Виховна година
«Права дитини – мої права»
Класний керівник: Вишневська М.В.
Мета: знайомити учнів з основними положеннями Конвенції про права дитини, поглибити знання про права обов»язки дітей. Формувати правову культуру.
Обладнання: конвенція про права дитини, Конституція України, газетні та журнальні статті, вислови:
«Сьогодні діти – завтра народ»
«Легше любити весь світ, ніж одну дитину»
(В. Сухомлинський).
«Кожна дитина має право на увагу, на ласку, на повагу»
(Є. Аркін).
16 липня 1990 року назавжди залишилися в історії українського народу великим і пам»ятним днем. Україна здобула волю і незалежність. Перед усім світом постала держава з давньою славною історією, оригінальною духовною культурою, з своїми символами, мовою, чесними, працьовитими, миролюбними людьми – українським народом.
Сьогодні ми ознайомимося з основними принципами Конвенції про права дитини і обговоримо ряд суттєвих питань, що стосуються дітей. Найперше, що ж таке Конвенція? Конвенція – це угода, договір між державами з приводу якого-небудь питання. А ратифікувати – означає затверджувати міжнародний договір.
Отже, 27 лютого 1991 року Верховна Рада України затвердила Конвенцію про права дитини, проголошену 20 листопада 1989 року Асамблеєю ООН.
Проголошення і схвалення цього важливого документа свідчить про те, що держави-учасниці дбають про своє майбутнє, готові вжити всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дитини від усіх форм дискримінації, зобов»язуються забезпечувати дитині такий захист і піклування, які є необхідними для її благополуччя.
Обговорення основних положень Конвенції.
Про що ж говориться в цьому документі? Перед вами – текст Конвенції. В статті 6 сказано, що кожна дитина має невід»ємне право на життя. Текст цієї статті близький до ст.27 Конституції України, в якій сказано, що кожна людина має невід»ємне право на життя. Текст цієї статті близький до ст.. 27 Конституції України, в якій сказано, що кожна людина має право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов»язок держави – захищати права людини. В Конвенції держави-учасниці зобов»язуються забезпечувати виживання і здоровий розвиток дитини . зверніть увагу на ст. 7. де говориться що дитина має право не розлучатися з своїми батьками всупереч їхньому бажанню за винятком випадків коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосованих закону і процедур що таке розлучення потрібне в інтересах дитини … держави учасниці забезпечують дитині здатній сформулювати свої власні погляди право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань які торкаються дитини причому поглядам дитини приділяється належна увага відповідно до віку і зрілості . в конвенції також сказано що батьки несуть однакову відповідальність за виховання і розвиток дитини . але дитина яка тимчасово або постійно позбавлена свого сімейного оточення має право на особливий захист і допомогу які надаються державою . держави учасниці які визначають і дозволяють існування системи всиновлення забезпечують щоб першочергово враховувались інтереси дитини .
У статті 24 конвенції сказано що держави учасниці визначають право дитини на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров’я і засобами лікування хвороб та відновлення здоров’я. Держави-учасниці вживають необхідних заходів для забезпечення необхідної медичної допомоги та охорони здоров’я дітей .
– А чи серйозно відноситися ви до періодичних медичних оглядів дітей?
– Чи приділяєте належну увагу режиму дня і харчування?
– Як реагуєте на шкідливі звички – куріння вживання алкоголю?
Чи знаєте про те, що всесвітня організація охорони здоров»я повідомила що куріння – це причина 20 % смертей, а 0.25л. горілки для 12-13 річних дітей є уже смертельною дозою. У статті 27 говориться що держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя необхідний для фізичного розумового духовного морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи які виховують дитину несуть основну відповідальність за забезпечення у межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя необхідних для розвитку дитини а держави –учасниці зобов’язуються у разі потреби надати матеріальну допомогу. Але знову хочу звернути вашу увагу на ось такий лист-крик душі дитини.
Не хочу жити бо хочу їсти те що рекламують по телевізору, що їдять мої однокласники. Хочу жити не в гуртожитку, а нашій сім’ї ніколи не світить нормальна квартира …
Звичайно що листів з подібним змістом чимало. Хто допоможе цим розчарованим дітям. Звичайно ж дорослі. В нашій країні створений дитячий фонд України який займається захистом прав дітей у наш нелегкий час.
В Конвенції також говориться про те що кожна дитина має право на освіту запроваджується безплатна і обов’язкова початкова освіта.
Сьогодні одне лиш можу сказати кожна дитина права мусить знати .
Без знання прав ні про який гармонійній розвиток особливості не можна говорити законів на захист прав підлітків у нашому суспільстві прийнято чимало і ми молоді повинні домагатися захисту своїх прав у державі .Але реалізація наших прав на мій погляд не можлива для розвитку системи соціальних інститутів в державі бо без оволодіння науковими юридичними знаннями не можна навчити людину користуватися своїми правами захищати їх.
Гра «Хто перший».
Учитель роздає картки на яких перелічені певні права й обов’язки і пропонує учням відповідно з’єднати їх стрілками. Виграє той хто перший виконає завдання.
Права.
На життя та охорону здоров’я .
На навчання .
На ігри розваги відпочинок
На користування бібліотеками відвідування пам»яток культури.
На свободу об»єднань і мирних зібрань .
На захист від роботи яка шкодить здоров»ю і розвитку.
Обов»язки.
Дотримуватись правил дорожнього руху.
Берегти природу пам»ятки культури .
Старанно вчитися .
Дотримуватись правил особистої гігієни .
Дотримуватись моральних норм поведінки .
Виконувати посильну хатню роботу за дорученням батьків .
Дотримуватись розкладу дня й ощадливо використовувати час.
Учень. Вірш «Я маю право» .
Я маю право жити на землі .
Творити дихати учитись
Примножувать багатства всі її .
Своєю Україною гордитись .
Боротися за неї і за честь стоять .
Безкрайнії поля її любити .
І щовесни журавликів із вірою зустріти .
На золотаве сонце в небесах .
Що щедро Україну зігріває .
На соловейка спів в гаях.
І на любов батьків безмежну і безкраю.
1