Тема: Вегетативні органи рослин. Корінь: будова, основні функції та
видозміни.
Мета:
Освітня. Розкрити особливості будови кореня у зв’язку із його основними функціями - поглинання води та укріплення в ґрунті.
Розвиваюча. Розвивати уміння визначати функції кореня за основними ознаками, розвивати спостережливість та уважність.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища; виховувати зацікавленість до природи, інтерес до науки біології.
Основні поняття і терміни: головний корінь, додаткові та бічні корені; мичкувата та стрижнева кореневі системи.
Обладнання й матеріали: презентація, підручник, коренеплоди.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
Перевірка домашнього завдання . Тестування.
1. Група клітин, які мають подібну форму і виконують однакові функції називають: а) а) органом; б) б) орган і тканина; в) в) тканина.
2. Рослинний організм має такі тканини: а) а) твірну ,основну ,провідну; б) б) твірну ,основну ,покривну; в) в) твірну ,основну ,покривну ,провідну.
3. Ця тканина розташована на верхівці стебла та кінчику кореня: а) а) твірна; б) б) покривна; в) в) основна.
4. З якої тканини формуються всі інші типи тканин: а) а) основна; б) б) покривна; в) в) твірна
5. Цю тканину утворюють живі або мертві клітини ,які щільно прилягають одна до одної: а) а) твірна; б) б) покривна; naurok.com.ua 2 в) в) основна.
6. Покривна тканина представлена: а) а) шкіркою; б) б) шкіркою і корком; в) в) мертвими клітинами.
7. Основна тканина знаходиться під: а) а) основною; б) б) твірною; в) в) основною і твірною.
8. Фотосинтезуюча ,механічна і запасаюча тканини розрізняють серед таких тканин: а) а) покривною; б) б) основною; в) в) твірною.
9. Товсті щільні клітини кісточок вишні ,персиків ,слив відносять до такої тканини: а) а) запасаючої; б) б) механічної; в) в) основної.
10. Типи провідних тканин: а) а) камбій ,судини; б) б) судини ,ситоподібні трубки; в) в) ситоподібні трубки , камбій.
і низхідний рух.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
III. Мотивація навчальної діяльності.
Розв’язування проблемного завдання
У книзі «Життя рослин» К. А. Тимірязєв писав: «…Природа тут вдалася до хитрощів. Корінь за найменшої витрати будівельного матеріалу в змозі оббігти більшу кількість частинок ґрунту, якнайщільніше прилягти до нього…»
— Про які хитрощі говорив учений? (Мабуть, про можливості кореня здобувати воду з поживними речовинами з ґрунту.)
Повідомлення теми, мети уроку.
IV. Засвоєння нових знань.
Рослина — відкрита біосистема, яка складається з органів, що взаємопов’язані між собою. (Пояснення вчителя з використанням відеоматеріалів та складанням схем).
Корінь – це вегетативний осьовий підземний орган з необмеженим ростом, що виник у рослин як пристосування до життя на суші.
Як ви гадаєте, чому рослина не може жити без кореня? Коли дме сильний вітер, спробуйте втримати парасольку за ручку. Важко! Яка ж сила потрібна, щоб дуб чи липа з товстими стовбурами і гілками втримались на місці під час бурі. Сила могутнього велетня! Цією силою володіють корені. Мов сталеві канати, вони натягнуті в різні боки й утримують рослину.
Запитання до учнів:
Які функції, на вашу думку, ще виконує корінь? (Учні вказують на основні функції – закріплення рослин у субстраті, поглинання і транспорт води та розчинених у ній мінеральних речовин, а також продуктів життєдіяльності ґрунтових мікроорганізмів і коренів інших рослин, первинний синтез органічних речовин, виділення в ґрунт продуктів обміну речовин і вегетативне розмноження.
Корінь є надзвичайно важливим органом. Зародок кореня закладається одночасно з брунькою в зародку насінини і називається зародковим коренем. Під час проростання насінини цей корінь перетворюється на головний.
1 — головний корінь; 2 — додаткові корені; 3 — бічні корені
Перегляд відеофрагменту.«Ріст рослини за 2 хв.»
Паралельно з ростом на ньому з’являються бічні корені першого порядку, які, у свою чергу, дають корені другого порядку, на них виникають корені третього порядку і т. д. Крім головного і бічних коренів, у рослин утворюються й додаткові корені, які формуються на стеблах, листках, але не на корені.
1Складання опорної схеми
2.Будова кореня(робота дітей з підручниуом)
Зони кореня
1 група – Кореневий чохлик
2 група – Зона поділу та зона розтягування
3 група – Всисна зона (зона кореневих волосків) та провідна зона (зона бічних коренів)
|
Зони кореня |
Особливості будови |
Функції |
|
Кореневий чохлик |
Клітини невеликі, щільно прилягають одна до одної. |
Захищає верхівку кореня під час росту та просування між частинками грунту |
|
Зона поділу |
Клітини дуже дрібні і постійно діляться.
|
Утворює усі частини кореня |
|
Зона розтягу |
Клітини швидко ростуть і перетворюються на клітини постійних тканин. |
Відбувається ріст кореня в довжину. |
|
Зона всмоктування |
Складена клітинами постійних тканин. Клітини покривних тканин шкірочки кореня у цій зоні утворюють кореневі волоски. |
Клітини шкірочки та короку забезпечують захист, кореневі волоски – поглинання води та мінеральних речовин |
|
Провідна зона |
Складається з живих та мертвих клітин. |
Транспортує речовини, закріплює рослину у грунті, може запасати поживні речовини |
3. Замалювати зображення кореня та підписати його зони:
3.Внутрішня будова кореня. (Розгляд поперечного зрізу коренів моркви)
Покривна тканина кореня складається з одного шару клітин шкірки з тоненькими стінками. Саме ці клітини й утворюють кореневі волоски.
Глибше, під шкіркою, розміщена кора кореня. Вона складається з багатьох шарів клітин основної тканини. По цій тканині розчини поживних речовин рухаються від кореневих волосків до провідних тканин, розташованих у центральній частині кореня.
Центральну частину кореня утворює центральний циліндр. У багаторічних рослин він може бути оточений шаром клітин бічної твірної тканини. Завдяки поділу цих клітин корінь потовщується.
У центральному циліндрі формується провідна система рослини, до складу якої входять судини і ситоподібні трубки. По судинах відбувається висхідний рух води з розчиненими мінеральними речовинами, тобто від кореня до надземної частини рослин. А по ситоподібних трубках органічні речовини транспортуються від зелених надземних частин до кореня - це низхідний рух. У центральному циліндрі також розташовані механічна та основна запасаюча тканини.
4.Типи кореневих систем
Складання опорної схеми
Сукупність усіх коренів утворює кореневу систему (Учні розглядають гербарні зразки типів кореневих систем і записують схему).
|
|
|
|
Стрижнева коренева система – це система коренів, яка має добре розвинений головний корінь, від якого відходять бічні (у дводольних рослин). Утворюється ця система із зародкового корінця і галузиться за рахунок бічних коренів.
Мичкувата коренева система – це система додаткових коренів, які пучком ростуть від основи стебла (в однодольних рослин, а з дводольних – у жовтецевих та подорожникових). Формує мичкувату систему вузол кущіння, із якого розвиваються додаткові пагони і корені. Галуження системи відбувається також за рахунок бічних коренів.
V.Закріплення знань учнів
1. Зазначте правильні відповіді.
1. Вегетативний орган рослин:
A) квітка;
Б) корінь;
B) плід;
Г) насіння.
2. Вкажіть функцію, не властиву кореням:
A) закріплює рослину;
Б) запасає поживні речовини;
B) поглинає воду;
Г) здійснює фотосинтез.
3. Корінь, який буває один:
A) головний;
Б) додатковий;
B) бічний;
Г) мичкуватий.
4. Захищає зону росту:
A) зона розтягування;
Б) провідна зона;
B) кореневий чохлик;
Г) всисна зона.
5) Найдовша зона кореня — це:
А поділу В всисна
Б розтягування Г провідна
6) Зона кореня, яка містить твірну тканину:
А поділу В всисна
Б розтягування Г провідна
7) Всисна зона щільно вкрита:
А кореневими волосками В кореневим чохликом
Б покривними клітинами Г бічними коренями
8) Зона, у якій відбувається галуження кореня:
А всисна В розтягування
Б провідна Г поділу
5. Підбиття підсумків уроку
Складання Т-схеми до уроку
|
Я знав |
Я дізнався |
|
|
|
VI. Вивчити §17 підручника.