видовження позначають символом x або ∆l і визначають за формулою:

2. Закон Гука.

 У разі пружних деформацій* розтягнення або стиснення сила пружності прямо пропорційна видовженню тіла та  завжди намагається

повернути тіло в  недеформований стан:

Fпруж = k|x|

 

;  або

Одиниця жорсткості в СІ — ньютон на метр:

.

  — це жорсткість тіла, за видовження якого на 1 м виникає сила пружності 1 Н.

Жорсткість — це характеристика тіла, тому вона не залежить ані від сили пружності, ані від видовження.

Жорсткість залежить від форми та розмірів тіла, а також від матеріалу, з якого тіло виготовлено

 

3. Інформація учнів про Р.Гука.( попереджувальне завдання)

 

4. Графік Fпруж(|x|) — залежності сили пружності від видовження тіла.

Робота з підручником: аналіз графіка на с.167.

 

 

  • Графік Fпруж(|x|) — залежність сили пружності від  видовження тіла —  є пряма.
  • Чим більшою є жорсткість тіла, тим вище розташований графік.

 

5. Динамометр, його будова та принцип дії.

 Демонстрація різних динамометрів.

 Вимірювання сили пружності.

 

V.  Фізкультхвилинка. 

 

VІ. Закріплення матеріалу.

Розв’язування задач

1. . Експериментальна задача.  Визначити жорсткість  пружини.

 Робота в парах.

Визначити жорсткість пружини динамометра.

Прилади: динамометр, важки,лінійка.

Розв’язування розрахункових задач з підручника вправа24(4) на с. 171( на дошці)

VI. Підбиття підсумків уроку:

Дидактична гра «Продовж речення»

Зміна форми тіла - це… (деформація)

Деформація, яка зберігається після припинення дії сили, називається… (пластичною)

Величина, яка характеризує деформації розтягнення та стискання, називається… (видовження)

Ньютон на метр одиниці чого?… (жорсткості)

Закон Гука -… (Fпр = k·x)

Прилад для вимірювання сили -… (динамометр)

Інтерактивна вправа «Поясни з фізичної точки зору»

Гни дерево, поки молоде, учи дітей, поки малі!

Він під начальством гнеться, як лозина під вітром.

Характер, як сира глина.

Нерви натягнуті, мов струни.

Натягнута, як струна.

Пластилінова вдача.

Терпець – як мотузок: тягнеться, тягнеться та й урветься.

              

VІ.  Рефлексія

Що цікавого дізнались на уроці?

Що сподобалось?

Що навчився на уроці?

 

VІІ.   Домашнє завдання.

 Знати теоретичний матеріал §24;  вправа 24 (1, 2), підготуватись до лабораторної роботи.

 

 

                                                                                                                     Додаток 1.

Дайте відповідь на питання
               (так або ні)

  1. Сила - величина, яка характеризує  взаємодію.
  1. Сила позначається  літерою Н .
  1. Під час взаємодії тіло більшої маси набуває більшої швидкості.
  1. За одиницю сили приймають – ньютон.
  2. Якщо на тіло діють дві сили, які протилежно напрямлені, то напрям рівнодійної збігається з напрямом меншоє сили.
  3. Рівнодійна сил позначається літерою  R
  4. Сила яка виникає під час деформації тіла називається сила тяжіння.

 

                               Оберіть правильну відповідь.

8.    Яка з величин є векторною?

         А. Маса.     Б. Час.      В. Пройдений шлях.       Г. Сила.

9.    Від чого залежить результат дії сили на тіло?

      А. Від модуля сили.       Б. Від модуля і напрямку сили.

  В.  Від напрямку сили.   Г. Від модуля сили, напрямку і точки прикладання.

 

10.    Рівнодійна всіх сил, що діють на автомобіль, дорівнює нулю. Що можна сказати про характер руху автомобіля?

 А. Швидкість автомобіля збільшується.

 Б. Швидкість автомобіля не змінюється.

 В. Швидкість автомобіля зменшується.

11.    При взаємодії двох тіл відношення їх швидкостей дорівнює: 1:3. Чому дорівнює маса другого тіла, якщо маса першого 1 кг?

        А. 1/3 кг.     Б. 1 кг.      В. 2 кг.      Г. 3 кг.

12.   На тіло у протилежних напрямках діють дві сили  3 та 5 Н.   Визначте числове значення і напрямок рівнодійної сил.

 А. 2Н, за напрямком сили 3Н.    Б. 2Н, за напрямком сили  5Н.    В. 8Н, за напрямком сили 3Н.    Г. 8Н, за напрямком сили 5Н.

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Розробки уроків
Додано
3 березня 2025
Переглядів
932
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку