Виховна година " Я за здорове харчування"

Про матеріал
Квест -гра " Я за здорове харчування". Завдання діти виконують за допомогою Qr-кодів. Завдання потрібно виконувати за різними локаціями , які розташовані у різних приміщеннях школи.
Перегляд файлу

Квест-гра  « Я за здорове харчування»

Мета: зацікавити  дітей до отримання знань  принципи здорового харчування у веселій ігровій формі;закріпити вміння обирати корисні продукти для харчування;виховувати толерантне ставлення одне до одного, дружба, доброзичливість під час гри у команді.

Обладнання: смартфони, фішки , картки із завданнями, картки із QR –кодами, маршрутні листи, пазли, мультимедійна дошка.

Завдання 1.  Скласти пазли .

Овочі та фрукти - Світ продуктів УкраїниРізні типи овочів Бондюель - Bonduelle Фрукти. Міні картки односторонні. 27 шт. 8*12 см. (ID#598362101), цена: 32  ₴, купить на Prom.ua

 

Завдання 2. Розшифруйте ребус.

 

 

 

 

 

Завдання 3. "Упізнай овоч".  Кожен вгаданий овоч -1 бал

 1. Він буває гірким і солодким, а його плоди мають різну форму і колір. Славиться не лише як своєрідна їжа, але ще як ароматичний і лікарський продукт. Вітаміну С в ній в п’ять разів більше, ніж у лимоні. (Перець).
2. Цей овоч «прийшов» до нас з Америки двісті років тому і спочатку зовсім не сподобався на смак. Просто люди не відразу розібралися в тому, то треба їсти – їли навіть квіти та зелені ягоди. Якийсь час його кущі з незвичайними для Росії квітами і плодами служили прикрасою для дамських капелюшків на балах і в театрах. З нього в даний час роблять багато смачних страв і соусів. (Помідори або томат).
3. Цей овоч був відомий в Індії вже 3 тисячі років тому і звідти розповсюдився по всіх континентах. З тих пір люди навчилися робити з нього безліч салатів і солінь. А іноді їх вирощують у садах заради красивих жовтих квітів і листя. Відомий дикорослий вид цієї рослини, плід якого «вистрілює» насінням на кілька метрів. (Огірок, «скажений» огірок).
4. Цей овоч, завжди цінували за солодку соковитість і цілющі властивості. Адже в ньому дуже багато вітаміну А (бета-каротину), дуже важливого для здоров’я і росту людини. Цей вітамін покращує зір. Тому всім дітям (а не тільки зайців) потрібно їсти якомога частіше. (Морква).
5. Цей овоч – давній символ здоров’я і благополуччя. Не випадково в багатьох будинках, овочевих магазинах, на ринках і донині вивішують коси і вінки, сплетені з нього. Він, і зелений, і ріпчаста, – «захисник» від шкідливих мікробів. (Цибуля).
6. Цей овоч у зелених стручках – одне з найулюбленіших дитячих ласощів на дачній грядці. Здавна його вирощували не тільки для смачних супів і каш, але і для дуже поживною борошна, яку змішували з пшеничного або житнього борошном і випікали хліб, млинці, пиріжки. (Горох).
7. Цей овоч давно відомий на всіх континентах. Навіть на півночі нашої країни та Америки він дає хороший урожай і годує людей цілий рік. Всього відомо 35 видів. Їдять у свіжому вигляді, роблячи різні салати, голубці, котлети. А в квашеному вигляді – комора різних вітамінів. (Капуста).
8. Один з найбільших овочів. А люди завжди мають схильність до величезного – воно будить уяву. Тому і до цього овочу ставляться з особливою повагою. За примхою людини цей овоч досягає неймовірних розмірів і може важити до 100 кг. Його зручно вирощувати: він невибагливий, росте навіть без догляду, а з-за своєї величини не користується популярністю у злодіїв. (Гарбуз).
 

 

 

 

  1. Він буває гірким і солодким, а його плоди мають різну форму і колір. Славиться не лише як своєрідна їжа, але ще як ароматичний і лікарський продукт. Вітаміну С в ній в п’ять разів більше, ніж у лимоні.
    2. Цей овоч «прийшов» до нас з Америки двісті років тому і спочатку зовсім не сподобався на смак. Просто люди не відразу розібралися в тому, то треба їсти – їли навіть квіти та зелені ягоди. Якийсь час його кущі з незвичайними квітами і плодами служили прикрасою для дамських капелюшків на балах і в театрах. З нього в даний час роблять багато смачних страв і соусів.
    3. Цей овоч був відомий в Індії вже 3 тисячі років тому і звідти розповсюдився по всіх континентах. З тих пір люди навчилися робити з нього безліч салатів і солінь. А іноді їх вирощують у садах заради красивих жовтих квітів і листя. Відомий дикорослий вид цієї рослини, плід якого «вистрілює» насінням на кілька метрів.
    4. Цей овоч, завжди цінували за солодку соковитість і цілющі властивості. Адже в ньому дуже багато вітаміну А (бета-каротину), дуже важливого для здоров’я і росту людини. Цей вітамін покращує зір. Тому всім дітям (а не тільки зайців) потрібно їсти якомога частіше.
    5. Цей овоч – давній символ здоров’я і благополуччя. Не випадково в багатьох будинках, овочевих магазинах, на ринках і донині вивішують коси і вінки, сплетені з нього. Він, і зелений, і ріпчаста, – «захисник» від шкідливих мікробів.
    6. Цей овоч у зелених стручках – одне з найулюбленіших дитячих ласощів на дачній грядці. Здавна його вирощували не тільки для смачних супів і каш, але і для дуже поживною борошна, яку змішували з пшеничного або житнього борошном і випікали хліб, млинці, пиріжки.
    7. Цей овоч давно відомий на всіх континентах. Навіть на півночі нашої країни та Америки він дає хороший урожай і годує людей цілий рік. Всього відомо 35 видів. Їдять у свіжому вигляді, роблячи різні салати, голубці, котлети. А в квашеному вигляді – комора різних вітамінів.
    8. Один з найбільших овочів. А люди завжди мають схильність до величезного – воно будить уяву. Тому і до цього овочу ставляться з особливою повагою. За примхою людини цей овоч досягає неймовірних розмірів і може важити до 100 кг. Його зручно вирощувати: він невибагливий, росте навіть без догляду, а з-за своєї величини не користується популярністю у злодіїв.

 

 

Завдання 4. Перед вами картка «Меню здорового харчування». Користуючись нею, вам необхідно скласти меню на сніданок, обід, полудень та вечерю для  школяра.

Ми обираємо здоров`я, ми обираємо життя - презентація з основ безпеки  життєдіяльності (ОБЖ)

 
Стенд-тарілка здорового харчування | D-Grand / D-Grand 

C:\Users\7\Desktop\день землі\0415.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання 5. Скласти прислів’я з частин.

Сніданок з’їж сам, обідом поділись з другом, а вечерю віддай ворогові.
Якщо хочеш здоров’я, не їж багато, якщо хочеш пошани,     не говори багато.
Каша – мати наша, а хліб – годувальник.
Не ковтай, не прожувавши, не базікай, не подумавши.

Овочі на столі – здоров'я у домі.

Обід без овочів – свято без музики.

Треба їсти для того, щоб жити, а не жити для того, щоб їсти.

Завдання 6. Сенкан їжа або харчування.

Сенкан – це білий вірш з п’яти рядків.

Щоб скласти сенкан дотримуйтеся наступних правил:

  1. Перший рядок складається з одного слова (іменника) – назва поняття.
  2. У другому рядку представлений опис, що складається вже із двох слів (прикметників)
  3. Третя – визначає характерні дії й складається із трьох слів (дієслів)
  4. У четвертому рядку формується фраза, що складається з чотирьох слів і виражає ставлення до теми.
  5. Останній рядок складається з одного слова (синоніма до теми), у якому відбито суть або сформульований висновок.

Сенкан їжа або харчування

1_______________

2_______________________

3________________________

4_________________________

5___________________________________________________________________________________________