
Мета:
– предметні компетентності: розкриття учням сутності сучасного воєнного конфлікту та ролі українських письменників у формуванні національної свідомості в ньому;
– ключові компетентності: формування розуміння важливості національної єдності та підтримки Збройних Сил України за допомогою важливої зброї – українського слова; розвиток умінь виявляти громадянську активність в часи кризи та війни на прикладі національно свідомих постатей – воїнів-письменників;
– загальнокультурні компетентності: сприяння формуванню почуття патріотизму, поваги до героїв та жертв війни; розвиток співпраці в колективі для досягнення спільної мети; виховувати у старшокласників повагу свого народу, нетерпимість до будь-яких проявів тиранії, розуміння цінності людського життя та пошани до людей.
Очікувані результати:
– знаннєва складова: розуміння сутності повномасштабного вторгнення Росії та усвідомлення ролі України в цьому контексті;
– діяльнісна складова: активна колективна участь у виконанні поставлених завдань;
– ціннісна складова: виявлення готовності допомагати та підтримувати Збройні Сили та виявлення поваги до героїв та жертв війни.
Тип заняття: урок-конференція з елементами STEM-технологій.
Хід заняття
Слово вчителя
Війна змінює усе і всіх, десь звужує потреби, десь розширює межі й можливості. Ми вимушено змінюємося, утверджуємо власні цінності та відкидаємо зайве. Війна торкається також професій — хтось втрачає роботу, а на комусь тримається фронт і тил.
Війна однозначно вплинула і на письменницькі звички та ритуали. На це є різні причини — від зміни місця проживання до внутрішнього заціпеніння та зміщення пріоритетів.
Літературний фронт у сьогоденних умовах жорстокої російсько-української війни тримають багато культурних діячів, науковців, письменників. Є серед них і такі, що стали до лав ЗСУ. Серед них ті, що пишуть про війну і Україну.
Тож під час нашого заходу ви не лише почуєте імена тих, хто має за зброю слово та кулю, а й самостійно презентуєте цю інформацію своїм товаришам шляхом власноручного створення так званого «воєнно-літературного куба».
Практичне завдання
Здобувачі освіти створюють «воєнно-літературний куб» із заготовок, ознайомлюються з матеріалами, розміщеними на їх гранях, знайомлять із письменниками та їхньою творчістю товаришів.
Виступи учнів
Заключне слово вчителя
Попри труднощі, а часом і відвертий спротив, українські письменники і письменниці активно просувають інтереси України у світі. Вони не сидять склавши руки:
розповідають іноземцям правду про війну Росії проти України;
Така активність забезпечує появу українців в інформаційному просторі і сприяє увазі до нашої країни. Це спосіб достукатися до іноземців і показати, що Україна – сучасна країна з розвиненою культурою, основою якої є українське слово.
Використані джерела