Додаток-презентація "Тарас Шевченко" - супровід до проведення виховного заходу "Творчість Кобзаря". Містить біографічні сторінки життя та творчості великого поета, художника та політичного діяча України.
Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня за н. ст.) 1814р. в с. Моринці Звенигородського повіту Київської губернії. Його батьки, що були кріпаками багатого поміщика В. В. Енгельгардта, незабаром переїхали до сусіднього села Кирилівки.
Номер слайду 3
Тарас Шевченко народився в ….
Номер слайду 4
Мати й батько Тараса були …
Номер слайду 5
1822р. батько віддав його “в науку” до кирилівського дяка. За два роки Тарас навчився читати й писати, і, можливо, засвоїв якісь знання з арифметики. Читав він дещо й крім Псалтиря. Після смерті у 1823р. матері і 1825р. батька Тарас залишився сиротою. Деякий час був школярем у дяка Богорського. Вже в шкільні роки малим Тарасом оволоділа непереборна пристрасть до малювання.
Номер слайду 6
1832р. Енгельгардт законтрактовує Шевченка на чотири роки майстрові петербурзького малярного цеху В. Ширяєву.
Номер слайду 7
Очевидно, 1835р. з Шевченком познайомився учень Академії мистецтв І. Сошенко. Він робить усе, щоб якось полегшити його долю: знайомить з Є. Гребінкою і конференц-секретарем Академії мистецтв В. Григоровичем, який дозволяє Шевченкові відвідувати рисувальні класи Товариства заохочування художників (1835). Разом з його учнями Шевченко бере участь у розписах Великого та інших петербурзьких театрів.
Номер слайду 8
А ще мав він найзаповітнішу мрію - …
Номер слайду 9
Згодом відбувається знайомство Шевченка з К. Брюлловим і В. Жуковським. Вражені гіркою долею талановитого юнака, вони 1838р. викупляють його з кріпацтва. К.Брюллов В.Жуковський
Номер слайду 10
У 1838 році Тараса Шевченка …
Номер слайду 11
Ця подія сталася завдяки…
Номер слайду 12
21 травня 1838р. Шевченка зараховують стороннім учнем Академії мистецтв. Він навчається під керівництвом К. Брюллова, стає одним з його улюблених учнів, одержує срібні медалі (за картини “Хлопчик-жебрак, що дає хліб собаці” (1840), “Циганка-ворожка” (1841), “Катерина” (1842)). Остання написана за мотивами однойменної поеми Шевченка.
Номер слайду 13
Успішно працює він і в жанрі портрета М. Лунін А. Лагода
Номер слайду 14
Вірші Шевченко почав писати ще кріпаком. А у 1840р. з'являється перша збірка Шевченка — “Кобзар”.
Номер слайду 15
І вже в 1840 році …
Номер слайду 16
1841р. вийшла історична поема Шевченка “Гайдамаки” (написана у 1839 — 1841 рр.).
Номер слайду 17
1844р. вийшло друге видання “Кобзаря”. Усі ці твори належать до раннього періоду творчості Шевченка, коли він усвідомлював себе як “мужицький поет” і поет-патріот.
Номер слайду 18
Новий період творчості Шевченка охоплює роки 1843 — 1847 (до арешту) і пов'язаний з двома його подорожами на Україну. З'являється збірка під назвою “Три літа”.
Номер слайду 19
23 квітня 1850р. Шевченка заарештували за порушення царської заборони писати й малювати.
Номер слайду 20
Заслання підірвало здоров'я Шевченка. На початку 1861р. він тяжко захворів і 10 березня помер. Незадовго до смерті написав останній вірш — “Чи не покинуть нам, небого”. Похований був на Смоленському кладовищі. Через два місяці, виконуючи заповіт поета, друзі перевезли його прах на Україну і поховали на Чернечій (тепер Тарасова) горі біля Канева.