10 березня о 18:00Вебінар: Шкільне діловодство. Документація заступника директора з навчальної роботи

Виховна година на тему " Про що співає наша Земля"

Про матеріал

Тема заходу є актуальною, тому що нас оточує смарагдовий океан рослин. Людина здавна користувалася дарунками зеленого царства. Одначе для людини багато що було не зрозуміле, саме тому складаються міфи, легенди, перекази. Естетичне задоволення від здорового сприйняття прекрасного, від відчуття краси природи усуває стресовий стан, нервове напруження, заспокоює й пом'якшує душу; стимулює політ фантазії, творче натхнення. Без надихаючої краси представників царства Флори не було б створено унікальних витворів поетів і письменників, художників і архітекторів, скульпторів і музикантів. Рослини дарують нам радість життя, здоров'я.

Перегляд файлу

Тема:  Про що співає наша Земля…

Мета:

 • узагальнити та поглибити знання студентів про лікарські рослини нашого краю та їх цілющі властивості;
 • сприяти вихованню у студентів бережливого ставлення до природи, збереження їі краси;
 • сприяти формуванню у студентів творчих здібностей, сценічної культури, почуття колективізму.

 

Форма проведення: літературно-музична композиція.

 

Попередня робота: виготовити малюнки лікарських рослин, підібрати  гербарії, приготовити лікувальні чаї, оформити сцену.

Хід проведення:

На сцені висить картина з місцевими краєвидами,  поруч виставка з лікарськими рослинами. На заднику сцени розташовано тин із мальвами та соняшниками , біля нього стоїть лава прикрита  домотканим рушником. Звучить супровідна мелодія.

Викладач:

Я более всего весну люблю.

Её приемлю, ей благодарю...

Так писав у своїх віршах російський поет С. Єсенін. І ось зараз настала ця чудова пора. Пора пробудження і оновлення всього живого на землі. І саме тому сьогоднішню годину спілкування з вами ми вирішили присвятити саме цій порі. Прислухайтесь до голосу Землі. Співають свою неповторну пісню життя ліс і степ, луг і річка, море і небо...

 Все закликає тебе бути добрим, мудрим, щедрим. Вчись любити та берегти рідну Землю, її неповторну красу.

Адже вона зростила тебе і подарувала стільки цікавого та корисного. Отже, вивчай природу, люби її і вона віддячить тобі своєю любов'ю, і ти обов'язково почуєш про що співає Земля!

    1-й ведучий:

 

Дивна ніч чарівна тихо казку шепоче,

Земля натомилась і спить.

А перше проміння лиш залоскоче,

Вона прокидається вмить.

 

І враз озиваються хори пташині,

Співають дерева в гаю. 

                                           А вітер, що тихо дрімав у долині

Посвистує пісню свою.

 

   Співають дзвіночки, біленькі ромашки,

На сонці роса виграє.

На всі голоси задзвеніли комашки.

І кожен співає своє.

 

 

 

 

2-й ведучий:

А ти піди цієї чарівної ранкової пори у зелений співучий ліс. То нічого, що ніжки заросиш, зате побачимо такі дива!

Перші промені сонечка пронизують листя дерев та кущів цілими пучками, освітлюють дивовижні "серветки", виплетені павуками — умільцями. А на їхніх шовкових ниточках тремтить та переливається всіма кольорами веселки роса, виграє у перших променях сонця, мов коштовні камені. Весь ліс стоїть умитий чистою росою, такий зелений-зелений, такий величний і співучий, що аж дух перехоплює. Дивовижна краса!

 

3-й ведучий:

А яке чисте, напоєне ароматами квітів, трав і дерев повітря! Дихаєш, дихаєш і не можеш надихатися! А відчуття таке, ніби наповнюєш легені еліксиром здоров'я. І на що не глянеш, все ховає якусь загадку, все вкрито таємничістю. І все дарує людині свою любов.

4-й ведучий:

Вітчизна Люба! Рідний край!

Ліси, поля, долини, води,

Ти лиш задумайся, пізнай

Ті дивні дари у природи,

В них - сила і любов. Земля –

то ненька наша люба,

В  її таїни  знов  і  знов

Углиблюйся, побачиш чудо.

 

 

1-й ведучий:

Сила від матері - Землі... Саме про це ми хочемо сьогодні вам розповісти. Адже кожному із нас мати - Земля дає свої сили. Тільки умій їх взяти, знай свою Землю - матір, люби її і шануй.

 1 кожна людина матиме великі життєві сили, щоб здійснити свій подвиг, чесно і правильно пройти по цій землі.

 

2-й ведучий:

                                                           

З біблейських оповідань перші довгожителі Адам і Єва жили в раю і не знали ні холоду, ні голоду, ні хвороб, але після першого гріхопадіння Бог вигнав їх із раю. І зазнали вони великої нужди, і здолали їх численні хвороби. Бог змилостивився над людьми і своєю добротою щедрою рукою посіяв рослини, щоб оберігали вони людей від хвороб, годували, одягали їх.

 

3-й ведучий:

Немає жодної билинки, яка б не мала благотворної дії для людини, і все це тому, що рослина вбирає в себе те, що її оточує, як сонце, всіх гріє, освітлює душу.

Мовчазні рослини своєю дією виховують людину, облагороджують її, або здатні посіяти сум'яття в душі. Рослини можуть творити добро і зло. Спостерігаючи за рослинами, люди віддавали перевагу тому дереву чи травинці, які найбільше відповідали їх настрою, симпатіям, придивлялися як ті рослини співіснують з навколишнім живим світом.

Терпляча, розумна спостережливість навчила людину по-доброму співіснувати з природою.

 

4-й ведучий:

Старі люди казали: "Чим би взимку не хворів, але якщо у квітні віджив", поївши першої зелені, погрівшись на весняному сонечку, то ще довго житимеш.

Знали наші пращури цілющу силу рослин. Ми, їхні правнуки і праправнуки, багато що з тих знань розгубили на нелегких дорогах до єднання з природою.

 Але настав час, коли люди відчули потребу у живій зеленій рослині, її красі і силі. І зараз це має таку красиву назву - фітотерапія, тобто лікування за допомогою лікарських рослин.

 І сьогодні ми з вами відкриємо світ знань живої природи, заглянемо до бабусь-знахарок, зеленої аптеки, пригадаємо легенди рідного краю.

1-й ведучий:

Наше місто Новгород-Сіверський - це своєрідна зелена аптека. Скрізь, де б ми не побували, всюди бачимо лікарські трави.

На території нашого міста знаходиться Биринський ліс. Також впродовж всього міста протікає річка Десна. І скрізь там ростуть лікарські рослини. А які саме, послухайте:

 

У місті коло кожної хати

Росте калини багато

В Биринському лісі тільки світ

На вас чекає первоцвіт.

 

А малина лісова чудова

Вас лікувати готова.

В лісі як довго я гуляю

І конвалії багато назбираю.

 

У яру, не дивина -

Виростає розкішна шипшина.

Сухоцвіт проростає на згірку,

Щоб вам лікувати печінку.

 

На Доматканові від нас недалечко

Терен знайшов містечко.

Тут же біля нього вигляда

Дуже всім потрібна череда.

 

В лісі дарують вроду

І плоди, і квіти, й листя глоду.

В полосах пройдемся понад краєм -

Звіробою там ми назбираєм.

В лісі Биринському поблукаєш,

І суниць цілющих назбираєш.

Собачої кропиви доволі

Біля нашої II школи.

 

Лопуха знайдете ви усюди:

Будьте в цьому дуже певні, люди.

За спориш не стану говорити:

Всюди він, де будете ходити.

 

                                                  Кропива жалюча родить

І здоров'ю вашому не шкодить.

Бузина також вас привітає

І здоров'я вам всім побажає.

 

На кожному обніжку, як пройдете,

Деревію багато знайдете

Придивіться до кожної хати,

Там ростуть кущі любистку й м'яти.

 

Лікарських рослин у нас багато

Всі хвороби можна лікувати

Трави ми поможемо назбирати

Й навчимо вас, як їх упізнати.

2-й ведучий:

Майже у всіх народів є улюблені рослини - символи. У канадців, скажімо, клен, у росіян - берізка, у нас - калина.

Солов'ї на калині

На ялині зозуля.

Через гори й долини

Лине пісня з Посулля.

 

Мова в ній калинова,

Дерева сонячна гілка,

Серця тиха розмова -

Калинова сопілка.

 

І мости калинові

До братів, до народів,

В сім'ї вольній і новій

Всьому світу на подив

І на кручах Дніпрових

Травня полинь зелена.

На мостках калинових

Калинові знамена...

Яка ж вона, калина ?

 

 

1-й виступаючий:

На нашій планеті росте понад 200 видів калини, в Україні - 8 видів. Невибаглива до кліматичних та ґрунтових умов, росте вона скрізь. Колись на луках і узліссях багатьох сіл і міст росли суцільні калинові гаї. Тому в Україні багато населених пунктів із поетичною назвою Калинівка. Назви залишилися, а самої калини стало менше.

3-й ведучий: 

Звідки взялася назва цієї рослини ? 

 

2-й виступаючий:

           

Давно колись в одному селі жила привітна і ласкава дівчинка. Звали її Калинкою. Дуже любила вона квіти. Яких тільки квітів не росло у неї попідвіконню. Їх вона попереносила з лісу.

Видно, й рослинам була до вподоби ця маленька дівчинка, бо же жоден кущик, жодне деревце не зів'яло. Всі люди в селі любили Калинку за її чуйне серце.

Навесні Калинка як завжди пішла до лісу. Нелегко їй було сюди добиратися. Довгий курний шлях пролягав од села до лісу. А обабіч ні деревця, ні кущика. Дай, думає Калинка, посаджу щось, нехай росте. Так і зробила. Викопала в гущавині лісу тонесеньке стебельце і посадила край шляху. А щоб прийнялося воно, Калинка аж від своєї хати з криниці воду носила та поливала рослинку. Звеселилося стебельце, швидко розрослося у великий крислатий кущ.

Іде якось-шляхом подорожній. Бачить — рясний кущ. Підійшов ближче. Під кущем трава зеленіє, польові квіти привітно голівками кивають, пташки радісно щебечуть. Ну як ти не сядеш тут перепочити? Усміхнувся весело подорожній і сказав: "Спасибі тим роботящим рукам, що цей кущ посадили, і тому доброму серцю, що його виховало!"

 

На згадку про дівчинку Калинку, її добре серце, люди назвали цей кущ
калиною. 

 

3-й виступаючий: Росте вона поблизу води у лісі, а може, й під твоїм вікном. Навесні калина цвіте таким гарним білим цвітом, що не можна пройти повз неї і не зупинитися, щоб помилуватися рясним цвітом. А восени на калині з'являються грона червоних ягід. Великий, пишний кущ ніби запрошує до себе. Все в ньому гарне і все корисне — і кора, і листячко, і квіти, і плоди.

Ягоди калини можна їсти, особливо після приморозків. Вона смачна і дуже корисна. Калину вживають свіжою, варять сиропи, варення, киселі, морси... Ягоди калини поліпшують роботу серця, мають хорошу тонізуючу та в'яжучу дію. Сирі ягоди вживають під час отруєння чадним газом, при сильному сухому кашлі. Радять калину вживати хворим на туберкульоз легенів. Розім'яті плоди кладуть на рани, на шкіру, уражену екземою. У медицині широко використовують квіти та кору калини під час простудних захворюваннях, при судомах, кровотечах.

 

Калина - символ нашої України, мабуть тому український народ так
шанує та  любить цю рослину. .

 

 

 

4-й ведучий:

А що нас так приваблює ранньою весною у лісі своєю дивовижною красою і запашними пахощами? Це - конвалія. Яка не тільки красива, але і дуже корисна.

 

4-й виступаючий: В народі конвалія - символ чистоти, ніжності, вірності. За українськими переказами ці квіти утворилися із застиглого щасливого сміху лісової мавки, яка вперше відчула радість взаємного кохання. А в народній медицині конвалію вважають квіткою хворого серця. З лікувальною метою використовують не лише квіти, а й листя , кореневища. З квіток виготовляють настої, водні екстракти, та інші препарати для лікування серця і нервової системи. Настій з листя конвалії також широко використовують, як заспокійливий засіб.

1-й ведучий:

А ось ще рослинка з зеленими трійчастими листочками, а з-під листячка визирають   маленькі    червоненькі    ягідки   -    ароматні,    солодкі    на   смак. Здогадалися? Так, це - суниці.             

 

5-й виступаючий:

Суниці не тільки приємні ласощі, а ще й чудові ліки. Якщо їх споживати протягом всього літа, доки вони є, організм зцілюється, збагачується вітамінами. Суниці благотворно впливають на нирки, печінку, шлунок. В цих ягодах багато вітамінів, органічних кислот, дубильних речовин, ефірної олії, цукру тощо. Суниці допомагають людям, хворим на гіпертонію, із захворюванням травних органів, видаляють з організму глистів. Ці лісові ягоди корисно вживати під час проносів, вони також лікують екземи.

У декого суниці викликають алергію, але їх все одно можна вживати через півгодини після прийняття їжі або разом з іншими продуктами.

Суницю можна заготовляти на зиму (сушити ягоди, квіточки та листя) ця рослина корисна вся. А коли надворі завіє, замете снігом, завари чай із висушеної суниці і ти відчуєш, як її цілюща сила вливається в тебе з кожним новим ковтком ароматного напою.

2-й ведучий:   Трохи згодом ліс подарує тобі ще одне диво - чорницю.

6виступаючий: Росте ця ягода на маленьких розгалужених кущиках з дрібним зеленим листячком на бідних ґрунтах у вологих місцях. Ягода смачна і корисна. Скуштуй її. і вона із задоволенням пофарбує твого ротика у синій колір! З чорниць варять варення, роблять муси, джеми. З чорницями печуть пироги, пиріжки, вареники. Ягоди також можна насушити на зиму.

 

Чорниці допомагають людям, хворим на ревматизм, гастрит, на розлади шлунку. Чорницями лікують порушення обміну речовин, захворювання шкіри, нирок, недокрів'я. Вона і ангіну вилікує, і опіки знеболить.

Вся рослина має лікувальну дію - і стебельце, і листочки, і ягідки. А ще про чорницю кажуть, що це космічна ягода, бо вона зміцнює здоров'я космонавтів, особливо шлунок, і поліпшує гостроту зору. Чорниць в лісі багато, особливо - у червні та липні, а найбільшу цілющу силу мають ягоди, зібрані на Івана Купала. Так кажуть у народі, а народ знає, що каже!

3-й ведучий:  А хто не полюбляє малину та її сестрицю ожину, яку в народі ще називають скупою травою. А чому, послухайте легенду.

7-й виступаючий: В одном селении жил богатый скупой человек и было у него две дочери. Красивые, но очень жадные. Из-за скупости их никто в жены не брал. Пошел отец к Черту и стал его просить, чтобы его добро и его дочери никому не достались, чтобы он превратил дочерей в колючий кустарник, а клад закопать глубоко под их корнями.

Черт с радостью принял богатого скупого человека. Сделал он старшую дочь колючей ежевикой.

В тот час пролетающий ангел увидел-услышал, что делает Нечистая Сила и рассказал Божьей Матери об этом. Не успела спасти Божья Матерь старшую дочь ежевику от острых шипов, а младшую дочь, малину, уберегла.

Так и растет на лугах заливных, по берегам рек и ручьев, в лесах колючая старшая сестра-ежевика злая, сизая.

Хотя и злая ежевика, колючая, но Мать Божья вселила в нее своє добро, чтобы не зря она пила кровь земли, воду чистую.

8-й виступаючий: Зі свіжих і сушених ягід готують потогінний чай. Сушені плоди використовують при грипі, простудних захворюваннях, хронічному ревматизмі, бронхітах. Свіжі плоди рекомендують при гіповітамінозах, атеросклерозі й гіпертонічній хворобі, для покращення апетиту. Сік має сечогінну і легку відхаркувальну дію. Сироп з плодів вживають при болях у шлунку, для покращення роботи серця. Мазь зі свіжоприготовленого листя застосовують для лікування хвороб шкіри (вугрі, прищі), додаючи до них вазелін або вершкове масло.

4-й ведучий:

А тепер вгадайте, якою буде слідуюча рослина?

«Сонечко в траві зійшло, усміхнулось, розцвіло, потім стало біле-біле, і за вітром полетіло.» Так, це - кульбаба.

9-й виступаючий:   

                                                

                                               Одуванчик

Шла девица по лесу. Увидела избушку. Зашла. В избушке темно, и кто-то стонет. «Кто здесь? Отзовись!» - говорит девушка и слышит голос: «Засвети лучину. Увидишь!» Засветила лучину девица-краса, перекрестилась на образа и видит: лежит на печи старушка и плачет «Спасибо тебе, что зашла ко мне.

Тебя Господь послал, чтоб я не умерла и с собой мудрость жизни не унесла. Паутину смахни, печь затопи, водицы принеси, меня напои. У забора травы нарви с золотой головкой, листья в воду положи да меня накорми. Корешки два раза отвари да мне подай. У меня боль в груди пройдет, сердце успокоится. Соком ноги помажь, опухоль сгони». Сделала все девушка-красавица так, как велела старушка: напоила ее отваром корней, отмоченными в воде листьями, смазала соком опухшие ноги. И старушка ожила, повеселена и ей запомнить велела: эту травку знать и по роду передавать .

10-й виступаючий:

У народі настій квіток або листків вживають при захворюваннях печінки, жовчного міхура, гіпертонії, безсонні. Сумішшю коренів кульбаби і лопуха лікують екзему. Молочний сік вживають для лікування мозолів, виведення бородавок, веснянок.

1-й ведучий:

В лісі є ще одна дуже корисна рослина, яку ви можете побачити скрізь і називається вона подорожник.

 

11-й виступаючий:

  Подорожник

Пошла красна девица к роднику воды набрать. Видит, там старушка сидит, в кружке корочку хлеба мочит и ест. Набрала воды девица-краса, поставила ведра полнехоньки и говорит старушке: «Пойдем ко мне, бабушка, домой, я угощу тебя молочком топленым, поешь - отдохнешь, а потом с Богом пойдеш».

Пришла старушка в дом, посмотрела. Небагато живут, но от доброго сердца ей пищу дают. Поела, отдохнула, да и чуть было не вздремнула. Спохватилась, за суму взялась да в путь заторопилась.

 А девица с матушкой стоят и почевать ей велят, от души предлагают, ей здоровья желают: «Живи у нас, места хватает, спи на печи - кости лечи, сил набирай - на полати влезай, угару сбоишься - на лавке дремай. Как сил наберешься - так и уйдеш».

Заслезились глаза у старушки, а тут краса-девица с подушкой, да суму на крючок, да молчок... Отдыхай, сил набирай.

Ушли они огород поливать - нельзя о зимушке лютой забывать. Бабушка поспала, повеселела, вышла к ним на огород да подойти к ней велела. Низко им покланялась, за хлопоты извинилась, молоду девицу позвала и чудо-траву показала. «Щедростью земли» зовется, кго ее сока напьется, тот животом не мается, живет да ульїбается.

12-й виступаючий:

Листки подорожника у вигляді настою, соку, екстракту вживають як відхаркувальний засіб при бронхіті, туберкульозі легень. Сік із свіжих листків використовують для лікування шлунково-кишкових захворювань. Відваром листків полощуть рот при запаленні ясен і зубному болю. Свіжі листки прикладають до ран, фурункулів, карбункулів, абсцесів. Соком свіжих листків лікують рани, опіки, укуси бджіл, ос і навіть змій.

2-й ведучий: А зараз ми вас запрошуємо в гості до бабусі Медуниці.

Сценка

(На лаві біля тину, обсадженого соняшниками, сидить гарна молодиця, і вишиває рушник. До неї підходить сусідка).

 •       Добрий день. Меласю.
 •       Для кого добрий, а для кого й ні.
 •       Чому це ти так сумуєш?
 •       Прошу тебе посидь коло мене. Я тобі хоч своє горе розповім. Порадь,
  ріднесенька, що мені робити!? (Плаче).
 •       Та не плач, розповідай, то й камінь з душі спаде.
 •       Та що тут розповідати! Мій Микола, мабуть, до іншої почав ходити. І що йому не вистачає? Як тільки з'явиться до хати, я ж йому і їсти, і пити, і діточки так гарненько прибрані. Що трапилось - до тями прийти не можу.
 •       То не що інше, як приворожила якась. Знаю я їх, ласих на чуже добро.
 •       Та не сумуй. Якщо вже так, то цьому лихові дуже добре допомагає
  бабуся медуниця, яка різними зіллями лікує. Ось в надвечір'ї давай і підемо до
  неї. Та не забудь ясичок любовний взяти.

- Ой, мені страшно! А якщо моєму любимому Миколці та ще гірше
після цього буде?

- Ні, вона зла нікому не робить, а лише добро. Ми ж не ворожити та
чаклувати підемо, а просто поради запитуємо. (Обидві виходять).

(Сценка в хаті бабусі Медуниці). Хата, піч, біля печі рогачі, глечики, горщики, сухе зілля на лаві, на ослоні сидить бабуся Медуниця. До її оселі заходить молода дівчина заплакана, схвильована, зажурена.

(Інсценізація твору Шевченка "Тополя").

 

До хати бабусі Медуниці заходить Меланка зі своєю сусідкою:

- Добрий вечір, бабусю.

 •                               Добрий вечір.
 •                                            Ой,  бабусенько,   допоможіть   нашому   лихові,   розлюбив   мене   мій
  Микола.

Щось з ним діється недобре: то злий прийде, то на дітей кричить, то па мене свариться, все йому не так. Ой порадьте, що мені робити? (1 плаче).

- Заспокойся, люба, це ще не лихо. Ось послухай мої поради:

Ліжко - місце святе в твоїй хаті Не дай нікому на нього сідати. А ось тобі і відвар трав. Чоловіку шану давай, Тай про себе не забувай, Тоді і для тебе буде рай.

- Дякую за ваші щирі поради, бабусенько. А ще я хочу вас запитати, як
ви навчилися людей лікувати?

Медуниця: У нашому роду дозволялося благословляти на лікування або лікувати самому після 50 років:

Щоб була коса, чоловік, не менше троє дітей;

А основна умова - щоб сама була здорова,

Адже по моїй родині судитимуть, чи зможу я лікувати людей.

А найкраще було б, як співається в тій пісні, що ви зараз почуєте.

Звучить пісня "Червона рута".

3-й ведучий:

Подивіться довкола. Скільки рослин нас оточує !

Завжди рослини допомагають людям.

Вони були не тільки джерелом харчування, одягу, знарядь праці, а п допомагали людині звільнитися від хвороб. Кожна рослина створена природою на добро. А завдання людини лише вірно зрозуміти її призначення, бо весь зелений світ це своєрідна аптека.

Наша сьогоднішня виставка рослин розповідає про призначення багатьох із них та їх  лікувальні властивості.

Виставка І.  

"Ой коси, коси ви мої".

(Виконується пісня "Ой коси, коси ви мої")

 

1-й ведучий:

Ось так співається в одній із відомих українських пісень про дівочу красу, яка з давніх-давен була найкращою прикрасою молодої дівчини.

Сьогодні ми пропонуємо вам декілька рецептів народної медицини: як виростити і зберегти волосся. Якщо ви успішно підберете собі кілька найбільш вдалих засобів, то надовго збережете пишне волосся, продовжите свою молодість.

Ось наші поради:

Низько до кропиви вклоняйся

Та від дурних дум звільняйся.

З кропивою дружити

З косою ходити.

Кропив'яне листя попсувати

Лисини на голові не мати.

Корінь лопуха копатимеш

Добре волосся матимеш.

Цибулинням голову мити

З каштановим волоссям ходити.

 

Цвіту ромашки нарвати

Перекису не треба знати..

 (На першому столі знаходяться трави, які регулюють ріст волосся).

Виставка II.

Учні виконують українську народну пісню "Цвіте  терен".

2-й ведучий:

Дуже гарно співається в пісні "Молодій дівчині не спиться". Кохання теж приносить прикрощі, примушує людину страждати.

А це веде до безсоння. Багато людей страждає цією хворобою. В цьому випадку найкраще допомагає такий збір трав: м'ята, меліса, чебрець.

По одній столовій ложці трави залити півлітром окропу, настояти 3-5 хв. Пити як чай, додавши ложку меду.

 

                            А ще для спокою слід запам'ятати:

Не квапся на чуже добро,

Не на користь піде воно.

Чуже добро споживеш –

Собі безсоння наживеш.

 

Якщо руки від роботи будуть затікати,

Будеш уночі погано спати.

Роботу від роботи відрізняй:

На вечір спокійнішу залишай.

 

Перед сном — запам'ятай:

Не злися і не переїдай.

Чим їжа легша

Тим сон міцніший.

 

Аби вночі міцно спати.

Господині треба знати.

Що вечеряти давати.

 

Виставка III

(Учні виконують пісню  "Щоб моя печінка ")

"Щоб моя печінка

Та болі не знала.

Я у гай ходила.

І трави збирала".

(На мелодію пісні "Несе Галя воду")

 

3-й ведучий:

Великого лиха завдає людині жовчо-кам'яна хвороба, а тому пам'ятайте:

Ця хвороба того полюбляє,

Хто багато м'яса з'їдає.

Краще працювати й бідно жити.

Ніж у животі каміння носити.

Корінь шипшини копай, у мішок складай,

Взимку відвар попивай, пісок виганяй.

Суниця красою славиться.

Вона і з каменем справиться.

Ти взимку її попивай

Та камінці виганяй.

Всі учасники свята.

Будьте здорові.

Виставка IV.

Студенти виконують пісню  "Ой серце, моє, серце":

В мене серденько болить,

В мене серденько болить,

А я трави, я рослини підберу,

І недугу від родини відведу.

 

(На мелодію пісні   "Козаченьку куди йдеш ").

 

4-й ведучий:

Найбільш поширеними між людьми є серцево-судинні захворювання.

Серед них - стенокардія.

Послухайте деякі поради для попередження цієї небезпечної хвороби:

Треба мудру голову мати,

Аби жабу грудну здолати.

Про пости і свята пам'ятай,

Здоров'я сім'ї оберігай.

Зла до серця не впускай,

Для добрих справ відкривай.

Будеш неспокійно спати,

І вік короткий мати.

Бідний менше недуг має

Бо менше м'яса споживає.

А хто в піст ще хоче м'яса,

Болячок у того маса.

Хто яблука на зиму споживає,

Той хвороб цілком не знає.

Гарбуз на зиму запасай

Та кашу з пшоном поїдай.

Бабуся Медуниця запрошує на лікувальні чаї.

    Дорогі гості! Я хочу вас пригостити.

 

Чай заспокійливий.

Коли ви його будете пити, то ніколи не будете сердитись. Завжди будете чемними, ввічливими, доброзичливими. Ніколи не будете сваритися ні на роботі, ні дома.

І сон буде міцний, і на серці легко, і всяка робота у вас буде споритись.

В мене чай потрібний для спокою.

Щоби не сварились між собою

В нього я поклала листя м'яти,

А ще квіти принесла ромашки,

Щоб в житті всім було неважко.

Є ще в ньому корінь валер'яни,

Щоб минали вас думки погані.

Заспокійливий чай попивайте

І тривог в  житті не майте.

Чай для волосся.

Коли поп'єте мого чаю, а потім ще й голову змиєте травами, то матимете чудові коси:

 

Хто хоче пишне волосся мати

Прошу мого чаю скуштувати

Я туди травки положила.

Кип'ятком густеньким заварила.

Хто мій чай частенько буде пити,

Той без лисини завжди буде ходити.

То кучері зав'ються ой пишненькі

Станете ви ніжні і гарненькі.

А коли ще й голову помити,

То саме волосся буде витись.

То й ходіть до мого чаю, пригощайтесь

На здоров'я й радість напивайтесь.

 

 

Чай богатирський.

Хто мого чаю нап'ється

Той сили набереться

Стане міцним і дужим

Горобинки і суниць поклала,

Щоб силонька до вас прибувала.

І морквяний сік тече у ньому

На добро козаку молодому.

Прошу вас, попити мого чаю

Вам всього найкращого бажаю.

(Студенти  пригощають ароматним чаєм із лікарських трав усіх гостей у залі).

Викладач: Ось з якими чудовими рослинами ви познайомилися. Але це ще не всі цілющі рослини. Їх дуже багато. І, якщо ви будете допитливими і уважними, будете берегти кожну рослину, вона завдячить вам і розповість про свої цілющі властивості, подарує здоров'я, силу та радість.

 

Використана література:

 

 1. Баранюк Л.  Зелена аптека поруч// Позакласний час.-2004.-№7,8.

 

 1. Білан Н.С.  Душа природи чуйна і ласкава//Позакласний час.-2008.-№4.-с.91-94.

 

 1. Гудимчук Т.Є. Про що повідують квіти:Виховна година//Позакласний час.-2001.-№28.-с.43-46.

 

 1. Єлін Ю.А. Рослини наших лісів.-К.:Радянська школа,1983.

 

 1. Красоткіна Н. Про що спває Земля:Бесіда про цілющі рослини//Позакласний час.-2001.-№32.-с.39-40.

 

 1. Кумейко О.В. Природа-наш дім//Позакласний час.-2006.-№3-4.-с.20.

 

 1. Курилко Л.М.,Рябека Т.І. Практикум з фітотерапії.-К.:Здоров’я,2000.

 

 1. Носаль І.М. Від рослини до людини.-К.:Веселка,1992.

 

 1. Харченко М.С. Лікарські рослини і їх застосування.-К.:Здоровя,1982.

 

 1.     Хребтова А.В. Легенди про квіти//Позакласний час.-2009.-№15-16.-с.

 

doc
Додано
29 жовтня 2018
Переглядів
697
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку