Зовнішні економічні зв'язки України

Про матеріал
Тема. Зовнішні економічні зв’язки України Мета уроку: вдосконалювати навички працювати із візуальними та статистичними матеріалами; розвивати уміння тлумачити поняття, факти, погляди; виховувати інтерес до економічного життя країни. Обладнання: підручник, атлас, глобус, політична карта світу, ресурси Інтернету. Тип уроку: комбінований. Очікувані результати:  учні зможуть: - називати основних торговельних партнерів України; - характеризувати місце України на світових ринках товарів та послуг.; - наводити приклади країн-інвесторів; - добирати, презентувати та аналізувати інформацію.
Перегляд файлу

Тема. Зовнішні економічні зв’язки України

Мета уроку: вдосконалювати навички працювати із візуальними та статистичними матеріалами; розвивати уміння тлумачити поняття, факти, погляди; виховувати інтерес до економічного життя країни.

Обладнання: підручник, атлас, глобус, політична карта світу, ресурси Інтернету.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: 

учні зможуть:

- називати основних торговельних партнерів України;

- характеризувати місце України на світових ринках товарів та послуг.;

- наводити приклади країн-інвесторів;

- добирати, презентувати та аналізувати інформацію.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання з класом. Налаштування на плідну працю.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

  1. Прийом «Бліцопитування»

- Що таке геополітика?

- Які географічні чинники впливають на економічне та політичне життя суспільства?

- Які ключові чинники визначають геополітичну роль країни в сучасному світі?

- Охарактеризуйте місце України на сучасній геополітичній карті.

2. Обмін «чомучками» (робота в парах)

Обмін запитаннями, підготовленими вдома.

IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ ТА ПЛАНУВАННЯ СПІЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Проблемне питання»

Яке найбільш проблемне питання у сфері зовнішніх економічних зв'язків України в сучасних умовах та які шляхи його вирішення?

  •          Разом з учнями визначте мету та сплануйте подальшу роботу.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Географія зовнішньої торгівлі товарами.

Розповідь учителя

Географія зовнішньої торгівлі товарами в Україні характеризується значною концентрацією на декількох ключових ринках та товарних групах. Європейський Союз є основним торговельним партнером, а провідними експортними товарами є зернові, олія та метали. Імпорт, в свою чергу, зосереджений на машинах, обладнанні, продукції хімічної промисловості та паливно-енергетичних товарах. 

Експорт:

  • Європейський Союз: ЄС є найбільшим торговельним партнером України, і значна частина українського експорту спрямована саме туди. 
  • Основні країни-експортери: Польща, Туреччина, Італія, Китай, Єгипет. 
  • Провідні товари: зернові (пшениця, кукурудза), соняшникова олія, метали, продукція сільського господарства. 
  • Загалом, географія експорту є досить диверсифікованою, але з чітким акцентом на країни ЄС та деякі країни Близького Сходу та Азії. 

Імпорт:

  • Головні країни-імпортери: Китай, Польща, Туреччина.
  • Провідні товари: машини, обладнання та транспорт, продукція хімічної промисловості, паливно-енергетичні товари.
  • Структура імпорту свідчить про орієнтацію на модернізацію та споживання високотехнологічної продукції. 

Загальні тенденції:

  • У 2024 році зовнішньоторговельний оборот України зріс на 13% порівняно з 2023 роком, досягнувши 112,3 млрд дол. США. 
  • Експорт товарів становив 41733,1 млн. дол. США, а імпорт – 70751,2 млн. дол. 
  • Зовнішньоторговельні операції проводились із партнерами із 230 країн світу. 
  • Негативне сальдо зовнішньої торгівлі склало 29018,1 млн. дол. 
  • Коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,59. 

Зауваження:

  • Варто зазначити, що сезонні коливання та світові ціни можуть суттєво впливати на обсяги та структуру зовнішньої торгівлі України. 
  • Наведені дані відображають лише торгівлю товарами. Торгівля послугами має окрему специфіку. 

 

Запитання. Які чинники, на вашу думку, зумовили специфіку українського товарного експорту та імпорту?

 

  1. Зовнішня торгівля послугами.

Продемонструйте учням (відео або презентацію), та разом визначте структуру експорту та імпорту послуг України; з’ясуйте, які країни є головними партнерами з експорту та імпорту послуг.

  1. Інші види зовнішньоекономічної діяльності України.

Робота з підручником

Запропонуйте прочитати відповідний текст підручника та користуючись ресурсами Інтернет, необхідно дати відповідь на питання:

  1. Пригадайте позитивні та негативні наслідки діяльності ТНК для національної економіки.
  2. Які ТНК представлені в Україні?
  3. Назвіть основні країни-інвестори.

 

  1. Україна в системі світових економічних відносин.

Розповідь учителя

Україна займає певне місце в системі світових економічних відносин, інтегруючись у глобальну економіку через зовнішню торгівлю, залучення прямих іноземних інвестицій та участь у міжнародних проектах. Україна прагне розвивати міжнародну торгівлю та диверсифікувати географічні напрямки, зокрема, через розробку експортної стратегії. 

Основні аспекти участі України в світовій економіці:

Зовнішня торгівля:

Україна активно бере участь у міжнародній торгівлі, експортуючи та імпортуючи різноманітні товари та послуги. Основні торгові партнери включають країни ЄС, Азії та СНД.

Прямі іноземні інвестиції (ПІІ):

Україна приваблює ПІІ, які відіграють важливу роль у розвитку національної економіки. Розвиток взаємодії з транснаціональними корпораціями (ТНК) є важливим аспектом.

Транспортні коридори:

Україна є транзитною країною для міжнародних транспортних коридорів, що сприяє розвитку економічних зв'язків.

Міжнародні науково-технічні проекти:

Україна бере участь у міжнародних науково-технічних проектах, що сприяє обміну знаннями та технологіями. 

Проблеми інтеграції:

Існують певні перешкоди для повної інтеграції України у світову економіку, зокрема, зміни у зовнішньоекономічній діяльності та потреба в реформуванні.

На шляху до повної інтеграції Україні необхідно вирішити проблеми, пов'язані з ліквідацією старих структур та адаптацією до нових умов. 

Перспективи:

Україна має потенціал для подальшого розвитку економіки та посилення своєї ролі у світовій економічній системі.

Стратегія розвитку торгівлі, що передбачає диверсифікацію експорту та зміцнення позицій на міжнародних ринках, є важливим кроком у цьому напрямку. 

 

V. УСВІДОМЛЕННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.

Прийом «Дискусія»

Обговорення питань:

  •          Продаж яких товарів та послуг на світових ринках може забезпечити Україні економічне зростання?
  •          Чи може, на вашу думку, сільське господарство стати «локомотивом» розвитку української економіки?

VI. ПІДСУМКОВА ЧАСТИНА УРОКУ

  1. Рефлексія учнівської діяльності.

 Прийом «мікрофон».

Запропонуйте учням по черзі продовжити фрази – «я не знав/знала…», «тепер я знаю…».

  1. Роз’яснення домашнього завдання.
  •          Опрацювати параграф -.
  1. Оцінювання учнів на уроці.

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Соціально-економічна географія світу. (рівень стандарту, академічний рівень ) 10 клас (за редакцією Яценка Б. П.)
Додано
14 липня
Переглядів
116
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку