Тема. Будова світлового мікроскопа та робота з ним
Мета.
Освітня: повторити інформацію про збільшувальні прилади та їх призначення, вивчити будову лупи та світлового мікроскопа,
засвоїти основні правила роботи з ними, сформувати уявлення
про необхідність мікроскопічних досліджень для розвитку людства.
Розвивальна: розвивати вміння працювати зі збільшувальними приладами, готувати їх до роботи, розвивати уважність, допитливість, спостережливість.
Виховна: виховувати екологічну відповідальність людини за стан навколишнього середовища.
Цілі.
Учні повинні знати:
основні частини світлового мікроскопа;
учні повинні вміти:
налаштовувати світловий мікроскоп та отримувати чітке зображення об’єкта;
учні повинні розуміти:
можливість дослідження будови клітини за допомогою сучасних приладів (електронний мікроскоп).
Обладнання та матеріали: ноутбук, мікроскоп учителя (за наявності), постійні препарати (за наявності), підручник Ольга Тагліна, Андрій Самойлов, Ольга Утєвська, Людмила Довгаль Біологія 7 клас
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Міжпредметні зв’язки: історія, математика, інформатика.
Базові поняття та терміни: лупа (ручна, штативна), мікроскоп, револьвер, окуляр, об’єктив, предметний столик, конденсор із діафрагмою, лампа (дзеркальце), гвинт, макрогвинт, мікрогвинт, тубус, тимчасовий та постійний мікропрепарат, предметне та покривне скельце.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Ботанік чи зоолог, який намагається працювати без мікроскопа, … «такий самий телепень, як і той, хто хоче вивчити небо без телескопа».
Матіас Шлейден
Сьгодні на уроці ми спробуємо це з’ясувати
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.
ІІ. Цілепокладання
1. Актуалізація опорних знань
Слово вчителя.
1. Назвіть основні методи вивчення організмів.
2. Охарактеризуйте спостереження як метод біологічного дослідження.
3. Охарактеризуйте порівняльний метод біологічного дослідження.
4. Які особливості експериментального методу дослідження?
Слово вчителя.
Однією з визначних рис людини є допитливість. Людина завжди намагалася дізнатися більше про себе та про те, що її оточує. Звичайно, на ранніх етапах розвитку людства основними методами дослідження навколишнього світу були спостереження і так званий метод «проб і помилок». За роки свого існування людина накопичила величезний обсяг знань. І на цьому шляху їй допомагали створені нею інструменти для вивчення довкілля. Одним з таких інструментів став мікроскоп.
Прийом «Мозковий штурм»
На ці питання ми спробуємо знайти відповіді на уроці.
2. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Учні разом з учителем формулюють мету, завдання уроку.
3. Визначення очікуваних результатів
Слово вчителя.
Завдяки цікавості та винахідливості люди знайшли спосіб заглянути у світ неймовірно крихітних істот.
ІІІ. Цілереалізація
Слово вчителя.
Ми можемо розглянути зовнішню будову організмів і побачити їхні органи. Але для більш детального вивчення внутрішньої структури ми користуємося різноманітними збільшувальними приладами.
Прийом «Німе фото»
Інтерактивна вправа на платформі ІЗЗІ. https://ua.izzi.digital/DOS/750785/816512.html
Розгляньте малюнки.
Позначте ВСІ збільшувальні прилади.
Слово вчителя.
Прочитайте у підручнику текст про людину, яка вперше в історії за допомогою свого мікроскопа (мал. 5.1) спостерігала мікроскопічну будову різних форм живих організмів (мал. 5.2).
обставин, дослідницькою цікавістю чи цілеспрямованим пошуком?
Слово вчителя.
Яка ж будова сучасного оптичного мікроскопа?
Подивімося навчальний відеоролик «Будова мікроскопа» на платформі ІЗЗІ
й дамо відповідь на запитання, з чого складається оптичний мікроскоп. https://ua.izzi.digital/DOS/750785/816512.html
Прийом «Спіймай пару»
Позначте складові оптичного мікроскопа на малюнку, використавши необхідні складові (платформа ІЗЗІ). https://ua.izzi.digital/DOS/750785/816512.html
Виконаємо інтерактивне завдання на learning https://learningapps.org/watch?v=prpbpb0nt24
Фізкультхвилинка або гімнастика для очей
Переглянемо відео « Правила користування світловим мікроскопом» https://www.youtube.com/watch?v=auGCpj55ddc
Чи можна працювати з мікроскопом, якщо не знаеш правила роботи з ним?
Чому?
ІV Узагальнення й систематизація знань
Біологічний диктант
1.Мікроскоп збільшує у ……. разів (десятки, сотні і тисячі)
2.Головною частиною мікроскопу є …… (збільш. скельця)
3.Збільшувальні скельця закріплені в трубку, назва якої …(тубус).
4.Верхня частина трубки ……..(окуляр)
5.Нижня частина трубки …….. (об’єктив)
6.Об’єкт для дослідження кладуть на … (предметний столик).
7.В центрі предметного столика є ... (отвір) для проходження променів
8.Під предметним столиком розміщене ….(дзеркальце) для уловлювання променів.
9.Для наведення різкості наявні .. . (гвинти)..
10.Всі частини мікроскопу прикріплені до …….(штативу).
Проводимо самоперевірку з допомогою вчителя.
V Повідомлення домашнього завдання
Опрацювати матеріал § 5 на с. 26–30 підручника та записи
в зошиті, вивчити нові терміни; індивідуальні завдання (за бажанням): знайдіть інформацію та дізнайтеся, з якою метою використовують мікроскопи ювеліри, лікарі-хірурги, реставратори та мистецтвознавці. Подумайте, люди яких іще професій використовують мікроскопи.
VІ Рефлексивно-оцінювальний
1. Підбиття підсумків уроку
2. Рефлексія
Прийом «Незакінчені речення»
Потрібно продовжити речення.
- На цьому уроці я вдосконалював свої вміння…
- На сьогоднішньому уроці найважливішим було…
- На уроці я навчився ( навчилась)…
- Я пригадав ( пригадала) на уроці…
Оцінювання, самооцінювання, взаємооцінювання