«Гра – основа успішного навчання»
Підготувала:
Дерев’янко Ю.О.
Мета:
- узагальнити та поглибити знання учнів з біології;
- розвивати логічне мислення, швидкість реакції, кмітливість, застосовувати свої знання в нестандартних ситуаціях;
- сприяти вихованню активної життєвої позиції в навчанні й житті, допитливості, доброзичливості, взаємоповаги, стриманості.
Форма роботи: інтелектуальна гра
Обладнання та матеріали: протокол змагань, проектор, ноутбук
Хід заходу
Учитель:
Добрий день вам, любі учні — І дівчата, і хлоп'ята! Ви прийшли на нашу зустріч, І я рада вас вітати. Пропоную я сьогодні
Вам, залишивши уроки, На шляхах біологічних
Теж нові зробити кроки.
Вас вітає гра «Найрозумніший».
Тож, сьогодні, за ігровими стійками ми дізнаємося хто ж здобуде звання «Найрозумніший».
На уроці задавати
Буду різні запитання, Хто із вас усіх сильніший – Це покаже нам змагання.
Є питання і серйозні,
Є питання й жартівливі, Тому будьте ви уважні, Тому будьте ви кмітливі.
І. Відбірковий тур
Беруть участь 15 учасників. На екрані висвітлюються 10 запитань. Кожне запитання 1 бал. Запитання:
1. Як називаються листки Хвойних? (Хвоя)
2. Найбільший птах у світі (Страус)
3. Чим представлений внутрішній скелет ланцетника? (Хордою)
4. Яку злакову рослину використовують як будівельний матеріал? (Бамбук)
5. Який найпоширеніший та найважливіший пігмент рослин? (Хлорофіл)
6. Як називаються клітини, з допомогою яких здійснюється нестатеве розмноження? (Спори)
7. Скільки кіл кровообігу в земноводних? (2)
8. У кого очі обертаються незалежно від тіла? (У хамелеона)
9. Яка рослина може замінити вату? (Мох сфагнум)
10. Як називають личинку метелика? (Гусінь)
(10 балів)
ІІ. Інформаційна частина
В цей час журі обирає шість учасників для основного туру. Враховується швидкість та правильність виконання завдань.
Учитель:
А не задавалися Ви питанням, хто є найрозумнішою людиною в світі? Тоні Бьюзен і Реймонд Кін вирішили це з'ясувати. Цілих 20 років вони опитували людей для того, щоб в результаті скласти рейтинг десяти найбільш геніальних персон в історії людства.
Дослідникам вдалося опитати понад сто тисяч людей з різних куточків нашої планети. Причому виявлення геніїв проводилося відразу в декількох номінаціях:
üВраховувалося, наскільки новаторськими були досягнення того чи іншого «розумника».
üВизначалося, чи була творчість «номінантів» багатостороннім.
üЗ'ясовувалося, наскільки впливовою була людина в своїй сфері діяльності.
üОцінювалася універсальність відкриттів і винаходів діяча.
üКрім того, аналізувалися сила, енергія, харизма геніїв, їх вплив на подальшу історію людства.
Отже, ось вони - розумні люди планети Земля:
Вільям Шекспір - творець репертуару англійського театру, багатогранний і найглибший автор епохи Відродження;
Зодчі - архітектори, які побудували єгипетські піраміди;
Йоганн Вольфганг фон Гете - німецький поет, прозаїк, драматург, філософ, натураліст і державний діяч;
Мікеланджело- італійський скульптор, поет, мислитель, живописець, архітектор - один з титанів Ренесансу;
Олександр Македонський - найбільший полководець, цар, завойовник, творець світової держави;
Ісаак Ньютон - британський математик, механік, астроном і фізик, який відкрив закон всесвітнього тяжіння;
Томас Джефферсон - третій президент Сполучених штатів Америки, один з батьків-засновників цієї держави;
Леонардо да Вінчі - великий італійський художник (живописець, скульптор, архітектор) і вчений (анатом, математик, фізик, натураліст), ще один з універсальних діячів Ренесансу;
Фідій - архітектор Афін;
Альберт Ейнштейн - вчений, який заснував сучасну теоретичну фізику, і громадський діяч.
Даний список цікавий, насамперед, тим, що він доводить: проявити геніальність можна практично в будь-якій сфері життя: у літературі, образотворчому мистецтві, архітектурі, у всіх видах науки, у військовій справі.
Якщо Ви талановиті, працьовиті і вмієте підходити до своєї роботи з душею - як до єдиного і дорогому для Вас покликанням - то цілком можна сподіватися, що через деякий час саме Ви будете очолювати рейтинг найрозумніших і успішних людей всіх часів і народів
ІІІ. Основний тур
Учні займають місця за ігровими стійками (партами) Завдання:
1. Яка хвойна рослина є листопадною:
а) модрина;
б) гінкго;
в) ялиця;
г) тис?
2. Скільки тичинок у квітці Хрестоцвітих:
а) 4;
б) 6;
в) 10;
г) 3?
3. Як називається плід сливи та вишні:
а) ягода;
б) гарбузина;
в) кістянка;
г) яблуко?
4. Хто оселяється на коренях бобових рослин:
а) миші;
б) бульбочкові бактерії;
в) віруси;
г) одноклітинні водорості?
5. Як у народі називають арахіс:
а) горішки;
б) насіння;
в) земляний горіх;
г) наземний горіх?
6. Як називають личинку жаби:
а) жабенятко;
б) хвостатик;
в) пуголовок;
г) німфа?
7. Назвіть органели руху евглени зеленої:
а) псевдоніжки;
б) війки;
в) ніжки;
г) джгутик.
8. Жук-переселенець із Північної Америки:
а) жук-носоріг;
б) колорадський;
в) водомірка;
г) жук-олень?
9. Що є основою зовнішнього скелета членистоногих:
а) целюлоза;
б) крохмаль;
в) хітин;
г) глікоген?
10. Де самка річкового рака виношує запліднені ікринки?:
а) на спині;
б) на черевних ніжках;
в) біля ротового отвору;
г) на грудних ніжках?
11. Який тип травлення характерний для павуків:
а) внутрішнє;
б) зовнішнє;
в) позаклітинне;
г) внутрішньоклітинне?
12. У кого з плазунів з’являється вперше неповна перегородка в серці:
а) у ящірки прудкої;
б) у хамелеона;
в) у крокодила;
г) у черепахи?
13. Хто може пожертвувати частиною себе, щоб залишитися в живих: а) змія;
б) ящірка;
в) крокодил;
г) страус?
14. Який антибіотик отримали із цвілевих грибів:
а) амоксицилін;
б) левоміцетин;
в) пеніцилін;
г) граміцидин?
15. У кого з птахів найдовший язик:
а) дятла;
б) сороки;
в) лелеки;
г) пінгвіна?
16. Як називають науку, що вивчає птахів:
а) орнітологія;
б) мікологія;
в) іхтіологія;
г) бріологія?
17. Хто чує ногами:
а) кіт;
б) коник;
в) щур;
г) жаба.
18. Рослина, яка «пече вогнем»:
а) ряска;
б) бузина;
в) кропива;
г) осот?
19. Яка тварина може «вилазити» зі шкіри:
а) змія;
б) дощовий черв’як;
в) ящірка;
г) п’явка?
20. Птах — символ вірності:
а) лелека;
б) ластівка;
в) лебідь;
г) горобець.
21. На гектарі доброго пасовища їх близько 3 тонн. Кого саме?
а) мишей;
б) черв’яків;
в) бактерій;
г) комах.
22. У людини є 32 зуби, а у синички?
а) 12;
б) 22;
в) жодного;
г) 34.
23. Скільки шийних хребців у жирафи:
а) 4;
б) 7;
в) 8;
г) 12?
24. Який учений відкрив явище подвійного запліднення у покритонасінних рослин: а) К. Лінней;
б) С.Г. Навашин;
в) М. Ломоносов;
г) В. Вернадський?
25. Назвіть суцвіття, яке формується у представників родини Айстрові: а) китиця;
б) кошик;
в) зонтик;
г) складний колос?
26. Видозмінений пагін бульба спостерігається у рослин з родин:
а) Злаки;
б) Пасльонові;
в) Лілійні;
г) Бобові?
27. Вкажіть формулу квітки родини Хрестоцвіті:
а) Ч4 П4 Т2+4 М1;
б) О(2)+2Т3М1;
в) Ч(5)П(5)Т(5) М1;
г) О3+3 Т3+3 М1?
28. Скільки пар ніг мають дорослі комахи:
а) 2;
б) 3;
в) 4;
г) 5?
29. Укажіть науку, яка вивчає гриби:
а) вірусологія;
б) цитологія;
в) мікологія;
г) бактеріологія?
30. Укажіть кратність збільшення мікроскопа, у якого на окулярі є позначка «10х», а на об’єктиві — «60х»:
а) 100;
б) 160;
в) 250;
г) 600?
31. Яку водорість називають «морською капустою»?
а) анфельція;
б) улотрикс;
в) саргасум;
г) ламінарія:
32. Зазначте, cкільки джгутиків має клітина хламідомонади:
а) один;
б) два;
в) три;
г) чотири?
33. Зовнішний шар в будові гідри це…
а) ентодерма
б) ектодерма
в) шкірно-м’язові клітини
г) мезодерма?
34. Відновлення організмом втрачених частин тіла..
а) регенерація
б) подразливість
в) обмін речовин
г) нервова регуляція?
35. Молочна планарія відносяться до класу:
а) круглі черви;
б) війчасті;
в) сисуни;
г) стьожкові?
ІV. Завдання для глядачів Журі підбиває підсумки
Загадки:
У теплий дощик народився,
Парасолькою накрився,
Може б з лісу пострибав, Якби другу ногу мав.
Гриб
У ставку живе на дні,
Має диво-клешні дві, Залізає в очерет, Ходить задом наперед.
Рак
Я маленька, зелененька,
Дуже спритна і гарненька, Як за хвіст мене піймати, Можу я його віддати.
Ящірка
Ану, хто із вас вгадає, Що за звір ніг вісім має? Снує з ниток тонкі сіті, Щоб мушки в них ловити?
Павук
Що то воно: у воді водиться,
З хвостом родиться,
А як виростає,
Хвіст відпадає?
Жаба
Хто мене вб'є, свою кров проллє.
Комар
Під землею птиця кубло звела і яєць нанесла.
Картопля
Що то за голова, що лиш зуби й борода?
Часник
ІV. Підведення підсумків
Гра до кінця підходить. І сумнівів немає,
Нам зараз переможців Рахунок визначає. Відзначимо двох учнів Які добре грали..
Бажаю, щоб реваншу
Наступний раз дістали.
Журі визначає номінації:
ІІІ місце - «Юний розумник».
ІІ місце - «Біолог-інтелектуал».
Учню-переможцю,
Від нас аплодисменти! А ось і нагороди —
Щасливі гри моменти. Журі визначає переможця в номінації «Найрозумніший».
Учитель:
Приходьте ж на уроки, Беріть підручник в руки.
Нехай завжди вам будуть
Цікавими науки
Додаток 1
ІІІ місце - «Юний розумник» - __________________________________________
ІІ місце - «Біолог-інтелектуал» - ______________________________________
І місце - «Найрозумніший» - _________________________________
11