1
Дата уроку:
Клас: 8-А
Тема уроку: Математична логіка демографії
Мета уроку:
Форма уроку: бінарний (алгебра + географія)
Тип уроку: комбінований
Обладнання: електронна презентація, підручник з географії «Географія» для 8 класу (авт. Кобернік С. Г., Коваленко Р. Р.), підручник «Алгебра» для 8 класу (авт. О.Істер), роздаткова картка для учнів, політична карта світу.
Хід уроку
I. Організаційний момент (слайд 2)
Діти, добрий день. Сьогодні у нас не звичайний урок, а бінарний урок, тобто поєднання математики із географією.
Я завжди вам говорила, що в географії нікуди без математики, тож сьогодні будемо працювати разом. Сьогодні тема уроку звучить «Математична логіка демографії». З боку географії ми познайомимося з вами з основними демографічними поняттями, проаналізуємо динаміку чисельності світу та України, знайдемо чинники, що впливають на демографічні процеси населення.
А з боку математики будемо покращувати вміння аналізувати статистичні дані, графіки та діаграми; будемо удосконалювати навички розв'язання квадратних рівнянь та спробуємо застосовувати їх як математичні моделі для опису реальних соціально-економічних процесів.
У кожного із вас знаходяться аркуші. Це потрібно для роботи на уроці. Фіксацію виконаних завдань будемо робити на них. Тож будьте активні. Поїхали.
Актуалізація: «Скільки людей живе на планеті та в Україні прямо зараз?». Давайте перевіримо це за допомогою QR-коду. (слайд 2)
Інтерактив: (Учні сканують QR-код для перегляду лічильника населення світу в реальному часі)
1. Скільки людей живе на планеті Земля? ________________
2. Скільки людей живе в Україні? ______________________
3. Який відсоток від кількості жителів світу становить населення України? __________
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Щоб бути експертами в темі уроку, нам потрібно познайомитися із термінами, дізнатися, що вони значать. Пропоную це зробити за допомогою інформації у підручнику на с. 214-215. У своїх аркушах з’єднайте терміни з їх визначеннями.
4) Попрацюй із термінами (у підручнику – с. 214-215) (слайд 3)
|
1. Населення |
Г) сукупність людей, які постійно живуть на певній території |
|
2. Демографія
|
А) наука, яка вивчає питання, пов’язані з кількістю та якістю населення та причинами, що призводять до їх зміни (динаміка населення). |
|
3. Демографічні процеси |
Е) перебіг подій, що визначають кількість та якість населення |
|
4. Природний рух населення (відтворення) |
Б) це сукупність процесів народжуваності, смертності та природного приросту (або зменшення), які забезпечують безперервне відновлення та зміну поколінь. |
|
5. Природний приріст |
Д) це різниця між рівнем народжуваності та смертності |
|
6. Депопуляція |
Є) системне зменшення абсолютної кількості населення країни та території |
|
7. Демографічне старіння |
Е) зростання частки людей літнього віку |
|
8. Механічний рух населення (міграції) |
В) переміщення людей по території зазвичай зі зміною місця перебування назавжди або на певний проміжок часу |
Давайте перевіримо ваші відповіді. (слайд 4)
Ви сказали, що населення – це сукупність людей, які постійно живуть на певній території. А яка ж динаміка зміна кількості населення у світі? Попрацюймо з графіком.
Робота з графіком (населення світу): (слайд 5)
Протягом якого історичного періоду чисельність населення Землі зростала найповільніше і виглядала на графіку майже як пряма лінія?
5) У якому році чисельність населення світу вперше досягла позначки 1 мільярд осіб?
Чому саме 1820 рік? Що змінилося? (Саме наприкінці XVIII – на початку XIX століття в Європі та Америці відбувся перехід від ручної праці до машинної. Промисловий переворот покращив умови життя, медицину та харчування, що призвело до різкого зниження смертності при збереженні високої народжуваності). І тут скажемо про поняття демографічний вибух, тобто стрімке зростання кількості населення. Назва зворотного процесу – демографічна криза.
6) Скільки років знадобилося людству, щоб збільшити населення з 1 млрд (1820 р.) до 8 млрд (2022р.)? (202 роки)
7) Яка чисельність населення світу прогнозується на 2100 рік згідно з пунктирною лінією на графіку? (11 млрд)
Якщо за останні 100 років населення зросло майже в 4 рази, як це вплинуло на екологічний стан планети та навантаження на ресурси? (Таке стрімке зростання призводить до вичерпання природних ресурсів, забруднення довкілля та посилення продовольчої проблеми).
Робота з діаграмами (слайд 6)
Загальну кількість населення світу з’ясували. А як воно розподілено територіально. Увага на стовпчикову діаграму.
8) Які країни займають перші три місця за кількістю населення?
9) В яких регіонах вони знаходяться? (Показати на карті)
10) Розрахуйте, яку частку (%) населення складають від загальної кількості населення світу перші дві країни разом?
Чи рівномірно заселена наша планета?
(слайд 7) (Ні, нерівномірно. Основні причини:
Природні: люди обирають рівнини, помірний клімат та близькість до води (річок або морів). 80% населення світу живе на висоті до 500 м над рівнем моря. Історичні: найгустіше заселені райони давнього освоєння (Південна та Східна Азія, Європа).
Економічні: тяжіння до великих міст, транспортних шляхів та промислових центрів)
Робота з графіком: (слайд 8)
Увага на екран. Яку динаміку ми бачимо по зміні кількості населення в Україні з 1991 року?
Така зміна називається депопуляція населення, тобто зменшення населення на території країни.
Якщо ми подивимося на статистичні дані (слайд 9), то побачимо від’ємні показники. Як взагалі це обраховується?
Це поєднання природного та механічного рухів. (слайд 10)
Природний приріст обраховується за допомогою різниці народжуваності та смертності.
Додатний приріст: Народжуваність > Смертність (характерно для країн Африки, Азії).
Від'ємний приріст (депопуляція): Смертність > Народжуваність (характерно для України та більшості країн Європи).
Сальдо міграції обраховується різницею імміграції та еміграції.
Фізкультхвилинка
А щоб закріпити ці поняття пропоную піднятися (слайд 11) і виконати демографічну фізкультхвилинку.
Додатній приріст – населення зростає, тягнемося руками вгору.
Депопуляція – населення зменшується, присідаємо.
Еміграція – виїзд, крок ліворуч.
Імміграція – в’їзд, крок праворуч.
Ви щойно зазначили, що природний приріст – це різниця між народжуваністю та смертністю, тож пропоную задачу. (слайд 12)
11) Рівень народжуваності в Шишацькій ТГ за 2022 рік склав 5,6 ‰, смертності – 17,7 ‰. Який природний приріст?
Бесіда: Чому так відбувається?
(слайд 13) (Чинники: Соціально-економічний (Рівень добробуту, розвиток медицини, стабільність.); Релігійний/Культурний (Традиції багатодітних родин у певних культурах), Екологічний (Стан довкілля впливає на тривалість життя та здоров’я),
Політичний/Воєнний (Війни та конфлікти призводять до втрат населення та масових міграцій), Освітній (Чим вищий рівень освіти (особливо у жінок), тим пізніше створюються сім’ї та менше народжується дітей).
Географія описує проблему. Математична статистика допомагає її виміряти та передбачити. Навіть квадратні рівняння допомагають описувати деякі процеси.
Квадратне рівняння №1
12) Процес скорочення населення в одному з регіонів України внаслідок кризи моделюється рівнянням, де х – це кількість років, що минули з моменту початку спостережень.
Розв’яжи квадратне рівняння: х² - 14х + 33 = 0
D = (-14)² - 4*1*33 = 196 – 132 = 64
√D = 8
Х1 = 14+8/2 = 11; Х2 = 14-8/2 = 3
(слайд 15) Отже, модель показує дві критичні точки змін: через 3 роки та через 11 років. Подивимося на графік. Між 2015 та 2024 роками падіння кількості населення було стрімке.
Квадратне рівняння №2
13) У певному регіоні кількість померлих (у тис.осіб) моделюється як квадрат змінної х (х²), а кількість народжених – як 5х. Відомо, що природний спад населення (депопуляція) становить 84 тис.осіб.
Використовуючи ці дані, складіть квадратне рівняння та розв’яжіть його.
Знайдіть х та обчисліть кількість народжених і померлих.
Розв’язання
1. Депопуляція: Смертність
Народжуваність
2. Рівняння: х² - 5х = 84
3. Стандартний вигляд: х² - 5х – 84 = 0
4. За теоремою Вієта: xₗ = 12, x2 = -7 (відкидаємо від’ємне).
5. Отже, х=12
Народжених: 5*12 = 60 тис.
Померлих: 12² = 144 тис.
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
(слайд 16) Ми звикли, що географія — це про подорожі, а алгебра — про ікси. Але сьогодні на уроці ми побачили, що ці дві науки тісно пов’язані між собою. Ми познайомилися із демографічними поняттями, проаналізувати динаміку чисельності населення світу та України засобами математики, виявили чинники, що впливають на демографічні процеси населення.
Ви побачили, що x — це не щось абстрактне, а, наприклад, кількість років, а результат рівняння – це наше з вами майбутнє.
Рефлексія.
Завершимо наш урок рефлексією. На аркуші шкала від 1 до 10. Відмітьте ту цифру наскільки ви були активні та вам була зрозуміла інформація на уроці. Свої аркуші підпишіть і здайте на перевірку. Сьогодні ви отримаєте дві оцінки і з алгебри, і з географії.
Домашнє завдання (слайд 17)
З алгебри:
Розв'язати квадратне рівняння. Демографи розробили математичну модель для прогнозування чисельності населення умовного регіону України на найближчі роки. Зміна кількості населення (y, у мільйонах осіб) залежно від часу (х, кількість років, що минули з 2024 року) описується рівнянням:
y = - 0,02х² - 0,1x + 30
З географії:
Уявіть, що цей «умовний регіон» — це одна з областей України, що зазнала значного впливу міграційних процесів. Назвіть 3 економічні та 2 соціальні причини, які могли призвести до такого стрімкого скорочення населення, що описується цією формулою. Запропонуйте два заходи демографічної політики, які могли б змінити дану ситуацію.
Картка уроку
Твоє прізвище та ім’я _______________________________________________
1. Скільки людей живе на планеті Земля? (Г 0,5 б.)_______________________________
2. Скільки людей живе в Україні? (Г 0,5 б.)______________________________________
3. Який відсоток від кількості жителів світу становить населення України? (Г+А 1 б.)
__________________________________________________________________________
4. Попрацюй із термінами. (Г 2 б.)
З’єднай визначення і значення (у підручнику – с. 214-215)
|
1. Населення |
А) наука, яка вивчає питання, пов’язані з кількістю та якістю населення та причинами, що призводять до їх зміни (динаміка населення). |
|
2. Демографія
|
Б) це сукупність процесів народжуваності, смертності та природного приросту (або зменшення), які забезпечують безперервне відновлення та зміну поколінь. |
|
3. Демографічні процеси |
В) переміщення людей по території зазвичай зі зміною місця перебування назавжди або на певний проміжок часу |
|
4. Природний рух населення (відтворення) |
Г) сукупність людей, які постійно живуть на певній території |
|
5. Природний приріст |
Д) це різниця між рівнем народжуваності та смертності |
|
6. Депопуляція |
Е) зростання частки людей літнього віку |
|
7. Демографічне старіння |
Є) системне зменшення абсолютної кількості населення країни та території |
|
8. Механічний рух населення (міграції) |
Е) перебіг подій, що визначають кількість та якість населення |
|
1. ___ 2. ___ 3. ___ 4. ___ 5. ___ 6. ___ 7. ___ 8. ___ |
|
5. У якому році чисельність населення світу вперше досягла позначки 1 мільярд осіб? (Г+А 1 б.)____________
6. Скільки років знадобилося людству, щоб збільшити населення з 1 млрд до 8 млрд? (Г+А 1 б.)_____________________________________________________
7. Яка чисельність населення світу прогнозується на 2100 рік згідно з пунктирною лінією на графіку? (Г+А 1 б.)_______________________________
8. Які країни займають перші три місця за кількістю населення? (Г 1 б.)______________________________________________________________________
9) В яких регіонах вони знаходяться? (Г 1 б.)__________________________________
10) Розрахуйте, скільки % складають перші дві країни разом від загальної кількості населення світу? ( Г+А 2 б.)__________________________________
____________________________________________________________________
11) Рівень народжуваності в Шишацькій ТГ за 2022 рік склав 5,6 ‰, смертності – 17,7 ‰. Який природний приріст? (Г+А 1 б.)___________________
____________________________________________________________________
12) (А 2,5 б.) Процес скорочення населення в одному з регіонів України внаслідок кризи моделюється рівнянням, де х – це кількість років, що минули з моменту початку спостережень.
Розв’яжи квадратне рівняння: х² - 14х + 33 = 0
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
13) (А 2,5 б.) У певному регіоні кількість померлих (у тис.осіб) моделюється як квадрат змінної х (х²), а кількість народжених – як 5х. Відомо, що природний спад населення (депопуляція) становить 84 тис.осіб.
Використовуючи ці дані: 1) складіть квадратне рівняння та розв’яжіть його;
2) бчисліть кількість народжених і померлих.
________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Рефлексія