Захід, присвячений Всесвітньому дню книги та авторського права
Захід розрахований для учнів 5-6 класів
Місце і час проведення хол, актова зала закладу освіти
Обладнання : проектор, презентації «Усний журнал. Всесвітній день книги і авторського права», «Вислови про книгу українських письменників»- посилання:https://www.youtube.com/watch?v=nRppxz-tVoU, короткометражний фільм «Як твориться книга» (від видавництва «Підручники і посібники», викладка книг з автографом письменників і новинки бібліотеки
Запрошені : місцеві поети, бібліотекари, усі, хто любить книгу
Тривалість (орієнтовна): 45 хвилин
Ведучий: Добрий день, шановні читачі!
Ведуча: Сьогодні ми за допомогою усного журналу, вікторини, спілкування та всіх небайдужих до книги зустрінемо свято.
Презентація «Усний журнал. Всесвітній день книги і авторського права» - відео для усного журналу ( https://www.youtube.com/watch?v=nRppxz-tVoU )
Ведучий: Так, сьогодні - 23 квітня, і світ відзначає Всесвітній день книги та авторського права. Це свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх-всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання. Чому саме 23 квітня і чому так важливо на світовому рівні запроваджувати такий день, спробуємо розібратися далі.
«Винуватців» у цього «свята книголюбів» кілька. Так, 23 квітня народилися такі видатні особистості світової літератури, як французький письменник Моріс Дрюон (1918), ісландський лауреат Нобелівської премії з літератури Галдор Лакснесс (1902) і трикратний претендент на цю премію Володимир Набоков (1899), а також український письменник Григорій Тютюнник (1920); у цей же день 1616 року померли Вільям Шекспір (щоправда, за юліанським календарем) і перуанський історик Інка Ґарсіласо де ла Веґа (вже за григоріанським календарем), а також 1850 року – англійський поетромантик Вільям Вордсворт.
Ведуча: Всесвітній день книги та авторського права відзначають щорічно, починаючи з 1996 року. Зважаючи на те, що «в історичному розумінні книга є найбільш потужним фактором поширення знання і найбільш надійним засобом його збереження», День книги покликаний наголосити на фундаментальній важливості книжки та її незамінності в інформаційному суспільстві. Одна з головних його цілей – промоція читання і книговидання, привернення уваги до культури писемного слова, а також до питань авторського права і захисту інтелектуальної власності.
Вважається, що День книги відзначався ще в першій половині XX століття. Ідея його створення належить письменникові й редакторові з Валенсії Вісенту Клавелю Андресу. У 1926 році іспанський король Альфонс XIII розглянув його пропозицію і підписав королівський указ, згідно з яким 7 жовтня (вважалося, що в цей день народився Сервантес) запроваджується День іспанської книги. У 1930 році День книги в Іспанії перенесли на 23 квітня, коли, ймовірно, помер письменник.
Презентація «Усний журнал. Всесвітній день книги і авторського права» - відео фон для усного журналу)
Ведучий: Цікаво, що ще з XV століття 23 квітня відзначають День Святого Георгія, заступника Каталонії. У Барселоні та Каталонії в цей день, також відомий як День троянд і подібний багато в чому до Дня Святого Валентина, чоловіки традиційно дарують жінкам троянди, а жінки чоловікам – книжки. Щоправда, зараз звичаї змінилися, і книжку, на щастя, можуть отримати всі. Чому книжка? Бо саме у цей час 1929 року в Барселоні проходив масштабний книжковий ярмарок. Це значною мірою вплинуло на запровадження Всесвітнього дня книги та авторського права саме 23 квітня.
Презентація «Усний журнал. Всесвітній день книги і авторського права» - відео фон для усного журналу)
Ведуча: Крім того, саме 23 квітня, з 1976 року відбувається нагородження переможців Премії Міґеля де Сервантеса. Кандидатами на премію є письменники з іспаномовних країн. Премією відзначають за загальні творчі досягнення, а не за конкретну книжку. Переможець отримує грошову винагороду в розмірі € 125 000. На сьогодні це одна з найпрестижніших та найдорожчих премій серед іспаномовної літератури. Серед відомих українському читачеві переможців – Хорхе Луїс Борхес, Маріо Варґас Льйоса.
Ведучий: Одна з традицій Всесвітнього дня книги та авторського права – обрання міста, що на рік стане Світовою столицею книги. Ця традиція, яка, окрім того, є дієвим способом популяризації книг і читання загалом, запроваджена 2001 року. Тоді столицею було обрано Мадрид. Щороку ЮНЕСКО спільно з міжнародними організаціями, що представляють три напрями книжкової галузі, – Міжнародним союзом видавців, Міжнародною федерацією книготорговців і Міжнародною федерацією бібліотечних асоціацій – обирають Світову столицю книги. Зі свого боку міста зобов’язуються всіляко сприяти розвитку книговидання і промоції читання.
З 2001 року світовими книжковими столицями вже побували Александрія, Нью-Делі, Антверпен, Монреаль, Боґота, Бейрут, Любляна, Буенос-Айрес, Єреван, Бангкок, Вроцлав та ін. Цьогоріч нею стало місто Конакрі (Ґвінея).
Презентація «Усний журнал. Всесвітній день книги і авторського права» - відео фон для усного журналу)
Ведуча: Особливістю впровадження такого дня на світовому рівні є усвідомлення книжки як потужної зброї у налагодженні миру й нівелюванні соціальних проблем: книжка, що втілює творчі поривання людини і її прагнення поділитися власними ідеями і здобутками зі світом, має сприяти діалогу, взаєморозумінню і толерантності.
Крім того, ЮНЕСКО в межах Всесвітнього дня книги та авторського права виступає за надання рівного доступу до знань та підвищення грамотності населення. Ще одним важливим аспектом є усвідомлення цінності книжки і її незамінності у поширенні знань і формуванні культури, незалежно від форми представлення інформації.
Закінчення презентації «Усний журнал. Всесвітній день книги і авторського права»
Ведучий : Неможна уявити людину без книги. Сьогодні – ми користувачі інтернет простору, і маємо можливість читати оцифровані літературні твори
Ведуча : Книга – цілий світ, світ пригод, подій, історій і казок. Пропонуємо переглянути відео презентацію «Вислови про книгу»
Презентація «Вислови про книгу українських письменників»
Ведуча: Я впевнена, що ми всі любимо книгу. Тож, пропоную невеличку вікторину для всіх присутніх.
Ведучий: Згоден. Цікаво буде дізнатися, що відомо нашим читачам про книгу. Готові?
1. Де починається життя книги?
2. Що допомагає читачу швидко знайти в книзі потрібне оповідання?
3. З якого матеріалу було виготовлено найпершу книгу?
4. Як називається зібрання слів, розміщених в алфавітному порядку, з поясненням, тлумаченням чи перекладом на іншу мову?
5. Назви професії людей, які працюють над створенням книги.
6. Який матеріал вперше використовували для письма?
7. З чиїм ім’ям вперше пов’язане книгодрукування в Україні?
8. Найбільша бібліотека стародавнього світу.
9. Який матеріал, крім пергаменту, використовували на Русі для написання книг?
10. На якому матеріалі, крім пергаменту, писали в Стародавньому Єгипті?
11. Як називається коротка розповідь про книгу?
12. Як називаються книги, за якими учні вивчають навчальні предмети?
13. У школі Ти — учень, а в бібліотеці?
Відповіді
1. В лісі
2. Зміст
3. З каменю
4. Словник
5. Письменники, редактори, художники, друкарі
6. Пергамент
7. Іван Федоров
8. Александрійська
9. Берест
10. Папірус
11. Анотація
12. Підручники
13. Читач
Ведучий : Дякуємо учасникам вікторини. Готуючись до нашої зустрічі у просторах Інтернет ми знайшли цікавий короткометражний фільм про історію книги. Його створили спеціалісти Видавництва «Підручники і посібники». презентує короткометражний фільм «Як твориться книга». Фільм доступний для вільного скачування та дозволений до розповсюдження в навчальних закладах з некомерційною метою.
Перегляд короткометражного фільму «Як твориться книга».
Тривалість 9:30
https://www.youtube.com/watch?v=9_i7CS1WDYw
Ведуча: Книги покликані служити людям, а краса і мудрість, відтворена у друкованих рядках, неодмінно має стати на заваді жорстокості, несправедливості й насиллю, врятувати наш неповторний світ.
Ведучий : Краматорськ - місто машинобудівників і творчих людей. Ми раді вітати на нашому заході поета _______________________
(Виступ поета)
Ведуча : У Всесвітній день книг і авторського права ми вітаємо зі святом нашого гостя, поета ___________ .
Шановний, ______________, ми Вам бажаємо глибокого натхнення і легкого пера! Прийміть від нас музичний подарунок. Для Вас і для всіх читачів співає учениця _____________. Пісня ______________________
Бібліотекарка : Сьогодні наша бібліотека – це центр відпочинку і духовності, частими гостями якої є талановиті поети, письменники, музиканти, волонтери, і просто цікаві особистості. Та найбільше чим пишається бібліотека нині – це нашим читачем. Бо в центрі уваги бібліотекаря завжди був і буде користувач, його запити і інтереси.
До вашої уваги презентація новинок нашої бібліотеки.
(Презентація)
Ведуча:
Читайте! Читайте! Читайте!
Читайте не поспішаючи, щоб не втратити жодної краплі змісту книги.
Читайте! Нехай не буде жодного дня, коли б ви не прочитали хоча б однієї сторінки з нової книги!
К. Паустовський
Ведучий : Щиро вітаємо всіх шанувальників книги, усіх тих, хто шанує й розвиває друковане слово, із Всесвітнім днем книги і авторського права! Дякуємо, що ви завітали на захід. До побачення, до нових зустрічей.