Чому протягом століття поступово витіснялися вишиті рушники з українського помешкання? Першими відмовилася від вишитого рушника українська інтелігенція, яка відокремилася від батьків, хоч у батьківських хатах ще довго прикрашали вишитими рушниками сімейні портрети, ікони, портрети Тараса Шевченка. Треба визнати, що в радянський період існувала своєрідна, може не зовсім заборона, але якесь табу, мовляв не культурно обвішувати рушниками портрети в оселі.
Ось тому я вважаю, що пишатися предками варто, а крім того поважати, і зберігати у вжитку елементи культури, побуту наших предків.
Виховний захід :
« Бабусин рушник у сучасній оселі»
Підготувала : класний керівник 6 класу
Соколовобалківської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів
Зінченко Тетяна Миколаївна
2017-2018н.р.
Мета: викликати в учнів інтерес до історичного минулого; пробуджувати пізнавальні інтереси до вивчення художніх промислів українського народу; формувати почуття прекрасного у вишивках; збагачувати мовленнєвий склад; виховувати національну самосвідомість, інтерес до народних традицій, культурної спадщини українського народу.
Обладнання: різні стародавні і сучасні рушники; на стіні плакат: «Хата без рушників – родина без дітей»; запис на диску «Пісні про рушник» А. Малишка; хліб на вишитому рушнику;
Місце проведення: святково прибраний класс
Пісня «Стелися доле рушниками»
Ведуча:
Віддавна, з незапам’ятних часів,
Красою невмирущого надбання.
Немов зворушливий народний спів,
Дійшло до нас мистецтво вишивання.
Стелилося звичайним полотном,
Вкривалося барвистими стібками,
З якими і дійшло до нас воно,
Вбережене дбайливими руками.
Несуть нам зараз щастя рушники,
Добробут вистеляють скатертини,
І пошивки вкрашають подушки,
Втішають око вишиті картини.
Сорочки, сукні, блузи, пояси,
Навіть з тканини зроблені пакунки,
Враз набирають справжньої краси
Від вишитих руками візерунків.
Учитель:Ще для наших прабабусь і бабусь хрест, молитва, великодня крашанка, рушник, паляниця, вогонь у печі, обручка, пучечок певного зілля, пов΄язаного навхрест, а також слова «Доброго дня», «З Богом», «Бувайте здорові» - були не просто предметами і словами, а знаками добра і сили, заступниками від нещасть, були – оберегами.
Хлопчик і дівчинка підносять гостям хліб на рушникові
Дівчинка в українському вбранні
Добрий день вам, наші гості ! Хай вам щастя – доля буде,
Не на день і не на рік,а на довгий – довгий вік.
Хлопчик в українському вбранні
Ми гостей своїх стрічаєм круглим, пишним короваєм.
З рушником берем таріль, коровай кладем і сіль.
Шанобливо сіль підносим і, вклонившись, щиро просим
« Любий гостю наш, приймай і рушник, і коровай».
Учениця: У нас сьогодні, в школі свято
Милують око диво – рушники
Дівочий сміх лунає у світлиці
Як добре, що є звичаї такі.
Учениця: Збиратися разом, співати, погуляти,
Про Україну – неньку розмовляти.
Дізнатись більше про традиції, обряди,
Культуру та історію ми завжди раді.
Учениця: Не вистачить нам ночі, мабуть,
Щоб розказати про всі оті скарби
Адже сьогодні ми прийшли сюди,
Щоб розповісти вам про рушники.
Висить цей рушник на стіні
В нашій тихій, привітній оселі.
Тільки квіти на ньому чомусь
Вже поблідли й не дуже веселі,
А квіти поблідли, бо роки проплили.
Вишивала його ще моя прабабуся.
І висить рушничок цей, як згадка жива
Про маму моєї бабусі.
А що ріднішого в світі від мами?-
Дозвольте усіх запитати.
Тому що онуки, і діти,
І правнуки повинні
Про рід свій завжди пам'ятати.
Пісня «Вишивала матінка рушничок»
Вишивала матінка рушничок. Нежаліла матінка ниточок
Ти дивись дитиночко не забудь, рушничок узяти у дальню путь.
П-ів-2р
А на тому рушничкові, червона калина
А на тому рушничкові рідна Україна
Вишивала матінка рушничок.наробила хрестиком квіточок
Рушничок до серденька пригорни, він тебе зігріє на чужині
П-ів
Бо на тому рушничкові , червона калина
Бо на тому рушничкові рідна Україна
Вишивала матінка до зорі, і співала пісню про журавлі
Рушничок на покуті розтелю, за Вкраїну Господу помолюсь
П-ів
Щоб не вянула ніколи червона калина
Щоб жила і не тужила, рідна Україна
Учитель: На нашому уроці є дуже давній рушник – «рушник-легенда». Ось він, подивіться, витканий на верстаті. Оце і є домоткане полотно. Коноплі, з яких планували зробити полотно на рушник, сіяли густо попід межу, щоб той рушник краще оберігав від зла. Коли коноплі висушували, то складали корінцем в горщик, щоб достаток був у господарстві. А коли вони висихали, то їх замочували у річці на великій глибині, прив'язуючи мотузку до дерева. Через 3-4 дні виймали, несли додому, клали під пліт, щоб майбутній рушник слугував охороною людям. Потім коноплі били, терли на терлиці, розчісували гребінками. І все це робили з піснею.
Учитель. Історія рушника дуже цікава. Традиційно він слугував оберегом.
Ще за поганських часів його чіпляли на дерева, пускали на воду, клали на каміння й молили богів, щоб відвели стихійне лихо, всяку порчу, просили благодаті: щоб родила земля,щоб біда й усяка напасть обминали родину.
Із приходом християнства з рушниками проводжали князів у похід, храмові рушники дарували церкві. Серед них були ті, що висіли на вівтарі – божники, настінні або охоронні.
Із часом з'явилося багато обрядових рушників. Для немовляти на білому тлі вишивали колосочки, дороги, а ближче до кутків – замкнуту лінію, щоб «не торкалося ніщо лихе». Самі кінці були не обрублені, з торочками, бо життя тільки починалося.
Як же правильно вишити рушник? Є певні правила щодо вишиття рушників. Коротко розповімо про них:
Учениця: Полотно для рушника має обов’язково бути суцільним, поскільки символізує дорогу життя. Тобто не можна вставляти в рушник мереживо чи вставки. Полотно вибирали виткане із безперервної нитки. Дуже бажано купувати полотно у доброзичливої людини.
Учениця: Найкраща нитка для вишивки шовкова, яку пряв шовкопряд(вона безперервна). Можна використовувати шерстяну нитку, яка теж має добру енергію.
Учениця: Важлива також голка для вишивання. Адже голка вбирає енергію того, хто вишиває. Кажуть, що кожен колір рушника краще вишивати окремою голкою.
Учениця: Вишивати спочатку треба праву сторону рушника - чоловічу, потім – ліву сторону рушника, яка вважається жіночою.
Учениця: Зашивати слід 1/4частину рушника.
Учениця: Середина рушника повинна бути чистою(без вишивки). Чиста середина вишитого рушника - це Боже місце, воно символізує зв’язок із космосом.
Учениця: Візерунки можуть бути різними. Дуже вдалим вважається візерунок, де вишито дерево життя, яке може бути і у вигляді квітки-берегині. Добре, коли на рушнику вишиті пташки, вінець, хрест або символи, які нагадують хрест. Не варто вишивати на рушнику зозулю або сокола.
Учениця: На рушнику не повинно бути вузликів, бо це не сприяє щасливій долі.
Учениця: Вишивати рушник потрібно з позитивним гарним настроєм.
Сидять три бабусі і розмовляють:
Даша: Еге, рушничок… Колись без рушника й заміж не виходили. Готуючись вийти заміж, кожна дівчина, як правило, повинна була мати багато різних вишиванок. Більш заможні дівчата готували собі по 50 – 80, а іноді й понад 100 сорочок з тонко виробленого біленого полотна: для буденної роботи, свята, посагу, на весілля і навіть на смерть, тобто для потреб протягом усього життя.
Альона: Ось я памʼятаю, як закохалася у свого Петра, то все думала не стільки про нього, як про скриню, в яку посаг складала. І все вишивала рушники. Сорок – не сорок, як люди кажуть, а хоча б дюжина була – старостів повʼязати та світлицю прикрасити. А до цього ми знайомилися із своїми женихами на вечорницях, на ігрищах.
Вероніка: А я згадала легенду про рушник:
Жила в одному селі мати, мала вона трьох синів. І були вони дуже працьовиті, тільки не вміли вишивати. Мама вишила кожному по одному рушнику для того, щоб загортати у нього хліб, коли будуть їхати в далеку дорогу. Бо хліб на рушнику життя величає і здоровʼя береже. Та померла мати, а сини на її могилі білий рушник постелили. Через три дні на тому рушнику дивні квіти розквітли. Хто їх вишивав, ніхто не знає, лише вітер про те розповідає».
Максим: Ми дуже славим весь наш край
І любим Україну,
На рушнику зелений гай,
І вишиту калину.
Входять Артем та Вероніка
Артем: Рушник! Як багато промовляє нам це слово! Без рушника не обходяться ні в одній сім ї. Він завжди був під рукою, тому і назву свою дістав від слова «рука» - ручник, тобто рушник. Ним витирають руки і посуд, ним накривали діжу з тістом, спечені паляниці, пироги.
Вероніка: З рушником зустрічали шанованих гостей, замотували новонароджених, стелили під ноги нареченим. На щастя – долю давала мати синові рушник, коли виряджала в далеку дорогу, або на війну.
Артем: З рушниками проводжали в останню путь. Рушники вишивають і хрестиком, і гладдю. Рушники різних регіонів України різняться кольорами і візерунками. Але, особливо, гарні рушники вишиті червоними і чорними нитками. Бо червоний колір – то колір калини, краси і любові, щасливої долі. А чорний – це колір землі нашої родючої, колір смутку, журби за рідною стороною. Недарма старі люди кажуть – горе з радістю переплітаються.
ЛЕГЕНДА ПРО ВИШИТИЙ РУШНИК
Жили собі брат і сестра - Василько й Марічка. Вони дуже любили одне одного, ніколи не сварилися, ділилися всім, що мали. Час минав, і Василько перетворився з хлопчика на змужнілого юнака, а Марічка стала справжньою красунею. Саме тоді на їхній край напало військо страшного і могутнього царя Бурдая.
Всі чоловіки пішли захищати рідну землю від чужинців. Почав збиратися до війська й Василь. Марічка плакала, проводжаючи брата.
Візьми ось це, - сказала, схлипуючи, й простягнула Василькові нсве личкий вузлик. — Це вишитий рушник. Він допоможе тобі повернутися додому.
Обійняв Василько сестру, низько вклонився батькам та й пішов захищати рідну землю від ворожої навали.
Якось Василя важко поранили в бою. Товариші подумали, що хлопець мертвий, і залишили його на полі бою. А ворожі солдати схопили юнака і притягнули до Бурдая. А той наказав укинути полоненого до в'язниці: може, там згине, а як виживе, то стратити.
Та в Бурдая була улюблена племінниця Мелхола, котра зналася на чаклуванні. Вона й попросила дядька не страчувати хлопця. Я зроблю так, що він забуде все, навіть своє ім'я, і стане твоїм вірним воїном, дядечку.
Бурдай погодився. Через деякий час Василько одужав, та під дією чарівних ліків і магії Мелхоли зовсім забув, хто він, звідки, і що є в нього сестра та батьки. Почав хлопець вірою і правдою служити цареві Бурдаю, воювати проти своїх побратимів. І був уже тепер не Васильком, а хоробрим воїном Ярміном, котрий ось-ось мав поріднитися із царем, одружившись із його вродливою племінницею.
Минав час. Наближався день весілля. Але якось неспокійно було на серці молодого Василька-Ярміна. Щось тривожило його, мучило. Відчуваючи втому, хлопець вирішив піти до палацу, щоби трохи розважитися. На сходах він зустрів служницю, котра несла дуже знайомий згорточок.
Що це? запитав Ярмін.
- О, мій пане, принцеса Мелхола наказала забрати і знищити це. Ось я і йду виконувати її наказ. Василь попросив розгорнути вузлик. Щойно служниця це зробила, як додолу впав ...вишитий рушник. Ярмін підняв його, пильно вдивляючись у кожен хрестик. І раптом він усе згадав: і рідний край, і лагідний погляд матері, і мелодійний голос сестри..
Осідлавши коня, Василько чимдуж помчав із палацу. Відшукав своїх товаришів і разом із ними мужньо воював проти царя Бурдая, аж поки вони не розбили вороже військо вщент. Рідний край знову став вільним.
Повернувшись додому, Василько розповів рідним про все, що з ним трапилося. Люди раділи і дивувалися, як міг вишитий рушник подолати могутні чари та заклинання і допомогти хлопцеві повернутися на Батьківщину дорогу і милу кожному серцю землю.
Максим: Рушники – це одвічні обереги неба, ними треба дорожити
І все про них знати треба! Рушник і хату прикрашає,
Рушник в дорогу споряджає, рушник з народом був віки,
Тож тчімо й вишиваймо для роду рушники!
Даша: Розвісила бабуся рушники, хоч каже дехто:
«Вже виходять з моди»,
Та чую я , як б’ється із віків
Минуле мого рідного народу.
В гарячих візерунках пломенить
Пролита кров за правду і за волю,
І кожна нитка райдужно горить –
Розказує про України долю.
Розвісила бабуся рушники –
І ожили на рушниках віки,
Запахли в хаті трави, квіти.
Вони зі мною стали говорити.
Учитель: Чому протягом століття поступово витіснялися вишиті рушники з українського помешкання? Першими відмовилася від вишитого рушника українська інтелігенція, яка відокремилася від батьків, хоч у батьківських хатах ще довго прикрашали вишитими рушниками сімейні портрети, ікони, портрети Тараса Шевченка. Треба визнати, що в радянський період існувала своєрідна, може не зовсім заборона, але якесь табу, мовляв не культурно обвішувати рушниками портрети в оселі.
Ось тому я вважаю, що пишатися предками варто, а крім того поважати, і зберігати у вжитку елементи культури, побуту наших предків.
У Полтавській області облаштували музей українського рушника
Відео про музей рушника у Полтаві
Презентація Принесені дітьми вишиті рушники
Альона. На моєму рушникові калина – це дерево нашого українського роду. Колись, у сиву давнину вона пов'язувалась із народженням Всесвіту, тому й назву свою має від давньої назви Сонця – Коло. Оскільки ягідки калини червоні, той і стали вони символом крові та невмирущого роду. Тому весільні рушники прикрашали могутніми гронами калини.
Віка: На моєму рушникові калина в парі з дубом. Це поєднання – символ сили і краси. Але сили незвичайної, невмирущої. Дуб - священне дерево, він уособлював Перуна, бога сонячної чоловічої енергії, розвитку життя. Хлопці й молоді чоловіки повинні оберігати свій рід.
Вероніка: На моєму рушникові – маки. З давніх-давен в Україні святили мак, обсипали людей і худобу, бо вірили, що мак має чарівну силу, яка захищає від усякого зла. А ще вірили, що поле після битви на весні вкривається маками. Ніжна трепетна квітка несе в собі незнищенну пам'ять роду.
Даша. На моєму рушнику вишитий виноград. Символіка винограду розкриває нам радість і красу створення сім'ї.
Сад-виноград – це життєва нива, на якій чоловік є сіячем, а жінка має обов'язок ростити і плекати дерево їхнього роду. Тому виноград завжди в'ється на родинних рушниках.
Артем: На моєму весільному рушнику пишаються поважні пави. Птахи – то символи людських душ. На родинних рушниках, де вишите розлоге Дерево Життя з філософським змістом минулого, сучасного й майбутнього, птахів вишивали фантастичними. Вони переважно мають над собою символ Божого благословення – вінець.
Пісня «Рушник святковий вишивала мама»
Рушник святковий вишивала мама,
Щоб ним мене благословити в світ.
Весняними ясними кольорами,
Як цвіт калини, як волошки цвіт.
На нім веселка-райдуга барвиста,
На нім перлина сонця золота
І мамина молитва промениста,
Що до небес підносили уста.
Приспів:
Рушник вишиваний - як долі доріжка,
Тут квіти багряні й матусі усмішка.
Рушник вишиваний - як долі стежина,
Тут рідні краяни й моя Україна.
Рушник квітчастий хай дорогу світлу
Вистеляє мережкою мені.
Мій оберіг на доленьку розквітлу,
На щире слово й сонячні пісні.
Приспів.
Учитель: В народі казали: «Хата без рушників, що родина без дітей»
- Рушник на кілочку, хата у віночку.
- У коморі сволок – на ньому рушників сорок.
- Не лінуйся, дівчинонько, рушники вишивати – буде чим гостей шанувати.
Бо й справді, за давнім звичаєм, як тільки у родині підростала дівчинка, мати заздалегідь турбувалась про рушники. До їх виготовлення привчала і свою доньку. Кожній матері хотілось, щоб про її доньку пішла добра слава.
А ви знаєте, що рушники називали по – різному, залежно від їх призначення?
Стирок – для посуду, лав, столу, діжі з тістом. Утирач – для рук і обличчя.
Повивач – замотувати дітей. Покутник – для оздоблення стін і покуті,
Божник – для ікон. Плечові – для сватів. Весільні – для обряду весілля.
Та багато інших.
Коля: І на лузі, і в садочку ,і у полі, і в лісочку –
Скрізь у закутках природи, водять квіти хороводи.
Ніби танець квіт очковий, рушничок наш веселковий.
Біле поле полотняне, рівно ткане, чисто пране.
Антон:
Учитель: А як у цей день не згадати про вишиту сорочку – одяг – оберіг, який споконвіку вишивали дівчата своїм нареченим, жінки – чоловікам, матері – синам. Вишита жіноча або чоловіча сорочка додає тому, хто її носить сили, здоров я, краси. Це оберіг від недобрих очей, від поганих доріг.
Віка: Вишиванка – дитинча кирпате, що квітки зриває в перепліт,
Материнські ласки, усміх тата, прадідів пророчий заповіт.
Альона: Вишиванка – писанка чудова, звізда ясна, співи та вертеп,
Вишита сльозою рідна мова і дорога через степ.
Злата: Вишиванка – символ Батьківщини, дзеркало народної душі,
В колисанці купані хвилини, світло і тривоги у вірші.
Даша: Узор вручну, широка планка, легенький запах ковили,
Моя сорочка вишиванка, вся ніби сплетена з трави.
Дніпра потоки, степ, простори, по лівій й правій стороні.
Червоно – чорні всі узори, мережок ряд на полотні.
Учитель: Вірш Дмитра Білоуса
На декаду в Ташкент з України
прилетіли і старші майстри,
і з молодшої їхньої зміни
два поети: обидва — Дмитри.
Заповняють картки в готелі,
аж підходить дівча:— Я — Зухра, —
усміхаються очі веселі
до гостей з-над Славути-Дніпра.
У руках записна в неї книжка:
— Хочу, — каже, — в концерті для вас
заспівати «Рушник» Малишка, —
підкажіть українські слова.
Переглянулись два поети
(щойно в світ «Рушничок» злетів):
сяк-так знають перші куплети,
а з останнього — кілька слів.
Та не знати свого — це ж сором,
і не скажеш про це Зухрі.
Що ж, згадаєм, мовляв, відтворим,
як звучить у нас на Дніпрі.
А воно, знайоме до болю,
в голові не все ожива.
Що робить? Дали собі волю —
повставляли свої слова.
І чудово Зухра проспівала,
заворожена зала була:
«Рідна мати моя, ти ночей не доспала
і водила мене у поля край села...»
Прозвучав «Рушничок», нівроку!
«Біс! — кричать узбеки. — Ура!»
Але якось через півроку
прибула на Вкраїну Зухра.
Виступає вона з концертом,
пісню в нашій столиці співа.
Із узбецьким легким акцентом
вимовля українські слова.
Та цікаво, що буде далі:
тут найвищі ноти бери,
бо Малишко сидить у залі, —
це помітили два Дмитри.
Пісня стелиться, пісня лине,
та чи автору це не в гнів:
слів Малишкових — дві третини,
а третина — слова Дмитрів.
— Видно, сплутали щось узбеки? —
настороживсь поет. — Що таке? —
Щось незвичне, немов далеке,
але серцеві все ж близьке!
А Дмитри підвелися знишка
(поряд ложа їх — бенуар),
поглядають в партер на Малишка, —
аплодує Зухрі пісняр.
Та кому на серце не ляже?
І Малишко просяяв:— Біс!
Я не знав, що «Рушник» мій, — каже, —
варіантами вже обріс!
Відео «Рушник – це символиУкраїни»
Учитель:
Багато ми розповіли, але не все, тому що в рушникові, як і в пісні, закладена душа народу, яку неможливо збагнути до кінця, її багатство безмежне.
Тож хай щастить вам, люди добрі,
Хай пісні летять за обрій,
Щира дружба стане на рушник.
А на прощання хочеться сказати,
Шануйте, друзі, рушники,
Квітчайте ними свою хату,
То обереги від біди.
Шануйте ті, що дала мати,
Готуйте дітям з чистої роси,
Щоб легко їм в житті здолати
Похмурі та скрутні часи.
Шануйте, друзі, рушники!
1