Тема: Життєві цикли : їх особливості у різних форм організмів.
Мета: сформувати поняття про життєвий цикл, з,ясувати в чому відмінність життєвого циклу від онтогенезу, показати значення складних життєвих циклів в природі.
Концепція уроку: підвести до розуміння того, що живі організми можуть використовувати переваги і статевого, і нестатевого розмноження, чергуючи статеве і нестатеве покоління в життєвому циклі.
Обладнання і матеріали: таблиці зі схемами простих і складних життєвих циклів рослин і тварин.
Базові поняття і терміни: життєвий цикл, простий життєвий цикл, складний життєвий цикл, гаметофіт, спорофіт, партеногенез, брунькування, чергування статевого і нестатевого поколінь.
«Зі смертю гинуть тільки соматичні клітини…» А.Вейсман.
Структура і зміст уроку
Запитання до учнів:
-В чому біологічна суть статевого розмноження організмів?
-В чому біологічна доцільність нестатевого розмноження?
-Які є види нестатевого розмноження?
-Яка форма розмноження є еволюційно більш вигідною?
-Що таке онтогенез?
2. Вивчення нового матеріалу
-Поняття про життєвий цикл різних організмів
Проблемно –пошукове завдання:
Чим відрізняється простий життєвий цикл від онтогенезу?
В чому відмінність складного життєвого циклу від простого?
Дати визначення життєвого циклу і показати його різноманіття в різних організмів.
Життєвий цикл-сукупність стадій розвитку організму між певним етапом його життя й тим самим етапом життя організму наступного покоління, для більшості організмів-від яйцеклітини до яйцеклітини наступної генерації.
Це сукупність фаз розвитку, пройшовши які, організм досягає зрілості і стає здатним дати початок наступному поколінню.
Випереджувальне домашнє завдання:
розмноження Амеби протей, Евглени зеленої
-повідомлення учня.
Висновок: у тих одноклітинних організмів, у яких відсутній статевий процес, життєвий цикл тотожний онтогенезу.
Висновок: простий життєвий цикл є відрізком життєвого шляху від зиготи до статевої зрілості. При цьому нова генерація будовою чи способом розмноження не відрізняється від попередньої.
Випереджувальне домашнє завдання:
Розмноження хламідомонади
-повідомлення учня
Розмноження малярійного плазмодія
-повідомлення учня
Розмноження грибів
-повідомлення учня
Висновок: складний життєвий цикл передбачає чергування поколінь. Статеве і нестатеве покоління відрізняються не тільки видом розмноження, будовою тіла, способом життя, а в більшості організмів-ще й плоїдністю клітин.
Складні життєві цикли тварин
на прикладі печінкового сисуна і сцифоїдних медуз
-повідомлення учнів
Висновок: складні життєві цикли тварин є чергуванням поколінь диплоїдних організмів, що збереглися лише у примітивних форм і паразитичних видів.
Проблемно-пошукові завдання уроку:
Чому в еволюції рослин відбулася редукція гаметофіту?
Яке біологічне значення чергування поколінь?
Випереджувальне домашнє завдання:
Життєвий цикл мохоподібних-повідомлення учня.
Життєвий цикл папоротей-повідомлення учня.
Життєвий цикл покритонасінних-повідомлення учня
Висновок: гаплоїдне покоління називається гаметофітом, оскільки здатне до статевого розмноження і утворює гамети мітозом із макро- та мікроспор, тому вони також гаплоїдні. Зливаючись , гамети утворюють диплоїдну зиготу, з якої виростає наступне покоління- диплоїдний спорофіт.
Біологічне значення чергування поколінь полягає в тому, що різні покоління розмножуються різними шляхами, а це підсилює комбінативну мінливість і надає більші можливості для адаптації до змін умов існування, бо кожне покоління пристосоване до життя в конкретних умовах.
А весь життєвий цикл забезпечує безперервність існування виду.
У голонасінних і покритонасінних рослин життєвий цикл відбувається без чергування поколінь і тільки на диплоїдній фазі розвитку.
Так як гаметофіт забезпечує статеве розмноження рослин, а воно є визначальним в комбінативній мінливості, а отже і адаптаціях, то природа подбала про надійний захист статевого поколінні і його вузьку спеціалізацію, поклавши всі інші функції на спорофіт.
3.Закріплення нового матеріалу:
Скласти опорний конспект уроку
4.Узагальнення і систематизація матеріалу, вивченого на уроці:
-виконати тест 13 на ст.159 підручника ! знайти помилку
-
4.Домашнє завдання:
-вивчити &25 підручника.
5.Підсумки уроку.
Хронологія уроку:
Організаційний момент-2хв
Активізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності-5хв
Вивчення нового матеріалу-25хв
Закріплення нового матеріалу-5хв
Узагальнення вивченого на уроці матеріалу-5хв
Підсумки уроку-2-3хв