Урок-гра допоможе сформувати в учнів навички здорового способу життя, ознайомить з традиціями, звичаями, ритуалами, обрядами, які характеризують здоровий спосіб життя українців, допоможе виховати почуття поваги та шанобливого ставлення до книги, вдумливого та уважного читача, розширить читацький світогляд.
У матеріалах представлена розробка самого заходу, а також надано у вигляді додатків наочність, що необхідна для проведення.
«Мандрівка на планету Здоров’я»
(Бібліотечний урок-гра для учнів 4 класу)
Олена Нікуліна, бібліотекар
КЗ «Рубіжанська обласна загальноосвітня
санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів»
Мета: формування в учнів навичок здорового способу життя, ознайомлення з традиціями, звичаями, ритуалами, обрядами, які характеризують здоровий спосіб життя українців, виховання почуття поваги та шанобливого ставлення до книги, вдумливого та уважного читача, розширення читацького світогляду.
Обладнання: книжково-ілюстративна виставка «Здоровий спосіб життя – хворобам нема вороття», Великий тлумачний словник сучасної української мови, мультимедійна презентація, відеоролик музичної фізкультхвилинки, вислови: «Здоров’я – найдорожчий скарб», «Бережи одяг, доки новий, а здоров’я – доки молодий».
Місце проведення: шкільна бібліотека закладу.
Перебіг заходу
Бібліотекар. Добрий день, шановні діти і гості! Сьогодні в нас не простий бібліотечний урок, а урок-гра «Мандрівка на планету Здоров’я». Епіграфом для нього послужать слова:
Хто здоровий, той сміється,
Все йому в житті вдається,
Він долає всі вершини.
Це ж чудово для людини!
А провідником стане нам книжкова виставка «Здоровий спосіб життя – хворобам нема вороття».
Я щойно повернулася із Країни Казок, там сталося велике лихо. Зле, бридке, велетенське чудовисько викрало здоров’я у мешканців цієї Країни. І тепер усі казки будуть закінчуватись погано, бо всі їхні герої так і залишаться хворими. Ви тільки уявіть, що станеться з казками: зелена трава зів’яне, листя з дерев опаде, а молодші читачі нашої бібліотеки ніколи не почують веселих пісень, сміху, жартів. Я не знаю, що й діяти? Як повернути здоров’я у Країну Казок? Одна я не впораюсь, чи зможе мені хтось допомогти? Хто готовий пройти випробування щоб перемогти Чудовисько, повернути Здоров’я, а головне повернути героїв в казки нашим малечам.
Діти дружно відповідають: «Ми»
Бібліотекар. Отже, спершу треба з’ясувати чи знаєте ви, що таке Здоров’я?Давайте звернімось до нашого порадника Великого тлумачного словника сучасної української мови, у якому дається таке визначення: А ви як вважаєте?
Учень. Здоров’я – це не просто відсутність хвороби. За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, це – стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя людини. Досягти такого стану значною мірою допомагає здоровий спосіб життя.
Учень. Здоровий спосіб життя – це система поведінки людини, що включає: раціональне харчування, культуру руху, гігієну, творчу активність, періодичну зміну оточення, повноцінне сімейне життя, високоморальне ставлення до людей, суспільства, природи.
Бібліотекар. Так, молодці. А тепер давайте разом з вами звернемось до традицій і звичаїв українського народу, які поширюють усі компоненти здорового способу життя, що засвідчує високу культуру, волю, силу духу наших предків і які допоможуть нам сьогодні у подоланні Чудовиська. А тепер приготуйтеся: зараз ви потрапите до Країни Казок. Закрийте очі…
Лунає таємнича музика.
Раз, два, три – час, замри!
Три, чотири, п’ять –
Казку час вже рятувать!
Бібліотекар. Ось ми й опинилися в казці.
Демонстрація слайдів
Бібліотекар. Кожна нація, кожен народ має свої звичаї, що виробилися протягом багатьох століть. В усіх народів світу існує повір’я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми і Богом. Він мається по світу, як блудний син, і ніде не може знайти собі притулку. Український народ дуже працьовитий. Він завжди з любов’ю та повагою ставився до своєї праці. Саме цим вимірювалося, чого варта людина. Але неодмінно праця змінювалася активним відпочинком. Тож перше ваше випробування буде таким, треба відповісти на питання вікторини (див. Додаток 1).
Бібліотекар. Молодці, ви успішно впорались із завданням. А зараз вам, щоб піти правильною дорогою, потрібно згадати якнайбільше прислів’їв про здоров’я, а то Чудовисько їх всі з’їв (див. Додаток 2).
Бібліотекар. Дуже добре, рухаємось далі. Тепер треба з’ясувати чи знайомі ви з тими чарівними рослинами Богині Флори, які можуть повернути Здоров’я? Отож, відгадайте загадки (див. Додаток 3).
Бібліотекар. Я бачу, що ви добре знайомі з рослинами чудодійної Богині Флори і не залишите без допомоги тих, хто потрапив у скрутне становище. За допомогою ваших знань нам вдалося подолати великий шлях. Час настав для відпочинку, розпочнемо …
Діти дружно відповідають: «фізкультхвилинку».
Ви допоможете мені?
На екрані демонструється музична фізкультхвилинка. Усі присутні повторюють вправи за героями відеоролику.
Дякую вам друзі! Тепер треба перепочити і підкріпитися, але для цього я хочу дізнатися чи керуєтеся ви традиціями українців у своєму харчуванні? (див. Додаток 4).
Бібліотекар. Молодці! Ви добре знаєте українську кухню. Ці знання допоможуть вам і нашим казковим героям обрати правильний спосіб харчування і здоровими повернутися додому. Але на вашому шляху ще одне випробування, яке потрібно пройти (див. Додаток 5).
Бібліотекар. Дякуємо вам, друзі, що допомогли нашим казковим героям подолати всі перешкоди на шляху додому. Настав час забрати здоров’я у злого Чудовиська. А воно дуже боїться свіжого повітря, чистої води, сонця, пташиного співу, голосної гарної пісні.
Звучить пісня Н.Май «А я бажаю вам добра».
Бібліотекар. От ми і знищили Чудовиська, і до наших казкових героїв знову повернулося здоров’я і вони знову разом з нами у шкільній бібліотеці і вже чекають на своїх читачів! Завершується наша зустріч. У цій грі переможців і переможених немає, тому що кожен, хто дбає про своє здоров’я і про здоров’я інших, хто знає, як зберегти наш світ від зла і ненависті, той завжди є і буде переможцем. Пам’ятайте, що Ваше здоров’я – у Ваших руках. А для підтримки вашого здоров’я ми вручаємо всім вітаміни. Будьте здоровими! До нових зустрічей!
Додаток 1
Вікторина «Традиції активного відпочинку українців»
Додаток 2
Прислів’я про здоров’я
• Здоров’я – найдорожчий скарб.
• Без здоров’я нема щастя.
• Бережи одяг, доки новий, а здоров’я – доки молодий.
• Як здорове тіло, то й душі мило.
• Все можна купити, тільки здоров’я ні.
• Поки здоров’я служить – то чоловік не тужить.
• Бувай здорова, як риба, гожа, як вода, весела, як весна, робоча, як бджола, багата, як земля свята!
• Бути здоровим мало – треба бути живим і здоровим.
• Здоровому все здорово.
• Здоров’я всьому голова.
• Не просімо хліба у Бога, а просімо здоров’я.
• Спочатку краще берегтись, ніж потім лікуватись.
• У здоровому тілі – здоровий дух.
• Здоров’я виходить пудами, а входить злотниками.
• Той здоров’я не цінить, хто хворим не був.
• Аби була голова здорова, то все гаразд буде.
• Хто здоров, той ліків не потребує.
• Світ великий, було б здоров’я!
• Хвороба іде в хату рисаками, а виїжджає волами.
• Вартість здоров’я знає лиш той, хто його втратив.
• Гроші втратив – нічого не втратив, час утратив – багато втратив, здоров’я втратив – усе втратив.
• Здоров’я маємо – не дбаємо, а втративши – плачемо.
• Без грошей можна прожити, а без здоров’я – ні.
• Чистота – запорука здоров’я.
• Здоров’я в чистоті міцнішає.
• Чисте повітря – ворог хвороб.
• Заздрість здоров’я їсть.
• Доки здоров’я служить, то людина не тужить.
• Було б здоров’я, а все інше наживемо.
• Здоров’я не купиш, хвороби не продаси.
• До старості баба на базар ходила, а здоров’я так і не купила.
• Держи голову в холоді, ноги в теплі, проживеш довгий вік на землі.
Додаток 3
Загадки «Лікарські рослини»
Хоч колюча та чорнюча,
Хоч і кисла, та смачнюча.
Зачеплюсь за одежину,
Ти зірви мене, ... (Ожину).
Я на сонце дуже схожа,
Золотиста, ніжна, гожа.
Я щоранку розцвітаю,
Промінцями всіх вітаю.
Відгадати вам не важко,
Що за квітка я ? (Ромашка).
Синьоока ця заброда
В полі водить хороводи.
Де вона вінки спліта –
Рідкі пшениці і жита. (Волошка).
Як припустить теплий дощик,
Я згорнусь в зелений кошик.
А коли година гожа,
Я на сонце в небі схожа. (Кульбаба).
Всі, мене збирають, рвуть.
Квіти жовто-золотисті,
Ніби зірочки, цвітуть. (Звіробій).
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. (Калина).
Ми дзвіночки білосніжні,
Аромат в нас ніжний.
В зеленім листі спочиваєм,
П’янкий запах маєм. (Конвалія).
Листячко довгасте з жилками-нитками
Можеш ти прикласти до своєї рани.
Вздовж доріг, стежинок я люблю рости,
Скрізь мене побачиш, де крокуєш ти. (Подорожник).
Стоїть, колихається,
Червоною голівкою величається,
А як торкнеш, то зойкнеш. (Будяк).
З мого цвіту
Бджоли мед беруть.
А мене все ж ображають:
Шкіру тонку обдирають. (Липа).
Хоч трава дуже гірка,
З неї користь неабияка. (Полин).
Горить, пала. На сонці цвіт,
Тому і зветься…(Горицвіт).
В народі звуть мене Топтун.
Живу я при дорозі.
Мною підгодовують домашню птицю. (Спориш).
Лист різний із оксамиту,
Соком ягідка налита.
А для хворої дитини
Кращі ліки – чай з …(Малини).
Я росту в лісі, в гаю.
Добрий друг я бджіл і ос.
По латині я «календула».
А ще яке ім'я я маю? (Нагідки).
Стоїть, коливається,
Головою величається,
А торкнеш — кусається. (Кропива).
Додаток 4
Тест «Чи добре я знаю українську кухню?»
1. Місили, місили, ліпили, ліпили,
А тоді – хіп, та в окріп!
В масло та сметану.
Хто зуміє відгадати, того
будемо частувати.
Про що мова йде?
а) вареники ;
б) млинці.
2. Страва з борошна, яку наповнювали різною начинкою: картоплею, квашеною капустою, сиром, вареною квасолею, влітку – вишнями, сливами.
а) булочки;
б) пиріжки.
3. Борошняна страва, поширена в Україні, зварена у воді, замащена олією або салом.
а) галушки;
б) макарони.
4. Улюблена святкова та недільна страва з тіста, яку називали «різанкою», замішана на яйцях з пшеничного борошна. Нею частували гостей на весіллях.
а) локшина;
б) пампушка.
5. Поживна страва, яку подавали переважно на обід. Готували її з гречаної, ячмінної, пшоняної крупи.
а) мамалига;
б) каша.
6. Другий хліб. Який не потрібно молотити і до млина носити. Витіснили з ужитку чимало давніх борошняних страв.
а) яєчня;
б) картопля.
7. Оладки, смажені на олії з тертої картоплі.
а) деруни;
б) шкрябуни.
8. Перша страва з квашеної капусти з додаванням пшона та картоплі.
а) пшонник;
б) капусняк.
9. Перша страва з буряків, капусти і картоплі, навесні – зі щавлю та картоплі.
а) суп;
б) борщ.
10. Їх використовували, як приправу для багатьох страв. Улітку разом з хлібом вони становили полуденок селянина в полі.
а) цибуля, часник;
б) гіркий перець, кориця.
а) риба;
б) раки.
Додаток 5
Вікторина «Казковий дивосвіт»
1. Назвіть ім’я книжкового героя, який натхненно і переконливо розповідав всілякі небилиці та мав декілька шкідливих звичок. Назвіть книжку. («Пригоди барона Мюнхгаузена»).
2. Як звали героїню казки Андерсена, яка зшила своїм братам сорочки з кропиви (Еліза).
3. Героїню якої казки, не зважаючи на мороз і заметіль, зла мачуха та її дочка відправили до зимового лісу за квітами? Назвіть казку («Дванадцять місяців»).
4. Як звали маленького хлопчика, який зумів не лише вижити в диких джунглях, а й стати їхнім господарем, не втративши при цьому найкращих рис справжньої Людини. (Мауглі).
5. У міфах стародавньої Греції згадується Гігія – богиня здоров’я. Від її імені походить слово, яким називається наука про здоров’я, його збереження та зміцнення. Назвіть це слово. (Гігієна).
6. Як називається повість про руду фантазерку із добрим серцем? («Пеппі Довгапанчоха»).
7. Заклад, у якому працює Пєчкін із Простоквашино? (Пошта).
8. Ім’я цієї дівчинки вказує міру довжини, що дорівнює 2,5 см (Дюймовочка).
9. Як звали собаку із казки Толстого «Золотий ключик»? (Артемон).
10. Автор фантастичних пригод Незнайки та його друзів? (М.Носов).
11. Що купила на базарі Муха-Цокотуха? (Самовар).
12. Назвіть «Три повісті…» про найкращого у світі шибеника та його відданого друга. («Три повісті про Малюка і Карлсона» А.Ліндгрен).
13. Хто автор казки «Фарбований лис» ?(І. Франко).
14. У якому творі-казці герої – овочі та фрукти? («Чиполліно»).
15. Який твір-казка розповідає про ведмедика, П’ятачка та їхніх друзів? («Вінні-Пух та всі-всі-всі…»).
16. Яке слово складав Кай у палаці Снігової королеви? (Вічність).
17. Як звали героїню казки, яка подорожувала країною Чудес? (Аліса).