МІСЬКЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ
МІСЬКИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ
ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА I - III СТУПЕНІВ № 18
Бібліотечний урок для учнів 4 класу.
Виконавець:
зав. бібліотекою ЗОШ № 18
Москвіна - Плуталова Т.Л.
Мета: познайомити учнів з довідковою літературою, навчити правильно нею
користуватися. Удосконалювати способи і порядок роботи з
книгою;виховувати дбайливе ставлення до книг.
Обладнання: книжкова виставка з довідковою літературою, картки із
завданнями, плакат «Основні види словників».
ХІД УРОКУ.
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Доброго ранку діти! Сьогодні у нас з вами незвичайний урок. Як ви думаєте, який. Так, бібліотечний. Ми з вами сьогодні помандруємо у світ енциклопедій та словників.
На уроці ви дізнаєтесь про те, які бувають енциклопедії і як ними користуватися.
Для того, щоб стати справжнім читачем, слід наполегливо розвивати в собі потяг до здобуття нових знань, уміння зосереджуватись на тому, що читаєш, старанність і терпіння, волю та охайність, працездатність.
III. Вивчення нового матеріалу.
1.Підготовча бесіда.
1 учень: Багато з книги ти узнаєш
І всюди в світі побуваєш.
Добра багато ти пізнаєш,
Як тільки книжку прочитаєш!
2 учень: Знання цінуються у світі,
Так необхідні вони дітям.
Тож книжку швидко розгортай
Та купу золота збирай.
3 учень: Багато з книги ти узнаєш
І всюди в світі побуваєш.
Добра багато ти пізнаєш,
Як тільки книжку прочитаєш!
Бібліотекар: У процесі навчання та й усього життя вам доводиться зустрічатися з незнайомими поняттями, термінами, іменами, географічними назвами. У цих випадках вам на допомогу приходить довідкова література. А що це за література і як нею користуватися?
Довідкова література – це різні енциклопедії,
словники, довідники, бібліографічні покажчики,
пам`ятки.
Словник: Я – Словник, збірник слів, розміщених переважно в алфавітному порядку, з поясненням, тлумаченням чи перекладом іншою мовою. Слово «словник» з`явилося у нашій мові наприкінці XVIII століття, поступово витісняючи поняття «лексикон» (від грецької – «словник»). Але словники мають ще давнішу історію. Вони з`явилися ще у період Київської Русі у XIII столітті і мали назви книги «незрозумілих слів». Спочатку відомості у них розміщувалися без особливої послідовності, а вже з XVI ст. слова почали розміщуватися за алфавітом (азбукою), тому їх стали називати «азбуковниками».
Книжки в світі різні є,
Є для навчання, є – для втіхи.
Їх для людей – силенна сила,
Аби читати їх хотіла!
Якщо дитина їх читає,
Вона вже багато знає.
Чи ж перечислимо їх таки?
Бо ж є ще різні Словники.
Тлумачні, фразеологічні,
Є словники орфографічні,
Математичні, тематичні,
Фізичні є та юридичні.
Літературні є чудові,
Є історичні, довідкові.
І кожний з них такий багатий,
Щоб більше нам з тобою знати.
Відомий французький письменник А. Франц писав: «Словники – всесвіт у алфавітному порядку. Якщо замислитися, словник – це книга усіх книг, з якої треба здобувати нові знання.
Бібліотекар: Яким словником користуватися? Це залежить від того, яке завдання необхідно виконати. Якщо вам необхідно визначити значення слова – його вимову, написання,особливості вживання походження, перекласти слово іншою мовою – вам потрібен мовний словник. Якщо ви хочете довідатись про різні природні явища, видатних людей, дізнатися про відкриття, історичні події – звертайтеся до енциклопедичних словників.
Сьогодні на уроці ми ближче познайомимося з окремими мовними та енциклопедичними словниками.
Друзі! Погляньте, будь ласка, на плакат «Основні види словників».
Учень: Букви золотом відтиснено:
Кожне слово – золотник.
Між братів – народів визнано
Український наш словник.
Бібліотекар: Словники бувають різні. Наприклад, орфографічні. До них треба звертатися, коли не знаєте, як написати те чи інше слово.
Орфографічний словник – автор С.І.Головащук, виданий у 1994 році, розрахований на широкого користувача. Словник дає пояснення 120000 словам,написання слів, їх наголошування та видозмінювання повнозначних частин мови узгоджено з новим українським правописом.
Крім загальновживаної лексики у словник включено найпоширенішу термінологію, географічні назви.
У нас в руках чарівна книжка – Словник української мови в малюнках. Автор – Коломієць М.П., рік видання 1995. Ця книга допоможе розкрити багато таємниць, захованих у найбагатшій і невичерпній скарбниці – у рідній мові. Вона стане для вас постійним супутником, помічником і порадником. З цієї книги ви дізнаєтесь про те, як народжується слово, яких родичів (однокореневих слів), побратимів (слів-синонімів) і нерозлучних друзів (фразеологічних зворотів) має.
Це ваш перший словник, у якому зібрано і пояснено слова, що найчастіше зустрічаються на уроках у початкових класах, підручниках та дитячих книжках. Побажаємо вам успішно опанувати словесне багатство української мови.
Учень: Буває, що слово
Відоме давно,
А знає не кожен,
Що значить воно –
І тут у пригоді
Стає визначник
Скарбів наших мовних
Тлумачний словник. (Д.Білоус).
Бібліотекар: Словники, які пояснюють, «тлумачать» слова, називаються тлумачними.
Короткий тлумачний словник. Укладачі Д.Г.Гринчишин, Л.Л. Гумецька, видання «Радянська школа», 1978 рік. Основна мета словника – дати коротке пояснення часто вживаних слів. Словник охоплює загальновживану лексику й фразеологію української мови, відображає сучасний стан її словникового складу.
При вивченні іноземних мов не обійтися без двомовних словників. Англо-російський російсько-англійський сучасний словник. Укладач Т.А.Сіротіна, 2000 рік видання. Словник містить понад 50000 найуживаніших слів та словосполучень англійської та російської мов. Широко представлено суспільно-політичну, науково – технічну та розмовну лексику. Словник розраховано для тих, хто хоче удосконалювати знання англійської мови.
А ще галузеві словники:
Орфографічні та тлумачні словники, словники для перекладів з іноземних мов відомі широкому колу користувачів. Усі словники поєднують між собою декілька правил:
Енциклопедія: Привіт усім! Ви любите читати? Так, із книг ви дізнаєтесь багато нового, цікавого. Я-енциклопедія, книга, в якій є відповіді на всі ваші запитання. Слово «енциклопедія» у перекладі з грецької означає «коло знань». Це наукове або науково-популярне довідкове видання, яке містить найістотнішу інформацію з усіх (універсальна енциклопедія) або окремих (галузева енциклопедія) галузей знань та практичної діяльності.
Перша енциклопедія мала назву «Природнича історія», її написав Пліній ще в I ст. до н.е. в Римі. Вона складалася з 37 томів, вміщувала більше ніж 20000 статей. Цю енциклопедію перевидавали до 1536 року 43 рази.
А найбільшою вважають «Третю Китайську енциклопедію», яка складається з 5020 томів. У Європі перша «Енциклопедія» з`явилась у XIII столітті, автором якої був Дені Дідро. У Росії у 1925 році московський видавець Селиванський видав енциклопедію, яка налічувала 45 томів.
Існує книг багато на землі
Вони цікаві, мудрі, гарні.
Та кожен з нас, дорослий чи малий
Енциклопедію читає, вона така повчальна!
Все, що в житті ми маєм –
Із книжок цікавих знаємо!
Найкращий друг – то є книжки,
І ключ до успіху вони!
Енциклопедії читай,
Маловідоме узнавай!
Бібліотекар: За своїм характером енциклопедії поділяються на декілька видів:
1. Універсальні: Велика радянська енциклопедія; Мала радянська
енциклопедія; Українська радянська енциклопедія.
2. Галузеві: Географічна енциклопедія України; літературна енциклопедія та
інші.
У чому схожість енциклопедій?
1. Вони дають правильність написання слів.
2. Пояснюють значення слів і понять.
3. Усі статті розташовані у алфавітному порядку.
4. У енциклопедіях є карти, таблиці, схеми, діаграми, малюнки.
Перша енциклопедія з якою я вас хочу сьогодні познайомити – це
4000 важливих фактів:Пер. с англ./Авт. тексту Дж. Фарндон. – К.: Махаон – Україна, 2005.-256 с.: - (Сер. «Енциклопедія школяра»).
Ця унікальна енциклопедія фактів – невичерпне джерело знань. 400 тематичних розділів містять важливі пізнавальні відомості про досягнення науки і техніки, транспортні засоби і пам`ятки архітектури, географію та рослинний світ Землі. У книжці вдало поєднано наукову вірогідність важливих відомостей, чудові малюнки і фотографії, кольорові макети і діаграми. Тут немає довгих текстів – лише факти. Різноманітний матеріал енциклопедії чітко організований за темами і представлений таким чином, щоб зацікавити читача, перетворити читання енциклопедії на захоплюючу подорож світом знань і дивовижних явищ. Зміст, предметні символи і докладний алфавітний покажчик допоможуть легко і швидко знайти потрібну інформацію.
Енциклопедія дитячого дозвілля. - К.: Махаон – Україна, 2001. -120 с.
Стуворюючи цю книжку, автори передусім піклувалися про те, як доступно й дохідливо привити дітям навички оволодіння такими поширеними, й водночас таємничими професіями, як кухар, художник і садівник. Ця енциклопедія – не нудний підручник, а своєрідний компас – орієнтир, який дасть змогу юним читачам здійснити захоплюючу подорож у Країну Дозвілля, змістовно й цікаво заповнити їх вільний час.
У першому розділі «Я – кухар» описано рецепти приготування простих, але оригінальних страв, поради щодо підготовки до прийому гостей.
Другий розділ «Я – художник» підкаже вам цікаві ідеї для проявлення творчих здібностей.
У 3 розділі «Я – садівник» зібрано корисні поради юним трудолюбам, що сприятиме прищепити любов до природи.
Велика енциклопедія школяра. – К.: Махаон – Україна, 2001.- 255с.
Не думайте, що енциклопедія – це просто великий довідник чи збірник підручників. У цій книжці містяться не тільки основні відомості з кожної теми, а й наведені вражаючі, незвичайні або кумедні факти. Крім того, ми можемо побачити все, про що читаєш, тому що в кожному розділі є сотні фотографій і малюнків з пояснювальним текстом. У кінці книжки вміщено алфавітний покажчик, за яким можна легко відшукати потрібну інформацію. До речі, ця книжка не тільки для читання!
По-перше, наприкінці кожного розділу є невеликий тест. Після кожного запитання зазначено номер сторінки,
де можна знайти відповідь. По-друге,
тут пропонують різні ідеї дослідів і саморобок. Спробуй сам провести нескладні наукові експерименти. Сподіваємося, що ця енциклопедія буде не лише корисною і пізнавальною, а й цікавою, веселою й захоплюючою книжкою, до якої можна звертатися знову й знову.
Довідник: Я – Довідник, для вас чудовий помічник. Я дам вам короткі відомості з певних питань. Подружимось з вами?
Довідник – це видання (книги), що містять короткі відомості наукового, виробничого і прикладного характеру з певного питання.
Відомості в довідниках розміщуються в алфавітному, хронологічному порядку. Багато з них забезпечені допоміжними покажчиками: алфавітними, предметними чи іменними. Алфавітний покажчик дає змогу швидко знайти потрібне слово. Предметні покажчики орієнтують у термінах і поняттях, вжитих у довіднику. Іменні покажчики допомагають знаходити ті сторінки, де йдеться про певних людей.
Запитань завжди багато.
Як на них відповідати?
Нову книжку відкривай
І мандрівку починай.
За сторінкою сторінка
Поведе оця стежинка.
Щось відоме і нове
Зустрічатиме тебе.
Все уважно розглядай
Точну відповідь давай:
Щоб помилок уникати,
Треба розум розвивати.
І про тебе в сам кінець
Люди скажуть: «Молодець».
І стежинка залюбки
Поведе в нові книжки.
І на «Як?», «Чому?» і «Де?»
Завжди відповідь знайде.
Бібліотекар: Сьогодні ми з вами познайомимося з дуже цікавими довідниками.
Мусієнко М.М., Серебряков В.В. Екологія. Охорона природи: Словник-довідник.-К.: Знання,КОО, 2007. – 624 с.
Пропонована книга – найбільш повний словник – довідник термінів і понять (понад 5000) у галузі екології та охорони природи, виданий в Україні українською мовою. У словникових статтях у стислій формі подається науково обґрунтоване тлумачення змісту термінів і понять. Усі статті словника подаються за абеткою. Істотним доповненням словника є детальний предметний покажчик тлумачних у ньому термінів.
Підкова І.З., Шуст Р.М. Довідник з історії України. – К.: Ґенеза, 1993. -239с.
Пропонованій Вашій увазі довідник є першою спробою заповнити одну з існуючих прогалин у сучасній історичній літературі. Автори, з урахуванням сучасних наукових поглядів, пояснюють основні історичні терміни і поняття, дають короткі матеріали довідкового характеру про найважливіші події і факти української історії. Весь матеріал у довіднику розміщено за алфавітом. Дати в довіднику вказуються по можливості за старим і новим календарним стилями.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Тестування.
А тепер давайте перевіримо, чи стали ми з вами ерудитами з теми «Довідкова література», розв`язавши такі тестові завдання.
а) довідники і словники;
б) газети, журнали, довідники, енциклопедії і словники.
2. В якому порядку розташовані слова в довідковій літературі?
а) в алфавітному;
б) хаотично.
3. У якому словнику, можна знайти значення слова?
а) тлумачному;
б) орфографічному;
в) перекладному.
4. Яке слово у перекладі з грецької означає «коло знань»?
а) словник;
б) енциклопедія.
5. Що можемо дізнатися з довідкової літератури?
а) багато нового, цікавого, пізнавального;
б) нові казки, оповідання, приказки, загадки.
2. Робота у групах.
Працюємо з словниками.
I група – перекладіть на англійську мову такі слова: брат, гроші, обід, дід.
II група – дайте тлумачення словам: лелека, космонавт, човен, парашут.
III група – поставте наголос у словах: білизна, гармата, джерело, листопад,
тиждень.
Працюємо з енциклопедіями.
I група – знайдіть у енциклопедії «400 важливих фактів» із розділу «Рослини»
цікаві факти про цукор, плоди, тундру, савани.
II група – знайдіть у «Енциклопедії дитячого дозвілля»інформацію про те, як
зробити рамку для фотографії, макаронні фігурки, висадити
овочевий ліс.
III група – знайдіть у «Великій енциклопедії школяра» інформацію про звук,
слонів, динозаврів, Африку, квіти.
Працюємо з довідниками.
I група – дайте відповідь: хто такі кіммерійці, османи, поляки.
II група – що ви знаєте про видатних людей: Ігор, Дорошенко Д.І., Гулак М.І.
III група – що означають слова: аспект, вулкани, море, охорона боліт, шум.
Домашнє завдання.
Давайте уявимо себе рекламодавцями і спробуємо прорекламувати ту книгу, яка є у вас вдома (енциклопедія, словник або довідник) і наступного уроку проведемо конкурс «Реклама книги».
V. Підсумок.
Сьогодні у вас з`явилися нові друзі і помічники з якими ви закінчите школу і підете у доросле життя. Можливо багато з вас не знали про існування деяких словників, які ми з вами роздивилися.
Довідкові видання – допоможуть тим, хто бажає поглибити свої знання, мати уявлення про найважливіші напрямки науки і техніки; допоможуть глибше вивчити тему, зрозуміти, прочитане. Тож поповнюйте свої знання, користуючись енциклопедіями, словниками та довідниками, черпайте нову і цікаву інформацію.
Учень: Ви мудрійте і зростайте,
Наш урок запам`ятайте.
Хай здійсняться побажання,
Що стосуються читання,
Щоб змогли ви досягти
У майбутньому мети.
Усе, чим ви цікавитесь –
Ви знайдете в книжках.
На всі питання – відповідь
На їхніх сторінках.
Список використованої літератури.
4. Дивак С.В. Довідкова література //Розкажіть онуку. - 2008.- №6.- С.90-92
5. Енциклопедія дитячого дозвілля. – К.:Махаон-Україна, 2001. – 120с.
6. Коломієць М.П. Словник української мови в малюнках.-К.:Освіта, 1995.-
416 с.
7. Короткий тлумачний словник /Уклад. Д.Г.Гринчишин, Л.Л.Гумецька.-К.:
Радянська школа, 1978.
8. Мусієнко М.М., Серебряков В.В. Екологія. Охорона природи:Словник -
довідник. –К.: Знання, КОО, 2007. – 624с.
9. Підкова І.З., Шуст Р.М. Довідник з історії України. - К.:Ґенеза,1993.- 239с.
10. 4000 важливих фактів: Пер с англ. /Авт. тексту Дж.Фарндон. –К.:
Махаон-Україна, 2005.- 256 с. – (Сер. «Енциклопедія школяра»)