Виховна година на тему: «День пам’яті жертв Голодомору»
Мета:
Освітня:
Методична:
Виховна:
Обладнання: ноутбук, проектор, плакат день пам’яті жертв голодомору 1932-1933 рр», стіл з тематичною композицією, свічки, відео «Голодний дух», мультимедійна презентація «Голодомор 1932-1933 рр.: геноцид українського народу».
ПЛАН
Хід заходу.
Протягом тривалості заходу транслюється презентація«Голодомор 1932-1933 рр.: геноцид українського народу».
У світісталосябагатотрагедій. Страшнихтрагедій.Так, булирізнівійни, катастрофи, які забирали життя людей.Коли гинуть люди відстихійного лиха, аваріїлітакачи потягу, виверження вулкану – цеодне. Коли люди гинуть на війні, захищаючисвоюБатьківщинувідворогів, - це друге. А коли люди гинуть від голоду – цезовсімінше. Особливо – голоду, який створили навмисно. Ви вжезнаєте, що в Україніродючіземлі і вона багатахлібом. ЩенашуУкраїнуназивали «житницею Європи».Хібаможнауявити, що народ – хліборобпомираєвідголоду?Хібаможнауявити, щолюдиназбирала урожай, радувалась, щозможепрокормити свою родину, своїхдітей, а на наступний день влада все забирала, не лишаючианізернини, анікартоплини.
В тічаси жертвами ставали не окремі люди, винищувалисьцілі села. Від голоду помирали і старі, і молоді. Найстрашніше – помирали діти. У вересні 1933 року за шкільніпарти не сілиблизько 2/3 учнів. Вони не дожили до свогопершогодзвоника.
Саме так владапоступила з мільйонамиукраїнців у тідалекі 30-ті роки минулогостоліття.
Людей свідомо морили голодом. Цезлочинпротилюдини. Цезлочинпроти народу. Цезлочинпротиусьоголюдства.
А чи так давно цесталося? Ні. Щедосіживісвідки тих часів. Серед них можуть бути вашібабусі, дідусі.
Здобувачі освіти висловлюються чи розповідали їм рідні і знайомі про ті страшні часи
Голодомор став ціною, яку заплатив український народ за прагнення до свободи. Цебулареакціякомуністичного режиму на відродження нашим народом власноїдержави, духовнепіднесеннячасівУкраїнськоїреволюції 1917–1921 років. Українськийнаціональнийрухбільшовикирозглядали як найбільшузагрозуіснуваннютоталітарного режиму. За спробиукраїнціввідстоятиособисту свободу їхзвинуватили в підготовціантикомуністичногоповстаннянавесні 1933 року та вдалися до голодного терору.
Голодомор – злочин геноциду протиУкраїнського народу. Керівництво ВКП(б) та уряд СРСР у 1932–1933 роках організувалиштучниймасовий голод. Вінспричинивзагибельмільйонівукраїнців на територіїУкраїнської СРР та Кубані. Насильно вилучалипродовольство, влаштували блокаду сіл і цілихрайонів, забороняливиїжджати за межіУкраїни, припинилисільськуторгівлю. Цимтоталітарна система створила для українцівумови, спрямовані на фізичнезнищення. Такаполітика режиму – злочинпротилюдяності за визначеннямКонвенції ООН від 9 грудня 1948 року “Про запобіганнязлочину геноциду і покарання за нього”.
ТривалаборотьбаУкраїнськоїНародноїРеспубліки йповстанськихзагонівпротибільшовиківсформувала у комуністичноїверхівкинепримиренність до українськогонаціональногоруху. ІменемлідераУкраїнськоїреволюції Симона Петлюрибільшовики означили образ українськогобунтівника. “Петлюрівець” лякаврадянськувладу і в 1930-ті роки, і в часи Голодомору.
Україна, саме тому, щомаладосвідвласноїдержавності, найактивнішеопираласястановленню й утвердженнюкомуністичногототалітарного режиму;
У 1920-х рокахтоталітаризм в Українізміцнювався, але йому не вдавалосяпридушитидуховнийспротив. У культуріопірмобілізувало гасло МиколиХвильового «ГетьвідМоскви». В науці – економічнатеоріяМихайлаВолобуєва, яка спростовувалаєдністьукраїнської і російськоїекономік. Українізаціявийшла далеко за визначені режимом рамки. Напочатку 1930-х комуністичнекерівництвоусвідомилохисткість становища в Україні і ризикинаціональноговиступуукраїнства.
І в 1932, і в 1933 роках у різнихкуточкахУкраїни режим змушенийбувпридушуватимасовівиступи – «волинки» – які ставали відчайдушнимиспробамидоведених до межі голоду українських селян не стількивідстояти права, як просто вижити. За перші 7 місяців 1932 року органи ҐПУ (главное политическое управление) зафіксували в УСРР 930 масовихпротестіввиступів, що становило понад 56 % усіхантивладнихвиступівв СРСР за цей час.
Упершійполовині 1932-го в Україні з колгоспіввийшли десятки тисячселянськихгосподарств, якіпрагнуливідновленняекономічноїсвободи. Незважаючина тискпартійних і державнихорганів, майже 500 сільських рад ризикуваливідмовлятисявіднереальнихпланівхлібозаготівель.
Цейстихійнийспротивокупаційнавлада назвала підготовкоюантикомуністичного повстання, яке начебто мало вибухнутинавесні 1933-го і використала як виправданнявбивства голодом.
Головна ж причина вчиненнязлочину Голодомору полягала у тому, щоукраїнськанація, друга за чисельністю в СРСР, мала величезний культурно-історичнийспадок, власніславетнітрадиціїдержавотворення, досвіднаціонально-визвольноїборотьби. Україна стояла на завадіствореннятоталітарноїкомуністичноїімперії. Широкі кола інтелектуалівтаекономічносамостійне селянство не сприймалиполітикикомуністичногокерівництва. Тому режим поставив за мету знищитиукраїнців як політичнунацію, котра рано чипізно могла поставитипитання про створеннянезалежноїдержави. Для досягненняцієї мети бувобранийжахливийінструмент – вбивство голодом.
Голодомор бувспеціальноспланованою і ретельнозамаскованоюкаральноюоперацією.
Внаслідок умисного створення умов, несумісних із життям, за менш ніж календарний рік (зима 1932 – літо 1933) в Україні загинули мільйони людей. На жаль, страшні обставини злочину та свідома заборона ведення статистики смертності унеможливлюють встановлення точної кількості й вичерпного поіменного списку жертв.
Голод став зброєюмасовогобіологічногознищенняукраїнців. Він на довгідесятиліття порушив природний та політичнийрозвитокукраїнців як спільноти, призвів до морально-психологічнихзмін у свідомостінації, наслідкицієїкатастрофивідчуваємо і понині.
Як засвідчують соціологічні опитування останніх років, три чверті громадян України погоджуються, що Голодомор був геноцидом, вчиненим комуністичним тоталітарним режимом проти Українського народу.
Пропоную вам переглянути коротке відео Голодний дух
Розкажіть про свої почуття після перегляду відеоролику
Здобувачі освіти вшановують загиблих хвилиною мовчання (горять свічки)
Голодомор став найбільшою трагедією за всю історію українського народу. За масштабом, жорстокістю, цинізмом і організованістю з боку влади та наслідками для майбутніх поколінь він не має аналогів в історії людства. Демографічна катастрофа посіяла в душах мільйонів людей фізіологічне почуття страху, необоротно вплинула на генофонд нації. (Згідно з Указом Президента України, починаючи з 2000 р. у четверту суботу листопада в нашій державі щорічно відзначається День пам'яті жертв Голодомору і політичних репресій.)
Життя продовжується. Країна наша квітне. Народжується нове покоління – майбутнє нашої держави. Тож, нехай у кожному місті й селі, в кожній оселі, в кожній родині схилять голову перед пам’яттю невинно-убієнних голодом - геноцидом, поставлять свічку перед образом Божим і помоляться за їхні душі.