5 клас
ТЕМА. Безпека навколо нас. Дії у надзвичайних ситуаціях.
МЕТА. Сформувати поняття «цивільний захист», «надзвичайна ситуація»;
ознайомити з видами надзвичайних ситуацій; навчити алгоритмам дій під час повітряної тривоги, пожежі, виявленні небезпечних предметів.
Розвивати уважність, відповідальність, уміння діяти без паніки; формувати навички роботи в групі.
Виховувати свідоме ставлення до власної безпеки, формувати почуття відповідальності за себе та за інших.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. (1-2 хв.)
Привітання у формі гри «Передай безпечний настрій»
(Учні по черзі передають «вогник безпеки» і кажуть слова: «Я сьогодні уважний / уважна до….»)
ІІ. Актуалізація знань. (5 хв.)
Вікторина «ТАК чи НІ»
(Учитель читає твердження, а учні дають відповідь сигнальними картками:
Зелена картка – «так» Червона – «ні»)
Приклади:
(При необхідності після кожного запитання можна провести коротке обговорення)
Отже, ми завжди маємо дбати про свою безпеку !
Вправа «Карта думок»
Діти, яке слово у вас асоціюється зі словом «безпека»?
(Учні, за допомогою маркера, на «карті думок» обводять правильні слова )
БЕЗПЕКА - свобода, захист, мир, гарантія, надійність, затишок, стабільність, спокій, опора, впевненість.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. (3 хв.)
ІV. Вивчення нового матеріалу. (20 хв.)
Види небезпек (з візуалізацією):
Сценка «Небезпечна знахідка» (7 – 10 хв)
Дійові особи:
Владислава
Віктор
Станіслав
Вчителька
Рятувальник
На шкільному подвір’ї йдуть діти, розмовляють, сміються…. Аж раптом
Владислава: Ой, дивіться! Щось лежить біля кущів.
Вітя: Справді… Якась металева штука. Може, це іграшка?
Стасік: (нахиляється) А може відкриємо? Подивимось, що там?
Владислава: (стривожено) Зачекайте! Нам же казали, що невідомі предмети
можуть бути небезпечними!
Вітя: Точно! А раптом це вибухонебезпечний предмет?
Стасік: (відступає) То що нам робити?
Владислава: (впевнено)
1. Не підходити близько.
Вітя: Правильно! Тоді я покличу вчительку.
(Підходить вчителька)
Вчителька Соломійка: Молодці, що не торкнулися! Це може бути небезпечний предмет. Я зараз зателефоную 101 або 102.
Стасік: А чому не можна чіпати навіть паличкою?
Вчителька Соломійка: Бо вибухонебезпечні предмети можуть спрацювати від будь - якого дотику або руху.
( Заходить рятувальник)
Рятувальник Еміль: Діти, ви вчинили дуже правильно, що не підійшли до невідомого предмета. Пам’ятайте!
Усі разом!!!
Не чіпай!
Відійди!
Повідом дорослих!
Владислава: Тепер я знаю – цікавість може бути небезпечною.
Вітя: А безпека – найважливіша!
Вчителька Соломійка: Ви сьогодні справжні герої, бо зберегли життя – своє і інших.
Обговорення після сценки:
РУХАНКА «Повітряна тривога»
Ігрові станції:
Станція 1. «Рятувальник» (Учні отримують ситуації і маркером пишуть алгоритм дій)
ЗАВДАННЯ: як потрібно діяти в таких ситуаціях?
Станція 2. «Знайди помилку» (Учні витягують собі картинки на яких зображено)
ЗАВДАННЯ : знайти небезпеку і пояснити її.
Станція 3. «Швидка допомога» (Виконання завдання на швидкість)
Гра «Що взяти з собою»
На партах лежить «тривожна валіза» і різні предмети.
ЗАВДАННЯ: серед речей вибрати ті, які необхідно скласти в «тривожну валізу». Скласти валізу потрібно на швидкість.
V. Підсумок уроку (3хв.)
Рефлексія (самооцінювання в групах)