Тема: Сім’я. Сімейні традиції та обовя’зки дитини.
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із поняттям сім’я та родина; сімейними традиціями, розвивати інтерес до пізнання і збереження сімейних традицій;
корекційна: розвиток зв’язного мовлення, пам’яті; розвиток спостережливості, самостійність.
виховна: виховувати дбайливе ставлення до всіх членів родини, бажання підтримувати сімейні традиції збереження здоров’я;
взаємоповаги під час колективної роботи, підтримка інтересу учнів до процесу отримання знань.
Обладнання: сигнальні картки; таблиця «Сімейний - календар»; таблиця – ребус.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Перевірка наявності учнів; готовності їх до уроку, наявності робочого одягу.
ІІ. Нервово – психічна підготовка.
Відгадування загадок.
На цей світ нас народила.
Я до неї пригорнуся,
Це ріднесенька… (матуся)
Може робити по суботах? –
З сокирою, пилкою, лопатою
Будує, працює наш…(тато)
Добра, мила і старенька.
Я ніколи не журюся,
Бо у мене є … (бабуся)
4. Сивий, мудрий і поважний.
Заклопотаний, відважний.
Всього я в житті навчусь,
Бо зі мною мій…(дідусь)
5. Хитрі очі, дві косички.
У веснянках в неї личко.
Непосида невеличка,
Називається…(сестричка)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Розповідь учителя з елементами бесіди
Так і у кожного з людей є самі найдорожчі люди. Хто це для вас?
Але кожного з членів родини є свої обов’язки в сім’ї. Наприклад, тато в сім’ї найчастіше заробляє гроші, майже завжди важкою працею. Мами зазвичай пораються по господарству: готують їжу, прибирають у домі. Діти мають простіші обов’язки: помити посуд за собою, витерти пил з меблів.
У вас обов’язків не дуже багато, але ви дорослішаєш — і їх стає дедалі більше.
А у вихідні дні зазвичай справ стає більше.
У дітей ще здавна були певні обов’язки, причому більше, ніж зараз, бо не було техніки, і тому дітям змалку доводилося допомагати батькам.
2. Інтерактивний метод «Асоціативний кущ»
Відчуває любов рідних

![]()
важлива захищена
![]()
добре розвинена потрібна
![]()
відчуває тепло рідних має гарний зразок для наслідування
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
Хто чекає вас, коли приходите додому?
- Чи приємно приходити до своїх рідних, чому?
- Чому ви радієте зустрічі з батьками?
Сім'я — це велике слово. Давайте прислухаємось до нього, як звучить слово «сім'я»? Що це означає? Давайте це і з'ясуємо.
ІV. Повідомлення теми уроку.
1.Вправа «Уяви себе»
Проте всіх нас об’єднує бажання, щоб нас любили, цінували, оберігали. У кожного з нас є найдорожчі нам люди. Хто це?
Звичайно ж, тато, мама, сестричка, братик – це найрідніші на світі люди, які один одного шанують, люблять і є членами єдиної сім’ї.
Сім’я, мов сонечко, зігріває кожну дитину від народження і до кінця життя. Сім’я – це гніздечко любові й тепла для кожного з нас.
V. Вивчення нового матеріалу.
Для того, щоб був у сім’ї лад, потрібно шанобливо ставитися до її членів, виконувати певні обов’язки. В Україні слово батьків або старших у родині було законом для молодших. Вони вже змалку мали свої обов’язки, вчилися різної роботи, посильно працювали.
1 учень. – Я шаную своїх батьків за те, що вони докладають зусиль, щоб я росла вихованою, привчають до роботи.
2 учень. – Мене батьки вчать добра, безмежно люблять і допомагають у навчанні.
3 учень. – Я люблю батьків за те, що вони вміють пробачити, працьовиті і ласкаві).
Пройде час – ви станете дорослими і теж батьками. Народна мудрість вчить: «Що зробили для батьків, те зроблять для тебе твої діти».
3. «Сім’я, склад сім’ї». Вправа «Таблиця - ребус»
-А ми рушаємо далі.
У кожного з нас є найдорожчі нам люди. Хто це? Давайте пригадаємо. Звичайно ж, тато, мама, братик, сестричка – це найрідніші на світі люди, які один одного шанують, люблять і є членами єдиної сім’ї.
Спробуйте швидко знайти в таблиці знайомі слова, обведіть їх. (кожному учню роздається таблиця).
|
ф |
р |
й |
р |
ь |
к |
ж |
а |
б |
п |
|
щ |
і |
ц |
і |
щ |
о |
є |
а |
а |
н |
|
о |
д |
і |
д |
у |
с |
ь |
й |
б |
а |
|
к |
о |
є |
н |
с |
е |
ї |
я |
у |
р |
|
ї |
е |
ш |
я |
ь |
с |
ю |
к |
с |
о |
|
ї |
х |
ж |
т |
а |
т |
о |
и |
я |
д |
|
в |
б |
а |
ф |
б |
р |
а |
т |
х |
і |
|
р |
о |
д |
и |
н |
а |
і |
ї |
ч |
д |
VІ. Фізкультхвилинка
4.А тепер давайте поміркуємо, що ж таке обов’язок дитини.
Обов'язок - громадянська необхідність відповідати за свої дії, вчинки. Видатний німецький мислитель Г. Гегель відокремив чотири різновиди обов'язків:
· Обов'язок перед самим собою;
· Перед сім'єю;
· Перед державою;
· Перед іншими людьми.
Отже, можно виокремити такі обов’язки дитини:
5. Інтерактивна гра «Так чи ні» (Сигнальні картки: Так – зелений колір, ні - червоний)
- Що ти можеш виконувати вдома?
VІІ. Практична робота.
«Сімейний календар»
-Подумайте і скажіть:
Які свята у ваших сім’ях найулюбленіші?
Чи святкуєте ви дні народження, іменини?
Кого з рідних запрошуєте на сімейні свята?
На які свята збарається вся ваша родина?
Чи є у вас сімейний календарик, у якому записані дні народження всіх членів родини.
Таблиця «Сімейний - календар» (За допомогою вчителя заповнюють таблицю)
|
Характеристика |
Мама |
Тато |
Дідусь |
Бабуся |
Брат |
Сестра |
Я |
|
Ім’я |
|
|
|
|
|
|
|
|
Риса характеру |
|
|
|
|
|
|
|
|
Чим займається |
|
|
|
|
|
|
|
|
За що люблю |
|
|
|
|
|
|
|
Ми з вами український народ, який складається з родин, великих і малих, дружних і працьовитих.
Потрібно вивчати, шанувати свій народ, його мову, землю свою, рідний край, бо ми частина всього цього, нам рідного і близького. І починайте любити і шанувати з найближчих вам людей.
VІІІ. Підсумок уроку, оцінювання результатів, рефлексія.
Технологія «Незакінчене речення» (Продовж речення)
Домашнє завдання:
Разом з батьками створіть свій сімейний календар, щоб пам’ятати всі важливі дати ваших рідних.
Додатки
У СІМ’Ї ДИТИНА
|
ПОТРІБНА |
|
ЗАХИЩЕНА |
|
МАЄ ГАРНИЙ ЗРАЗОК ДЛЯ НАСЛІДУВАННЯ |
|
ВІДЧУВАЄ ТЕПЛО РІДНИХ |
|
ДОБРЕ РОЗВИНЕНА |
|
ВАЖЛИВА |
|
ф |
р |
й |
р |
ь |
к |
ж |
а |
б |
п |
|
щ |
і |
ц |
і |
щ |
о |
є |
а |
а |
н |
|
о |
д |
і |
д |
у |
с |
ь |
й |
б |
а |
|
к |
о |
є |
н |
с |
е |
ї |
я |
у |
р |
|
ї |
е |
ш |
я |
ь |
с |
ю |
к |
с |
о |
|
ї |
х |
ж |
т |
а |
т |
о |
и |
я |
д |
|
в |
б |
а |
ф |
б |
р |
а |
т |
х |
і |
|
р |
о |
д |
и |
н |
а |
і |
ї |
ч |
д |
|
ф |
р |
й |
р |
ь |
к |
ж |
а |
б |
п |
|
щ |
і |
ц |
і |
щ |
о |
є |
а |
а |
н |
|
о |
д |
і |
д |
у |
с |
ь |
й |
б |
а |
|
к |
о |
є |
н |
с |
е |
ї |
я |
у |
р |
|
ї |
е |
ш |
я |
ь |
с |
ю |
к |
с |
о |
|
ї |
х |
ж |
т |
а |
т |
о |
и |
я |
д |
|
в |
б |
а |
ф |
б |
р |
а |
т |
х |
і |
|
р |
о |
д |
и |
н |
а |
і |
ї |
ч |
д |
Таблиця «Сімейний – календар»
|
Характеристика |
Мама |
Тато |
Дідусь |
Бабуся |
Брат |
Сестра |
|
Ім’я
|
|
|
|
|
|
|
|
Риса характеру
|
|
|
|
|
|
|
|
Чим займається
|
|
|
|
|
|
|
|
День народження |
|
|
|
|
|
|
Таблиця «Сімейний – календар»
|
Характеристика |
Мама |
Тато |
Дідусь |
Бабуся |
Брат |
Сестра |
|
Ім’я
|
|
|
|
|
|
|
|
Риса характеру
|
|
|
|
|
|
|
|
Чим займається
|
|
|
|
|
|
|
|
День народження |
|
|
|
|
|
|