У функції шкільного психолога входять: психологічна діагностика; корекційна робота; консультування батьків та вчителів.
Кожна дитина є – особистістю і для кожного їхня дитина є особливою, найкращою. Попередньо діти підготували квітку семицвітку на якій запишіть сильні риси свого сина або дочки. Саме ті, на які б ви хотіли оператися.
Пубертатний період - один з найважчих в спілкуванні дітей та батьків. Підлітки у віці 12-17 років стають надто запальними, іноді навіть роздратованими. Часто це прослідковується саме в спілкуванні вдома.
Потреби підлітків
Базовою потребою для дитини та й для підлітка є безумовна любов його батьків. Тобто, відчуття того, що його люблять просто так і незважаючи ні на що.
Незважаючи на те, син у вас чи донька – дітям важливо бути сильними. Будь-який підліток цього потребує.
В свою чергу важливо пам'ятати, що будь-хто має право на емоції та у жодному разі не потрібно подавляти їх фразами типу: "Чого ти плачеш, чоловіки не плачуть
Дитині важливо відчувати її значимість. Вона хоче бути частинкою чогось і щоб на її думку зважали.
Кожна дитина, починаючи з 3-х років потребує власного простору. Навіть у цьому віці батьки мають навчитись поважати межі дитини. Тут йдеться не тільки про тіло чи кімнату, а й про особисті речі. Діти, що виховуються без поваги до своєї власності, часто мають проблеми з особистими кордонами, що може призводити до булінгу в оточені дитини.
Також підлітки потребують експериментувати та навчатись.
Підлітковий вік - час швидких змін, фізіологічних, психологічних, соціальних. Саме в цей час поведінка дитини різко стає суперечливою, непередбачуваною і протестною. Змінюються фізичний і психічний стан дитини, її ставлення до самого себе, до навколишнього світу.
Найбільш сильні зміни зазнають з боку:
Дорослі не знають, як реагувати на зухвалі витівки свого підлітка, на його навмисну грубість, небажання спілкуватися. Адже подібним поведінкою дитина намагається приховати свої слабкості, впоратися з незручністю і сором’язливістю. Він всіма силами прагне стати дорослим і самостійним.
Зараз я пропоную провести невеличкий тест і дізнатися на скільки добре ви знаєте свою дитину.
На уроці економіки діти попередньо відповідали на ці ж запитання. Порівняйте власні відповіді і ті, що написала ваша дитина.
1 співпадіння – це 10%.
То що, я втратив/ла свою дитину?
Давайте уявим ситуацію, що родина летить на море. На висоті виникла якась аварійна ситуація і літак починає падати. Час на те, щоб одягнути кисневу маску 20 секунд. Хто в першу чергу повинен одягнути цю маску?
Ми не навчаємось у ВНЗ, нас не вчать бути батьками. Але наші діти ввідчувають потребу в рідних у їх підтримці та допомозі.
Для кризових періодів характерні певні особливості:
Їх межі вкрай невиразні, розмиті. Криза настає непомітно, дуже важко визначити момент її початку й завершення. Кульмінація спостерігається лише в середині цього етапу.
Тому, дорогі батьки, для підлітка нормально, якщо він:
Як налагодити стосунки з дитиною?
Жодних повчань і фальші
На чергове питання: «Як справи?», Васкидають через плече, а в кращому випадку отримуєте відповідь: «Все норм!». Щирість підлітка потрібно заслужити, виявивши до нього увагу і повагу.
До того ж найчастіше дорослі замість слів підтримки обрушують на підлітка довгі повчальні лекції, приправляючи це фразами типу: «А ось я в твоєму віці…» або «Не послухалася мене, от і маєш!».
Підлітки дуже чутливі і ранимі. Дитина потребує вашої підтримки, а не в нудних нотацій.
Станьте прикладом для наслідування
Що може бути краще задоволеної мами?! Не варто зациклюватися на дитину. Знайдіть час для себе, своїх інтересів. А ваш підліток буде брати з вас приклад.
Приймайте дитину такою, якою вона є, і підтримуйте її.
У підлітків виникає багато комплексів, пов’язаних із зовнішністю. Не смійтеся над ним, а просто допоможіть. Хоче перефарбувати волосся? Відведіть в перукарню. Хоче татуювання? Запропонуйте йому зробити тимчасову.
Не підвищуйте голос
Крик не є аргументом. Навпаки, коли ви кричите, підліток починає відчувати свою правоту, розуміючи, що у вас немає жодних аргументів. Ваш грізний тон буде виробляти більш сильне враження, ніж дикий крик. Навіть якщо він грубить – не зривайтеся! Зберігайте самовладання всіма силами. Це один з найбільш дієвих способів, що допомагають перемогти в суперечці.
Вибачтесь, якщо все-таки зірвалися
Коли напруга зростає, то краще розійтися по різних кутках. І батько, і підліток охолонуть, заспокояться і обдумають ситуацію. Ну а якщо стриматися не вдалося, і ви наговорили зайвого – вибачтеся. Вчіться правильно вести переговори.
Не влаштовуйте допити
Більшість підлітки замикаються в собі, намагаються зайвий раз нічого не розповідати батькам і ні про що не питати. Дорослішаюча дитина намагається таким чином проявити свою самостійність. Довести собі і оточуючим, що сам може вирішувати проблеми. Хоча насправді в цей період він потребує маму і тата ще сильніше, ніж у дитинстві. Але боячись зустріти нерозуміння з боку дорослих, він мовчить і не питає ради.
Якщо хочете зберегти довірчі відносини з дитиною, навчіться поважати особистий простір і бажання. Не хоче спілкуватися? Не змушуйте його і не ображайтеся. Просто скажіть, що завжди готові його вислухати.
Діліться своїми новинами та планами
З підлітком можна розмовляти практично на будь-які теми. Обговоріть з сином або дочкою грошові питання, цікаві випадки на роботі та інше. Це допоможе вам не тільки підтримувати зв’язок з дитиною, але і ненав’язливо виховувати його.
Діліться з підлітком своїми планами і питайте у нього ради. Так він візьме активну участь у вашому житті, навчиться приймати рішення і нести за них відповідальність, співпереживати
Навчіться активно слухати
Замість того, щоб задавати питання: «Коли вже нарешті заберешся в кімнаті?» або «Чому ти мене не слухаєшся?», треба просто виголосити свою здогадку про причини поганої поведінки в стверджувальній формі.
Він побачив, що ви небайдужі, розумієте, як йому складно, і значить, любите його.
Якщо з причиною ви не вгадали, і син незворушно продовжує лежати на ліжку, ігноруючи ваші слова, то почекайте паузу і висловіть наступну версію його небажання прибирати.
Про що розмовляти з підлітком
З підлітком набагато легше спілкуватися, якщо з дитинства ви дозволяли йому говорити про все, спокійно і правильно реагували і розповідали про себе. Більше слухайте свою дитину, давайте йому можливість висловитися і обов’язково обговорюйте з ним наступні моменти.
ВИСНОВОК, ПИТАННЯ.